جمع بندی دلیل زلزله

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دلیل زلزله

تا اونجایی که میدونم دلیل زلزله در اسلام گناه مردم اون منطقه هستش.
چند تا سوال : چرا در آمریکا کمتر زلزله میاد تا ژاپن ؟ قطعا آمریکایی ها بیشتر گناه میکنن
دوم اینکه چرا تو بم زلزله اومد ؟ یعنی مردم بم گناهکار بودن ؟
و سوم اینکه چرا تو زلزله تر و خشک با هم میسوزن ؟ مگه قرار نیست انسان های بد از بین برن ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

sporal;942241 نوشت:
تا اونجایی که میدونم دلیل زلزله در اسلام گناه مردم اون منطقه هستش.
چند تا سوال : چرا در آمریکا کمتر زلزله میاد تا ژاپن ؟ قطعا آمریکایی ها بیشتر گناه میکنن
دوم اینکه چرا تو بم زلزله اومد ؟ یعنی مردم بم گناهکار بودن ؟
و سوم اینکه چرا تو زلزله تر و خشک با هم میسوزن ؟ مگه قرار نیست انسان های بد از بین برن ؟

سلام و ادب@};-

در پاسخ به سؤالات شما نکاتی را در ادامه تقدیم می کنیم؛

الف- در پاسخ به بخش اول سؤالتان گفتنی است:

اولاً نظام عالم یک نظام ذاتی است. نظام، نظام علّی و معلولی است. طبیعی است که هر حادثه ای از جمله زلزله هم عللی دارد و علت ها را می شود کشف و بررسی کرد. چون این نظام، نظام علی است، ما مکلفیم که این نظام را بشناسیم و بر اساس آن معرفت، خود و زندگیمان را تنظیم بکنیم. اما اگر بگوییم علت وقوع زلزله فقط یک چیز است و جز این نیست. مثلاً بگوییم علتش مسائل معنوی و گناه مردم است، آن وقت دهها سوال دیگر مطرح می شود، مثلا چرا اینجا؟ چرا این مردم؟ و چراهای دیگر؟

ثانیاً یکی از دلایل زلزله برای این است که بشر از خواب کهالت و تنبلی غفلت بیدار بشود و از سویی دست به تلاش علمی بزند و با شناخت اسباب و عوامل ایجاد زلزله، با این پدیده و خرابیهای آن مقابله کند اما مهم تر از این که بشر از خواب کهالت و تبلی غفلت بیدار بشود آن است که به فلسفه آفرینش خود و به وظایف و رسالتهای بندگی و زندگی در مسیر استکمال خود نگاه بکند. یعنی اگر از ما بپرسند که آیا فایده ای برای این تلاش های علمی به خاطر این بلا به دست می آید بیشتر است یا فایده ای که باعث تضرع، ابتهال و دعا و بازگشت به حقیقت خود می شود؟ می گوئیم این دو اصلاً قابل مقایسه نیستند. قبول داریم که زلزله باعث می شود که بشر دنبال کشف و فهم این دانش برود که چرا زلزله واقع می شود؟ چرا زمین چند لایه است؟ و هر لایه چه کاری می کند؟ و این که بدانیم اگر زلزله رخ ندهد چه حوادثی در زمین پیش می آید و ... اینها همه از فوائد زلزله است. اما این فایده در مقابل اینکه انسان به خاطر زلزله و دیگر پدیده های طبیعی، راه و مسیر فلسفه و هدف آفرینش الهی را بشناسد و دست از ظلم و تباهی و گناه بکشد اصلاً قابل مقایسه نیست. اگر فقط اولی را ببینیم و به دومی بی توجه باشیم عاقلانه نیست. بلکه گو اینکه نگاه ما به زندگی فقط از پنجره مادی است و جهان بینی مورد اختیار ما غیر الهی و اومانیستی است.

ثالثاً ما تکلیف داریم که وظیفه خود را در حیطه زندگی طبیعی درست انجام بدهیم. ساختمانی که می سازیم آخرین نکات علمی، آخرین نکات مهندسی را در ساختن آن به کار بگیریم. تردیدی نیست این تکلیف است و اگر کسی این تکلیف را انجام ندهد مقصر است. همانطور که گفتیم نظام، نظام علت و معلول است اگر ما علت ها را از بین بردیم خود به خود معلول ها از بین می رود. علت اکثر کشته شدنها در پدیده زلزله، زیرآوار ماندن است. اگر ما کاری کردیم که آوار نباشد و یا کمتر باشد این مخالف قضا و قدر و مخالف اراده خداوند نیست. امام علی (علیه السلام) زیر دیواری نشسته بودند دیوار در حال ریختن بود بلند شدند و رفتند جای دیگری نشستند. شخصی که این صحنه را دید اعتراض کرد گفت: از قضای خدا فرار می کنی؟ حضرت فرمود: از یک قضای الهی به قضای دیگرش پناه می برم. پس یک قضای الهی این است که ما ساختمانها را سست بسازیم که با آمدن زلزله بسهولت خراب بشود و عده زیادی بمیرند. یک قضای الهی هم این است که ساختمان را درست و مستحکم بسازیم که اگر زلزله آمد کسی نمیرد و یا صدمات به حداقل ممکن برسد، هر دو مطابق مقررات الهی و نظام علّی و معلولی عالم است.

رابعاً اما آیا تمام مطلب این است و جز این نیست؟ یعنی علتها فقط منحصر به علل طبیعی و مادی اند؟ پاسخ منفی است. بی شک، علت های دیگری هم وجود دارد. این جور نیست که پدیده ها فقط معلول علت های طبیعی باشند و علت فقط منحصر به علت های طبیعیباشد. بلکه حقیقت این است که علت های دیگری (شناخته و ناشناخته) در تحقق این پدیده ها مؤثرند! گناه و طغیان و فساد هم در نظام علّی و معلولی جای خودش را دارد. چنانکه آیات قرآن به این معنا اشاره دارند: [=book antiqua]«ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ؛(1) به سبب آنچه دستهاى مردم فراهم آورده فساد در خشكى و دريا نمودار شده است تا [سزاى] بعضى از آنچه را كه كرده‏ اند به آنان بچشاند باشد كه بازگردند.» و نیز فرمود: [=book antiqua]«[=book antiqua]ما أَصَابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ مَا أَصَابَکَ مِن سَیِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِکَ ..؛(2[=book antiqua]) [=book antiqua](آری) آنچه از نیکیها به تو می‏ رسد، از طرف خداست و آنچه از بدی به تو می‏ رسد، از سوی خود توست.» همچنین از امام صادق (ع) نقل شده که فرمود: [=book antiqua]"من یموت بالذنوب اکثر ممّن یموت بالآجال و من یعیش بالاحسان اکثر ممّن یعیش بآلأعمار" کسانی که با تیغ گناه کشته می شوند بیشتر از کسانی هستند که با تیغ اجل کشته می شوند و عمرشان تمام شده باید بمیرند. و کسانی که سر سفره احسان خویش زندگی می کنند و عمر می گذرانند بیشتر از کسانی هستند که از عمر خود استفاده می کنند. بنابراین؛ علت ها را فقط محدود به علل مادی و عوامل مادی نگیریم زیرا در ورای علت های مادی علل دیگری از جمله گناه ، احسان ، صله رحم و چیزهایی از این قبیل وجود دارد. افراد مومن منکر این مطلب نیستند که تمام قضایایی که روی کره زمین اتفاق می افتد یک توجیه طبیعی دارد و از نظر علمی کاملاً قابل تبیین است ولی آنها چند لایه به موضوع نگاه می کنند. مثلاً کسی که دعا می کند باران بیاید. این باران آمدن و ابر تشکیل شدن اگر پیگیری شود علت طبیعی دارد ولی از جهت دیگر خود این دعا هم تأثیر دارد اما چه جور تأثیر دارد نمی توان تبیین علمی کرد.(3)

ب- در پاسخ به بخش دوم سؤالتان لازم بذکر است: بررسی اینکه مردم کدام کشور و منطقه گناه بیشتری می کنند که با علت بروز حوادث طبیعی رابطه مستقیم دارد در توان و علم بشر عادی نیست، ضمن آنکه اگر در آمریکا زلزله کمتر می آید اما مردم مناطق مختلف آمریکا با بلایای طبیعی دیگری (نظیر طوفان و سیل و سرماهای شدید و ...) درگیر هستند، از اینرو قضاوت این مسأله در عهده و توان ما نیست.

ج- در پاسخ سؤال سومتان گفتنی است: در باره زلزله بم و دیگر نقاط کشور اسلامی ما که عموماً مؤمن و خداجو هستند چنین قضاوت هایی شایسته و روا نیست! ضمن اینکه این مسأله اولاً در توان و علم بشر عادی نیست و ثانیاً بلایای طبیعی اقسام متفاوتی دارد که در روایات به آنها اشاره شده؛ در یک روایت جامع، امام علی (ع) در مورد فلسفه بلاها می‌فرماید: [=book antiqua]«إِنَّ الْبَلَاءَ لِلظَّالِمِ أَدَبٌ وَ لِلْمُؤْمِنِ امْتِحَانٌ وَ لِلْأَنْبِيَاءِ دَرَجَةٌ وَ لِلْأَوْلِيَاءِ كَرَامَةٌ ؛ (4) بلاها برای ظالم تـأدیب و برای مؤمنان امتحان و برای پیامبران درجه و برای اولیا کرامت و مقام است». بعضی از مشکلات مانند برخی از بیماری‌ها بر اثر ندانم‌ کاری یا سهل‌انگاری در امور حاصل می‌شود که اثر تکوینی اعمال انسان به شمار می‌رود،‌مثلاً کسی که اصول بهداشتی را رعایت نکرده و یا در انتخاب همسر دقت ننموده، چه بسا فرزندانش را با مشکل رو به رو می‌سازد که ربطی به خدا ندارد. برخی از مصیبت ها یا سختی ها می تواند از دو جهت باشد. هم کفاره گناهی از انسان باشد و هم آزمون الهی. برخی نیز کفاره گناه است و در عین حال مجازات الهی می شود. این دو گاهی مانند هم هستند، چون چیزی که مجازات است، مجازات به نوعی کفاره برای گناه می شود و گاهی علاوه بر مجازات دنیوی، مجازات اخروی آن باقی می ماند که در این صورت نمی تواند کفاره باشد. البته برای انسان‌های غفلت زده که چشم و گوش و دل و عقل حقیقت‌پذیر آنان از کار افتاده و به حقایق کافر شده اند، گرفتاری‌ها واقعاً بلا و عذاب است،‌ چنان که نعمت‌ها نیز بلا و مصیبت برای آنان است. خداوند در آیاتی از قوم‌های مختلف نام می‌برد که به خاطر گناه،‌ بر آن‌ها عذاب فرستاد یا به بیماری‌های سخت مبتلا کرد. این موضوع بیش‌تر در مورد کافران و ستمگران است.[=book antiqua] «فَإِنْ أَعْرَضُوا فَقُلْ أَنْذَرْتُكُمْ صاعِقَةً مِثْلَ صاعِقَةِ عادٍ وَ ثَمُودَ ؛(5) اگر روى گرداندند، بگو: من شما را از صاعقه‏ اى [مرگبار] چون صاعقه عاد و ثمود بيم مى‏ دهم».

د- پاسخ سؤال چهارم بر این قرار است: شیوه انسان در تنبیه و مجازات جمعی گاه همراه با بی‌عدالتی و ظلم است. وقتی جنگی شکل می‌گیرد و به شهرها حمله می‌شود، بمب‌های هوشمند، آن قدر هم هوشمند نیستند تا نظامی را از غیر نظامی یا مردان جنگی را از کودکان و زنان و پیران و به تعبیر قرآن، مستضعفین(6) جدا کند. لذا هر بمبی که فرود می‌آید تر و خشک و گناهکار و بی‌گناه و مخالف و موافق و نیز رزم‌آور و غیر رزم‌آور را می‌کشد و به هیچ موجود زنده بلکه غیرزنده‌ای چون خانه وکاشانه هم رحم نمی‌کند و جز مرگ و نیستی و نابودی چیزی به همراه نمی‌آورد. اما تنبیهات و مجازات‌های الهی این گونه نیست؛ زیرا خداوند، عادلی است که کمترین ظلم را به کسی روا نمی‌دارد. (7) از این رو اگر عقاب کند به مثل مجازات می‌کند (8) و از بسیاری از گناهان و خطاها می‌گذرد و عفو می‌کند. (9) پس هرگز گناهکاری را به بیش از گناهش مجازات نمی‌کند؛ چه رسد که بی‌گناهی را به سبب گناه دیگری در دنیا و آخرت مجازات کند؛ زیرا شکی نیست که چنین رفتاری همان ستم و ستمگری روشن و آشکار است که خداوند از آن پاک و مبرا است. (10) از اینرو، ازنظر آموزه‌های قرآنی، جنود الهی از آتش، آب وخاک ومانند آن،همه دارای شعور و ادراک هستند و نه تنها حق وباطل را می‌شناسند و از فرقان بهره‌مند، بلکه درهنگام عمل می‌دانند چگونه عمل کنند تا هر آنچه که مشیت و اراده الهی است تحقق یابد. از این رو توفان نوح گناهکاران و کافران را مجازات می‌کند، ولی مومنان را در کمال امنیت به ساحل کوه جودی می‌رساند.(11) براین اساس آتش بر ابراهیم(ع) سرد و سلامت می‌شود (12) و ایشان را نمی‌سوزاند در حالی که طبیعت و ذات آتش سوزان است. همچنین کارد، گلوی اسماعیل(ع) را نمی‌برد وبرخلاف طبیعت خود عمل می‌کند. (13) خداوند هنگامی که عذاب را برامت‌هایی چون نوح، عاد، ثمود، لوط، فرعون و مانند آن نازل کرد، این بادها، صاعقه‌ها، آب‌ها و باران به سبب عقل، علم فرقان و عصمتی که داشتند، با جدا کردن مومنان از کافران، تنها کافران را عذاب کردند.

شاید اینکه گفته می‌شود بلا، تر و خشک را می‌سوزاند، از آن رو باشد که آزمون‌های الهی همه‌گیر و فراگیر است و کسی را فرو نمی‌گذارد و کسانی که گناهکار نیستند را نیز در بر می‌گیرد (14) فلذا پس از اینکه زلزله‌ای به عنوان بلا نازل می‌شود و گناهکاران و به حسب ظاهر بی‌گناهان را می‌کشد و یا سیلی ویرانگر، هستی مردمی را به نیستی تبدیل می‌کند. می‌بایست در بی‌گناهی آن بی‌گناهان نیز تردید روا داشت؛ زیرا این اشخاص هرچند مثلا شرابی نخورده، زنایی نکرده یا گناهان کبیره دیگری را مرتکب نشده‌اند، ولی با بی تفاوتی و سکوت خود، عصیان کرده‌اند، پس مشمول مجازات الهی اند و جنود الهی با علم و دانش، آنان را گرفته و مجازات می‌کنند.

در نتیجه از نظرقرآن، انسان مؤمن لازم است خود از گناه دوری کرده و دیگران را نیز توصیه و دعوت به پرهیز از گناه کند تا این گونه از خسران و زیان رهایی یابد. (سوره عصر) و بعبارتی کسی که خود از گناه و بدی دور باشد و دیگران را نیز دور کند، نجات می‌یابد و عذاب نمی‌شود و اگر بی‌تفاوت از کنار گناه بگذرد و حتی امر به معروف و نهی از منکر قلبی نداشته باشد، می‌بایست آماده مجازات باشد؛ زیرا کسی که انکار قلبی ندارد، در حقیقت با کافران متشابه است و همین تشابه با کفر و کافران، مجازات را شامل او نیز خواهد کرد.

موفق باشید ...@};-

پی نوشتها_______________________________________________________
1. روم، آیه 41.
2.
سوره نساء آیه 79.
3. پاسخ به سوالات اعتقادی استاد محمدی موجود در سایت رادیو معارف.
4. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بيروت ، لبنان، 1404 هجرى قمرى ،‌ج 78، ص 198.
5. فصلت، آیه 14.
6. نساء، آیه 75.
7. آل‌عمران، آیه82؛ انفال، آیه51؛ حج، آیه10 و آیات دیگر ... .
8. نباء، آیه26؛ شوری، آیه40و آیات دیگر ... .
9. شوری، آیات25 و 30.
10. انعام، آیه164؛ اسراء، آیه 15؛ فاطر، آیه18.
11. هود، آیه 44.
12. انبیاء، آیه 69.
13. صافات، آیات102 تا 105.
14. عنکبوت،آیه2؛ توبه، آیه 49.

با سلام

[h=3]علت اصلی زلزله ، گرمای زیاد داخل كره زمین است . درون زمین بسیار داغ است و حرارت آن به پنج تا شش هزار درجه سانتیگراد می رسد

[/h] هرجا كه حرارت باشد ، حركت هم هست . پس حرارت مركز زمین منتقل می شود به لایه های بالا و آنها را به حركت در می آورد . هرجا كه لایه ها ضعیف تر و نازك تر باشند ، شكستگی هایی پدید می آید كه گسل خوانده می شود . در سطح كره زمین در مسیر رشته كوههای آلپ هیمالیا كه كوه های بسیار جوانی هستند ، لایه ها سست و شكننده هستند . سرزمین ایران هم روی این كمربند قرار گرفته است .
زلرله چیزی نیست جز شكستن یا پاره شدن زمین و تخلیه شدن انرژی از دورن كره زمین. انرژی حرارتی كه برای مدتی طولانی در داخل كره زمین ذخیره شده ناگهان در ظرف چند ثانیه از راه یك گسست آزاد می شود و بیرون می زند . تمام گسل ها فصل مشترك لایه گسسته شده هستند با سطح زمین . از برخورد این دو سطح خطی تشكیل می شود كه ما به آن خط زلزله می گوییم كه روی زمین كشیده می شود . برای نمونه همین زلزله اخیر بم روی زمین گسلی به طول 65 كیلومتر داشته است . در یك منطقه زلزله خیز ما یك خط گسل داریم و در كنار آن رشته هایی از گسل های فرعی كه روی هم یك زون گسل می سازند . برای مثال در شمال شهر تهران از لشگرك تا كرج یك خط گسل بزرگ هست و در كنار آن تعدای گسل های كوچكتر وجود دارد كه روی هم زون گسل این منطقه را می سازند .

گسل هایی كه در منطقه زاگرس هستند از بندرعباس تا كرمانشاه جریان دارد و تا عراق و تركیه ادامه پیدا می كند و گسل های دیگری كه از تبریز تا قزوین و تهران و شاهرود و مشهد ادامه پیدا می كند و گسل های شرق ایران . در همه جا هزاران گسل وجود دارد . هر جا كه طول گسل ها بیشتر باشد ، نشانه آن است كه شكستگی بیشتر بوده و امكان زلزله در آینده هم بیشتر است . می توان نتیجه گرفت كه این گسل ها در گذشته فعال بوده اند . مطمئناً در طول دوهزار سال گذشته بیش از صد زلزله بزرگ در كشورمان داشته ایم . هر زلزله چیزی نیست جز شكافتن گسل و پارگی زمین . زلزله بم پدیده صد در صد طبیعی است . با این سانحه ، زمین انرژی خود را خالی می كند و تعادل خود را باز می یابد .

sporal;942241 نوشت:
تا اونجایی که میدونم دلیل زلزله در اسلام گناه مردم اون منطقه هستش.
چند تا سوال : چرا در آمریکا کمتر زلزله میاد تا ژاپن ؟ قطعا آمریکایی ها بیشتر گناه میکنن
دوم اینکه چرا تو بم زلزله اومد ؟ یعنی مردم بم گناهکار بودن ؟
و سوم اینکه چرا تو زلزله تر و خشک با هم میسوزن ؟ مگه قرار نیست انسان های بد از بین برن ؟

با سلام

در آمریکا بلایای دیگری نازل میشود مانند طوفانها و سیلهای بی سابقه و...

زلزله به علت گناهان مختلف رخ میدهد نه فقط زنا! بنظر بنده احادیثی که در آن گفته شده بخاطر زنا زلزله می آید ناقص یا تحریف شده!!!

خداوند با نزول بلایای مختلف، گناهکاران را به سزای اعمالشان میرساند و ممکن است در جایی زلزله رخ دهد و در شهری دیگر سیل سهمگین جاری شود و...

نکته مهم دیگر اینکه به کافران عصیانگر و مرتدّان(از دین برگشتگان) مهلت میدهد تا در گناه کامل غرق شوند بعد آنها مجازات میکند لذا می بینید که در این چند سال اخیر انواع بلایا در کشورهای مختلف نازل میشود که خود همین انواع بلایا برای انذار و ترساندن کل انسانها هم هست تا از گناه دست بردارند و توبه کنند و در مرحله بعدی ظهورِ امام زمان (عج) که به آن نزدیک میشویم مسلمان یا مومن واقعی شوند!

در همه کشورها بلایای مختلف به شکلهای مختلف مثل بیکاری،گرانی، زلزله، بحران اقتصادی و... ظاهر شده اما در اخبار بیشتر در مورد آمریکا و کشورهای مستکبر منعکس میشود! همین آلمان که وضع اقتصادیش خوبه باز بلایایی به شکلهای مختلف در جریان هست!

زلزله بم هم بخاطر گناهان مردم بوده هم برای انذار مردم بقیه شهرها! متاسفانه ما ظاهر قضایا را می بینیم مثلا چرا بلای داعش بر سر شیعیان عراق و سوریه آمد یا چرا ایران تحت سیطره تحریمهای آمریکا قرار گرفت و... در حالیکه مردم این کشورها هم گناهکارند! شیعه بودن دلیل بر بی گناه بودن نیست!

چقدر شیعه در همین کشورها داریم که از تشیع فقط ولایت و جانشینی ائمه را قبول دارد و واجبات را انجام نمیدهند یا محرمات را رعایت نمیکنند یا نماز میخوانند اما زکات و خمس نمیدهند یا با قمه زنی آبروی تشیع را میبرند و.... اینها ظاهرا شیعه و باطنا مرتدّ به حساب می آیند!

همین قمه زنی در عراق، دل ائمه نازنین را خون نمیکند؟!!! نمی بینید چطور دولتمردان عراق و افغانستان و حتی ایران و... قبله شان آمریکا شده!!! خوب چه کسانی به اینها رای دادند؟!

بلایا اگر بر مومنان نازل میشود امتحان و کفاره گناهان است و اگر بر مسلمان گناهکار نازل شود بسته به گناهانش میتواند کفاره گناهان یا جزای اعمال پلیدش باشد!

مومنان با تقوا و ذاکر از زلزله و بلایای کُشنده در امانند و اگر در آن شهر یکی از اولیای خدا زندگی کند زلزله و بلایای سهمگین، کُشنده و فراگیر بخاطر حضور وی نازل نمیشود!

حتی گفته شده اگر در شهری سه مومن متّقی باشند خداوند عذاب نابود کننده بر آن شهر نازل نمیکند!

البته خود انبیاء و اولیا و سالکان الهی یا مومنان باتقوا به بلایای دیگری چه بسا مبتلا شوند مثلا زندانی شوند یا به بردگی گرفته شوند و... اما با بلایایی که در اثر خشم الهی نازل شده از دنیا نمیروند!

در زلزله بعضی بخاطر گناهانشان می میرند!
بعضی کوتاه شدن عمر و مرگ زودرس بنوعی کفاره گناهانشان بحساب می آید و بنابر حکمت الهی جانشان گرفته میشود چون اگر زنده بمانند گناهان بیشتری میکنند و چه بسا جهنمی شوند!
بعضی هم بنابر حکمت الهی جانشان گرفته میشود و بی حساب وارد بهشت خواهند شد مانند بچه های بیگناه!
بعضی شاید روحانی و ظاهرا مومن باشند اما بخاطر عدم نهی مردم از گناهان و .... بلا بر آنها هم نازل میشود!

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم : هر گاه خداوند بر امّتی خشم گیرد و عذاب نابود کننده بر آنان نازل نکند، این بلایا در آن امت ظاهر میشود :
گرانی قیمتها ، کوتاه شدن عمرها، کسادی و سود نکردن بازرگانان و کاهش اموال و ثروتها، کم آبی و نباریدن باران ، تسلط اشرار بر آن امّت ، بی برکتی و عدم مرغوبیت در میوه ها

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم : پنج چیز است كه اگر با آنها برخورد كردید از آنها به خدا پناه برید:
هرگز در مردمى زنا پیدا نشود كه آن را آشكارا كنند جز اینكه در ایشان طاعون و دردهائی كه در گذشتگان آنها سابقه نداشته(انواع سرطان، و...) پدیدار گردد،
و از پیمانه و ترازو كم نگذارند ( یا وظیفه شان را کامل انجام ندهند) جز اینكه به قحطى و سختى مخارج زندگى(
رکود و تورم) و ستم سلطان (مسئولان و مدیران کشور) گرفتار شوند،
و از دادن زكات منع نكنند جز اینكه آمدن باران آسمان بر آنها ممنوع گردد و اگر بخاطر چهار پایان نبود هیچ باران بر آنها نبارد،
و پیمان خدا و رسولش را (در عدم بندگی شیاطین) نشكنند جز اینكه خداوند دشمنانشان را بر ایشان چیره كند و برخى اموالشان را بگیرد
(تحریمهای آمریکا و غارت اموال ایران)
و به غیر آنچه خداى عزوجل (قرآن) نازل كرده حكم نكنند جز اینكه خداوند كشمكش و ستیزه میان آنها قرار دهد (
جنگها، دعوای جناحهای سیاسی در کشورهای اسلامی و....)

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم : هرگاه پس از من زنا پدیدار شود، مرگ ناگهانى فراوان شود، و هرگاه از پیمانه و ترازو کم شود، خداوند آنان را به قحطى و کمى (خواربار و سایر وسایل زندگى) گرفتار مى‌‏کند، و هرگاه از دادن زکات دریغ کنند، زمین برکات خود را از زراعت و میوه‏‌ها و معادن از آنها دریغ مى‌‏کند، وهرگاه در احکام به ناحق حکم کنند، در ستم و دشمنى با هم گرفتار مى‏‌شوند و چون پیمان‏‌شکنى کنند خداوند دشمنانشان را بر آنان مسلّط کند، و چون قطع رحم کنند خداوند اموال (و ثروتها) را در دست اشرار قرار دهد، و چون امر به معروف و نهى از منکر نکنند و پیروى از نیکان اهل بیت من(بنظر بنده منظور ولی فقیه و اولیای خداست) ننمایند، خداوند اشرار آنان را بر ایشان مسلّط گرداند، پس نیکان آنها دعا کنند و مستجاب نشود.

امام صادق علیه السلام: هیچ مالی در خشکی و دریا تلف نمی شود، مگر به خاطر عدم پرداخت زکات!!! (مثل انواع آتش سوزیهای اخیر و نابودی کالاها)

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم : مالی که زکات آن پرداخت نشده، ملعون و مورد نفرین است. ای مردم! زکات اموالتان را بپردازید؛ زیرا کسی که زکات نپردازد، نماز او مورد قبول نخواهد بود و کسی که نمازش مورد قبول نباشد، دین ندارد و کسی که دین ندارد، حج و جهادی برایش نیست [و از او قبول نمی شود.]

امام صادق علیه السلام: قطعا خداوند به خاطر کسانی از شیعیان ما که زکات می دهند، [انواع بلاها و خطرات را] از سایرین نیز دفع می کند و اگر همه پرداخت زکات را ترک می کردند، نابود می شدند.

[=Arial Black]

مشکور;942520 نوشت:
در باره زلزله بم و دیگر نقاط کشور اسلامی ما که عموماً مؤمن و خداجو هستند چنین قضاوت هایی شایسته و روا نیست!

سلام علیکم
این بلاها در کشور ما با توجه به متدین بودن مردم ، می تواند نتیجه گناهان مردم باشد زیرا:

طبق تعالیم دینی ما ، بلا بیشتر به سراغ مومن می آید. و مومن نتیجه خیلی گناهانش را در این دنیا می بیند تا پاک شود و در آخرت حساب آنها از او کشده نشود. در حالیکه نتیجه گناهان فرد کافر در این دنیا داده نمی شود و نتایج کارهای نیکش در این دنیا داده می شود تا در آخرت طلبی از خدا نداشته باشد و به جهنم فرستاده شود.

تعالیم زیادی در دین ما وجود دارد که نشان می دهد برای اهل ایمان ، بلا زیاد می آید.

عبد شکور;942594 نوشت:
سلام علیکم
این بلاها در کشور ما با توجه به متدین بودن مردم ، می تواند نتیجه گناهان مردم باشد زیرا:

طبق تعالیم دینی ما ، بلا بیشتر به سراغ مومن می آید. و مومن نتیجه خیلی گناهانش را در این دنیا می بیند تا پاک شود و در آخرت حساب آنها از او کشده نشود. در حالیکه نتیجه گناهان فرد کافر در این دنیا داده نمی شود و نتایج کارهای نیکش در این دنیا داده می شود تا در آخرت طلبی از خدا نداشته باشد و به جهنم فرستاده شود.

تعالیم زیادی در دین ما وجود دارد که نشان می دهد برای اهل ایمان ، بلا زیاد می آید.


سلام و ادب@};-

بله چنانکه در پست اول گفتیم ابتلائات برای اهل ایمان هم برای امتحان است و هم برای کفاره گناهان، و همین معنا در روایات هم اشاره شده و اینکه خداوند اهل ایمان را بیشتر به ابتلائات و گرفتاری ها مبتلا می کند تا نواقص و کاستی ها و قصوراتشان پاک شود و پاک و شایسته، لایق دیدار خدای متعال شوند، نیز در روایات مورد اشاره قرار گرفته است. اما از آنجاییکه ما به کنه و باطن علت این ابتلائات واقف نیستیم که آیا از سنخ امتحان بوده، یا کفاره گناهان، حق نداریم در باره آن قضاوت و اظهارنظر کنیم و مثلاً بگوییم زلزله بم بخاطر کفاره گناهان آن قوم بوده و ...

موفق باشید ...@};-

sporal;942241 نوشت:
چرا در آمریکا کمتر زلزله میاد تا ژاپن ؟ قطعا آمریکایی ها بیشتر گناه میکنن

سلام
ژاپن خیلی خیلی خیلی بدتر هست امریکا قومیتی هست یک طایفه نیستن که مثلا در جنوب امریکا اگر بچه قبل از غذا اسم خدا رو نبره چنان کشیده ای می خوره که تا دیگه دو مرتبه یادش نره!
یا مثلا اگر کسی به مقدسات شون توهین کن پدرش رو در میارن (مثل ایرلندی ها که خشک مقدس هستن میان قم درس می خونن)
اما برعکس در شمال که همش یهودی و کافر هستن اگر بفهمن شما اهل قران و نماز هستین میان تعقیبتون میکنن و تا هفتاد نفر از اشناهاتون رو میزنن یواشکی سربنیست می کنن اینقدر که متنفر هستن!

در ژاپن بی دینی و بی بند و باری زیاد هست و مردم بل کل المطلق (یعنی در حد -273 درجه سانتیگراد) منکر خدا و پیغمبر و دین و بزرخ و قیامت و شب اول قبر و این چیزا هستن برای همین خدا ازونا بسیار متنفر تر هست

تو امریکا بلاهای دیگه ای میاد مثل گردباد و ...

اما مردم بم چرا ظلم های بسیار بدی داشتن مثلا نفت ریختن توی تانکر اب همسایه شون تا بمیرن سوزوندن شتر ها و تماشاکردن نعره حیوون زبون بسته که اینقدر روی زمین غلط میزد کمک میکشید و لعنتشون میکرد تا جون میداد!

و خیلی طلم های بد دیگه که نمیشه توی سایت رسمی گفت !

sporal;942241 نوشت:
و سوم اینکه چرا تو زلزله تر و خشک با هم میسوزن ؟ مگه قرار نیست انسان های بد از بین برن ؟

میگن اقای بزرگی خواب دید یک صخره سیاه بزرگی (مثلا شبیه این عکس )
هی میاد بالای سر مردم شهر تهران و همزمان امام حسین با اون روح بزرگ و بلندش با هول و سراسیمه گی میدود میاد سریع دو رکعت نماز می خونه و اون صخره عظیم دوباره بر میکرده ![SPOILER]

[/SPOILER]

این عالم با تعجب پرسید اقا این سیاره بزرگ سیاه چی بود ؟؟!
امام حسین گفت بلا !
بعد گمونم این ایه قران رو خوند که جبرییل اومد و با یک مشت صد هزار ادم رو در بابل با یک غضبی در مقیاس ابر کیهانی زد کشت فرستاد در درکه های پر از مواد مذاب و گذازه! (در مورد قوم لوط گمونم)
امام حسین گفت در اون زلزله بزرگ شست هزار ادم خوب مردن و 40 هزار ادم بد؟

اون عالم گفت چرا ادم خوب بیشتر مردن؟
امام حسین گفت چون میدیدن گناهکاران رواج گناه میدن اما بی توجه بودن و امر به معروف نمیکردن!!

اون عالم پرسید پس چرا این سنگ هی میاد شما میای نماز می خونی که بر گرده!
امام حسین گفت چون هنوز در این شهر (تهران) برای من عزاداری میکنن!!

------

اتمقلی;943034 نوشت:
اما مردم بم چرا ظلم های بسیار بدی داشتن مثلا نفت ریختن توی تانکر اب همسایه شون تا بمیرن سوزوندن شتر ها و تماشاکردن نعره حیوون زبون بسته که اینقدر روی زمین غلط میزد کمک میکشید و لعنتشون میکرد تا جون میداد!

و خیلی طلم های بد دیگه که نمیشه توی سایت رسمی گفت !


سلام@};-

اولاً مطالبی که در باره مردم بم گفتید هیچ مستندی ندارد و نمی توان بر اساس شنیده ها و گمانه ها این گناهان را به آنها نسبت داد ثانیاً بفرض اینکه بطور موردی چنین گناهانی در بم اتفاق افتاده باشد حق نداریم این گناه را به همه مردم بم نسبت بدهیم ثالثاً در صورتی که چنین گناهانی توسط برخی از مردم یک منطقه ای انجام شده باشد حق نداریم گناهشان را افشا کرده و همه مردم آن منطقه نسبت بدهیم رابعاً مردم هر منطقه ای ممکن است به گناهانی مبتلا باشند اینکه بین حوادث و بلایایی که در آن منطقه اتفاق می افتد با گناهان رایج در آن منطقه رابطه برقرار کنیم نه در توان و محدوده علم و آگاهی ماست و نه چنین حقی داریم.

بدون شک، با چنین قضاوت های ناصوابی چندین گناه را توأمان مرتکب شده ایم: 1. قضاوت ناحق و بدون علم. 2. تهمت ناروا به مردم مسلمان و مؤمن دادن. 3. شکستن قلب بازماندگان و مصیبت دیدگان.

موفق باشید ...@};-

اتمقلی;943037 نوشت:
میگن اقای بزرگی خواب دید یک صخره سیاه بزرگی (مثلا شبیه این عکس )

سلام.@};- لطفاً مستند این خواب و منبعش را هم برای اطلاع ما و دوستان ضمیمه کنید. البته لازم بذکر است که خواب از نگاه دین حجیت شرعی ندارد.

لازم است توضیحی هم در باره فراز آخر حکایت خواب اضافه کرد که بفرض صحت و صادقه بودن این رؤیا عنایت امام حسین (ع) به مردم تهران بخاطر برپایی عزاداری از این جهت است که نفس عزاداری در حقیقت احیاء یکی از بزرگترین معروف های زمانه است زیرا مجالس امام حسین (ع) نقش بیداری و بصیرت بخشی داشته و بمثابه نهر آبی است که دلها را از آلودگی ها و معاصی شستشو می دهد.

موفق باشید ...@};-

[="Tahoma"][="Navy"]

sporal;942241 نوشت:
ا اونجایی که میدونم دلیل زلزله در اسلام گناه مردم اون منطقه هستش.
چند تا سوال : چرا در آمریکا کمتر زلزله میاد تا ژاپن ؟ قطعا آمریکایی ها بیشتر گناه میکنن
دوم اینکه چرا تو بم زلزله اومد ؟ یعنی مردم بم گناهکار بودن ؟
و سوم اینکه چرا تو زلزله تر و خشک با هم میسوزن ؟ مگه قرار نیست انسان های بد از بین برن ؟

سلام
اسلام کجا فرمود دلیل زلزله منحصرا گناه است؟
ثانیا سنت های حاکم بر جوامع دینی و غیر دینی هم فرق می کند.
یا علیم[/]

[="Arial Black"][="Blue"]

محی الدین;943299 نوشت:
اسلام کجا فرمود دلیل زلزله منحصرا گناه است؟

سلام
شاید این آیه کریمه:
ما اصابکم من مصیبة فبما کسبت أیدیکم.[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

عبد شکور;943536 نوشت:
سلام
شاید این آیه کریمه:
ما اصابکم من مصیبة فبما کسبت أیدیکم.

سلام
ولی عنوان مصیبت از عنوان زلزله اخص است. یعنی هر زلزله ای مصیبت نیست بلکه بعضی از آنها مصیبت اند. نتیجه اینکه همه زلزله ها نتیجه گناه نیستند.
یا علیم[/]

محی الدین;943578 نوشت:

سلام همه زلزله ها نتیجه گناه نیستند.
یا علیم

با سلام

بعضی زلزله ها برای انذاره که تلفات ندارد یا کم هست و موقع بیداری اتفاق میفتد!

و برخی برای هلاک کفار و مسلمان گناهکار و انذار سایر مسلمین چه گناهکار چه غیر آن! خصوصا اگر موقع خواب این اتفاق بیفتد!

علل علمی که برای زلزله ذکر میشود ظاهر قضیه است و خود زلزله با امر پروردگار به موکّلین زمین رخ میدهد!

مشکور;942520 نوشت:

سلام و ادب@};-

در پاسخ به سؤالات شما نکاتی را در ادامه تقدیم می کنیم؛

الف- در پاسخ به بخش اول سؤالتان گفتنی است:

اولاً نظام عالم یک نظام ذاتی است. نظام، نظام علّی و معلولی است. طبیعی است که هر حادثه ای از جمله زلزله هم عللی دارد و علت ها را می شود کشف و بررسی کرد. چون این نظام، نظام علی است، ما مکلفیم که این نظام را بشناسیم و بر اساس آن معرفت، خود و زندگیمان را تنظیم بکنیم. اما اگر بگوییم علت وقوع زلزله فقط یک چیز است و جز این نیست. مثلاً بگوییم علتش مسائل معنوی و گناه مردم است، آن وقت دهها سوال دیگر مطرح می شود، مثلا چرا اینجا؟ چرا این مردم؟ و چراهای دیگر؟

ثانیاً یکی از دلایل زلزله برای این است که بشر از خواب کهالت و تنبلی غفلت بیدار بشود و از سویی دست به تلاش علمی بزند و با شناخت اسباب و عوامل ایجاد زلزله، با این پدیده و خرابیهای آن مقابله کند اما مهم تر از این که بشر از خواب کهالت و تبلی غفلت بیدار بشود آن است که به فلسفه آفرینش خود و به وظایف و رسالتهای بندگی و زندگی در مسیر استکمال خود نگاه بکند. یعنی اگر از ما بپرسند که آیا فایده ای برای این تلاش های علمی به خاطر این بلا به دست می آید بیشتر است یا فایده ای که باعث تضرع، ابتهال و دعا و بازگشت به حقیقت خود می شود؟ می گوئیم این دو اصلاً قابل مقایسه نیستند. قبول داریم که زلزله باعث می شود که بشر دنبال کشف و فهم این دانش برود که چرا زلزله واقع می شود؟ چرا زمین چند لایه است؟ و هر لایه چه کاری می کند؟ و این که بدانیم اگر زلزله رخ ندهد چه حوادثی در زمین پیش می آید و ... اینها همه از فوائد زلزله است. اما این فایده در مقابل اینکه انسان به خاطر زلزله و دیگر پدیده های طبیعی، راه و مسیر فلسفه و هدف آفرینش الهی را بشناسد و دست از ظلم و تباهی و گناه بکشد اصلاً قابل مقایسه نیست. اگر فقط اولی را ببینیم و به دومی بی توجه باشیم عاقلانه نیست. بلکه گو اینکه نگاه ما به زندگی فقط از پنجره مادی است و جهان بینی مورد اختیار ما غیر الهی و اومانیستی است.

ثالثاً ما تکلیف داریم که وظیفه خود را در حیطه زندگی طبیعی درست انجام بدهیم. ساختمانی که می سازیم آخرین نکات علمی، آخرین نکات مهندسی را در ساختن آن به کار بگیریم. تردیدی نیست این تکلیف است و اگر کسی این تکلیف را انجام ندهد مقصر است. همانطور که گفتیم نظام، نظام علت و معلول است اگر ما علت ها را از بین بردیم خود به خود معلول ها از بین می رود. علت اکثر کشته شدنها در پدیده زلزله، زیرآوار ماندن است. اگر ما کاری کردیم که آوار نباشد و یا کمتر باشد این مخالف قضا و قدر و مخالف اراده خداوند نیست. امام علی (علیه السلام) زیر دیواری نشسته بودند دیوار در حال ریختن بود بلند شدند و رفتند جای دیگری نشستند. شخصی که این صحنه را دید اعتراض کرد گفت: از قضای خدا فرار می کنی؟ حضرت فرمود: از یک قضای الهی به قضای دیگرش پناه می برم. پس یک قضای الهی این است که ما ساختمانها را سست بسازیم که با آمدن زلزله بسهولت خراب بشود و عده زیادی بمیرند. یک قضای الهی هم این است که ساختمان را درست و مستحکم بسازیم که اگر زلزله آمد کسی نمیرد و یا صدمات به حداقل ممکن برسد، هر دو مطابق مقررات الهی و نظام علّی و معلولی عالم است.

رابعاً اما آیا تمام مطلب این است و جز این نیست؟ یعنی علتها فقط منحصر به علل طبیعی و مادی اند؟ پاسخ منفی است. بی شک، علت های دیگری هم وجود دارد. این جور نیست که پدیده ها فقط معلول علت های طبیعی باشند و علت فقط منحصر به علت های طبیعیباشد. بلکه حقیقت این است که علت های دیگری (شناخته و ناشناخته) در تحقق این پدیده ها مؤثرند! گناه و طغیان و فساد هم در نظام علّی و معلولی جای خودش را دارد. چنانکه آیات قرآن به این معنا اشاره دارند: [=book antiqua]«ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ؛(1) به سبب آنچه دستهاى مردم فراهم آورده فساد در خشكى و دريا نمودار شده است تا [سزاى] بعضى از آنچه را كه كرده‏ اند به آنان بچشاند باشد كه بازگردند.» و نیز فرمود: [=book antiqua]«[=book antiqua]ما أَصَابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ مَا أَصَابَکَ مِن سَیِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِکَ ..؛(2[=book antiqua]) [=book antiqua](آری) آنچه از نیکیها به تو می‏ رسد، از طرف خداست و آنچه از بدی به تو می‏ رسد، از سوی خود توست.» همچنین از امام صادق (ع) نقل شده که فرمود: [=book antiqua]"من یموت بالذنوب اکثر ممّن یموت بالآجال و من یعیش بالاحسان اکثر ممّن یعیش بآلأعمار" کسانی که با تیغ گناه کشته می شوند بیشتر از کسانی هستند که با تیغ اجل کشته می شوند و عمرشان تمام شده باید بمیرند. و کسانی که سر سفره احسان خویش زندگی می کنند و عمر می گذرانند بیشتر از کسانی هستند که از عمر خود استفاده می کنند. بنابراین؛ علت ها را فقط محدود به علل مادی و عوامل مادی نگیریم زیرا در ورای علت های مادی علل دیگری از جمله گناه ، احسان ، صله رحم و چیزهایی از این قبیل وجود دارد. افراد مومن منکر این مطلب نیستند که تمام قضایایی که روی کره زمین اتفاق می افتد یک توجیه طبیعی دارد و از نظر علمی کاملاً قابل تبیین است ولی آنها چند لایه به موضوع نگاه می کنند. مثلاً کسی که دعا می کند باران بیاید. این باران آمدن و ابر تشکیل شدن اگر پیگیری شود علت طبیعی دارد ولی از جهت دیگر خود این دعا هم تأثیر دارد اما چه جور تأثیر دارد نمی توان تبیین علمی کرد.(3)

ب- در پاسخ به بخش دوم سؤالتان لازم بذکر است: بررسی اینکه مردم کدام کشور و منطقه گناه بیشتری می کنند که با علت بروز حوادث طبیعی رابطه مستقیم دارد در توان و علم بشر عادی نیست، ضمن آنکه اگر در آمریکا زلزله کمتر می آید اما مردم مناطق مختلف آمریکا با بلایای طبیعی دیگری (نظیر طوفان و سیل و سرماهای شدید و ...) درگیر هستند، از اینرو قضاوت این مسأله در عهده و توان ما نیست.

ج- در پاسخ سؤال سومتان گفتنی است: در باره زلزله بم و دیگر نقاط کشور اسلامی ما که عموماً مؤمن و خداجو هستند چنین قضاوت هایی شایسته و روا نیست! ضمن اینکه این مسأله اولاً در توان و علم بشر عادی نیست و ثانیاً بلایای طبیعی اقسام متفاوتی دارد که در روایات به آنها اشاره شده؛ در یک روایت جامع، امام علی (ع) در مورد فلسفه بلاها می‌فرماید: [=book antiqua]«إِنَّ الْبَلَاءَ لِلظَّالِمِ أَدَبٌ وَ لِلْمُؤْمِنِ امْتِحَانٌ وَ لِلْأَنْبِيَاءِ دَرَجَةٌ وَ لِلْأَوْلِيَاءِ كَرَامَةٌ ؛ (4) بلاها برای ظالم تـأدیب و برای مؤمنان امتحان و برای پیامبران درجه و برای اولیا کرامت و مقام است». بعضی از مشکلات مانند برخی از بیماری‌ها بر اثر ندانم‌ کاری یا سهل‌انگاری در امور حاصل می‌شود که اثر تکوینی اعمال انسان به شمار می‌رود،‌مثلاً کسی که اصول بهداشتی را رعایت نکرده و یا در انتخاب همسر دقت ننموده، چه بسا فرزندانش را با مشکل رو به رو می‌سازد که ربطی به خدا ندارد. برخی از مصیبت ها یا سختی ها می تواند از دو جهت باشد. هم کفاره گناهی از انسان باشد و هم آزمون الهی. برخی نیز کفاره گناه است و در عین حال مجازات الهی می شود. این دو گاهی مانند هم هستند، چون چیزی که مجازات است، مجازات به نوعی کفاره برای گناه می شود و گاهی علاوه بر مجازات دنیوی، مجازات اخروی آن باقی می ماند که در این صورت نمی تواند کفاره باشد. البته برای انسان‌های غفلت زده که چشم و گوش و دل و عقل حقیقت‌پذیر آنان از کار افتاده و به حقایق کافر شده اند، گرفتاری‌ها واقعاً بلا و عذاب است،‌ چنان که نعمت‌ها نیز بلا و مصیبت برای آنان است. خداوند در آیاتی از قوم‌های مختلف نام می‌برد که به خاطر گناه،‌ بر آن‌ها عذاب فرستاد یا به بیماری‌های سخت مبتلا کرد. این موضوع بیش‌تر در مورد کافران و ستمگران است.[=book antiqua] «فَإِنْ أَعْرَضُوا فَقُلْ أَنْذَرْتُكُمْ صاعِقَةً مِثْلَ صاعِقَةِ عادٍ وَ ثَمُودَ ؛(5) اگر روى گرداندند، بگو: من شما را از صاعقه‏ اى [مرگبار] چون صاعقه عاد و ثمود بيم مى‏ دهم».

د- پاسخ سؤال چهارم بر این قرار است: شیوه انسان در تنبیه و مجازات جمعی گاه همراه با بی‌عدالتی و ظلم است. وقتی جنگی شکل می‌گیرد و به شهرها حمله می‌شود، بمب‌های هوشمند، آن قدر هم هوشمند نیستند تا نظامی را از غیر نظامی یا مردان جنگی را از کودکان و زنان و پیران و به تعبیر قرآن، مستضعفین(6) جدا کند. لذا هر بمبی که فرود می‌آید تر و خشک و گناهکار و بی‌گناه و مخالف و موافق و نیز رزم‌آور و غیر رزم‌آور را می‌کشد و به هیچ موجود زنده بلکه غیرزنده‌ای چون خانه وکاشانه هم رحم نمی‌کند و جز مرگ و نیستی و نابودی چیزی به همراه نمی‌آورد. اما تنبیهات و مجازات‌های الهی این گونه نیست؛ زیرا خداوند، عادلی است که کمترین ظلم را به کسی روا نمی‌دارد. (7) از این رو اگر عقاب کند به مثل مجازات می‌کند (8) و از بسیاری از گناهان و خطاها می‌گذرد و عفو می‌کند. (9) پس هرگز گناهکاری را به بیش از گناهش مجازات نمی‌کند؛ چه رسد که بی‌گناهی را به سبب گناه دیگری در دنیا و آخرت مجازات کند؛ زیرا شکی نیست که چنین رفتاری همان ستم و ستمگری روشن و آشکار است که خداوند از آن پاک و مبرا است. (10) از اینرو، ازنظر آموزه‌های قرآنی، جنود الهی از آتش، آب وخاک ومانند آن،همه دارای شعور و ادراک هستند و نه تنها حق وباطل را می‌شناسند و از فرقان بهره‌مند، بلکه درهنگام عمل می‌دانند چگونه عمل کنند تا هر آنچه که مشیت و اراده الهی است تحقق یابد. از این رو توفان نوح گناهکاران و کافران را مجازات می‌کند، ولی مومنان را در کمال امنیت به ساحل کوه جودی می‌رساند.(11) براین اساس آتش بر ابراهیم(ع) سرد و سلامت می‌شود (12) و ایشان را نمی‌سوزاند در حالی که طبیعت و ذات آتش سوزان است. همچنین کارد، گلوی اسماعیل(ع) را نمی‌برد وبرخلاف طبیعت خود عمل می‌کند. (13) خداوند هنگامی که عذاب را برامت‌هایی چون نوح، عاد، ثمود، لوط، فرعون و مانند آن نازل کرد، این بادها، صاعقه‌ها، آب‌ها و باران به سبب عقل، علم فرقان و عصمتی که داشتند، با جدا کردن مومنان از کافران، تنها کافران را عذاب کردند.

شاید اینکه گفته می‌شود بلا، تر و خشک را می‌سوزاند، از آن رو باشد که آزمون‌های الهی همه‌گیر و فراگیر است و کسی را فرو نمی‌گذارد و کسانی که گناهکار نیستند را نیز در بر می‌گیرد (14) فلذا پس از اینکه زلزله‌ای به عنوان بلا نازل می‌شود و گناهکاران و به حسب ظاهر بی‌گناهان را می‌کشد و یا سیلی ویرانگر، هستی مردمی را به نیستی تبدیل می‌کند. می‌بایست در بی‌گناهی آن بی‌گناهان نیز تردید روا داشت؛ زیرا این اشخاص هرچند مثلا شرابی نخورده، زنایی نکرده یا گناهان کبیره دیگری را مرتکب نشده‌اند، ولی با بی تفاوتی و سکوت خود، عصیان کرده‌اند، پس مشمول مجازات الهی اند و جنود الهی با علم و دانش، آنان را گرفته و مجازات می‌کنند.

در نتیجه از نظرقرآن، انسان مؤمن لازم است خود از گناه دوری کرده و دیگران را نیز توصیه و دعوت به پرهیز از گناه کند تا این گونه از خسران و زیان رهایی یابد. (سوره عصر) و بعبارتی کسی که خود از گناه و بدی دور باشد و دیگران را نیز دور کند، نجات می‌یابد و عذاب نمی‌شود و اگر بی‌تفاوت از کنار گناه بگذرد و حتی امر به معروف و نهی از منکر قلبی نداشته باشد، می‌بایست آماده مجازات باشد؛ زیرا کسی که انکار قلبی ندارد، در حقیقت با کافران متشابه است و همین تشابه با کفر و کافران، مجازات را شامل او نیز خواهد کرد.

موفق باشید ...@};-

پی نوشتها_______________________________________________________
1. روم، آیه 41.
2.
سوره نساء آیه 79.
3. پاسخ به سوالات اعتقادی استاد محمدی موجود در سایت رادیو معارف.
4. علامه مجلسى، بحار الأنوار، مؤسسة الوفاء بيروت ، لبنان، 1404 هجرى قمرى ،‌ج 78، ص 198.
5. فصلت، آیه 14.
6. نساء، آیه 75.
7. آل‌عمران، آیه82؛ انفال، آیه51؛ حج، آیه10 و آیات دیگر ... .
8. نباء، آیه26؛ شوری، آیه40و آیات دیگر ... .
9. شوری، آیات25 و 30.
10. انعام، آیه164؛ اسراء، آیه 15؛ فاطر، آیه18.
11. هود، آیه 44.
12. انبیاء، آیه 69.
13. صافات، آیات102 تا 105.
14. عنکبوت،آیه2؛ توبه، آیه 49.

مشکل اینجاست اگر آب فلان رودخانه کم بشود می گویند بخاطر بی حجابی است ، خشک سالی بشود می گویند بخاطر بی حجابی است ، سیل هم بیاید باز می گویند بخاطر بی حجابی است !

اگر قرار بود به خاطر ظلم و گناه ، طبیعت انسان ها را مجازات کند تا الان احدی روی زمین زنده باقی نمی ماند !! و تا این نگاه در یک انسان باشد ابدا پیشرفت نمی کند !!

آنچه که باعث حفظ انسان از خطرات طبیعت شده ، پناه بردن به علم زمینی است ، همین مسئله زلزله را مثال بزنیم :

آنکه روی به آسمان دارد زلزله را از جانب خدا می داند که برای عذاب و نابودی یک قوم فرستاده شده و کاری هم از دست او بر نمی آید جز آنکه یا برای خشنودی خدا(یان) قربانی کند ، یا نماز آیاتی بخواند یا دست به دعا و تضرع و التماس به درگاه آسمان بردارد ! کاری دیگری که انجام نمی دهد !!

اما انسانی که نگاه به زمین دارد ابتدا یک صورت مسئله برای خودش تعریف می کند ، سعی می کند علت زلزله را دریابد و در نهایت دست به اقداماتی بزند که در برابر این حادثه کمترین زیان را ببیند .

انتخاب یکی از این دو رویکرد نیز بر عهده خود فرد است !

dahim-darni;943690 نوشت:
آنچه که باعث حفظ انسان از خطرات طبیعت شده، پناه بردن به علم زمینی است ،

بلا برای مسلمان و مومن انذار و کفاره گناه و... است و برای کافر و گناهکار عذاب و تنبیه!

این دنیا برای کافر بهشت است و خداوند بلا بر آنها نازل نمیکند مگر برای عذاب و هلاکشان! و...

چرا تقریبا هر هفته یک جای کشور زلزله یا سیل یا بلایی میاد؟! نکنه میخواید بگید طبیعت جوگیر شده؟

این همه کشور مثلا پیشرفته نه مشکل آلودگی هواشون رو تونستند حل بکنند نه جلوی سیل و طوفان و زلزله و... رو تونستند بگیرند و چون همه بالاتفاق مادی گرا هستند تغییرات اقلیمی را بهانه کردند!

چون بخاطر استحکام ساختمانها از زلزله در امان موندند خب چطور میخوان از سیل و طوفان و سایر بلایای الهی در امان بمونند؟!!!!!! مگه نمی بینی تو آمریکا طوفان و سیلهای بی سابقه رخ داده که حتی از ساختمانهای محکم و... هم فراری اند؟!

در اسلام هم زلزله را بلا تلقی میکنند و هم برای جلوگیری از خسارات و تلفات آن، اقدامات لازم و ایمنی را انجام میدهند!

زلزله فقط روي زمين رخ نميده اثر بيشتر زمين لرزه رو روح و روان آدمهاست . آدمهايي كه تا يه شب قبل چنان به داشته هاي مادي شون چسبيده بودند كه هيچ جور نميشد جداشون كرد حالا از ترس زمين لرزه خونه هاي ميلياردي و ماشين هاي انچناني و مبل هاي فلان قيمت شونو رها ميكنند و از تخت خواب هاي پر قوشون ميان پايين و ميرن تو خيابانها و پارك ها رو اسفالت سخت ميخوابند . ادم خنده اش ميگيره انسان چقدر موجود متناقضي است نه به اون گردن كلفتي ظاهريش و نه به اين ضعفش . زلزله هيچي نداشته باشه زبوني انسان رو خوب ترسيم ميكنه .

محی الدین;943299 نوشت:

سلام
اسلام کجا فرمود دلیل زلزله منحصرا گناه است؟
ثانیا سنت های حاکم بر جوامع دینی و غیر دینی هم فرق می کند.
یا علیم

شما بی زحمت جمع بندی تاپیک پایین رو بخونید:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=27360&p=392380&viewfull=1#post392380
sporal;942241 نوشت:
تا اونجایی که میدونم دلیل زلزله در اسلام گناه مردم اون منطقه هستش.

البته اگر علم رو قبول دارید:
نقل قول:
زمین‌لرزه یا زلزله لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوستهٔ زمین در مدّتی کوتاه روی می‌دهد. محلّی که منشأ زمین‌لرزه است و انرژی از آنجا خارج می‌شود را کانون ژرفی، و نقطهٔ بالای کانون در سطح زمین را مرکز سطحی زمین‌لرزه گویند.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D9%84%D8%B1%D8%B2%D9%87
والا هیچ کدوم از ما مسئول به تائید رسوندن روایات، نظرات و... افراد دیگر نیستیم.
اگر درست گفتند که آفرین. اگر اشتباه گفتند هم اشکالی نداره.
ولی مجموعا زلزله رخداد طبیعی است که چون تلفات انسانی و مالی داره، واژه بلای طبیعی بهش نسبت داده میشه. گناهان عامل تکان خوردن زمین نیستند! و در مجموع خود دانید.

یحبّونه;943709 نوشت:
بلا برای مسلمان و مومن انذار و کفاره گناه و... است و برای کافر و گناهکار عذاب و تنبیه!

این دنیا برای کافر بهشت است و خداوند بلا بر آنها نازل نمیکند مگر برای عذاب و هلاکشان! و...

چرا تقریبا هر هفته یک جای کشور زلزله یا سیل یا بلایی میاد؟! نکنه میخواید بگید طبیعت جوگیر شده؟

این همه کشور مثلا پیشرفته نه مشکل آلودگی هواشون رو تونستند حل بکنند نه جلوی سیل و طوفان و زلزله و... رو تونستند بگیرند و چون همه بالاتفاق مادی گرا هستند تغییرات اقلیمی را بهانه کردند!

چون بخاطر استحکام ساختمانها از زلزله در امان موندند خب چطور میخوان از سیل و طوفان و سایر بلایای الهی در امان بمونند؟!!!!!! مگه نمی بینی تو آمریکا طوفان و سیلهای بی سابقه رخ داده که حتی از ساختمانهای محکم و... هم فراری اند؟!

در اسلام هم زلزله را بلا تلقی میکنند و هم برای جلوگیری از خسارات و تلفات آن، اقدامات لازم و ایمنی را انجام میدهند!

خب شما رویکرد آسمانی به اینگونه قضایا دارید ، در پست قبلی توضیح دادم :

dahim-darni;943690 نوشت:
آنکه روی به آسمان دارد زلزله را از جانب خدا می داند که برای عذاب و نابودی یک قوم فرستاده شده و کاری هم از دست او بر نمی آید جز آنکه یا برای خشنودی خدا(یان) قربانی کند ، یا نماز آیاتی بخواند یا دست به دعا و تضرع و التماس به درگاه آسمان بردارد ! کاری دیگری که انجام نمی دهد !!

جز این دین راهکار دیگری ارائه نداده است ، پیشنهاد دین ( در بحث ما : اسلام ) خواندن نماز آیات است تا خداوند بدینوسیله عذاب و بلا را از ما دور سازد .

فرقی نمی کند ، برای بقیه مسائل هم دین پاسخی کارآمد به ما نمیدهد ، مثلا برای قحطی و خشکسالی راهکار دین چیست ؟! پاسخ : نماز باران !! ( که همین امروز هم در برخی مناطق کشور برگزار می شود )

و در انتها خدمتتان عرض کنم بیشتر جمعیت آمریکا افراد مذهبی و دینداری هستند که به خداوند نیز معتقدند ، اگر تصور می کنید سیل اخیر آمریکا برای آنها عذاب بوده اشتباه می کنید ، احتمالا ( بنا بر قواعد خودتان ) صرفا برای انذار و کفاره گناهانشان بوده است . پس عجیب نیست اگر برخی از آنها به کلیساها بروند و از خدا بخواهند این بلا را از آنها دور کند ... ( و حال آنکه جز علم به فریادشان نمی رسد ! )

dahim-darni;943893 نوشت:

جز این دین راهکار دیگری ارائه نداده است ، پیشنهاد دین ( در بحث ما : اسلام ) خواندن نماز آیات است تا خداوند بدینوسیله عذاب و بلا را از ما دور سازد .

فرقی نمی کند ، برای بقیه مسائل هم دین پاسخی کارآمد به ما نمیدهد ، مثلا برای قحطی و خشکسالی راهکار دین چیست ؟! پاسخ : نماز باران !! ( که همین امروز هم در برخی مناطق کشور برگزار می شود )

و در انتها خدمتتان عرض کنم بیشتر جمعیت آمریکا افراد مذهبی و دینداری هستند که به خداوند نیز معتقدند ،
اگر تصور می کنید سیل اخیر آمریکا برای آنها عذاب بوده اشتباه می کنید ، احتمالا ( بنا بر قواعد خودتان ) صرفا برای انذار و کفاره گناهانشان بوده است . پس عجیب نیست اگر برخی از آنها به کلیساها بروند و از خدا بخواهند این بلا را از آنها دور کند ... ( و حال آنکه جز علم به فریادشان نمی رسد ! )

بنده اصلا حرفی از کفاره گناهان مسیحیان نزدم و اصلا نگفتم و اعتقاد ندارم آنها موحد و خداپرست واقعی اند!

جمهوری خواهان آمریکا هم مثلا مسیحی و مخالف قوانین سقط جنین و... هستند اما حامی سرسخت شرکتهای تسلیحاتی و مسبب انواع جنگها و کشتارها بودند!

عذاب الهی حتما که نباید هلاک کننده باشد! کلیسا رفتن فایده ای ندارد و بلا از آنها دور نمیشود!

گیریم که منازل ضد زلزله و سدها و موانع ضد سیل و ... ساختند آیا میتوانند خود را از سارس و زونا و ایدز، تصادف مرگبار، سرمای 50 درجه و... هم نجات دهند؟؟؟!!!!

در برابر هر بلایی بخواهند مانع ایجاد کنند بلای دیگری به همان شدت و چه بسا هلاک کننده نازل میشود!

یحبّونه;943922 نوشت:
گیریم که منازل ضد زلزله و سدها و موانع ضد سیل و ... ساختند آیا میتوانند خود را از سارس و زونا و ایدز، تصادف مرگبار، سرمای 50 درجه و... هم نجات دهند؟؟؟!!!!

در برابر هر بلایی بخواهند مانع ایجاد کنند بلای دیگری به همان شدت و چه بسا هلاک کننده نازل میشود!

چرا خدا در تصورات شما در حد یک انسان ضعیف و کینه ای و منتظر انتقام تقلیل یافته ؟! خدای شما با انسان ها چه دشمنی دارد که هر بار بلاهایش را آپدیت می کند و به جان این و آن می افتد ؟!

باری ، نمی دانم دقیقا از چه چیزی متعجبید ، مگر تا همین امروز مشکلات انسان را غیر از علم و دانش حل کرده است ؟! یادتان نرود همان امکاناتی که دارید به وسیله آن از سوی خدا خط و نشان می کشید را نیز همین علم و دانش آفریده است !! مجددا سخن خودم را تکرار می کنم : جز علم و دانش چیزی به فریاد انسان نمی رسد ... مهم نیست امروز چه مشکلاتی برای بشر وجود دارد ، مهم آنست که روزی پاسخ این مشکلات یافته می شود و بالاخره کفگیر به ته دیگ بلا خواهد خورد ..

dahim-darni;943939 نوشت:
مجددا سخن خودم را تکرار می کنم : جز علم و دانش چیزی به فریاد انسان نمی رسد

دوست عزیز جسارتا شما هم دیگه شورشو درآوردین این چیه که تکرار میکنید .

کدوم فریاد انسان . همین علم و دانش بشری بود که بمب اتم ساخت ریخت رو سر مردم ژاپن .

الان منطقه ماکه درگیر این همه جنگ شده توسط کشورهایه که از علم بالایی برخوردارند .

خیلی امیدی به این علم هم نیست.

ابراهیم ا;944088 نوشت:
دوست عزیز جسارتا شما هم دیگه شورشو درآوردین این چیه که تکرار میکنید .

کدوم فریاد انسان . همین علم و دانش بشری بود که بمب اتم ساخت ریخت رو سر مردم ژاپن .

الان منطقه ماکه درگیر این همه جنگ شده توسط کشورهایه که از علم بالایی برخوردارند .

خیلی امیدی به این علم هم نیست.

مطلبی که فرمودید سوءاستفاده است و سوءاستفاده سبب نمی شود به کلی از خیر چیزی بگذریم !

همین امروز ادعا می شود داعش از اسلام سوءاستفاده می کند ، خب پس به فرموده شما باید بگوئیم خیلی به این اسلام هم امیدی نیست ؟!

اساسا هرگاه توانستید از امکاناتی که علم امروز در اختیارتان قرار داده چشم پوشی کنید و از آنها استفاده نکنید ، می توانید از علم و دانش نیز قطع امید کنید !

dahim-darni;943690 نوشت:
مشکل اینجاست اگر آب فلان رودخانه کم بشود می گویند بخاطر بی حجابی است ، خشک سالی بشود می گویند بخاطر بی حجابی است ، سیل هم بیاید باز می گویند بخاطر بی حجابی است !

اگر قرار بود به خاطر ظلم و گناه ، طبیعت انسان ها را مجازات کند تا الان احدی روی زمین زنده باقی نمی ماند !! و تا این نگاه در یک انسان باشد ابدا پیشرفت نمی کند !!

آنچه که باعث حفظ انسان از خطرات طبیعت شده ، پناه بردن به علم زمینی است ،


سلام@};- مطالب شما حاکی از این است که به مطالبی که بیان کردیم توجه نداشتید لطفاً یکبار دیگر مطالب پست سوم را بخوانید.

dahim-darni;943690 نوشت:
همین مسئله زلزله را مثال بزنیم :

آنکه روی به آسمان دارد زلزله را از جانب خدا می داند که برای عذاب و نابودی یک قوم فرستاده شده و کاری هم از دست او بر نمی آید جز آنکه یا برای خشنودی خدا(یان) قربانی کند ، یا نماز آیاتی بخواند یا دست به دعا و تضرع و التماس به درگاه آسمان بردارد ! کاری دیگری که انجام نمی دهد !!

اما انسانی که نگاه به زمین دارد ابتدا یک صورت مسئله برای خودش تعریف می کند ، سعی می کند علت زلزله را دریابد و در نهایت دست به اقداماتی بزند که در برابر این حادثه کمترین زیان را ببیند .

انتخاب یکی از این دو رویکرد نیز بر عهده خود فرد است !


تقسیم بندی شما کامل نیست، مؤمن از این میان راه سومی را بر می گزیند که در مطالب قبلی بیان کردیم، هم نگاهش به آسمان است و هم از گناه و عصیان پرهیز می کند زیرا بین حوادث طبیعی و گناه و نافرمانی قائل به رابطه است زیرا نرم افزار و سخت افزار همه هستی توسط خداوند برنامه ریزی شده؛ حکایت جهان و انسان به مثابه سیستم و کامپیوتر، عرصه دنیا بمانند صفحه مانیتور و اعمال و رفتار ما انتخابهای ما بر روی صفحه کیبورد است که هر دکمه ای بگونه ای تعریف شده که پیام را به سیستم منتقل و اتفاقی بر روی صفحه مانیتور منعکس می شود. بعلاوه به حکم عقل و منطق و به سفارش دین، به پدیده های طبیعی نگاه علمی و عینی(بقول شما زمینی) هم دارد، تدبیر می کند تا در برابر زلزله و سیل خانه ها و سدهای محکم بسازد تا در برابر حوادث از آسیب مصون و یا کمترین آسیب را ببیند و نظائر آن ... بحث شرور، اقسام آن و علل آن مفصل در همین سایت بحث شده، لطفاً به آرشیو سایت مراجعه کنید.

موفق باشید ...@};-

[="Tahoma"][="Navy"]

یحبّونه;943670 نوشت:
ا سلام

بعضی زلزله ها برای انذاره که تلفات ندارد یا کم هست و موقع بیداری اتفاق میفتد!

و برخی برای هلاک کفار و مسلمان گناهکار و انذار سایر مسلمین چه گناهکار چه غیر آن! خصوصا اگر موقع خواب این اتفاق بیفتد!

علل علمی که برای زلزله ذکر میشود ظاهر قضیه است و خود زلزله با امر پروردگار به موکّلین زمین رخ میدهد!


سلام
امر خداوند به موکلین نمی تواند منحصر به گناه افرادباشد. انسان محور پدیده های عالم نیست تا همه چیز با مصالح و مفاسد او سنجیده شود.
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

hos8sein;943863 نوشت:
شما بی زحمت جمع بندی تاپیک پایین رو بخونید:
http://www.askdin.com/showthread.php...l=1#post392380

سلام
این نظر کارشناس است. ما نمی توانیم همه پدیده های عالم را مرتبط با انسان بدانیم. بنظر بنده بیان امام صادق ع عام نیست. چه بسیار زلزله هایی که بخاطر مسافت زیاد حتی انسانها از آن مطلع هم نمی شوند پس دلیلی ندارد ما همه پدیده های طبیعی را در ارتباط با گناه و ثواب انسان تفسیر کنیم.
یا علیم[/]

محی الدین;945117 نوشت:
سلام
این نظر کارشناس است. ما نمی توانیم همه پدیده های عالم را مرتبط با انسان بدانیم. بنظر بنده بیان امام صادق ع عام نیست. چه بسیار زلزله هایی که بخاطر مسافت زیاد حتی انسانها از آن مطلع هم نمی شوند پس دلیلی ندارد ما همه پدیده های طبیعی را در ارتباط با گناه و ثواب انسان تفسیر کنیم.
یا علیم

سلام مجدد

جناب محی الدین

اگر پست شماره 3 را بخوانید خصوصاً در قسمت اول مطلب، ابهام شما برطرف می شود. در انجا گفته ایم که زلزله و اتفاقات طبیعی فقط یک علت ندارد، نمی توان فقط برای آنها قائل به یک علت شد، مثلاً نمی شود گفت: گناهکاری عامل اصلی است.

پرسش:
[=book antiqua]الف- دلیل زلزله از نظر اسلام چیست؟ آیا گناه عامل اصلی زلزله است؟ ب- در اینصورت چرا در کشورهای غربی که گناه بیشتر است زلزله کمتر است؟ ج- آیا زلزله بم بخاطر گناهکاری مردم بم بوده؟ د- چرا در زلزله تر و خشک با هم میسوزند؟

پاسخ:

سلام و ادب

در پاسخ به سؤالات شما نکاتی را در ادامه تقدیم می کنیم؛

الف- در پاسخ به بخش اول سؤال:

اولاً نظام عالم یک نظام ذاتی است. نظام، نظام علّی و معلولی است. طبیعی است که هر حادثه ای از جمله زلزله هم عللی دارد و علت ها را می شود کشف و بررسی کرد. چون این نظام، نظام علی است، ما مکلفیم که این نظام را بشناسیم و بر اساس آن معرفت، خود و زندگیمان را تنظیم بکنیم. اما اگر بگوییم علت وقوع زلزله فقط یک چیز است و جز این نیست. مثلاً بگوییم علتش مسائل معنوی و گناه مردم است، آن وقت دهها سوال دیگر مطرح می شود، مثلا چرا اینجا؟ چرا این مردم؟ و چراهای دیگر؟
ثانیاً یکی از دلایل زلزله برای این است که بشر از خواب کهالت و تنبلی غفلت بیدار بشود و از سویی دست به تلاش علمی بزند و با شناخت اسباب و عوامل ایجاد زلزله، با این پدیده و خرابیهای آن مقابله کند اما مهم تر از این که بشر از خواب کهالت و تبلی غفلت بیدار بشود آن است که به فلسفه آفرینش خود و به وظایف و رسالتهای بندگی و زندگی در مسیر استکمال خود نگاه بکند.
ثالثاً ما تکلیف داریم که وظیفه خود را در حیطه زندگی طبیعی درست انجام بدهیم. ساختمانی که می سازیم آخرین نکات علمی، آخرین نکات مهندسی را در ساختن آن به کار بگیریم. تردیدی نیست این تکلیف است و اگر کسی این تکلیف را انجام ندهد مقصر است. همانطور که گفتیم نظام، نظام علت و معلول است اگر ما علت ها را از بین بردیم خود به خود معلول ها از بین می رود. علت اکثر کشته شدنها در پدیده زلزله، زیرآوار ماندن است. اگر ما کاری کردیم که آوار نباشد و یا کمتر باشد این مخالف قضا و قدر و مخالف اراده خداوند نیست.(1) پس یک قضای الهی این است که ما ساختمانها را سست بسازیم که با آمدن زلزله بسهولت خراب بشود و عده زیادی بمیرند. یک قضای الهی هم این است که ساختمان را درست و مستحکم بسازیم که اگر زلزله آمد کسی نمیرد و یا صدمات به حداقل ممکن برسد، هر دو مطابق مقررات الهی و نظام علّی و معلولی عالم است.

رابعاً اما آیا تمام مطلب این است و جز این نیست؟ یعنی علتها فقط منحصر به علل طبیعی و مادی اند؟ پاسخ منفی است. بی شک، علت های دیگری هم وجود دارد. این جور نیست که پدیده ها فقط معلول علت های طبیعی باشند و علت فقط منحصر به علت های طبیعی باشد. بلکه حقیقت این است که علت های دیگری (شناخته و ناشناخته) در تحقق این پدیده ها مؤثرند! گناه و طغیان و فساد هم در نظام علّی و معلولی جای خودش را دارد. چنانکه آیات قرآن به این معنا اشاره دارند.(2)

بنابراین؛ علت ها را فقط محدود به علل مادی و عوامل مادی نگیریم زیرا در ورای علت های مادی علل دیگری از جمله گناه ، احسان ، صله رحم و چیزهایی از این قبیل وجود دارد. افراد مومن منکر این مطلب نیستند که تمام قضایایی که روی کره زمین اتفاق می افتد یک توجیه طبیعی دارد و از نظر علمی کاملاً قابل تبیین است ولی آنها چند لایه به موضوع نگاه می کنند. مثلاً کسی که دعا می کند باران بیاید. این باران آمدن و ابر تشکیل شدن اگر پیگیری شود علت طبیعی دارد ولی از جهت دیگر خود این دعا هم تأثیر دارد اما چه جور تأثیر دارد نمی توان تبیین علمی کرد.(3)

ب- در پاسخ به بخش دوم سؤال لازم بذکر است:
بررسی اینکه مردم کدام کشور و منطقه گناه بیشتری می کنند که با علت بروز حوادث طبیعی رابطه مستقیم دارد در توان و علم بشر عادی نیست، ضمن آنکه اگر در آمریکا زلزله کمتر می آید اما مردم مناطق مختلف آمریکا با بلایای طبیعی دیگری (نظیر طوفان و سیل و سرماهای شدید و ...) درگیر هستند، از اینرو قضاوت این مسأله در عهده و توان ما نیست.

ج- در پاسخ سؤال سوم گفتنی است: در باره زلزله بم و دیگر نقاط کشور اسلامی ما که عموماً مؤمن و خداجو هستند چنین قضاوت هایی شایسته و روا نیست! ضمن اینکه این مسأله اولاً در توان و علم بشر عادی نیست و ثانیاً بلایای طبیعی اقسام متفاوتی دارد که در روایات به آنها اشاره شده(4) بعضی از مشکلات مانند برخی از بیماری‌ها بر اثر ندانم‌ کاری یا سهل‌انگاری در امور حاصل می‌شود که اثر تکوینی اعمال انسان به شمار می‌رود،‌مثلاً کسی که اصول بهداشتی را رعایت نکرده و یا در انتخاب همسر دقت ننموده، چه بسا فرزندانش را با مشکل رو به رو می‌سازد که ربطی به خدا ندارد. برخی از مصیبت ها یا سختی ها می تواند از دو جهت باشد. هم کفاره گناهی از انسان باشد و هم آزمون الهی. برخی نیز کفاره گناه است و در عین حال مجازات الهی می شود. این دو گاهی مانند هم هستند، چون چیزی که مجازات است،

مجازات به نوعی کفاره برای گناه می شود و گاهی علاوه بر مجازات دنیوی، مجازات اخروی آن باقی می ماند که در این صورت نمی تواند کفاره باشد. البته برای انسان‌های غفلت زده که چشم و گوش و دل و عقل حقیقت‌پذیر آنان از کار افتاده و به حقایق کافر شده اند، گرفتاری‌ها واقعاً بلا و عذاب است،‌ چنان که نعمت‌ها نیز بلا و مصیبت برای آنان است. خداوند در آیاتی از قوم‌های مختلف نام می‌برد که به خاطر گناه،‌ بر آن‌ها عذاب فرستاد یا به بیماری‌های سخت مبتلا کرد. فلذا این موضوع، بیش‌تر در مورد کافران و ستمگران صادق است. (5)

د- پاسخ سؤال چهارم بر این قرار است: شیوه انسان در تنبیه و مجازات جمعی گاه همراه با بی‌عدالتی و ظلم است. وقتی جنگی شکل می‌گیرد و به شهرها حمله می‌شود، بمب‌های هوشمند، آن قدر هم هوشمند نیستند تا نظامی را از غیر نظامی یا مردان جنگی را از کودکان و زنان و پیران و به تعبیر قرآن، مستضعفین(6) جدا کند. اما تنبیهات و مجازات‌های الهی این گونه نیست؛ زیرا خداوند، عادلی است که کمترین ظلم را به کسی روا نمی‌دارد. (7) از این رو اگر عقاب کند به مثل مجازات می‌کند (8) و از بسیاری از گناهان و خطاها می‌گذرد و عفو می‌کند. (9) پس هرگز گناهکاری را به بیش از گناهش مجازات نمی‌کند؛ چه رسد که بی‌گناهی را به سبب گناه دیگری در دنیا و آخرت مجازات کند؛ زیرا شکی نیست که چنین رفتاری همان ستم و ستمگری روشن و آشکار است که خداوند از آن پاک و مبرا است. (10)
از اینرو، ازنظر آموزه‌های قرآنی، جنود الهی از آتش، آب وخاک ومانند آن،همه دارای شعور و ادراک هستند و نه تنها حق وباطل را می‌شناسند و از فرقان بهره‌مند، بلکه درهنگام عمل می‌دانند چگونه عمل کنند تا هر آنچه که مشیت و اراده الهی است تحقق یابد. از این رو توفان نوح گناهکاران و کافران را مجازات می‌کند، ولی مومنان را در کمال امنیت به ساحل کوه جودی می‌رساند.(11) براین اساس آتش بر ابراهیم(علیه السلام) سرد و سلامت می‌شود (12) و ایشان را نمی‌سوزاند در حالی که طبیعت و ذات آتش سوزان است. همچنین کارد، گلوی اسماعیل(علیه السلام) را نمی‌بُرد وبرخلاف طبیعت خود عمل می‌کند. (13) خداوند هنگامی که عذاب را برامت‌هایی چون نوح، عاد، ثمود، لوط، فرعون و مانند آن نازل کرد، این بادها، صاعقه‌ها، آب‌ها و باران به سبب عقل، علم فرقان و عصمتی که داشتند، با جدا کردن مومنان از کافران، تنها کافران را عذاب کردند. شاید اینکه گفته می‌شود بلا، تر و خشک را می‌سوزاند، از آن رو باشد که آزمون‌های الهی همه‌گیر و فراگیر است و کسی را فرو نمی‌گذارد و کسانی که گناهکار نیستند را نیز در بر می‌گیرد (14)
فلذا پس از اینکه زلزله‌ای به عنوان بلا نازل می‌شود و گناهکاران و به حسب ظاهر بی‌گناهان را می‌کشد و یا سیلی ویرانگر، هستی مردمی را به نیستی تبدیل می‌کند. می‌بایست در بی‌گناهی آن بی‌گناهان نیز تردید روا داشت؛ زیرا این اشخاص هرچند مثلا شرابی نخورده، زنایی نکرده یا گناهان کبیره دیگری را مرتکب نشده‌اند، ولی با بی تفاوتی و سکوت خود، عصیان کرده‌اند، پس مشمول مجازات الهی اند و جنود الهی با علم و دانش، آنان را گرفته و مجازات می‌کنند.

در نتیجه از نظرقرآن، انسان مؤمن لازم است خود از گناه دوری کرده و دیگران را نیز توصیه و دعوت به پرهیز از گناه کند تا این گونه از خسران و زیان رهایی یابد. (سوره عصر) و بعبارتی کسی که خود از گناه و بدی دور باشد و دیگران را نیز دور کند، نجات می‌یابد و عذاب نمی‌شود و اگر بی‌تفاوت از کنار گناه بگذرد و حتی امر به معروف و نهی از منکر قلبی نداشته باشد، می‌بایست آماده مجازات باشد؛ زیرا کسی که انکار قلبی ندارد، در حقیقت با کافران متشابه است و همین تشابه با کفر و کافران، مجازات را شامل او نیز خواهد کرد.

موفق باشید ...

پی نوشت______________________________________

[=1]

 • امام علی (علیه السلام) زیر دیواری نشسته بودند دیوار در حال ریختن بود بلند شدند و رفتند جای دیگری نشستند. شخصی که این صحنه را دید اعتراض کرد گفت: از قضای خدا فرار می کنی؟ حضرت فرمود: از یک قضای الهی به قضای دیگرش پناه می برم. شیخ صدوق، توحید [چاپ جدید]، ص 337
 • [=book antiqua]«ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ؛ به سبب آنچه دستهاى مردم فراهم آورده فساد در خشكى و دريا نمودار شده است تا [سزاى] بعضى از آنچه را كه كرده‏ اند به آنان بچشاند باشد كه بازگردند.»(روم، آیه 41) و نیز فرمود: [=book antiqua]«ما أَصَابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ مَا أَصَابَکَ مِن سَیِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِکَ ..[=book antiqua]؛ (آری) آنچه از نیکیها به تو می‏ رسد، از طرف خداست و آنچه از بدی به تو می‏ رسد، از سوی خود توست.» (سوره نساء آیه 79) همچنین از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که فرمود: [=book antiqua]"من یموت بالذنوب اکثر ممّن یموت بالآجال و من یعیش بالاحسان اکثر ممّن یعیش بآلأعمار" کسانی که با تیغ گناه کشته می شوند بیشتر از کسانی هستند که با تیغ اجل کشته می شوند و عمرشان تمام شده باید بمیرند. و کسانی که سر سفره احسان خویش زندگی می کنند و عمر می گذرانند بیشتر از کسانی هستند که از عمر خود استفاده می کنند. علامه مجلسی، بحارالانوار، 70/354
 • پاسخ به سوالات اعتقادی استاد محمدی موجود در سایت رادیو معارف.
 • در یک روایت جامع، امام علی (علیه السلام) در مورد فلسفه بلاها می‌فرماید: [=book antiqua]«إِنَّ الْبَلَاءَ لِلظَّالِمِ أَدَبٌ وَ لِلْمُؤْمِنِ امْتِحَانٌ وَ لِلْأَنْبِيَاءِ دَرَجَةٌ وَ لِلْأَوْلِيَاءِ كَرَامَةٌ ؛ بلاها برای ظالم تـأدیب و برای مؤمنان امتحان و برای پیامبران درجه و برای اولیا کرامت و مقام است».علامه مجلسى، بحار الأنوار، ص 198.
 • فصلت، آیه 14.
 • نساء، آیه 75.
 • آل‌عمران، آیه82؛ انفال، آیه51؛ حج، آیه10 و آیات دیگر ... .
 • نباء، آیه26؛ شوری، آیه40و آیات دیگر ... .
 • شوری، آیات25 و 30.
 • انعام، آیه164؛ اسراء، آیه 15؛ فاطر، آیه18.
 • هود، آیه 44.
 • انبیاء، آیه 69.
 • صافات، آیات102 تا 105.
 • عنکبوت،آیه2؛ توبه، آیه 49.
 • [/]
  موضوع قفل شده است