جمع بندی چگونه به دوستم کمک کنم؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه به دوستم کمک کنم؟

سلام

یک مورد کمک میخواستم ازتون

یکی از دوستان من به یکی از اقوام فامیلشان که 3 سال از او بزرگتر است علاقه پیداکرده دوستم کلاس نهم است

به او میگویم صحبت کردن در این موارد خیلی زود است ولی او از من کمک میخواهد

خواستم اگر شما میتوانید مرا راهنمایی کنید تا به او چگونه بگویم که این یک علاقه یک طرفه است و او باید در حال حاضر به درسهایش رسیدگی کند و این افکار را از خود برهاند.

در صورت ممکن به من بگویید چگونه دوستمان را از افکارهایی مانند فکر کردن به چیزهای نامناسب دور کنم و انها را به نماز خواندن تشویق کنم ؟

و من چون در فامیل نتایج دوستی با افراد نامحرم را دیدم نمیخواهم انها به راهی بروند که تهش هیچ و پوچ است

متاسفم اگر وقت باارزشتان را گرفتم اگز شما سایت مناسبی درباره مشاوره نوجوانان میدانید مرا راهنمایی کنید

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد همدل

در ابتدا حساسیت و دغدغه خاطر شما برای کمک به دوست تان و حل مشکلات وی کاملاً ستودنی و قابل تقدیر و تشکر است.

تذکر این نکتۀ مهم ضروری است كه در همه حال و در همه جا، آرامش روحی و روانی خود شما در اولویت نخست قرار دارد؛ هدایت و كمك به یك انسان هرگز نباید، آرامش شما را مختل كند و یا انرژی مضاعفی از شما بگیرد و یا فكر و ذهن تان را شدیداً مشغول كند، بنابراین هرگاه احساس كردید كه دوستی شما دوست تان این حالات را در شما ایجاد می كند، سریعاً به دوستی خود خاتمه دهید و یا آن را به حداقل رسانید و از ارتباط دوستانه زیاد با او و احساس مسئولیت نسبت به وی بپرهیزید.

بهترین کمکی که شما می توانید به دوست تان بکنید این است که وی را با مراکز معتبر پاسخگویی که به صورت تلفنی، مکاتبه ای و اینترنتی در زمینه مشاوره ای خدمت رسانی می کنند و هزینه چندانی هم ندارد آشنا گردانید تا زمینه حل مشکلات و پاسخ به سؤالات وی فراهم گردد. بیش از این وظیفه دیگری شما در قبال کمک به دوست تان ندارید.

 

در کنار ارجاع دوست تان به مراکز مشاوره ای می توانید به رابطه دوستانه خود با او ادامه دهید و در حل بخشی از مشکلات او و بهبود روحیه وی و نیز ارشاد و هدایت او به اندازۀ وسع و توانایی تان به وی کمک نمایید؛ منتها همان طور که در ابتدا گفتیم باید مراقب باشید که کمک شما اولاً انرژی مضاعفی از شما نگیرد و ثانیاً باعث تأثیرپذیری منفی از وی نشود.

در گام بعدی می توانید با آگاهی بخشی و دادن اطلاعات صحیح باعث ارشاد و هدایت وی شوید.

جمع بندی

 

پرسش:

یکی از دوستانم که کلاس نهم می باشد به دختری از اقوامشان که سه سال از او بزرگتر است، علاقه مند شده استو از من کمک می خواهد؛ چگونه به وی کمک کنم؟ و به او بفهمانم که گفتگو در این زمینه در این سن خیلی زود است!؟ چگونه به وی بگوییم که چنین علاقۀ یک طرفه ای فایده ندارد و وی باید به درس هایش برسد و این افکار را از خود برهاند.

چگونه دوستم را از این افکار دور کنم و وی را به نماز تشویق نمایم؟

در پایان، اگر سایت و مرکز مناسبی برای مشاره نوجوان سراغ دارید، معرفی کنید.

 

پاسخ:

در ابتدا حساسیت و دغدغه خاطر شما برای کمک به دوست تان و حل مشکلات وی کاملاً ستودنی و قابل تقدیر و تشکر است.

 

البته تذکر این نکتۀ مهم ضروری است که در همه حال و در همه جا، آرامش روحی و روانی خود شما در اولویت نخست قرار دارد؛ هدایت و کمک به یک انسان هرگز نباید، آرامش شما را مختل کند و یا انرژی مضاعفی از شما بگیرد و یا فکر و ذهن تان را شدیداً مشغول کند، بنابراین هرگاه احساس کردید که دوستی شما با دوست تان این حالات را در شما ایجاد می کند، سریعاً به دوستی خود خاتمه دهید و یا آن را به حداقل رسانید و از ارتباط دوستانه زیاد با او و احساس مسئولیت افراطی نسبت به وی بپرهیزید تا خودتان دچار آسیب و مشکلی نشوید.

 

به نظر می رسد، بهترین کمکی که شما می توانید به دوست تان بکنید این است که وی را با مراکز معتبر پاسخگویی که به صورت تلفنی، مکاتبه ای و اینترنتی در زمینه مشاوره ای خدمت رسانی می کنند و هزینه چندانی هم ندارد آشنا گردانید تا دوست تان با این مراکز مرتبط شود و زمینه حل مشکلات و پاسخ به سؤالات وی فراهم گردد. بیش از این وظیفه دیگری شما در قبال کمک به دوست تان ندارید.

 

مراکز معتبر پاسخگویی

در حال حاضر، چندین مرکز معتبر در سطح کشور ایران به این مهم می پردازند که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 1. سامانه تلفنی «096400» مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم.
 2. سامانه پاسخگویی آنلاین مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی به آدرس: http://javab.ir/09640
 3. انجمن های گفتگوی دینی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی به آدرس: http://www.askdin.com
 4. مجموعه سایت های «پرسمان دانشجویی» وابسته به اداره مشاوره نهاد رهبری در دانشگاها به آدرس: www.porsemani.ir
 5. سایت «مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات» وابسته به حوزه علمیه قم به آدرس: www.andisheqom.com
 6. مرکز مشاوره تلفنی بهزیستی، تلفن تماس: 1480

 

در کنار ارجاع دوست تان به مراکز مشاوره ای اگر همچنان دوست تان را شایستگی دوستی می دانید و دوستی شما آسیبی برای هر دوی شما در پی ندارد، می توانید به رابطه دوستانه خود با او ادامه دهید و به اندازۀ وسع و توانایی تان در حل بخشی از مشکلات او و بهبود روحیۀ وی و نیز ارشاد و هدایت او به وی کمک نمایید؛ منتها همان طور که در ابتدا گفتیم باید مراقب باشید که کمک شما اولاً انرژی مضاعفی از شما نگیرد و ثانیاً باعث تأثیرپذیری منفی از وی نشود.

 

در گام بعدی می توانید با آگاهی بخشی و دادن اطلاعات صحیح باعث ارشاد و هدایت وی شوید. تردیدی در این نیست که برقراری رابطه دوستانه و آزاد با جنس مخالف آسیب های متعددی را در پی دارد که وظیفه همگان این است که نوجوانان و جوانان را دقیقاً از آسیب ها و پیامدهای منفی آن آشنا کنند و پیامدهای منفی و مجازات های دنیوی و اخروی و آثار مخرب این گونه روابط آسیب زا را برای آنها بشمارند و سپس حق انتخاب را به آنها بدهند تا آنها با چشم و گوش باز مسیر درست زندگی شان را انتخاب کنند.

 

شما نیز اگر قصد کمک به دوست تان، ارشاد و هدایت وی و بازداشتن او از برقراری رابطه دوستانه با جنس مخالف و سایر رفتارهای نابهنجار هستید؛ می توانید آسیب ها و پیامدهای منفی این گونه روابط آسیب زا را برای وی بشمارید؛ حتی می توانید به صورت عینی به افرادی اشاره کنید که از این منظر دچار آسیب شده اند و حیثیت و آبروی آنها در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

حتی می توانید دوست تان را با افرادی که از این جهت ضرر دیده اند روبرو کنید تا به طور ملموس آنها را ببیند و از آنان عبرت بگیرد.

 

امیرمؤمنان  علی (علیه السلام) مى فرماید: «مَنْ لَمْ يَعْرِفْ مَضَرَّةَ الشَّيْ‏ءِ لَمْ يَقْدِرْ عَلَى الِامْتِنَاعِ مِنْه» (1)؛ «کسى که از زیان چیزى آگاه نیست، توانایى اجتناب از آن را نخواهد داشت.»

 

معرفی کتاب هایی برای آشنایی با آسیب ها و پیامدهای منفی این گونه روابط آسیب زا برای آگاهش بخشی و افزایش شناخت دوست تان مفید است.

 

تقویت باورهای دینی و مذهبی در واکسینه کردن دوست تان بسیار اهیمت دارد؛ بنابراین سعی کنید او را با مبانی دینی و مذهبی بیشتر آشنا کنید و حلال و حرام الهی و نیز لزوم رعایت آن را در همه حال با بیانی خوش متذکر شوید تا دوست تان راه را از چاه تشخیص دهد و به گناه آلوده نگردد. حضور مستمر در اماکن زیارتی و مذهبی، زیارتگاه ها، سخنرانی های دینی و... از جمله اموری است که به تقویت باورهای دینی وی کمک می کند.

 

به هر حال، برای موفقیت بیشتر در ایجاد یک رفتار و ترک یک رفتار ناپسند باید جنبه های مختلف مرتبط با آن مسئله را چه از بُعد شناختی و چه از بُعد انگیزشی- عاطفی و چه از بُعد رفتاری مورد لحاظ قرار داد تا میزان تأثیرپذیری و موفقیت بیشتر گردد.

 

معرفی منابع برای مطالعۀ بیشتر:

 1. افراسیابی صغری و فاطمه افراسیابی، روابط دختر و پسر قبل از ازدواج، قم: لامک، 1390.
 2. حامدی، محمد، روابط دختران و پسران پیش از ازدواج، سنندج: آراس، 1393.
 3. حورایی، سیدمجتبی ، دوستی های قبل از ازدواج، تهران: دکلمه گران، 1392.
 4. کریمی نیا، محمدعلی، دختران دوستی ها و عبرت ها: فرجام همنشینی و رفاقت با دوستان ناباب، قم: کوثر ادب، 1383.
 5. ماجراجو، محسن، روابط دختران و پسران، قم: قدسیان، 1389.
 6. قرائتی، محسن، شیوه های دعوت به نماز، تهران: ستاد اقامه نماز 1394.
 7. دوغان، محمدزکی، آثار تربیتی نماز «راههای ایجاد گرایش به نماز در جوانان»، تهران: ستاد اقامه نماز، 1393.

 

پی نوشت:

 1. تمیمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، غرر الحکم و درر الکلم‏، قم‏: دار الکتاب الإسلامی، ‏1410ق، ص654.

 

 

 

موضوع قفل شده است