عربستان

زکریای شهید و نشانه ای از ظهور (بررسی سندی و تطبیقی روایت)

بسم الله الرحمن الرحیم ، والسلام علی من اتبع الهدی
چند روزیست که خبر سر بریده شدن یک کودک شیعه ، دل شیعیان رو در دنیا به درد آورده ، در همین راستا تصویری از کتاب اصول کافی در فضای مجازی پخش شده که بنده درادامه میذارم ، سوال اینجاست که این حدیث به لحاظ سندی چقدر قوی هست ؟
اصولا میشه اون رو صحیح در نظر گرفت ؟
و اونچه که در این روایت نقل شده چقدر با ماجرا تطابق داره (عکس در اسپویلر)
چون گفته شده قشون فلانی در مدینه درآیند و او را بکشند که با این مسئله اتفاق افتاده تفاوت هایی هست

[SPOILER][/SPOILER]

وضعیت اقتصادی عربستان پیش از اسلام و تاثیر آن بر اسلام

با عرض سلام میخواستم وضعیت اقتصادی عربستان پیش از اسلام وتاثیر ان بر گسترش اسلام رو بدونم باتشکر .

وقتی خانه وحی به سرویس بهداشتی تبدیل می شود!

از خواننده های گرامی به خاطر این عنوان ناراحت کننده اما واقعی، عذرخواهی می کنم. نمی دانم چه بگویم و چه چیزی بنویسم تا عمق ناراحتی ام را در باره این جنایت هولناک ابراز کنم و قلب سوزانم را به خنکای آرامشی نوازش دهم!

چند وقت پیش در کلیپی حیرت انگیز، از زبان مهندسی که خانه رسول خدا را کشف کرده بود، داستان کشف این خانه مقدس و سرانجام آن را گوش می کردم؛ باورم نمی شد! چنین واقعه ای در هیچ کجای دنیا نمونه ندارد! وقتی بیشتر تحقیق کردم با کمال تاسف دیدم که اصل قضیه، واقعیت دارد و مسأله ای ناگوار به حقیقت پیوسته است و جهان اسلام در خواب گرانی تشریف دارد!

می پرسید: چه مسأله ای؟!

خانه رسول خدا را عرض می کنم که با استفاده از نقشه های دقیق خطی توسط مهندس سامی العنقاوی، کشف و خاکبرداری شده بود و جای دقیق خانه حضرت رسول و محل عبادتشان و محل تولد فرزندشان فاطمه زهرا به طور دقیق شناسایی شده بود، اما این خانه مقدس، به جای اینکه نگهداری و مراقبت و بازسازی شود، به مستراح عمومی تبدیل شد!

قلبم شکست و دلم به درد آمد وقتی از زبان کسی که با دست های خودش خاک پاک محل زندگی و عبادت رسول خدا را کنار می زده و لحظه به لحظه به یکی از مقدس ترین مکان های این کره خاکی نزدیک می شده، شرح این ماجرای دردناک را شنیدم!

سوالاتی پیرامون حادثه کشته شدن حجاج در جریان سقوط جرثقیل: چرا این حادثه در 11 سپتامبر اتفاق می افتد؟

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

السلام علیک یا امیر المومنین(ع)

السلام علیکم یا اهل البیت النبوه(ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)
با سلام خدمت کارشناس محترم و کاربران گرامی

چند روز پیش متاسفانه خبری منتشر شد مبنی بر کشته شدن تعداد زیادی از حجاج مسلمان در مکه مکرمه که علت آن را سقوط جرثقیل اعلام کرده اند!

اما با بررسی برخی مسائل متوجه می شویم این مسئله مشکوک بوده است و سوالاتی در این زمینه طرح می کنیم:1-چرا این حادثه عهد باید در 11سپتامبر اتفاق بیفتد؟

این حادثه در 20 شهریور ماه مصادف با 11سپتامبر اتفاق افتاده است!

این حادثه مصادف با روز 11 سپتامبر ،تخریب برج های دوقلو می باشد،که این تخریب کار خود غرب بوده که بهانه ای برای حمله به دو کشور اسلامی و قتل عام مسلمین داشته باشند اما تاریخ آن ها را رسوا کرده است.
11 هم مقدس ترین عدد شیطان پرستان است!

2-چرا منابع سعودی مدعی شدند سرعت بالای باد عامل این حادثه بوده است؟

در حالی که در بررسی های به عمل آمده متوجه می شویم سرعت باد به حدی نبوده است که منابع سعودی مدعی شده اند!

در این مسئله بین کلام سعودی ها تناقض وجود دارد و برخی مانند شبکه العربیه می گویند سرعت باد در لحظه وقوع حادثه 65 کیلومتر بر ساعت بوده است.


برخی هم پا را فراتر گذاشته و مانند cnn عربی مدعی شده اند سرعت باد در لحظه وقوع حادثه 95 کیلو متر بر ساعت بوده است!

برخی منابع سعودی هم می گویند سرعت باد در لحظه 40 تا 55 کیلومتر در ساعت بوده است.

در حالی که سرعت باد در لحظه وقوع حادثه بیش از 22 کیلومتر بر ساعت نبوده است:
این گزارش ها که از پایگاه های خبری مرجع مانند weather.org و worldweatheronline.comبه دست آمده گواهی است بر نقض ادعاهای رسانه های عربی.

http://www.asriran.com/fa/news/417108
http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=7742

چه طور بوده است که در این طوفان حجاج اعمل حج را انجام می دادند؟

اگر طوفان به نحوی بوده است که منابع سعودی اعلام کرده اند؟ پس حجاج آنجا چه کار می کرده اند؟

3-چرا مسیر سقوط جرثقیل با مسیر وزش باد متفاوت است؟http://www.asriran.com/fa/news/417108
http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=7742

4- چرا پایه کنترل کننده جرثقیل از بدنه اصلی آن منفک بوده است؟


http://www.asriran.com/fa/news/417108
http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=7742

5-چرا جرثقیل عهد به محلی سقوط کره است که بیشترین تراکم حجاج در آنجا بوده است؟

جرثقیل به پشت مقام حضرت ابراهیم(ع) سقوط کرده است و قضیه در این جا مشکوک تر هم می شود،چرا که در فقه شیعه واجب است نماز پشت مقام ابراهیم (ع) خوانده شود اما در فقه عامه این مسئله واجب نیست و بلکه فقط افضل می دانند و معتقدند که اگر نزد مقام ممكن نشد در «حجر اسماعیل» زیر ناودان، و اگر در حجر هم ممکن نبود در جايى نزديك کعبه بخواند!

محل نماز طواف‏


نماز طواف در كدام نقطه از مسجد الحرام خوانده شود؟


فقهاى شيعه كه قائل به وجوب آن هستند، گفته‏اند: واجب است اين نماز نزد مقام ابراهيم خوانده شود و احتياط واجب آن است كه آن را پشت مقام ابراهيم به جا آورد به طورى كه «سنگى» كه «مقام» است بين او و خانه كعبه واقع شود، و بهتر آن است كه هر چه ممكن باشد نزديكتر بايستد، البته نه به طورى كه مزاحمت براى سايرين ايجاد كند[11] ليكن فقهاى اهل سنت، چه آنان كه نماز طواف را واجب مى‏دانند و چه آنان كه مستحب مى‏دانند، خواندن آن را پشت مقام ابراهيم، افضل و مستحب مى‏دانند نه واجب، و مى‏گويند: اگر نزد مقام ممكن نشد در «حجر اسماعيل» زير ناودان، و اگر در حجر هم ممكن نبود در جايى نزديك كعبه بخواند[12] برخى از فقهاى معاصر عربستان سعودى نيز عيناً همين‏گونه فتوا داده‏اند.[13][11] . امام خمينى( ره)، مناسك حج، قم، پاسدار اسلام، ص 147.


[12] . عبدالرحمن الجزيرى، الفقه على المذاهب الاربعة، بيروت، دارالفكر، ج 1، ص 658.


[13] . بن باز، الفتاوى المهمة، رياض، ص 41- 40.

http://mazaheb.com/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/%D9%81%D9%82%D9%87-%D9%88-%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84/7872-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D9%88%D8%A7%D9%81-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D9%8A%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%81%D9%82%D9%87%D8%A7%D9%89-%D8%B4%D9%8A%D8%B9%D9%87-%D9%88-%D8%B3%D9%86%D9%89%E2%80%8F


6- چرا این حادثه در جریان حمله آل سعود به یمن آنهم دقیقا چند روز بعد از حمله موشکی انصار الله به نظامیان آل سعود و اماراتی و بحرینی اتفاق می افتد؟

5سپتامبر که با اصابت موشک توشکا انصار الله تعداد زیادی از متجاوزان کشته شدند که این عملیات ضربه سنگینی به آل سعود و متحدانش زد و باعث موضع گیری های تند آنان شد و گفتند یمن را بمباران کنید، لذا به نظر ما شکست پیاپی آل سعود و متحدانش احتمال عمدی بودن آن را زیاد می کند

7-این همه جرثقیل عهد در ایام حج انجا چه کار می کردند؟

چرا دقیقا زمانی که هر عاقلی می داند بیشتری امار حضور مسافران در همین ایام حج است این همه جرثقیل برده اند آنجا و به فکر ساخت و ساز افتاده اند!؟عقل اصلا این مسئله را می پذیرد؟

8-یکی از اشخاصی که از بین رفته است دکتر سید احمد حاتمی از دانشمندان برجسته پژوهشکده فضایی ایران می باشد که ایشان فوق دکتری مهندسی مکاترونیک و دکتری مهندسی مکانیک طراحی کاربردی داشتند.


http://www.presstv.ir/DetailFa/2015/09/15/429237/-Iranian-space-research-center-Mecca

آیا مشکوک بودن این مسئله را تقویت و احتمال عمدی بودن آن را بیشتر نمی کند؟

9-می دانیم نسب آل سعود به یهودیان خیبر می رسد:


آل سعود یهودی در عمل هم برای خدمت به فراماسونری و صهیونیسم جهانی از هیچ کمکی دریغ نکرده است.

* ساختن بزرگ ترین ابلیسک جهان مقابل خانه خدا!

ابراج البیت ، بزرگ ترین ابلیسک جهان است(مقدس ترین نماد فراماسون ها) مقابل خانه خدا، که معمار ابراج البیت هم نورمن فاستر است و بیش از 200 تا ابلیسک در دنیا ساخته است و از اشخاص بلند پایه فراماسون ها می باشد!

* برداشتن نماد شیطان به بهانه های واهی!

در ایام حج یک نمادی هست که مسلمین به عنوان نماد شیطان به او سنگ می زدند و این نماد که اسمش رمی جمارت هست بسیار شبیه به ابلیسک مقدس ترین نماد ماسون ها می باشد. آل سعود به بهانه های واهی این نماد را برداشته اند و به جایش دیوار گذاشتند! البته شایان ذکر است اول دور این نماد دیوار کشیدند تا مسلمین سنگ به این نماد نزنند!

* ایجاد داعش و تروریست های تکفیری و هجوم آن به کشور های مقاومت اسلامی برای نجات اسرائیل از نابودی و حمایت های مه جانبه از داعش

*حمله به یمن با همکاری آمریکا و دیگر مستکبرین

*نزدیکی بسیار زیاد به اسرائیل به حدی که خلبانان یهودی اسرائیلی و سعودی مشترکا یمن را بمباران می کنند

و..........................

همه این ها نشان می دهد که آل سعود علاوه بر این که نسبش یهودی هست ،در عمل هم یهودی بوده!

از طرف دیگر می دانیم در عقیده شیطان پرستان و فراماسونری ها کشتن مومنان برای شیطان هست،این را دستور خود شیطان هم می دانند،برای همین دائم در منطقه خاور میانه که محل تمرکز مسلیمن و تولد ادیان الهی هست بلوا به پا می کنند و مسلمین را می کشند!

حال از کجا معلوم که حادثه سقوط جرثقیل عمدی نبوده تا در ایام حج که از عزیز ترین ایام برای مسلمین و مومنین هست در خانه خدا مومنان به دین الهی را برای شیطان قربانی کنند؟

آن هم در روز 11 سپتامبر که 11 اصلی ترین عدد شیطان پرستان هست و این که از عقاید شیطان پرستان کشتار مومنان و قربانی آنان برای شیطان هست و قبلا هم به عراق و افغانستان حمله کردند و از سلاح هایی استفاده کردند تا مومنان بیشتر زجر بکشند،نمونه اش فشنگ هایی که از پسمانده های اتمی بوده ودر بدن فرد قربانی ذوب می شد تا از درون بسوزند و زدن بمب های فسفر در غزه که خصلتش سوزاندن قربانی هست و باز هم اگر به عقاید فراماسونری مراجعه کنیم متوجه می شویم کشتاری برای شیطان افضل تر است که در آن مومنان را بسوزانند!

سابقه آل سعود هم در این زمینه سیاه است،می توان به کشتار مسلمین خصوصا ایرانی ها توسط مزدوران همین آل سعود اشاره کرد و جزئیاتی که قلب هر مسلمانی را به درد می آورد و روز قبل این حادثه بیمارستان های عربستان اعلام می کنند از پذیرش حجاج ایرانی فقط فردا(همین روز حمله به ایرانی ها) معذوریم!!!!!

[FLV] http://hw4.asset.aparat.com/aparat-video/0cc737903a3b17c0b76961912aade8bb467934__44245.mp4 [/FLV]

http://www.aparat.com/v/vC6rUاین ها فقط گوشه ای از خباثت های این قوم پلید یهودی هست و همه این ها را که نگاه می کنیم نمی توانیم از کنار حادثه به اصطلاح سقوط جرثقیل بر اثر وزش باد!! را آنهم در روز 11 سپتامبر بپذیریم!

این قوم نجس یهودی باید با اتحاد مسلمین نابود شوند.....

نظر کارشناس محترم در این باره چیست

مظلوم ترین افراد روی زمین...

انجمن: 

تمام دوربین های خبری دنیا، در طول شبانه روز به سوی هتل مذاکرات لوزان سوئیس دوخته شده، تا لحظه لحظه گفتگوها و مهلت ها و تمدیدها و خنده ها و سرفه ها و اما و اگرهای این میز کشدار و نابرابر را به گوش جهانیان مخابره کنند! شش قلدر دنیا آن طرف میز نشسته اند، دست در دست هم، تا یک ایران که این طرف میز است را زمین بزنند؛ اما زهی خیال باطل...
.
.
.
ولی صدها کیلومتر آن طرف تر از محیط آرام لوزان سوئیس، جایی که هیچ دوربینی حوصله دیدنش را ندارد و هرگز کمتر تصویری از او مخابره نمی کند، دریای خون بپاست! غوغایی است! یک ساعت آرام و قرار ندارد اما دریغ از کمترین گزارش رسانه ای در سطح جهانی! چه خبری بالاتر و مهمتر از بمب های خوشه ای؟! چه خبری داغتر از بمب های ممنوعه! بمب هایی با اورانیوم ضعیف شده!

ائتلافی از وحشی ترین حرامیان خونخوار، علیه کشوری کوچک با مردمانی سنتی، مذهبی، ساده‌دل، و تنها و غریب و بی یار و یاور! تمام مراکز درمانی و غذایی اش را نابود کرده اند و دور تا دورش را هم محاصره! یک قتل عام روشن در قرن گفتگوی تمدن ها! در قرن پیشرفت و صنعتی شدن! آن هم از سوی حرامیانی که قلب عالم اسلام را به اسارت گرفته اند و ادعای کلیدداری کعبه و خادمی حرمین شریفین را دارند!

آیا داغتر از این خبری سراغ دارید؟

روزی نیست که ناله کودکانی که زیر بمب های ممنوعه تکه پاره می شوند، بلند نشود!
روزی نیست که ده ها کودک و پیر و جوان و زن و مرد، با بدن های تکه پاره سر در آرامگاه ابدی نگذارند!
روزی نیست که حرمت ماه حرام و ماه مبارک شکسته نشود!

راستی، مگر خدا نفرمود: جنگ در ماه حرام، حرام است. مگر نفرمود: جنگ در ماه حرام گناه بزرگی است. مگر نفرمود حرمت ماه حرام را نگه دارید. مگر نفرمود: بر تجاوز و گناه همدستی نکنید که عذاب سختی در انتظارتان خواهد بود!

يَسْئَلُونَكَ عَنِ الشَّهْرِ الْحَرامِ قِتالٍ فيهِ قُلْ قِتالٌ فيهِ كَبيرٌ... (بقره/217)
از تو، در باره جنگ كردن در ماه حرام، سؤال مى ‏كنند بگو: «جنگ در آن، (گناهى) بزرگ است‏...

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تُحِلُّوا شَعائِرَ اللَّهِ وَ لاَ الشَّهْرَ الْحَرامَ وَ ... وَ لا تَعاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَ الْعُدْوانِ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَديدُ الْعِقابِ (مائده/2)
اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد، حرمت شعاير خدا، و ماه حرام و ... را نگه داريد ... و در گناه و تجاوز دستيار هم نشويد، و از خدا پروا كنيد كه خدا سخت ‏كيفر است

پس آن همه ادعای قرآن و مکه و کعبه و توحید و عبادت کجاست؟
آن همه ادعای خادم حرمین شریفین برای چیست؟
سر این همه مسلمان ساکت و خفته در خواب غفلت را می توان با لوای خادم حرمین شریفین و چاپ قرآن و ادعای موحد بودن، شیره مالید! اما سر خدا را هم می توان؟!
.
.
.
و همچنان تمام دوربین های خبری دنیا، و در نتیجه، تمام چشم ها و فکرهای خفته عالم، به هتل مذاکرات لوزان سوییس دوخته شده تا مهمترین مساله دنیا، یعنی ایران خطرناک، حل شود!
در منطق این حرامیان، داعش خطرناک نیست!
رژیم کودک‌کش صهیونیستی خطرناک نیست!
عربستان سعودی جنایتکار و وهابی های افراطی آدم‌خوار، خطرناک نیستند!
تنها خطر دنیا، ایران است و ایرانی!
.
.
.
تمامی ندارد این بازی صهیونیستی؛ مهندسی چشم ها و فکرها و قلب های مردمان خفته ی دنیا!
خطر کجاست؟
مهاجم کیست؟
ظالم کو؟
مظلوم کجاست؟
پاسخ این پرسش ها، هرگز از دوربین های لوزان سوئیس بیرون نخواهد آمد!
.
.
.
آری، اینجا قلب تپنده مظلوم‌ترین افراد دنیاست که در محاصره آتش و خون می سوزند و صدایی از کسی بلند نمی شود!
اینجا یمن است؛ سرزمین مقاومت، کشور خون و قیام!
سلام بر یمن و بر کودکان شهیدش!

الا لعنة الله علی القوم الظالمین
وَ سَيَعْلَمُ الَّذينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ (شعرا/227)

معرفی منبع جهت پژوهش درباره ی قوم عرب و شبه جزیره ی عربستان

انجمن: 

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام خدمت شما.
دارم پژوهشی درباره ی تاریخ اسلام انجام میدم و نیازمند منابع معتبر درباره ی جغرافیای شبه جزیره ی عربستان و همچنین اقوام عرب در شبه جزیره عربستان هستم
ممنون میشم منابعی مختص به این موضوعات به حقیر معرفی کنید.
تشکر

پادشاه عربستان

انجمن: 

سلام خدمت دوستان
از دوستان عرب و کسانی که در خلیج کار میکنن بپرسید بهتون میگن. البته یه دوست عربستانی هم دارم که این رو تایید کرد(حنفیه هست).دیگه براشون واضح شده.

پدربزرگ شاه عربستان میره مدینه یه لگد به سنگ قبر پیامبر میزنه(خدا لعنت کنه ال سعود رو) بعد به پیامبر میگه از تو هم چیزی مونده و خلاصه کلی حرف دیگه.

نتیجش میشه اینکه حالا هرچی از نسل اون ملعون هس بالای حدود 45 سال همشون ویلچر نشین میشن و براشون ارثی شده.

دوستان نظراتشون رو بنویسن. سند هم اینه که هنوز زنده هسن از ال سعود نگا کنید میبینید که همشون رو ویلچر هستن.

عجب رسمی خدا دارد.:Kaf:

اوضاع عربستان در عصر ظهور اسلام

اوضاع عربستان قبل از ظهور اسلام :

موقعیت جغرافیایی عربستان :
شبه جزیره عربستان در منتهی الیه جنوب غربی آسیا واقع شده است. مساحت این سرزمین حدود دو میلیون و ششصد هزار کیلومتر مربع است. عربستان از شمال با خاک اردن و عراق هم مرز است . و از شرق به خلیج همیشه فارس ، دریای عمان و دریای عرب، از جنوب به خلیج عدن و از سمت مغرب به دریای سرخ محدود می شود.
درشمال عربستان بیابان پهناور و یکنواختی و جود دارد که از یک سو به دره ی فرات و خاک عراق و از سمت دیگر به سوریه و فلسطین (شام قدیم ) متصل است . و مرز طبیعی از قبیل کوه یا رود در این بین وجود ندارد . لذا مورخین در حدود عربستان قدیم از سمت شمال اختلاف داشته اند. گروهی مرز عربستان را از سمت شمال ، خطی ممتد از ساحل مدیترانه تا رود فرات فرض کرده اند. اما به هر حال بعد از جنگ جهانی اول عربستان از سمت شمال کشورهای تازه تاسیسی همچون کویت و اردن محدود شد.
رشته کوههای بلند که از شبه جزیره سینا آغاز می شود ( و گویا دنباله لبنان است ) و در امتداد غربی عربستان ، از دریای سرخ دیواره بلندی را تشکیل داده است . که از سمت جنوب غربی تا جنوب شرقی و تا خلیج فارس ادامه پیدا کرده است . و می توان گفت که این دیواره ی عظیم ، عربستان را از سه جهت احاطه کرده است. در خلال این رشته کوهها ، دره های بزرگ و کوچکی وجود دارد که به اصطلاح «وادی » نامیده می شود. که گاها بعضی از این وادی ها به عنوان راه تجارتی مورد استفاده قرار می گرفت مثل وادی سرحان . در بعضی موارد کوهها تا کناره دریا پیش رفته اند. اما غالبا زمین پستی میان ساحل و کوه فاصله است . که عربها به آن « تهامه » می گویند. که البته همین اسم عام بعدها برای یک سرزمین خاص استفاده شد چنانکه بعدا اشاره خواهیم کرد.
از دیواره ی کوهها که بگذریم به بیابان های عظیم عربستان وارد می شویم. بیابان های عربستان به خاطر ارتفاع از سطح دریا فلات عربستان نامیده شده است. فلات عربستان به اعتبار موقعیت جغرافیایی به سه بخش تقسیم شده است: بخش میانی که به جهت ارتفاعش از دیگر مناطق « نجد » نامیده شده است . و نجد در لغت به معنای زمین بلند است. بخش شمالی این فلات را شنزار های عظیم تشکیل می دهد که هفتاد هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و به آن «نَفود» می گویند. در بخش جنوب ، به سمت شرق بیابان عظیم دیگری است که به آن « الربع الخالی » می گویند.این بیابان پانصد هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که دامنه اش تا نزدیگ دریای عمان کشیده شده است.
تقسیمات جغرافیایی :
گروهی عربستان را بر اساس شرایط اقلیمی و آب وهوایی تقسیم بندی می کنند. که ریشه این تقسیم به جغرافی نویسان یونان باز میگردد.(ر.ک:A-B.thomas,Arabia flix (1938)p.XII)
اما تقسیم گروهی دیگر عربستان را به اعتبار عوارض جغرافیایی تقسیم کرده اند. که گویا این تقسیم بندی معروف تر است. در این تقسیم عربستان را به پنج قسمت تقسیم کرده اند:

1.تهامه که سرزمینی است پست که از ساحل دریای سرخ آغاز می شود تا سرزمین نجران ادامه دارد. و این سرزمین را به علت گرمای شدید و نوزیدن باد بدین نام نهاده اند.
2.حجاز که در لغت به معنی مانع است. این سرزمین را حجاز نامیده اند چون بین دو منطقه ی یمن و تهامه قرار گرفته است . و این دو سرزمین را از یکدیگر جدا می کند.

3.نجد که همانطور که گفتیم به معنای زمین بلند است . و از جنوب به یمن و از شمال به بایۀ السماوه منتهی می شود.
4.یمن که در قسمت جنوبی حجاز و نجد قرار دارد و از سمت غرب تا دریای سرخ گسترده شده است .
5.عروض این کلمه در لغت به معنای مانع است . و وجه تسمیه ی آن به علت قرار گرفتن در میان سرزمینهای یمن ، نجد و عراق که این سه منطقه را ازهم جدا کرده است. عروض شامل سرزمینهایی همچون یمامه ، عمان و بحرین است .

تقسیمات قومی در عربستان :
تحقیقات و مطالعات در ، زمینه تاریخ عرب قبل از اسلام ، دارای منابع مخصوصی است. این منابع عبارت است از :
1. کتابها و نوشتهای مورخان عرب که بعد از ظهور اسلام نوشته شده است.قسمتی از نوشته های مورخین عرب معمولا منقولاتی است که نزد خود اعراب شایع بود و به مرور زمان با افسانه ممزوج شده ، اما پایه و ریشه ای تاریخی و واقعی دارد. قسمتی دیگر از مطالب هم از احبار یهود و کشیشهای سریانی و یونانی که با اعراب تماس داشته اند گرفته شده
2. نوشته های تورات و دیگر کتب قدیم یهود: این دسته از منابع بیشتر به نسب قبائل عرب و همچنین پاره ای از متونی که به بازرگانان عرب مرتبط است ، اشاره می کنند.