فحش و ناسزا

فحش و الفاظ نامناسب از زبان بزرگان دینی

با عرض سلام و خسته نباشید
راجع به فحش و ناسزا سوال دارم. البته همین اول بگویم که می دانم از نظر شرعی حکم فحش دادن به مومن مخصوصا اگر عنوان قذف یعنی نسبت زنا و لواط داشته باشد حرام است و حد یا تعزیر دارد. اما سوالم راجع به برخی الفاظ است که در آیات قرآن یا کلمات معصومین یا حتی جملات رهبری معظم دیده ام که ظاهرا فحش اند
مثال عرض می کنم
روایتی با این مضمون دیدم که شخصی نزد امام رضا(ع) آمد و گفت پدر من در خانه ای نمور و خراب زندگی میکرد و ما هم اکنون که او فوت کرده هنوز آنجا زندگی می کنیم. آیا به زندگی در آنجا ادامه دهیم؟ حضرت فرمود پدرت احمق بود تو هم احمقی؟
یا مثلا مقام معظم رهبری در دیداری که با فرماندهان نیروی دریایی سپاه در صبح روز چهارشنبه 15 مهرماه داشتند در جریان موضوع مذاکره و برجام از واژه «بی خیالان و سهل اندیشان» استفاده کردند و در فرازهایی ازسخنان خود اینگونه فرمودند:«یک عدّه‌ای در قضیّه‌ی مذاکره و مسئله‌ی مذاکره سهل‌انگاری میکنند، سهل‌اندیشی میکنند، مطلب را درست نمیفهمند. حالا بعضی‌ها بی‌خیالند - بی‌خیالان جامعه، که هرچه پیش بیاید برایشان اهمّیّتی ندارد، مصالح کشور از بین برود،منافع ملّی نابود بشود، که حالا با آنها کاری نداریم امّا بعضی بی‌خیال هم نیستند لکن سهل‌اندیشند، عمق مسائل را نمیفهند. وقتی صحبت مذاکره میشود، میگویند آقا شما چرا با مذاکره‌ی با آمریکا مخالفت میکنید؟ خب امیرالمؤمنین هم مذاکره کرد با فلان‌کس، امام حسین هم مذاکره [کرد]. خب اینها نشان‌دهنده‌ی سهل‌اندیشی است، نشان‌دهنده‌ی نرسیدن به عمق مسئله است. این‌جور نمیشود مسائل کشور را تحلیل کرد؛ با این نگاه عامیانه و ساده‌اندیشانه نمی شود به مصالح کشور رسید........ مشکل کنونی کشور متأسّفانه به‌خاطر وجود آدمهای بعضاً بی‌خیال و بعضاً سهل‌اندیش [است‌] که البتّه معدودند، اقلّیّتند؛ در مقابل انبوه عظیم جمعیّت انقلابی و آگاه و بصیر کشور چیزی نیستند امّا فعّالند: مینویسند، میگویند، تکرار میکنند؛ تکرار میکنند! دشمن هم به اینها کمک میکند.
همان گونه که می بینید در جملات حضرت آقا الفاظی است مثل بی خیالان یا سهل اندیشان که به نوعی همان تعبیر احمق و نفهم است دیگر. مطمئنا حضرت آقا فحاشی نمیکند اما اگر برویم به سایت پاسخگویی سوالات دینی (همان گونه که من رفتم) کلا یک جواب نیم خطی دارند که هرگونه توهین جایز نیست.و خودشان را خلاص می کنند.

من نمی توانم این را درک کنم که اگر هر گونه توهین جایز نیست پس چرا حضرت آقا این الفاظ را به کار می برند؟ یا چرا امام رضا (ع) لفظ احمق را به کار برده است؟
لطفا توضیح دهید.

وظیفه انسان در مقابل کسی که به ناموسش توهین می کند

انجمن: 

سلام
فرض کنید در خیابان به همراه ناموس خود در حال راه رفتن هستید و کسی به ناموس شما توهین میکند‌‌ ، مثلا فحش میدهد یا متلک می اندازد‌ ، در اینجا وظیفه چیست؟ ایا باید نادیده گرفت یا جایز است کاری انجام شود؟ چه کاری و تا چه حد؟ (فرض کنید دسترسی به حاکم شرع وجود نداشته باشد و نسبت به جان خود هم خوف خطر نباشد)
ممنون

فحش ، ناسزا یا سزا - جایز بودن یا نبودن.

سلام علیکم
موضوعی که منو درگیر خودش کرده دو روزه این هست که :
1. فحش دی اسلام به چی تلقی میشه؟
2. ناسزا مشکل داره یا حتی اگر چیزی سزاوار طرف باشه هم مشکل داره!؟
این دو تا سوالی هستش که بشدت من رو درگیر خودش کرده و موضوع جالب اینجاس تو خیلی از آیات روایات دشنام دادن منع شده ، ولی بعضی جاها می بینیم که خود اهل بیت در مواجه با دشمنان اسلام یا اهل بیت الفاظ تندی و سزاواری به کار بردن.
اما این که فحش دادن کار بدی هست اصولا ، مثل قتل که فی نفسه کار صحیحی نیست غیر قابل کتمان هستش که من هم میدونم.

این یک حدیث جالب هست:

نقل قول:

إِنَّ اللَّهَ حَرَّمَ الْجـَنَّةَ عَلَی كُلِّ فَحَّاشٍ بَذِیٍّ قَلِیلِ الْحَیاءِ لَا یُبَالِی مَا قَالَ وَلَا مَا قِیلَ لَهُ فَإِنَّكَ إِنْ فَتَّشْتَهُ لَمْ تَجِدْهُ إِلَّا لِغَیَّةٍ أَوْ شِرْ كِشَیْطَان . خـداوند بهشت را بر هر فحّاش بی آبرو و كم شرمی كه باكی از آنچه گوید و آنچه به او گویند ندارد حرام كرده است ، زیرا اگر درباره او كنجكاوی و بازرسی كنی یا از زناست یا شیطان در نطفه او با پدرش شریك شده است ...
بحار الانوار ج60 ص207
تو این خودش نسبت زنازادگی هست ، لبته با ترجمه ای که من پیدا کردم ، نمیدونم عربیم خوب نیست.
اما آیا جایی جایز میشه یا حتی واجب این عمل؟
جایی که مثل جهاد که قتال واجب میشه برای حفظ جامعه اسلامی ایا فحش دادن جایز میشه اگر میشه تا چه حدی؟
نکته ای که من بهش رسیدیم بعضی چیز ها واقعا فحش نیست از نظر من نمیگم نظرم درست مثلا بی شعوری به نظر من یه صفت هست فحش نیست یا بی شرفی ، به عنوان مثال اون بازیگری که با نام یک دختر شیعه میره امریکا فیلم مستهجن بازی می کنه که نام نمی برم همه می دونن کی هست ، شرافت و حیا نداره این مشخص هست ! آیا گفت این مسائله فحش هست!

این موضوعاتی هستش که منو رو به شدت درگیر کرده.

پ.ن: من اسنادی رو که اهل بیت (ع) به دشمنان نسبت های رو دادن رو ذکر می کنم شاید احساس کردم کسی بخواد کتمان کنه البته چیز هایی که من پیدا کردم اگر این اسناد موجب این میشه که نظم تالار به هم بخوره یا بحث شیعه و سنی شه من خواهش می کنم مدیران اون مورد دار هاش رو پاک کنن.

نقل قول:

1. عبدالرحمن بن عوف می گوید:وقتی مروان را نزد پیامبر اوردند حضرت فرمودند: «هو الوزغ ابن اوزغ المعلون بن المعلون» «او چلپاسه (سوسمار کوچک) پسر چلپاسه و ملعون پسر ملعون است.» (شفا ء الصدور فی شرح زیارت عاشورا ج1 ص 324)

2.امام حسین علیه السلام درباره ابن زیاد «لعنت الله علیه » فرمودند:« الا و ان الدعی بن الدعی قد رکزنی بین اثنتین بین السله و الذله » « ای مردم اگاه باشید این شخص که پدر او معلوم نیست-زنازاده است- مرا بین دو کار مخیر گذاشته است. (مستدرک السفینه البحار ج 3 ص 451)

3.در تفسیر عیاشی مروی است که امام صادق علیه السلام هرگاه اسم دو نفر را می شنیدند فورا می فرمودند:«ولد الزنا» یکی منصور دوانقی و یکی عمر بن خطاب.

و تو اسرار آل محمد هم حضرت امیر (ع) تو نامه به معاویه به ولد الزنا بودن قاتل پسر امام حسین (ع) اشاره می کنند.

پیشاپیش ممنونم از توجه و پاسخ های شما.

کارشناس بحث : بصیر

صنف آقا پسر ها: سه رذیله یک پسر جوان

..* به نظر شما سه رذیله ای که یک آقا پسر ممکنه داشته باشه چیه؟ *

قوانین صنف:
1- از بحث خارج نشید و فقط به بیان سه رذیله و دلیل وجود آن سه رذیله بپردازید :Sokhan: .(انشاء الله در پست دیگه ای به درمان و ریشه کنی اونها رسیدگی میکنیم):Gol:
2- ورود خانمها ممنوع نیست :Kaf: ،اما قرار نیست شکوائیه نامه یا دقّ دلی مطرح بشه ، بحث ما کاملا خالی از غرض و علمی می باشد
.:Gol:
3- صنف بندی فقط جهت حس خود مشارکتیه و دیگر هیچ :Labkhand: .:Gol: