جمع بندی شوخی و خنده با نامحرم در خلوت و جمع

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شوخی و خنده با نامحرم در خلوت و جمع

سلام

میخواستم راجب شوخی با نامحرم یه نظر جامعو کاملی رو بهم بدید

معمولا ادمها از شوخی با نامحرمهای نااشنا ( غیر اقوام معمولا) شاید دوری کنن اما دیدیم که مثلا ( حتی شاید خودمم) با دختر عمو یا دختر دایی با پسر عمها و وو و ( اقوام کلا) توی جمع مهمونی و مثلا شام خانوادگی که رفتن خونه با هم شوخی میکنن و همه میخندن و ...

یا شنیده میشه میگن من که با شوخی با پسر عموم حس هوسی ندارم ....

میخوام حدو اندازه شوخی رو روشن کنید برام

و اینکه چه اثراتی داره

ممنونم

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد سمیع

پرسش:
می خواستم درباره شوخی با نامحرم یک نظر جامع و کاملی را به من بدهید و می خواهم حد و اندازه شوخی را برایم روشن کنید. و اینکه شوخی با نامحرم چه اثراتی دارد.

پاسخ:
یکی از مواردی که قرآن کریم و روایات اهل بیت (علیهم السلام) در مورد آن تاکید فراوان داشته اند، نحوه ارتباط با نامَحرم است.
متاسفانه در زندگی امروزی چه در محیط کار یا محیط کوچه و بازار و ...، شاهد شوخی ها و بگو و بخند های افراد نامَحرم با یکدیگر هستیم که چه بسا چنین اعمالی باعث فروپاشی کانون گرم خانواده شده است.

قرآن کریم به زن ها دستور داده در برخورد با نامحرم نرمی و ملاطفت نشان ندهند: «فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذی فی‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ (1) پس در سخن دلربایی نکنید که شخص بیمار دل به طمع می افتد.»

حضرت خاتم النبیین (صلّی الله علیه و آله) در این زمینه می فرمایند:
«مَنْ فَاكَهَ امْرَأَةً لا يَمْلِكُهَا حُبِسَ بِكُلِّ كَلِمَةٍ كَلَّمَهَا فِي الدُّنْيَا أَلْفَ عَامٍ فِي النَّارِ»؛ كسى كه با زن نامحرمی از سرِ شهوت، شوخى و مزاح كند در مقابل هر كلمه‏ اى كه بر زبان آورده باشد، هزار سال او را در آتش جهنم نگه می‌دارند.(2)

بنابراین اگر شوخی با نامحرم، به قصد لذت باشد یا خوف فتنه و کشیده شدن به گناه وجود داشته باشد، به شدت مذموم و از حکم حرمت برخوردار است اگر چه آن نامحرم هم کلاسی و یا شاگرد انسان و یا دختر عمو و پسر عمو و ... باشد.

بنابراین هیچ‌گاه شیطان و نفس اماره را دست کم نگیریم، و به این دو مطلب توجه کنیم :
1. یکی از غرایز قوی در انسان شهوات جنسی است که اگر طغیان و سرکشی کند، کنترل آن ناممکن یا مشکل خواهد بود.

2. بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی در انسان به صورت پلکانی و تدریجی است، و به تعبیر قرآن کریم شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خود می رسد چنان که بررسی و ریشه یابی بسیاری از گناهان و جنایات که هر روز در جوامع مختلف رخ می دهد نشان دهنده همین موضوع است که از مسائل ناچیز و عادی آغاز شده اند.

به همین جهت جلوگیری از وسوسه های شیطانی در ابتدای امر و قدم اوّل آسان است چون هنوز موقعیت شیطان و غرایز شهوانی ضعیف است، ولی اگر فردی در قدم اول از شیطان و هوی و هوس تبعیت کند، موقعیت خود را در مقابله با آنها تضعیف نموده و باعث تقویت نیروهای شیطانی و غرایز شهوانی خواهد شد. و در آن صورت مقاومت مشکل تر خواهد شد. به عبارتی همیشه پیش گیری راحت تر از درمان است.

3. شکی نیست که شوخی با جنس مخالف اگر چه رکیک هم نباشد زمینه را برای انحراف و تسلط شیطان فراهم می کند.
بنابراین علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد/ بلا ندیده دعا را شروع باید کرد.
بنابراین تا حد امکان از شوخی نمودن با جنس مخالف اگر چه هدف شیطانی هم نداریم باید پرهیز نمود.

__________
(1) احزاب/ 32.
(2) بحار الانوار، ج7، ص214.

موضوع قفل شده است