جمع بندی خدایی هم هست یا اینکه همه سر کاریم؟

تب‌های اولیه

100 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خدایی هم هست یا اینکه همه سر کاریم؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
یه زمانی یکی ازم پرسید چقدر خدارو تو زندگیت قبول داری. من گفتم چیزی جز خدا نمی بینم. ولی دارم به این نتیجه می رسم که کور بودم. دیگه شک دارم حتی اگر وجود داشته باشه بتونم باورش کنم.

اگه الان دوباره ازم بپرسه بهش می گم باشه واسه خودت و امثال خودت. باشه واسه تو که توبه کردنو خوب بلدی هه

دین شده همش توجیه.از وقتی خودم شناختم از این خدا دفاع کردم و انواع انگارو به جون خریدم.
انواع فحش ها و برچسب ها. قشنگترینشون متعصب و افراطی و مسلمون جاهل و متوحش بود.
ولی اثری از این خدای به اصطلاح بزرگ ندیدم. حتی یک بار.
من شرایط خیلی برنامه هارو رو داشتم. ولی به خاطر وعده "مردان پاک از آن زنان پاک هستند و مردان ناپاک و خبیث از آن زنان ناپاک هستند." دنبالش نرفتم.
وعده ای که قراربود صادق باشه ولی آخرش توجیه از آب در اومد. همش حرف یه بار نشد راست باشه. نمی دونم خبر دارین که عربستان و اسرائیل قرآن تحریف شده چاپ و نشر می کنند. اون هم به زبان های مختلف. إنا نحن نزلنا الذكر وإنا له لحافظون. توجیه هش چی بود؟ هه!

یه چی منو خراب کرد. یه دختر چادری. دختری که خودشو قدیس معرفی کرد و آخرش زل زد توی چشما و گفت هر کسی اوایل جونیش عاشق می شه و تو عشقو عاشقی این چیزا پیش می یاد. دختری که شده بود زندگیم و من واسش نقش یه پل واسه رسیدن عقده هاش بودم.

آره اصلا شما راس می گی آدم بره زنا کنه و بعد توبه پاک می شه. از منم پاکتر.

فقط یه چی تو کت من نمی ره. چرا زنی بیوه نمی تونه عدم باکرگی شو کتمان کنه ولی یه دختر زناکار باید کتمان کنه؟ کسی که دنبال حرام الهی نرفته باید یه عمر بسوزه ولی یه فحاشه می تونه همچی رو کتمان کنه. جالبه که آیتولاهیون فتوا می دن که جایزه بره پردشو ترمیم کنه.یه بار یک کلیپ صوتی از یه ممبری شنیدم که می گفت:
آی پسرا وقتی می رین خاستگاری تور خدا بگین چه جونوری هستین...
بعد یه جا دیگه ازش پرسیدن که اگه دختری رابطه نامشروع داشته و الان خاستگار داره آیا باید به خاستگارش بگه. جالبه گفت نه اعتراف به گناه حرامه! از تعجب جوون مرگ نشی صلوات. هه

گناه امثال من چیه که اون همسر گیرش نمی یاد؟ این کجاش عدله؟
من از یه بنده هرزهش کمتر بودم؟

حالا اگر دنیای دیگه ای هم باشه چه فرقی می کنه آدم این دنیاش جهنم باشه یا اون دنیاش؟
خدا اگر وجود داری ازت خواستم نزاری سقوط کنم ولی گذاشتی. من تا پای خودکشی و قتل پیش رفتم ولی الان دیگه بخیالم. گور بابای هرچی حرف مفته.

فقط یه سوال شما مطمئنی می ری بهشت؟ تا حالا غیر حرف یه چشمه از این وعده ها دیدین که محقق بشه؟ تازه اگه راست بگن بهشتی باشه از کجا معلوم عدالت اون دنیا مثل این دنیا نباشه؟ یه هرزه رو ببرن بهشت چون توبه کرده مارو هم ببرن جهنم که چرا اعتراض کردیم. هه

مگه خدا عادل نیست؟ مگه می شه خدای عادل اکثریت بندهاشو ببره جهنم؟ مگه اکثریت آدم ها در طول تاریخ ملحد نبودن؟ تازه نصف بیشتر مومنام که فقط اسمشو دارن؟!! ینی شما باور کردین خدا واسه شما بهشتو ساخته؟

من که باور کردم مسلمانیسم همش توجیهه و امانیسم حقیقت محضه.


با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عامل

بنام خدا


سلام علیکم
سوال شما را می توان به چند سوال تفکیک نمود:

  • منظور از «الخبیثات للخبیثین و ...» در آیه 26 سوره نور چیست؟
مقدمه1: خبيث و طيب در اينجا معنى وسيعى دارد و مفهوم آن منحصر به آلودگى و پاكى جنسى نيست روى اين نظر بعيد به نظر نمى‏رسد كه مفهوم نخستين آيه همان معنى خاص باشد ولى از نظر ملاك و فلسفه و علت قابل تعميم و گسترش است.(1)

مقدمه2: هر چند این قانون کلی است، اما هر قانون کلی نیز استثنائاتی دارد. مانند همسران حضرت نوح و لوط(علیهما السلام) که خیانتکار و اهل عذاب بودند و یا همسر فرعون که مومن و اهل بهشت بود.

مقدمه3: خبیث صفت مشبهه است و با یک گناه انسان خبیث تلقی نمی شود. از همین رو اگر کسی با گناه انس گرفت این گناه در روح او رسوخ کرده و صفت خباثت در او متجلی می شود. اما اگر گناهی را تنها یک یا چند مرتبه محدود انجام داده و سپس توبه کرد، پاک شده و اطلاق صفت خبیث به او صحیح نیست.

با توجه به مقدمات گذشته:
اولا؛ قانون اصلی و اولی(بنا به گفته برخی تکوینی) اینست که انسانهای شایسته لایق یکدیگر بوده و انسانهای ناپاک نیز سزاوار یکدیگرند.
ثانیا؛ بنابر حکمت الهی گاهی اوقات خداوند متعال برای امتحان برخی افراد، در این قانون استثناء قائل می شود.
ثالثا؛ بر فرض رخ دادن خطا از شخصی و توبه او، بنابر برخی ایات و روایات مانند: وَ لْيَعْفُوا وَ لْيَصْفَحُوا أَلا تُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحيمٌ؛ بايد عفو كنند و گذشت نمايند. آيا دوست نداريد خداوند شما را ببخشد در حالى كه خداوند، بخشنده و مهربان است.(2) ما امر به بخشش گنه­کار و نادیده گرفتن خطای او شده ایم. البته این در صورتی است که شخص گنهکار اصرار بر چنین خطایی نداشته باشد، در غیر اینصورت زندگی کردن با چنین شخصی روا نیست.
در هر حال به این مساله به عنوان یک امتحان نگاه کنید، چرا که شبیه همین اتفاق برای برخی از اولیاء الله افتاده و همین برخورد خطاپوشانه و با گذشت آنها باعث ارتقاء آنها گشته است.


  • آیا می توان به امید توبه مرتکب گناه شد؟

با توجه به اینکه انسان از زمان مرگ خویش آگاه نیست، ارتکاب گناه به امید توبه ریسک بزرگی است و اتفاقا یکی از حربه های شیطان برای گمراه کردن انسان همین است. در برخی روایات(3) اکثر اهل جهنم را کسانی دانسته اند که برای توبه امروز و فردا می کرده اند تا اینکه مرگ انها فرا رسیده و بدون توبه از دنیا رفته اند.


  • آیا عدالت در قیامت مانند همین دنیاست؟
این دنیا به دلیل تزاحم و محدودیت­هایی که دارد، نمی تواند ظرف تحقق عدل کامل و تمام باشد. اما آخرت چنین محدودیت هایی را نداشته و محل تحقق عدل الهی است.


  • رابطه وجود مشکلات و شرور با وجود خدا؟
اولا؛ اعتقاد به وجود خدا، هم مبتنی بر «فطرت» است و هم «براهین عقلی». با این حال، اگر از دلیل فطرت و دلیل عقل هم صرف نظر کنیم، باز هم نمی توان اعتقاد به وجود خدا را مردود شمرده و آن را غیر معقول دانست. انکار فطرت و رد ادله اثبات وجود خدا، برای نفی وجود خدا و غیر معقول دانستن آن، کافی نیست. منکران در صورتی می توانند انکار خود را موجّه کنند که برای نفی وجود خداوندِ متعال و غیر معقول بودن اعتقاد به خدای متعال، دلیل اقامه کنند.

ثانیا؛ دانشمندان برای موجه نمودن وجود مشکلات در زندگی بشر راه حل­هایی را بیان کرده اند، مانند: ملازم بودن شرور با خیرات، تزاحم عالم ماده مستلزم وجود برخی مشکلات و شرور است، شر معلول اختیار انسان است، نسبی بودن شر، وجود مشکلات برای امتحان بشر و ...

ثالثا؛ شرور صرفا درد و مصيبت نيستند و داراي فوايدی نظير موارد ذیل می باشند:
1. مصايب سازنده روح آدمي: لازمه تکامل انسان در این دنیا، امتحان اوست و این امتحان در اکثر موارد با سختی ها وناملایمات صورت می گیرد. لذا سختی ها مقدمه درک خیرات هستند.
2. ادراك خير از راه شر: اگر در جهان شرور وجود نمي‌داشت به دليل عدم مقايسه و مقارنه، خير، حسن و زيبايي عالم هستي درك نمي‌شد.
3. بيدارگري: طبق روايتی که می فرماید: «اگر بيماري، فقر و مرض نبود، چيزي سر آدمي را خم نمي كرد ولي با اين حال او خيلي بي‌پروا است». (4) يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي بلايا آن است كه آدمي را از خواب غفلتي كه بر اثر فرو رفتن در نعمت‌هاي دنيوي بدان دچار شده بيدار كرده و استكبارش را به فروتني و خضوع مبدل مي‌سازند.
با توجه به این راه کارها نه تنها مشکلات و شرور در مقابل اعتقاد به خدا نیست، بلکه مطابق حکمت بودن بسیاری از آنها را نیز بیان می کنند.


[/HR]1. تفسير نمونه، ج‏14، ص: 424.
2. سوره نور، آیه 22.
3. منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه، ج4، ص411؛ مجموعه ورام، ج1، ص276.
4. لولا ثلث في ابن آدم ما طأطأ رأسه شيء المرض، الفقر و الموت و كلهم فيه و انه معهم لوثاب.(مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، موسسه الوفاء، بيروت، 1404ق، ج5 ص316)

باسمه القدوس

اشتباهاتمان را به خداوند نسبت ندهیم.

دین برای ارتباط محرم و نامحرم،ازدواج،معیار انتخاب،اصول معاشرتهای اجتماعی وووو

هزاران دستور ریز و درشت دارد،حالا اگر ما به آنها خوب و هوشیارانه عمل نکردیم یا عمل

کردیم امّا دیگران مرتکب ظلم در حق ما شدند نباید این اشتباهات را به ساحت قدس الهی

نسبت دهیم.

سلام ...
این دورانی که همکنون داری در درونش سیر میکنی رو هم دارند و داریم و خواهند داشت .

انسانها در مورد ابن مقوله به چند قسم میشوند .

1. یک سریشون دارای پدر و مادر پولدار هستند ... چنین افرادی هم وقتی میروند در محیط کار و یا وقتی میخواهند ازدواج کنند و چون شرایط به نفعشون نیست ... برای مدتی این احساس ها میاد سراغشون ... ولی تندی پدر و مادره پولدارشون براشون ماشین میخره ... کار براشون درست میکنه ... و همچین در درون پول غرغشون میکنه که بهتر گزینه ها برای ازدواج براشون بوجود میاد .

دسته دوم که دسته به مراتب بزگتری هست ... شامل افرادی مانند من و شما و دیگران میشه ...
یه خبر بد دارم برات ... دنیا خیلی خیلی بدتر از این هست ... هر روز با بی پدر مادر بازی های جدید تری آشنا میشی و متوجه میشی که هر کسی رفته حرفه ای رو یاد گرفته و چون نتونسته از روش اصلیش پول در بیاره ... کلک و حقه اون کار رو یاد گرفته ... بنابراین همه منتظر هستند که با تجربه و کلکی که یاد گرفته اند شما رو به دام بندازند .

از طرفی هم نمیتونی به دیده بد به مردم نگاه کنی ... چون به مرور زمان اصلا نمیتونی باهاشون کار کنی .

به هر حال این چیزهایی که میگی هم هست ... خیلی خیلی بیشتر از این چیزهایی که نوشتی هم هست ...

خدا وعده داده که روزی رسون هست ولی این همه آدم دارن از گرسنگی میمیرند و ما روزی رسون نبودن خدا رو میندازیم تقصیر آمریکا ... و ...

این مسیری که شما رفتین رو من قبلا رفتم ...

نه از با خدا بودن میتونی پولدار بشی ... همسر خوبی نصیبت میشه و ... کاره خوبی نصیبت میشه و
نه از بی خدا بودن ...

با خدا بودن باعث میشه که به مرور زمان آرامشت بیشتر بشه و از این طریق مبتونی بیشتر رشد کنی ... مردم هم بیشتر روت حساب میکنند ... ولی هیچ معجزه ای صورت نمیگیره .
بی خدا بودن ... باعث میشه همیشه بدنت گور داشته باشه ... همیشه اعصابت خورد باشه ... ولی خوب قید و بند نداری و میتونی هر کاری بکنی ...

اگر هدفت این هست که رشدی رو بکنی که همه مردم میکنن ... خوب باید کاری رو بکنی که همون آدمها انجام میدن ....

قرار نیستش که شما مثلا بخوای فوتبالیست بشی ... ولی بجاش بری و طلبه بشی و با از خدا خواستن تبدیل به رونالدو بشی ...

مارینر;902656 نوشت:
نه از با خدا بودن میتونی پولدار بشی ... همسر خوبی نصیبت میشه و ... کاره خوبی نصیبت میشه و
نه از بی خدا بودن ...

با خدا بودن باعث میشه که به مرور زمان آرامشت بیشتر بشه و از این طریق مبتونی بیشتر رشد کنی ... مردم هم بیشتر روت حساب میکنند ... ولی هیچ معجزه ای صورت نمیگیره .
بی خدا بودن ... باعث میشه همیشه بدنت گور داشته باشه ... همیشه اعصابت خورد باشه ... ولی خوب قید و بند نداری و میتونی هر کاری بکنی ..

قرار نیستش که شما مثلا بخوای فوتبالیست بشی ... ولی بجاش بری و طلبه بشی و با از خدا خواستن تبدیل به رونالدو بشی ...

اگر اینطوره پس فرق الله با بت های بت پرستان چیه ؟ غیر از تعریفشون منظورم در عمله .

حبیبه;902650 نوشت:
باسمه القدوس

اشتباهاتمان را به خداوند نسبت ندهیم.

دین برای ارتباط محرم و نامحرم،ازدواج،معیار انتخاب،اصول معاشرتهای اجتماعی وووو

هزاران دستور ریز و درشت دارد،حالا اگر ما به آنها خوب و هوشیارانه عمل نکردیم یا عمل

کردیم امّا دیگران مرتکب ظلم در حق ما شدند نباید این اشتباهات را به ساحت قدس الهی

نسبت دهیم.

ای بابا ما هم هر کاری میکنیم اشتباه میشه ، آخه مگه قرار نیست وقتی کاری که خدا گفته رو بکنیم اونم همه جوره هوای مارو داشته باشه ؟ اگه اینطور نیست پس فرق خدا با بت بت پرستان چیه ؟

به نام خدا.

به من بیاموز;902661 نوشت:
ای بابا ما هم هر کاری میکنیم اشتباه میشه ، آخه مگه قرار نیست وقتی کاری که خدا گفته رو بکنیم اونم همه جوره هوای مارو داشته باشه ؟ اگه اینطور نیست پس فرق خدا با بت بت پرستان چیه ؟

منظورتون از همه جوره هوا داشتن چیه؟

ستایشگر :Gol:

ستايشگر;902662 نوشت:
به نام خدا.

منظورتون از همه جوره هوا داشتن چیه؟

ستایشگر :Gol:

مثلا به خواسته هامون رسیدگی کنه

به نام خدا.

به من بیاموز;902663 نوشت:
مثلا به خواسته هامون رسیدگی کنه

خوب حقیقتش به نظر نمیرسه که قرارمون این بوده باشه.

ستایشگر :Gol:

باسمه الحق

با سلام و احترام

به من بیاموز;902661 نوشت:
آخه مگه قرار نیست وقتی کاری که خدا گفته رو بکنیم اونم همه جوره هوای مارو داشته باشه

اگر همان کاری را که خداوند فرموده است انجام دهیم و درست به تکالیفمان عمل کنیم و نیتمان هم الهی باشد

هر چه پیش آید خیر ما در آن بوده است.

تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن

که خواجه خود روش بنده پروری داند

(حافظ)

موضوع قفل شده است