منبع حدیث

درخواست متن عربی و منبع اين حديث توحيدی

سلام عليكم

يك حديث معروفي است كه خيلي از بزرگان در سخنانشان هم به او استناد كردن نظير آيت الله يثربي
ترجمه فارسي او اينه:
دو جا هست که ملائکه می خندند؛ اول جایی که مردم به دنبال عزیز کردن کسی باشند و خدا خلاف آن را بخواهد و دوم جایی که مردم به دنبال ذلیل کردن کسی باشند که خدا می خواهد او را عزیر کند.

من به شدّت نياز به متن عربي و منبع اون دارم
گمانم اين است كه حديث هم براي اميرالمؤمنين عليه السلام باشد.
سپاس

در هر حالی که هستید از ما رو نگردانید

به نام خدا.

با عرض سلام.

میخواستم بپرسم این داستان واقعیت داره و در کجا ذکر شده؟

نقل قول:
"در زمان امام صادق علیه السلام جوانی به امام صادق خیلی علاقه داشت و آقا را دوست داشت. ولی مبتلا به شراب خواری بود. (شراب خوردن گناه کبیره است. نمی خواهیم ترویج گناه بکنیم. هیچ کس هم فکر نمی کنم برداشت غلط داشته باشد. می خواهیم بگوییم گناه در برابر اصل دین خیلی مهم نیست. اصل دین خیلی مهم است اگر اعتقادات و محبت اهل بیت باشد فرع ها را هم می شود درستش کرد.) این جوان گناه کار شراب می خورد اما دهانش را آب می کشید خودش را تمیز می کرد می آمد در جلسه امام صادق شرکت می کرد. علاقه بسیار شدید به حضرت داشت. حضرت هم به روی مبارکشان نمی آوردند که می داند او کار خلافی می کند.

امام مظهر ستاریت خداست، به روی این جوان نمی آورد. یک روز این جوان خیلی شراب خورده بود مست شده بود و دهانش هم بوی تعفن شراب می داد. می خواست جایی برود مقداری که راه رفت دید امام صادق علیه السلام از روبرو دارند تشریف می آورند. از حضرت خیلی خجالت می کشید . دید موقیعت سختی برایش پیش آمده، گفت: ما این زهره ماری را می خوریم اما از امامان خجالت می کشیم. (آدم نباید گناه و کاری که قلب امام زمان را مکدر می کند بکند. ائمه فرمودند: شما که گناه می کنید ما ناراحت می شویم. ما باید خجالتش را بکشیم و استغفار بکنیم. کسی به امام هشتم عرض کرد که آقا فلان دوست شما شراب خورد. حضرت پیشانیش عرق کرد و خجالت کشید.)
این جوان فکر کرد که چه کار بکند امام صادق او را نبیند. به ذهنش خطور کرد به بهانه این که می خواهم کمر بندم را ببندم رو به دیوار می کنم با لباسم ور می روم پشت به امام می کنم. امام آقایی می کند از کنار من رد می شود. این جوان شراب خورده رو به دیوار کرد و شروع کرد با لباسش ور رفتن، همین طوری که با لباسش ور می رفت یک وقت دید دست پر از مهر و محبت و لطف امام صادق به شانه اش خورد. امام فرمود: فلانی در هر حالی که هستید رویتان را از ما برنگردانید!
با تخلیص از سخنرانی استاد فرحزاد در vaezoon.ir"



ستایشگر :Gol:

درخواست منبع روایتی از حضرت سکینه علیها السلام

با سلام

لطفاً منبع روایت زیر را قرار دهید . متشکرم

« شبی حضرت سکینه سلام الله علیها در دوران اسارت ، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را در خواب دید به این صورت که حضرت زهرا سلام الله علیها : (( فلطمت علی وجهها و نادت وا ولداه )) و آن خواب را برای یزید ملعون تعریف نمود . »

درخواست منبع و متن عربی حدیثی از امام معصوم

با سلام

حدیثی شنیدم که روایت شده است از امام معصوم علیه السلام که : کلما لم یخرج من هذا البيت فهو زخرف (غیر از فهو باطل )

لطفاً منبع و متن عربی کامل حدیث مذکور را قرار دهید با تشکر .

منبع حدیث: «هر کس بر خدا توکل کند و ...»

سلام
در برخی از سایت ها این روایت به پیامبر منسوب شده است،آیا انتساب چنین روایتی صحیح است اگر منبعی برای آن پیدا کردید ذکر کنید:

پیامبر فرمود:
هر کس برخدا توکل کند و هیچ گاه ملاحظه سعادت و نحوست روزها را ننماید خداوند او را یاری خواهد نمود و عهده دار او خواهد شد.

منبع حدیثی از امام صادق علیه السلام (محبت امیرالمؤمنین در پرونده اعمال)

با سلام
در مورد حدیث زیر منبع معتبری وجود دارد؟
راوی به امام صادق عرض کرد سوالی دارم گفت آقا از پیغمبر حدیثی دارم که پیغمبر فرمود داخل بهشت الهی نمی شود پای در رضوان خدا نمی نهد مگر کسی که پرونده اش مزین به امضای محبت مرتضی علی باشد
حضرت فرمودند سوالت چیست؟
گفت آمده ام بپرسم حتی انبیا؟
امام صادق در جواب فرمود حتی خاتم الانبیا