بررسی روایت

امر به معروف کسی که به سخن ما اهمیت نمیدهد!

سلام از امام على عليه السلام داریم: هر كس كه براى سخن تو نشاط نشان ندهد، زحمت شنيدن سخنت را از او بردار   آیا یعنی اگر کسی را خواستیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم ولی او نه گوش میدهد نه نشاط نشان میدهد و نه اهمیتی میدهد او را رهایش کنیم؟   گاهی اوقات پیش میاد وقتی برای کسی سخن و موعظه ای می گوییم و او اصلا نه گوش میدهد و نه تمایل و رغبتی نشان میدهد در چنین مواقعی سخنمان را برای چنین شخصی قطع کنیم؟

شرح یک حدیث از امام علی علیه السلام در تفسیر  آیه سجده خورشید

با سلام به یک حدیث از علی علیه السلام در مورد تفسیر  آیه سجده خورشید  مواجه شدم که معنی آنرا نمی فهمم لطفا در صورت امکان شرح بفرمایید با تشکر از شما اساتید محترم: محمد بن یعقوب از علی بن ابراهیم و عده ای از یاران ما، از سهل بن زیاد و همگی از محمد بن عیسی، از یونس، از ابی صباح کنانی، از اصبغ بن نباته روایت نموده که امام علی علیه السلام فرمود: خورشید، سیصد و شصت برج دارد که هر برج از آن برج‌ها مانند جزیره ای از جزایر عرب است و هر روز بر یکی از آن برج‌ها فرود می‌آید و چون غروب کند، به نزدیک عرش می‌رود و تا فردا همچنان در سجده است. سپس به جایگاهی که از آن طلوع می‌کند، باز گردانده می‌شود و دو فرشته همراه آن هستند که صدا می‌زنند. روی خورشید به طرف اهل آسمان و پشت آن به سوی اهل زمین است که اگر روی آن به سوی اهل زمین باشد، زمین و هر آن کس که بر روی زمین است، از شدت گرمای آن می‌سوزد و معنای سجده کردن آن هم همان است که خداوند فرمود: «أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یَسْجُدُ لَهُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَمَنْ فِی الأرْضِ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ وَالنُّجُومُ وَالْجِبَالُ وَالشَّجَرُ وَالدَّوَابُّ وَکَثِیرٌ مِنَ النَّاسِ» ---------- کافی، ج ۸، ص ۱۵۷، ح ۱۴۸.

آیا پیامبران روزانه ۱۰۰۰ رکعت نماز می خواندند؟

سلام علیکم  در برخی روایات،دیده میشود که میگویند که ائمه در برخی از روز ها ۵۰۰یا۱۰۰۰رکعت نماز خوانده اند. آیا منظورشان این است که زیاد نماز خوانده اند یا واقعا منظورشان همان عددی است که ذکر شده؟!