واسطه ازدواج

چگونه تصمیم ازدواج مان را به خانواده ها اطلاع دهیم؟

سلام. وقتتون بخیر.
من زهرا دختری 27 ساله هستم و مدت دو سال هست که با آقایی (علی) 34 ساله ارتباط داریم.
من ارشد سازه میخونم و ایشون دکترای برق.
بعد از شناخت کاملا منطقی و البته همراه احساس تصمیم به ازدواج گرفتیم اما در گام اول نمیدونیم چجوری به خانواده علی اطلاع بدیم!
خانواده بنده ساکن تهران هستن و اصالتا آذری هستیم و خانواده ایشون ملایری هستن.
و البته دو خواهر و خاله و دایی و برخی نزدیکانشون هم ساکن تهران هستند.
موضوع اینه که اولا خانواده علی مایل به ازدواج و وصلت پسر بزرگترشون با یک همشهری هستن (که البته خود علی اصلا تمایلی نداره)
ثانیا به دلیل جایگاهی که به عنوان پسر بزرگتر بودن دارن و به خصوص تاثیری که روی برادر 21 سالشون دارن نمیتونن من رو به صورت مستقیم به خانواده معرفی کنن.
برای بحث معرف متاسفانه واسطه ای هم نداریم.
مادر علی و سه خواهرش کااااملا احساسی هستن و متعصب روی برادر بزرگتر!! و نمیشه از طریق خواهرها حتی اسباب آشنایی را مهیا کرد!
پدر منطقی هستن و میشه مطرح کرد اما بهرحال به در بسته ی مخالفت مادر خواهیم رسید.
دایی کوچک علی که تقریبا همسن هم هستن هم قابل اعتماد نیست و ثابت کردن راز نگه دار نیستن (برای آینده این ازدواج!) و معلوم نیست کی تپق بزنن و رسوامون کنن!!
به دوستان متاهل علی هم فکر کردیم اما متاسفانه و از شانس ما ایشون دو هفته پیش ازهمسرشون جدا شدند!!
نحوه اصلی آشنایی ما از طریق دوستان بود یعنی هیچ جای مشترکی هم برای آشنایی نداریم مثل دانشگاه یا محل کار.... و البته محل کار علی اصلا کارمند خانم نداره!!!
به آشنایی تو کلاس خارج درسی هم فکر کردیم اما بهرحال باید یک آشنای معتبر پیش خانواده علی اونجا حضور داشته باشه که مثلا مارو معرفی کنه!!!
خلاصه به هر دری میزنیم و راهی پیدا میکنیم تهش نمیشه!!!
لطفا راهنماییمون کنین چه راه های دیگه ای برای آشنا شدن دو نفر وجود داره که از طریق واسطه باشه (که البته مشکل واسطه داریم) یا راه آشنایی ای باشه که مورد قبول خانواده ها باشه بدونه جبهه گیری!!!!

خواهش میکنم زود جواب بدین.
صمیمانه قدردان مساعدت شما هستیم.

دروغ بگویم یا راستش را؟ (تحقیق در ازدواج)

انجمن: 

سلام راستش من یه پسر عمو دارم ک داره دنبال یه دختر خوب برا ازدواج میگرده از طرفی من چند وقت پیش همین جوری پیشش گفتم من یه دوست خوب دارم اونم یه سری سوال پرسید و دیگه پیگیرش نشد الان بعد گذشت چندماه دوباره زنگ زده راجع ب دوستم سوال پرسید پسر عموی من بشدت براش مهمه ک زنش هیچ ارتباطی با جنس مخالف از گذشته تا الان نداشته باشه اما خوب دوست من تو داران دبیرستانش یه مدت با یه پسر دوست بوده اما اینم بگم دوستم از اون موقعه خیلی تغییر کرده و اصلا د دنبال اینجور دوستیا نرفته و خیلی هم دختر خوبیه .اما الان من موندم چکار کنم هم میدونم پسر عموم گناه داره و نباید از اعتمادش سو استفاده کنم هم دوستم دیگه تفییر کرده.(پسر عموم خیلللللللللللللللللللللللللللی براش مهمه این موضوع چون خودش تو همه عمرش با کسی دوست نبوده ) حالا من چکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خواهش میکنم زود یه مشورت ب من بدین

تشكر جوانان مجرد از رهبري به خاطر تذكر ايشان به والدين(اشكال جوانان به كارشناسان رسانه ها و.. ..)

انجمن: 

سلام بر همه شما بزرگواران
به عنوان فردي كه با جوان ارتباط دارم بايد بگويم كه جوانان زيادي از والدين خود شاكي هستند چون با وجود امكانات متعارف آنها براي ازدواج ما سهل انگار اند يا سخت مي گيرند.
قبول دارم ازدواج مشكلات مختلفي دارد و دولت، فرهنگيان، روحانيون، مردم و جوانان، خيّران بايد بسيج شوند تا اين مشكلات را برطرف كنند. اما در اين قسمت روي سخن ما با والديني است كه نسبت به ازدواج فرزندشان سخت مي گيرند
چند روز قبل يكي از كاربران محترم مي گفت من به كارشناسان و روحانيون اشكال جدي دارم. چرا ايشان در رسانه هاي مختلف ( تلويزيون و مسجد و...) به پدران نسبت به تأخير ازدواج فرزندانشان هشدار نمي دهند و فقط ارتباط والدين و فرزندان را يك طرفه تفسير مي كنند و مي بينند.
مي گويند اگر به والدين بي احترامي كنند خشم خداوند را براي خود خريده اند
مي گويند كه حتي به والدين كافر بايد احترام بگذاريد
و...
ولي چرا به والدين هشدار نمي دهند كه اگر به خاطر سخت گيري بي جا و يا تجمل گرايي و چشم و هم چشمي و خساست و....شرايط ازدواج فرزندت را فراهم نياوري و او به گناه بيفتد و يا گرفتار فشارهاي عصبي و...شود مقصر و گناهكاريد و خدا و ائمه عليهم السلام را از خود رنجانده ايد؟
................

مقام معظم رهبري در سخنراني هاي متعددي به ازدواج آسان اشاره كرده اند و عملا فرزند ايشان ازدواج آساني داشت و خودشان هم با مهريه كم جوانان را به عقد هم در مي آورند
در تاريخ 94/4/21 ايشان به طور مختصر به والدين تذكر دادند

[HL]در اين تاپيك جوانان ضمن تشكر از اين پدر معنوي به خاطر درك و همدلي با جوانان از ايشان در خواست دارند كه لطف كنند و بيشتر از اين به والدين تذكر دهند چرا كه اين شعر زبان حال بسياري از جوانان مجرد نسبت به والدين سخت گير است: دردم از ياراست و درمان نيز هم.[/HL]

........................
صحبتهای مقام معظم رهبری درباره ازدواج تاریخ 94/4/21:

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/...40421_5205.mpg

صجبت های دیگری از رهبر انقلاب درباره ازدواج و فقر:دانلود

متن صحبت ها:
ک مسئله‌ای که اخیراً مطرح کردند، مسئله‌ی ازدواج جوانها بود که خب، همه - پسر و دختر - مطمئنّاً علاقه‌مندند. من همین‌جا به توصیه‌ی این جوان عزیزی که از من خواستند به پدر و مادرها تذکّر بدهم، به پدرها و مادرها تذکّر میدهم؛ من خواهش میکنم و تقاضا میکنم از شماها که یک خرده امکانات ازدواج را آسان کنید. پدر و مادرها سخت‌گیری میکنند؛ هیچ سخت‌گیری لازم نیست. بله، یک مشکلات طبیعی وجود دارد - مسئله‌ی مسکن، مسئله‌ی شغل و از این مسائل - لکن «اِن یَکونوا فُقَرآءَ یُغنِهِمُ اللهُ مِن فَضلِه»؛ (۴) خب، این قرآن است. ممکن است جوان، الان هم امکانات مالی مناسبی نداشته باشد، امّا ان‌شاءالله بعد از ازدواج خدای متعال گشایش میدهد. ازدواج جوانها را متوقّف نکنند؛ من خواهش میکنم که پدرها و مادرها به این مسئله توجّه کنند.
البتّه یکی از مسائل مهم این است که رسم خواستگاری رفتن و وساطت کردن برای ازدواج دخترها، متأسّفانه کمرنگ شده؛ این چیز لازمی است. افرادی هستند - سابقها همیشه معمول بود، حالا هم با کثرت نسل جوان در جامعه‌ی ما، باید این رواج داشته باشد - پسرهایی را می‌شناسند، به خانواده‌ی دختر معرّفی میکنند؛ دخترهایی را می‌شناسند، به خانواده‌ی پسر معرّفی میکنند؛ تسهیل میکنند و آماده‌سازی می کنند ازدواج را؛ این کارها را بکنند. هرچه که ما بتوانیم در جامعه مسئله‌ی مشکل جنسی جوانها را حل کنیم، این به نفع دنیا و آخرت جامعه‌ی ما است؛ به نفع دنیا و آخرت کشور ما است؛ بعد هم برای مسئله‌ی نسل که من رویش خیلی تکیه دارم [مهم است]. باز من همین‌جا هم به آقای وزیر محترم بهداشت عرض می کنم؛ گزارش هایی به من می رسد که آن خواسته‌ی شما که همان خواسته‌ی ما است، [یعنی] مسئله‌ی جلوگیری از منع باروری - که منع باروری یک سیاستی بود؛ بنا بر این گذاشته شد که از این سیاست جلوگیری بشود - درست انجام نمیگیرد؛ بعضی جاها همچنان در بر پاشنه‌ی قبل میگردد.