جمع بندی وضعیت اقتصادی عربستان پیش از اسلام و تاثیر آن بر اسلام

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وضعیت اقتصادی عربستان پیش از اسلام و تاثیر آن بر اسلام

با عرض سلام میخواستم وضعیت اقتصادی عربستان پیش از اسلام وتاثیر ان بر گسترش اسلام رو بدونم باتشکر .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مقداد

پرسش:
وضعیت اقتصادی عربستان پیش از اسلام وتاثیر ان بر گسترش اسلام چگونه بود؟

پاسخ:
بررسی اوضاع اقتصادی عربستان و نقش آن در گسترش اسلام نیازمند انجام مطالعات و تحقیقات مفصلی است که اینجا مجالش نیست.لذا به اختصار می توان گفت:
اقتصاد این کشور قبل از اسلام وابسته به تجارت، کشاورزی، غارت، دامداری و برده داری بوده است که هر یک از پیشه ها در مناطق خاصی رونق داشته است به عنوان نمونه در مکه بیشتر تجارت و مسائل تجاری رونق داشته و در یثرب (مدینه)و طائف کشاورزی از رونق بیشتری برخوردار بوده است. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که عربستان قبل از اسلام، دارای یک حکومت متمرکز و قدرتمند نبوده است که بتواند اقتصادی منسجم و همه جانبه در این کشور برقرار سازد.

اقتصاد عربستان قبل از اسلام بستگی به منطقه ای داشت که اعراب در آن ساکن بودند در برخی از مناطق مردم ثروتمند بودند و در برخی از مناطق بادیه نشین فقر حکم فرما بود و حتی برخی از قبایل به خاطر فقر فرزندان خویش را می کشتند. و این فرزندان معمولاً دختران بودند چرا که نقش قابل توجهی را نمی توانستند در اقتصاد خانه داشته باشد و به این حقیقت، قرآن کریم در آیه 31 سوره اسراء اشاره فرموده است. خداوند می فرماید: «وَلَا تَقْتُلُوا أَوْلَادَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلَاقٍ ۖ نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِيَّاكُمْ ۚ إِنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْئًا كَبِيرًا : فرزندان خود را از ترس فقر نکشید...»(سوره اسراء، آیه 31.)

موضوع قفل شده است