علم معصوم

پاسخ به شبهه دکتر سروش در مورد علم پیامبر (ص)

انجمن: 

با عرض سلام و تشکر فراوان
دکتر سروش مطالبی در خصوص نقصان علم پیامبر طرح کرده که خواهشمند است پاسخ آنها را مرحمت بفرمایید.
وی می گوید:
نه در قرآن آمده است که خداوند همه علوم را به پيامبر خود آموخته، نه پيامبر بزرگوار خود چنين ادعا کرده، نه کسي چنين انتظاري داشته است که از الهيات و روحانيات گرفته تا طب و رياضيات و موسيقي و فلکيات پيامبر همه چيز را بداند. قرآن هم که مي‌گويد و علمک ما لم تکن تعلم (چيزهايي را که نمي‌دانستي به تو آموخت) نمي‌گويد "همه چيزهايي را که نمي‌دانستي ... ".
به علاوه که به پيامبر مي‌گويد "بگو خدايا علم مرا افزون تر کن". ضمنا پيامبر خود به طبيب مراجعه مي‌کرد. یعنی از علم طب آگاه نبود.
پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگذارم

مطلوب نبودن علم غیب برای معصوم در بعضی از زمانها و مکانها

انجمن: 

با سلام
علم غیب داشتن همیشه خوب نیست ، مثلا اگر امام علی علیه السلام در لیله المبیت می دانست که هیچ آسیبی به او نمیرسد دیگر بجای پیامبر (ص) بودنش اجری نداشت و هر کسی اگر بفهمد که در همچنین اتفاقاتی هیچ خطری متوجهش نمیشود ، دواطلب میشود . پس با این اوصاف علم غیب داشتن همیشه مطلوب نیست ؛ خواستم نظر کارشناسان و اعضای محترم رو بدونم . یاعلی

توصیه مشورت پیامبر با مردم ؛ چرا؟

فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ ﴿۱۵۹﴾

سلام

خواستم تفسیر عبارت شاورهم فی الامر را بدانم چرا فرمان به مشورت داده است ؟

چرا فقط معصومین می تونن به همه علوم واسرار در قرآن دست پیدا کنن؟

انجمن: 

شعیب;831849 نوشت:
اول این که : در باب هدایت همه چیز در قرآن هست ولی این به آن معنا نیست که همه می توانند به آن دست یابند و این مختص معصومین است.

سلام....ببخشید یک سوال دارم....اگر بی ربط نباشه....چرا خدا همه چیز رو در قرآن قرار داده، در حالی که هیچ انسانی مگر معصومین نمی تونن به همه اونها دست پیدا کنن؟؟یعنی چیزاهایی در قرآن هست که هر بشری به جز معصومین، سالها هم تفکر و اندیشه کنن، نمی تونن به اون دست پیدا کنن، که معصومین هم محدود و تقریبا انگشت شمارن و اگر به قرآن علم کامل دارن، با قدرت الهیست و از آن جهت است که به علم لدنی متصلن،....خوب تنها اون همه چیز رو به معصومین وحی می کردن، یا آموزش می دادن....اونا هم واس ما تعریف می کردن دیگه...دیگه چه نیازی بوده در قرآن آورده بشه؟؟؟

آثار استاد شهید مطهری

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
انشاءالله به یاری خداوند در این تاپیک ها آثار ها و کتاب های استاد مطهری قرار داده خواهد شد.
و از شما دوستان هم درخواست می کنم اگر مطالبی از شهید مطهری دارید قرار دهید تا دوستان اسک دین مطالعه کنند.

حدیثی از امام علی(ع)

انجمن: 

[="Blue"]حدیث.
[/]شخصی خدمت حضرت علی(علیه السلام)عرض کرد چهار مسأله دارم آقا فرمودند بپرس: گفت واجب چیست؟ واجب تر کدام است؟ نزدیک چیست؟ نزدیک تر کدام است؟ شگفت چیست؟شگفت تر کدام است؟مشکل چیست؟مشکل تر کدام است؟

آقا فرمودند: واجب اطاعت خداست،واجب تر ترک گناه است

چون با آلودگی به گناه عبادت قبول نیست

نزدیک قیامت است و نزدیک تر مرگ است.
عجیب دنیاست و عجیب تر علاقه به دنیاست.
مشکل قبر است و مشکل تر بی توشه رفتن!
:Gol:

[/font][/size]

آیا عالم ماده بینهایت است؟

چند روز پیش با دوستان بحث این بود که آیا عالم ماده بینهایت است؟ یهنی این دنیا که زمین بعد مریخ بعد... بینهایت است یا نه؟
یک سوال دیگه که آیا تفاوتی میان علم خدا و 14 معصوم است میدونم که او خالق و اینها مخلوق است و بدون او اینها هیچند ولی با این شرایط آیا علم آنها یکیست اگه میشه مطلب رو باز پاسخ دهید که خوب جا بیافتد

اجرتون با شهدا