جمع بندی تاثیرات غیبت امام بر جامعه

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تاثیرات غیبت امام بر جامعه

سلام

میداینم امام دوازدهم در غیبت است ولی در جوامع حضور دارد.

امام زمان تاکنون چه تاثیراتی بر کشور ما یا دیگر کشورهای اسلامی گذاشته که مطمئن باشیم این تاثیرات بخاطر حضور ایشان در بین مردم بوده نه چیز دیگر تا بتوانیم نشانه هایی از حضور ایشان داشته باشیم؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]


کارشناس بحث: استاد مشکور

[TD][/TD]

بی ادعا;1021065 نوشت:
سلام

میدانیم امام دوازدهم در غیبت است ولی در جوامع حضور دارد.

امام زمان تاکنون چه تاثیراتی بر کشور ما یا دیگر کشورهای اسلامی گذاشته که مطمئن باشیم این تاثیرات بخاطر حضور ایشان در بین مردم بوده نه چیز دیگر تا بتوانیم نشانه هایی از حضور ایشان داشته باشیم؟


با سلام و ادب و تشکر از سؤال خوبتان@};-

بی شک، مبحث نقش و فواید و تأثیراتی که امام عصر (عجل الله فرجه) در عصر غیبت بر جوامع اسلامی و مسلمانان داشته و دارد، بحث مهم و دامنه داری است ما این مهم را در مقاله ای کامل و مبسوط با عنوان «نقش و فواید امام مهدی در شرایط غیبت»(1) مورد بررسی قرار داده ایم در این مجال، تلاش خواهیم کرد به اقتضاء فرصت به گوشه هایی از مهمترین آثار و فواید و امدادها و حمایت های ظاهری و معنوی حضرت اشاره کنیم. در یک تقسیم بندی آثار و فواید امام عصر (علیه السلام) به دو دسته کلی تقسیم می شود: 1. آثار و فواید عام امام زمان 2. آثار و فواید خاص امام زمان. بعد از اشاره ای مختصر به فواید عام حضرت، در این پست، سعی خواهیم کرد آثار و فواید و امدادها و حمایت های خاص حضرت با تأکید بر (شیوه مدیریت غایبانه) که با پرسش شما سازگاری بیشتری دارد را در پستهای بعدی مفصل تر بیان کنیم:

الف- آثار و فواید عام: اگر شناخت صحيح نسبت به خداوند متعال از راه نزول وحى به وسيله حجت و امام بعد از پيامبر انجام گيرد، به خوبى روشن مى شود كه وجود امام معصوم در ميان جامعه بشرى از جهات گوناگون، در تمام ازمنه و در همه شرایط، موجب آرامش و امنيت براى ساكنان زمين بویژه برای مؤمنان و جوامع دینی و اسلامی است. که از آن جمله اند:
1- امام قلب عالم امكان و واسطه فیض الهی: طبق احادیث فراوانی كه در موضوع امامت وارد شده، و بر اساس دلائلی كه دانشمندان ارائه كرده اند، در بینش اسلامی امام، بمنزله ی جان جهان است و بقاء و دوام جهان، تمام و کمال به وجود او وابستگی دارد. امام قلب عالم وجود، هسته مركزی جهان هستی و (واسطه فیض) بین عالم و آفریدگار عالم است. چنانكه امام صادق (علیه السلام) فرمود: «اگر زمین بدون وجود امام بماند، ساكنان خود را در كام خود فرو می‌برد.»(2) و از این جهت، حضور و غیبت امام تفاوتی ندارد حتی اگر در بین مردم ظاهر نباشد. همچنین امام سجاد(علیه السلام) می‌ فرمايد: «... ما برای اهل زمين امان هستيم‌، همان گونه كه ستارگان برای اهل آسمان‌، امان می‌ باشند؛ به واسطه ما خداوند آسمان را از اين كه بر زمين فرود آيد حفظ كرده‌، به بركت وجود ما است كه خداوند باران به زمين می‌ فرستد و رحمت خود را در بين مردم منتشر می‌ كند، اگر وجود ما در روي زمين نبود، زمين‌، اهل خود را در خود فرو می‌برد.»(3)
2- پاسداری از آیین خدا: امام و حجت الهی بر اساس اين كه مسئوليت هدايت و ارشاد جامعه را بر عهده دارد، از مرزهاى اعتقادى و فكرى جامعه اسلامى نگهبانى مى كند تا مورد هجوم افكار غلط و اعتقادات منحرف دشمنان خدا واقع نشود. در پرتو هدايت و ارشاد حجت خداست كه انحرافات فكرى و عقيدتى كه موجب تزلزل فكرى و روحى جامعه است، از بين رفته و امنيت فكرى و روحى به وجود مى آيد. چنانکه در هر مؤسسه مهم، (صندوق آسیب ناپذیری) وجود دارد كه اسناد مهم آن مؤسسه را در آن نگهداری می‌كنند تا از دستبرد دزدان یا خطر آتش سوزی و امثال اینها محفوظ بماند. خواه این صندوق در محلی مشخص و در منظر دید عموم و خواه از منظر دیدگان مخفی باشد. سینه امام و روح بلندش نیز صندوق آسیب ناپذیر حفظ اسناد آیین الهی است تا همه اصالتهای نخستین و ویژگیهای آسمانی این تعالیم را در خود نگهداری كند.(4)
3- امید بخشی: در میدان های نبرد، تمام كوشش سربازان زبده و فداكار معطوف این امر است كه پرچم سپاه، در برابر حملات دشمن همچنان در اهتزاز باشد، همچنین وجود فرمانده لشكر در مقرّ فرماندهی ـ هرچند ظاهراً خاموش و ساكت باشد و یا در منظر دید و یا حتی در معرکه نباشدـ موجب دلگرمی و پر حرارتی در عروق سربازان بوده و آنها را به تلاش بیشتر وامیدارد كه فرمانده ما زنده است و پرچممان در اهتزاز! بنا به اعتقاد شیعیان، چنانکه امامِ حی و حاضر در میان شیعیان نقش فرمانده زنده و عَلَم سپاه اسلام را ایفا می کند امام حی و غایب اما حاضر و ناظر نیز چنین نقشی را دارد.
4- دعا برای نجات امت: بدون شک، یکی از الطاف عام امام (علیه السلام) چه در خفا و پنهان و چه آشکار و ظاهر باشد، دعا برای رفع گرفتاری و مشکلات امت است و قطعاً اگر نبود عنایت و الطاف بیکران و ادعیه ی ذاتیه امام (عجل الله فرجه)، شالوده ی امت اسلام در برابر هجوم فتنه ها و آشوب ها و توطئه های اهریمنی دشمنان و فتنه انگیزان درهم پیچیده می شد و اگر دشمنان را با آنهمه هیمنه و اقتدار ظاهری و برنامه ریزی های حساب شده و شبانه روزی در مرحله عمل ناکام می بینیم، گواه روشنی است بر دست غیبی عنایات و امدادهای الهی که از ناحیه امام (علیه السلام) در هر زمانی، امت اسلامی را پشتیبانی می کند.
5- اقدام به رفع مشکلات و گرفتاری های امت: یکی دیگر از برکات عام وجودی امام (علیه السلام) اعم از پنهان و آشکار، اقدام به رفع مشکلات و گرفتاری امت اسلامی و جامعه مؤمنان است، به هر طریق ممکن که امام بتواند از این مهم دریغ نمی کند، چه با راهنمایی و هدایت و ارشاد معنوی که اُس و اساس رهایی از مشکلات است، چه از طریق تعاون مالی مستقیم یا غیر مستقیم از سوی نمایندگان و وصایای خود، چه از طریق الهام به قلوب متمکنین برای اقدام و رفع گشایش مؤمنین، چه از طریق وصایت و سفارش به افراد متنفذ و کارگزاران مؤمن دستگاه حکومت و چه از طریق بهره گیری از ولایت تکوینی و قدرت تصرف و امر نمودن به اسباب و علل حاکم بر نظام هستی ...
6. دفع بلایا: روايت معروفی از وجود مقدس پيامبر(صلی الله علیه و آله) صادر شده كه «جعل الله النجوم امانا لاهل السماء و جعل اهل بيتي امانا لاهل الارض»؛ خداوند قرار داد ستارگان را امان براي اهل آسمان و قرار داد اهل بيتم را امان براي اهل زمين.(5) همچنین از امام باقر(علیه السلام) در حديث نسبتاً بلندی نقل شده كه پيامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: «ستارگان، امان‌ اند برای اهل آسمان و اهل بيت من امان‌ اند برای اهل زمين ... به واسطه‌ ی آنان، اهل عصيان، مهلت داده‌ می‌ شوند و مورد عقوبت و عذاب واقع نمی‌ گردند».(6)

ان شاء الله در پستهای بعدی به آثار و فواید و امدادها و حمایت های خاص امام عصر (عجل الله فرجه) از جوامع اسلامی، مسلمانان و شیعیان با تأکید بر شیوه مدیریت غایبانه(مستقیم و غیرمستقیم) خواهیم پرداخت. ...

پی نوشت ها:
1. استاد دکتر پور سید آقایی- محمد صادق فهیمی(مشکور)، منتشر شده در: «کنفرانس بین المللی نوآوری و تحقیق در علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اجتماعی»، سال ۱۳۹۵.
2. «لو بقیت الأرض بغیر إمام ساعة لساخت»، صدوق، كمال الدین، مؤسسه النشر الإسلامی (التابعه) لجماعه المدرسین بقم المشرفه، 1405 هـ ق، ج201ـ210، باب 21.
3. شيخ صدوق‏، أمالي الصدوق‏، اعلمى‏، بيروت، چاپ پنجم، سال 1400ق، ص 186.
4. آیت الله ناصر مكارم شیرازی، مهدی انقلابی دیگر ، ص258ـ259.
5. علامه مجلسی، بحارالانوار، دار احیاء التراث العربی، لبنان - بیروت، بی تا، ج 27، ص 308، ب 8.
6. همان، ج 23، ص 19، ح 14.

بی ادعا;1021065 نوشت:
امام زمان تاکنون چه تاثیراتی بر کشور ما یا دیگر کشورهای اسلامی گذاشته که مطمئن باشیم این تاثیرات بخاطر حضور ایشان در بین مردم بوده نه چیز دیگر تا بتوانیم نشانه هایی از حضور ایشان داشته باشیم؟

مشکور;1021237 نوشت:
بعد از اشاره ای مختصر به فواید عام حضرت، در این پست، سعی خواهیم کرد آثار و فواید و امدادها و حمایت های خاص حضرت با تأکید بر (شیوه مدیریت غایبانه) که با پرسش شما سازگاری بیشتری دارد را در پستهای بعدی مفصل تر بیان کنیم:

سلام مجدد

ب- آثار و فواید خاص امام زمان (عجل الله فرجه): چنانکه وعده کرده بودیم در این مجال به ذکر گوشه هایی از آثار و فواید و امدادها و حمایت های امام زمان (عجل الله فرجه) از جوامع اسلامی و شیعیان در عصر غیبت خواهیم پرداخت؛ قبل از بیان فوائد امام عصر در دوران غیبت لازم به ذکر است: مفهوم غايب بودن امام به اين معنا نيست كه وجود ناپيدا و رؤيايي دارد! بلكه آن حضرت مانند ساير انسآنها از يك زندگي طبيعي، عيني و خارجي برخوردار است، به طوري كه آن حضرت در ميان مردم و در دل جامعه رفت و آمد دارد و گفتار مردم را ميشنود و بر اجتماعات آنها وارد ميشود و سلام ميكند. او مردم را ميبيند، ولي اين مردمند كه نميتوانند جمال مبارك آن حضرت را ببينند و یا اگر می بینند نمی شناسند. بعلاوه غيبت امام زمان (عجل الله فرجه) يك امر اتفاقي و بي سابقه نيست بلكه غيبت حجت هاي الهي در مقاطعي از زمان در سنت الهي يك امر معمولي بوده است چنانكه گروهي از اولياي الهي (مانند حضرت خضر، موسي، يونس، غُزير، ابراهيم، صالح، ذوالقرنين و...) از ديدگان پنهان بوده اند ولي هرگز از حوادث و اوضاع زمان غفلت نداشته و تصرفاتی هم داشته اند اگرچه تصرفات آنها از ديدگان مردم عادي پنهان بود. ضمن آنکه اين پرسش، تازگي نداشته و از گذشته و در زمان پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) بارها مطرح شده است. (1) برخی فواید اختصاصی، از قبیل امدادها، حمایتهای خاص امام عصر (عجل الله فرجه) از پس پرده غیبت، که به شیوه مدیریت غایبانه صورت می گیرد عبارتند از:

1. زمینه سازی ظهور: چگونه نور و حرارت و انرژی خورشید از سویی برای عوامل مؤثر در چرخه حیات، اعم از انسانها، حیوانات، نباتات، آبها، چرخه سوخت، چرخه های مختلف طبیعت و ... فایده بخش و از سوی دیگر همین نور و حرارت و انرژی برای نیروهای معارض و معاضد با چرخه حیات، مضر و از بین برنده است. و این تأثیر گذاری بگونه ای است که رؤیت آن، بدون استفاده از چشم مسلح و تجهیزات دقیق علمی ممکن نیست. وضعیت امام عصر (علیه السلام) نیز در دوران پر التهاب غیبت، به خورشید پشت ابر تشبیه شده، که بمنظور زمینه سازی ظهور، علاوه بر فایده رسانی و حمایت از جبهه حق، اهل ایمان و شیعیان واقعی، به انحاء مختلف از هیچ تلاشی برای تضعیف و ناکارامدی جبهه باطل و دشمنان دین و ملت دریغ نمی ورزد.(2)
2. ایجاد تضعیف در جبهه دشمن با استفاده از قدرت الهی: بدون شک، امام زمان (عجل الله فرجه) که در زمان غیبت تنها حجت الهی و واسطه فیض هستی، صاحب علم و قدرت الهی و وارث همه انبیا و اوصیاء الهی است دستانش در برابر اتفاقات و حوادث الواقعه بسته نیست و هر کجا صلاح بدانند در حمایت و محافظت از دین و جبهه حق در برابر جبهه باطل باذن الله وارد شده و نمودهای قدرت خفیه الهی را به نمایش می گذارد و اگر نبود حمایت های غیبی آن امام همام هر آینه شاکله جبهه حق و اهل ایمان (انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت) از هم فرو می پاشید.(3)
3. ایجاد رعب در دل دشمن: امام (علیه السلام) که دارای ولایت تکوینیه و قدرت تصرف بر دلهاست در راستای حمایت از جبهه حق، دلهای دشمنان دین را مرعوب ساخته و فرصت تدبیر و برنامه ریزی هوشمندانه و خواب آرام را از انها سلب می کند. توان و ظرفیت و امکانات و سرمایه و نفرات اهل ایمان را در نظر ایشان بزرگ جلوه می نماید تا از هرگونه اقدام براندازانه علیه جبهه حق منصرف شان سازد. بعلاوه، امام با نفوذ و قدرت تصرفی که بر دلهای کفار و منافقین دارد شکست های مکرر جبهه باطل در برابر جبهه حق که همچون خوابهای آشفته ای است را به خاطرشان می آورد و نیز وحدت و انسجام، یکدلی و یکپارچگی، صبر و استقامت، ولایتمداری و روحیه ایثار و شهادت اهل ایمان را به دشمن گوشزد می کند تا همیشه در رعب و وحشت زائل نشدنی ای بسر ببرند.
4. به هم ریختن محاسبات و معادلات دشمن: گاهی دشمنان دین، فریفته قدرت ظاهری و پوشالی و قدرت اتاق های فکر و محاسبات و معادلات دقیق علمی خود می شوند و برای براندازی جبهه حق نقشه ها کشیده و فتنه انگیزی ها می کنند که بر اساس محاسبات بشری و ظاهری حتی یکدهم این محاسبات کافی است تا یک جریان فعال را متلاشی و نابود سازد اما اینان غافل از آنند که بر همه هستی تنها یک قدرت، حاکمیت دارد و آن، قدرت لایزال الهی است. "لا مؤثر فی الوجود الا الله" بی شک اگر مشیت و اراده خدا بر بقاء اندیشه و جریانی باشد همه قدرت ها با همه حسابگری و دقت نظرشان نخواهند توانست در برابر عظمت تأثیر و اراده خدا و نفوذ و تأثیر حجت خدا قدعلم کنند. چنانکه نمودهای ان را در طول تاریخ بسیار دیده ایم، نجات پیروان نوح، نجات ابراهیم از فتنه نمرودیان، نجات موسی و بنی اسرائیل از دست فرعون، نجات عیسی از فتنه یهود، عزت بخشی به یوسف، اعتلا بخشیدن به دین محمد و در دوران معاصر یاری رساندن به پیروزی نهضت امام، حفظ نظام اسلامی از خطرات گوناگون، امدادهای الهی در دفاع مقدس، رفع فتنه منافقین، دفع توطئه آمریکا در طبس، خوابهای دشمن در رحلت امام، کوی دانشگاه، فتنه 88 و ...
5. مشغول کردن دشمنان به یکدیگر: از جمله الطاف خفیه الهی که در دوران پر رنج و محن غیبت، خدای متعال به برکت وجودی حضرت حجت (عجل الله فرجه) و ادعیه ذاتیه آن منتَظَر غایب نثار جامعه مسلمانان و منتظران و شیعیان می کند ایجاد شرایط و زمینه هایی است که فتنه و آشوبگری های دشمنان دین را متوجه خودشان می سازد و بجای آنکه اهتمام شان به دشمنی و براندازی جامعه ایمانی باشد با اراده و لطف الهی به خود مشغول می شوند، بعبارتی دعای "اللهم اشغل الظالمین بالظالمین، والمنافقین بالمنافقین و ..." که از خواسته های قطعی و مسلم امام عصر (عج) است در صحنه های مختلف، در حق مسلمانان مستجاب می شود.
6. سفاهت دشمن و کوچک شمردن جبهه حق: نفوذ معنوی و قدرت تصرف تکوینی و ولایت الهیه حضرت مهدی (عج) بعنوان حجت بالغه ی هستی در تمام معادلات عالم هستی تردیدناپذیر است، در حمایت از جامعه ایمانی و حفظ دستاوردهای ایشان، امام (ع) با نفوذ معنوی در ارکان دشمن، افق نگاه ایشان را نسبت به توان و استعدادهای مسلمانان، بسیار سفیهانه می سازد از طرفی فریفته قدرت و توان نظامی و برنامه ریزی خود شده و با غروری کاذب خود را از همان ابتدا پیروز میدان می دانند و از سویی از قدرت واقعی اهل ایمان غافل شده و به ظواهری بسنده می کنند از اینرو بدون تجهیز و آمادگی کامل به تصور اینکه در کمترین فرصت ممکن و با کمترین هزینه به اهداف خود دست خواهند یافت دست به اقدامی نابخردانه می زنند و گرفتار نتیجه و عاقبتی سنگین و جبران ناپذیر می شوند. تاریخ شواهد بسیاری از این نمونه ها را تجربه کرده است. مانند جریان حمله آمریکا به طبس، خیال صدام در فتح سه روزه ایران، خیال خام منافقین در عملیات مرصاد، نقش بر آب شدن جریانات برانداز داخلی و خارجی و ...

ادامه دارد ...

پی نوشت ها:
1. بعنوان نمونه پيامبر اسلام در پاسخ اين پرسش كه آيا شيعه در زمان غيبت، از وجود قائم فائده اي ميبرد؟ فرمود: "بلي، سوگند به پروردگاري كه مرا به پيامبري برانگيخت، در زمان غيبتش از او نفع ميبرند و از نور ولايتش بهره ميگيرند، همانگونه كه از خورشيد به هنگام قرار گرفتن در پشت ابرها استفاده ميكنند."مجلسي، بحارالانوار، ج52، ص92.
2. برای مطالعه بیشتر ر.ک: عصاره خلقت درباره امام زمان(علیه السلام) برگرفته از آثار آيت‏الله عبداللَّه جوادي آملي، ص 85.
3. امام (ع) در فرازی از توقیع شریف شان می فرمایند: «إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِکُمْ، ولاناسینَ لِذِکْرِکُمْ، وَلَوْلا ذلِکَ لَنَزلَ بِکُمُ اللاَّْواءُ وَاصْطَلَمَکُمُ الاَْعْداءُ، فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَظاهِرُونا عَلَى انْتِیاشِکُمْ مِنْ فِتْنَة قَدْ أَنافَتْ عَلَیْکُمْ». ما در رسیدگى و سرپرستى شما کوتاهى و اهمال نکرده و یاد شما را از خاطر نمى بریم که اگر جز این بود، دشواریها و مصیبتها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه کن مى کردند. پس تقواى خدا پیشه کنید و ما را بر رهایى بخشیدنتان از فتنه اى که به شما روى آورده یارى دهید. احتجاج طبرسى، ج 2، ص 598.

مشکور;1021237 نوشت:
بی شک، مبحث نقش و فواید و تأثیراتی که امام عصر (عجل الله فرجه) در عصر غیبت بر جوامع اسلامی و مسلمانان داشته و دارد

با سلام

اگر با دقت سوالم را میخواندید بنده از شما خواستم چند نمونه و مثال از تاثیراتی که امام زمان بر جوامع داشته را ذکر کنید نه اینکه از فواید غیبت بگویید.دیگه با خوندن کتابهای دینی در مدارس و تحقیق در مرود امام زمان فواید غیبت را میدانم نیازی به پرسیدن نبود.سوال این است که مثلا در غیبت امام ایشان تاکنون چه تاثیراتی بر جوامع گذاشته اند .یعنی نشانه هایی از حضور ایشان را بفرمایید.

مثلا میتوانید برای هر یک از فواید زیر که ذکر کردید چند نمونه مثال بیان کنید.سوال ما در اصل این بوده.

مشکور;1021293 نوشت:
یجاد تضعیف در جبهه دشمن با استفاده از قدرت الهی

مشکور;1021293 نوشت:
مشغول کردن دشمنان به یکدیگر

مشکور;1021293 نوشت:
ایجاد رعب در دل دشمن

همچنین مثلا ایا تاکنون شده در یک مساله ای فقهی و دینی مراجع و یا رهبران دینی جواب انرا ندادنند و امام زمان جواب ان مساله را به ایشان گفته باشد؟ چند نمونه ذکر کنید.

بی ادعا;1021366 نوشت:
با سلام

اگر با دقت سوالم را میخواندید بنده از شما خواستم چند نمونه و مثال از تاثیراتی که امام زمان بر جوامع گذشته را ذکر کنید نه اینکه از فواید غیبت بگویید.دیگه اینقدر با خوندن کتابهای ینی در مدارس و تحقیق در مرود امام زمان فواید غیبت را میدانم نیازی به پرسیدن نبود.سوال این است که مثلا در غیبت امام ایشان تاکنون چه تاثیراتی بر جوامع گذاشته اند .یعنی نشانه هایی از حضور ایشان را بفرمایید.

مثلا میتوانید برای هر یک از فواید زیر که ذکر کردید چند نمونه مثال بیان کنید.سوال ما در اصل این بوده.


سلام مجدد@};-

ما هم طبق سؤال شما به فواید و تأثیرات حضرت علیرغم ناپیدا بودنشان در عصر غیبت، برای جوامع اسلامی و مؤمنان و شیعیان پرداختیم و اصلاً از فایده یا فلسفه غیبت صحبتی نکردیم لطفاً کمی با دقت بیشتر مطالعه کنید، همه نمونه هایی که بیان شد و در ادامه ذکر خواهد شد اعم از فوائد و تأثیرات عام حضرت برای بشریت و جوامع اسلامی و فوائد و تأثیرات و امدادها و حمایت های خاصی که بر شمردیم معمولاً به برخی نمونه های عینی آن هم اشاره کردیم. بی شک، هر انسان مؤمن و آزاده ای که در جامعه اسلامی بویژه در کشور عزیزمان ایران در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران زندگی می کند به شرط آنکه قلبش به شبهات و تشکیکات و تبلیغات دشمنان آلوده نشده باشد با کمترین توجه به تجربه، می تواند ده ها و صدها نمونه عینی از حمایت های امام زمان (عجل الله فرجه) را از جوامع مظلوم اسلامی، کشور اسلامی و ملت مؤمن و معتقد ایران عزیز شناسایی و رصد کند، زیرا چنانکه گفتیم علیرغم عطش و عزم همگانی دشمنان برای براندازی حکومت اسلامی، نظام ولایی و تجزیه ایران عزیز، و دارا بودن اتاق های فکر و محاسبات علمی دقیق و توان و قدرت ظاهری پیچیده و بالا و تلاش های مکرر برای توطئه افکنی و تجربه و آزمایش های متنوع در دستیابی به اهداف کثیف شان، اگر نبود امداد و حمایت های الهی و الطاف و دستگیری های امام عصر (علیه السلام) در همان سالهای آغازین انقلاب به اهداف کثیفشان دست می یافتند چنانکه به مواردی اشاره شد.

اگر امدادها و حمایت های غیبی و الهی حضرت نبود، چگونه انقلابی اسلامی و نظام ولایی ایران عزیز که 40 سال است خار چشم استکبار جهانی آمریکا و صهیونیسم شده می توانست آنهمه دوام بیاورد؟ و به کوری چشم دشمنان، 40 سالگی اش را جشن بگیرد؟ چگونه جنگ تحمیلی 8 ساله که همه جهان علیه ما قد علم کرده بودند، ایران می توانست تاب و طاقت بیاورد؟ چگونه آنهمه توطئه های ریز و درشت (خانمان برانداز) را پشت سر می گذاشت؟ چگونه با وجود آنهمه مشکلات، که متأثر از تهدید و تحریم و فشارها و برخی بدعملی و سوء استفاده های مسئولان داخلی، مردم ایران اسلامی هنوز که هنوزه، دست از آرمانهای اسلام و انقلاب، راه امام و شهدا و پشتیبانی از ولایت و رهبری دست بر نداشته اند؟ آیا اینها اتفاقی و معمولی است؟ آیا اینها و ده ها مورد دیگر در روحیه دشمن ضعف و یأس و نومیدی ایجاد نکرده و نمی کند؟ آیا اینکه دشمن با آنهمه قدرت ظاهری و هیمنه پوشالی و اعوان و انصار فریب خورده(کشورهای غربی و عربی) دیگر نمی تواند حتی خیال حمله نظامی به ایران را در سر بپرواند نشان امداد و حمایت حضرت حجت (علیه السلام) در تزریق رعب و وحشت در دل دشمنان نیست؟ آیا اینکه حضور آمریکا در منطقه هرکجا با همه قوا و بودجه های میلیاردی ورود می کند با شکست و فضاحت روبرو می شود و حضور و تعاون ایران اسلامی در منطقه در حمایت از جبهه مقاومت و مظلومان عالم با پیروزی و سرافرازی است، گواه امداد و حمایت های غیبی نیست؟

اینکه قدرت های بزرگ سیاسی و نظامی و اقتصادی جهان در حالیکه معمولاً همصدا و هم پیمان علیه اسلام ناب، جبهه مقاومت، نظام ولایی و انقلابی ایران اسلامی و ارمانهای امام و شهدا هستند اما در موارد بسیاری به اختلافات فی مابین سیاسی و اقتصادی مشغول شده و می شوند و درگیر جنگ سرد و تهدید و مقابله بمثل با هم و خنثی کردن سیاست ها و تدبیرهای یکدیگر علیه انقلاب اسلامی ایران هستند (اللهم اشغل الظالمین بالظالمین) نشان حمایت های معنوی و دعاهای حضرت حجت (عجل الله فرجه) نیست؟ آیا پیروزی های جبهه مقاومت فلسطین اشغالی(غزه)، حزب الله لبنان علیه اسرائیل و موفقیت های سوریه و عراق و یمن علیرغم تحریم ها و فشارهای گوناگون سیاسی و نظامی و ائتلاف عربی علیه جبهه مقاومت دلیلی روشن بر امدادهای غایبانه امام عصر نیست؟ آیا شکست داعش که همچون اژدهایی چند سر و خطرناک با حمایتهای آمریکا و اسرائیل و ائتلاف عربی در حال نفوذ در کل منطقه بود، اتفاقی بوده و گواه روشنی بر امدادهای غیبی امام زمان نیست؟ رعب و وحشتی که در رژیم صهیونیستی ایجاد شده و بشدت از نفوذ و تهدید ایران نگران است و تئوری پردازان صهیونیسم حضور اسرائیل در فلسطین را از همان آغاز اشتباه قلمداد کرده و به فکر چاره برای جابجایی افتاده اند گواه چیست؟ اینکه آمریکا مکرر در مکرر سیاست هایش را در منطقه و علیه ایران تغییر می دهد نشان این نیست که سیاست های قبلی اش با شکست مواجه شده و ناگزیر است با شیوه ای دیگر افتضاح قبلی را جمع کند؟ و ده ها و صدها مورد دیگر ...@};-نشان حضور و امدادهای ولیعصر (علیه السلام) نیست؟

بی شک، تنها کسانی نمی توانند اینهمه نشانه و گواه عینی و روشن مبنی بر امدادها و حمایت های غیبی حضرت را ببینند و یا به راحتی انکار می کنند که یا ایمان و اعتقادی به وعده های حق خداوند در قرآن و روایات دینی مبنی بر نصرت مؤمنان و تقواپیشگان و مجاهدان راه خدا ندارند و یا متأثر از شبهات و تشکیکات، در حوزه اعتقادات شان نسبت به امام عصر و حجت غائب (علیه السلام) و اختیارات و توانایی های ایشان (ولایت تکوینی و تشریعی) دچار ضعف و سستی شده اند.

بی ادعا;1021367 نوشت:
همچنین مثلا ایا تاکنون شده در یک مساله ای فقهی و دینی مراجع و یا رهبران دینی جواب انرا ندادنند و امام زمان جواب ان مساله را به ایشان گفته باشد؟ چند نمونه ذکر کنید.

سلام مجدد

در خصوص دیدار علما و بزرگان دین و امداد و حمایت های غیبی امام زمان (عجل الله فرجه) با ایشان حکایت های بسیاری نقل شده، در این خصوص کتابی تحت عنوان «ملاقات علمای بزرگ اسلام با امام زمان (علیه السلام)، نوشته: سید محمد طباطبایی، نشر شمیم گل نرگس، قم) به رشته تحریر در آمده، قطعاً مطالعه آن مفید فایده خواهد بود. (رجوع کنید به این آدرس)

مشکور;1021391 نوشت:
ما هم طبق سؤال شما به فواید و تأثیرات حضرت علیرغم ناپیدا بودنشان در عصر غیبت، برای جوامع اسلامی و مؤمنان و شیعیان پرداختیم و اصلاً از فایده یا فلسفه غیبت صحبتی نکردیم لطفاً کمی با دقت بیشتر مطالعه کنید،

سلام

خب بله شما الان در این پست اومدید و تعدادی از نشانهای حضور امام رو نقل کردید .در دو پست قبلیتان فقط به ذکر کلی فواید پرداخته بودید.وگرنه بنده که بیهوده ایراد نمیگیرم.

مشکور;1021393 نوشت:
در خصوص دیدار علما و بزرگان دین و امداد و حمایت های غیبی امام زمان (عجل الله فرجه) با ایشان حکایت های بسیاری نقل شده، در این خصوص کتابی تحت عنوان «ملاقات علمای بزرگ اسلام با امام زمان (علیه السلام)، نوشته: سید محمد طباطبایی، نشر شمیم گل نرگس، قم) به رشته تحریر در آمده، قطعاً مطالعه آن مفید فایده خواهد بود. (رجوع کنید به این آدرس)

ایا این حکایتها حقیقت دارد؟
مثلا یکی ازینها در همین سایت رد شده لطفا مطالعه کنید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=65266&goto=newpost

باسلام
امام عج حق محض هستند مانند جدشان علی مرتضی ع اگر حق لحظه ای بر روی زمین نباشد عالم متشنج خواهد شد زمین احدی را زنده نخواهد گذاشت که متلاشی و پاره پاره خواهد کرد ، ایشان کاری را نجام می دهند که احدی نمی تواند بجای او انجام دهد احدی توانایی درک وظایف ایشان را هم ندارد .. زیارت جامعه ی کبیره را مطالعه بفرمایید ، غیبت ایشان مهمترین جنبه اش جنبه ی تربیتیست ، هرجا لازم شد ایشان حتی شخصا وارد می شوند .. ما به دعا ایشان زنده ایم وجود ایشان از وجود خورشید در این عالم واجب تره اینکه اگر خورشید نباشد شاید حیات ظاهری ادامه پیدا می کند ولو بشریت نابود شود ولی اگر امام عج نباشند حیات اصلا حق زنده بودن ندارد.

بی ادعا;1021420 نوشت:
سلام

خب بله شما الان در این پست اومدید و تعدادی از نشانهای حضور امام رو نقل کردید .در دو پست قبلیتان فقط به ذکر کلی فواید پرداخته بودید.وگرنه بنده که بیهوده ایراد نمیگیرم.


سلام و تشکر از پیگیری های شما، بنده هم عرض نکردم که شما بیهوده ایراد میگیرید، اگر لحن بیان بنده چنین شائبه ای در شما ایجاد کرده پوزش می خواهم.

بی ادعا;1021423 نوشت:
ایا این حکایتها حقیقت دارد؟
مثلا یکی ازینها در همین سایت رد شده لطفا مطالعه کنید:

http://www.askdin.com/showthread.php...6&goto=newpost


اولاً دلیلی بر رد همه حکایاتی که حاکی از امدادهای غیبی و حمایت های امام زمان (علیه السلام) و یا ملاقات های علمای اعلام و مؤمنین و صالحین با امام زمان (عجل الله فرجه) نقل شده نداریم. بعبارتی پذیرفتن امکان دیدار امام عصر، بدین معنا نیست که هر کس مدعی دیدار شد، می توان او را تصدیق کرد. بی تردید، تصدیق مطلق، مانند تکذیب مطلق ناروا است. مدعیان دروغ گو و شیاد بسیارند و ساده اندیشی در این باب، بسیار خطرناک است! نمونه های فراوانی از این موارد، در عصرحاضر دیده و شنیده شده که در اینجا مجالی برای ذکر آنها نیست.

ثانیاً در خصوص حکایتی که در تاییپک لینک ارجاعی اشاره شده، کارشناس محترم جناب صدرا به درستی و دقت تمام پاسخ لازم را داده اند.

مشکور;1021293 نوشت:
ب- آثار و فواید خاص امام زمان (عجل الله فرجه): چنانکه وعده کرده بودیم در این مجال به ذکر گوشه هایی از آثار و فواید و امدادها و حمایت های امام زمان (عجل الله فرجه) از جوامع اسلامی و شیعیان در عصر غیبت خواهیم پرداخت

مشکور;1021293 نوشت:
ادامه دارد ...

سلام مجدد@};-

در ادامه به موارد دیگری از فواید و آثار و امدادها حمایت های غیبی امام عصر (عجل الله فرجه) به جوامع اسلامی و شیعیان اشاره می کنیم:

7. امداد خاص در تدبیر و برنامه ریزی از طریق خواص جبهه حق: در طول تاریخ، خواص جبهه حق نقش اساسی و کلیدی در پیشبرد اهداف متعالی جامعه دینی ایفا کرده اند، عموم مردم در همه اعصار پیرو رویکرد و جهت گیری خواص بوده اند؛ وقتی به اوج تلاش دشمنان دین و دیانت و مخالفان حقیقت غیبت و انتظار و مهدویت می نگریم و نیز توان و استعداد و ظرفیت وسیع صاحبان زر و زور و تزویر را در تغییر مسیر اندیشه ها در پهنه گیتی مرور می کنیم به غایت پی می بریم که این رویکرد یعنی ماندگاری مردم بر اندیشه و عقیده مهدویت و انتظار که آثار فراوانی برای فرد و جامعه در پی دارد؛ نمی تواند بدون پشتوانه و عنایات و امدادهای غیبی امام عصر (عجل الله فرجه) در جهت گیری های خواص و عموم مردم باشد. عالمان بالله که بخشی از خواص جامعه دینی اند در هدایت افکار عمومی در مسیر دین و مواجهه با دشمنی های دین ستیزان نقش مؤثری دارند، چگونه می شود پذیرفت، امام عصر، در زمانه پرفتنه غیبت، مردم را به عالمان بالله(خواص جامعه) رهنمون شوند و انگاه در حوادث الواقعه، ایشان را تنها گذاشته و در تدبیر و هدایت جامعه یاری شان نکنند، وعده و رسم و سنت الهی، اولاً هدایت و راهنمایی کسانی است که در راه او مجاهدت می کنند «وَالَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهدِيَنَّهُم سُبُلَنا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ المُحسِنينَ؛(1) و آنها که در راه ما (با خلوص نیّت) جهاد کنند، قطعاً به راه‌های خود، هدایتشان خواهیم کرد؛ و خداوند با نیکوکاران است.» و در ارائه امدادهای غیبی اش نیز از طریق اسباب و وسایط عمل می کند و چه کسانی شایسته تر از علماء بالله در دریافت امدادها و راهنمایی های الهی در زمانه دشواری های غیبت، که ایشان، امناء الهی و خواص امت اند.
8. معطوف کردن دلهای مؤمنان به وحدت و یکپارچگی: امام عصر(عجل الله فرجه) قطب عالم امکان و قطب نمای هدایت بشر است، مؤمنان اگر قطب نمای جهت یاب وجودشان را درست تنظیم کنند، ایشان را در مسیر مورد نظر راهنمایی و هدایت می کند مگر می شود جامعه ایمانی قلب و دل را در مدار قطب عالم امکان تنظیم کنند و او ایشان را در گرداب ضلالت ها و گمراهی ها و حوادث ناگوار آخرالزمان رها سازد و انسان منتظر را به صراط مستقیم الهی رهنمون نشود؟ بدون شک، امام عصر دلهای مؤمنان و منتظران واقعی خود را با انوار قدسی هدایت، و بنور توحید منور ساخته در مسیر وحدت و یکپارچگی که رمز توحید است، زیر پرچم توحید و ولایت الله و اولیاء الهی در برابر حوادث روزگار و دشمنی های دشمنان دین و ملت بیمه می سازد.
9. نقش و تأثیر گسترده امام زمان به روش مدیریت غایبانه: در یک تقسیم بندی می توان مدیریت را به دو قسم آشکار و غایبانه تقسیم نمود؛ گر چه حضور شخصي امام غايب در بين مردم سبب مي‏شود كه مسلمانان از بركات بيشتر و حتی از جهاتی در سطح وسيع‏تري بهره‏ مند شوند، ولي اين چنين نيست كه اگر شخص امام غايب بود هيچ‏گونه فايده و ثمره‏ اي براي امت اسلام و مردم نداشته باشد، بلكه امام (علیه السلام) جامعه و مردم را تحت نفوذ شخصيتي خود که آن هم دامنه ی گسترده و حتی احاطه بیشتری نسبت به شخص حضرت دارد مي‏گيرد. در مدیریت آشکار، فرد مدیر نمی تواند حضور و احاطه ای همه جانبه بر همه ارکان و اعضاء تحت مدیریت خود داشته باشد اما در مدیریت غایبانه این محذور مرتفع است، ممکن است گفته شود برای امامان معصوم (علیهم السلام) چه در حضور و غیبت شان چنین محذوری مطرح نیست، گفتنی است: امامان در شرایط حضور از انجائیکه بنا به فرموده خود، مأمور به ظاهر هستند در امر مدیریت جامعه و رتق و فتق امور، معمولاً از طرق و شیوه های ظاهری مدیریت استفاده می کنند از اینرو محذور یاد شده برای ایشان نیز مطرح است. اما در زمانه غیبت، بنا به اقتضاء و شرایطی که امام عصر دارد وضعیت متفاوت است که از آنجمله است:
الف-احاطه وسیع تر و فراغت از محدودیتهای زمانی و مکانی: شخصیت امامان معصوم (علیهم السلام) در هر شرایطی چه حضور و چه غیبت فراتر از زمان و مکان است اما در عصر غیبت شرایطی حاکم است که دائماً این حالت فرا زمانی و مکانی و احاطه و آگاهی مستمر نسبت به امور جهان ثابت و مستقر است. این وضعیت در قالب تمثیل بمثابه نوآوری های مدیریتی امروزی با استفاده از تکنولوژی های روز دنیاست، در شرایط سنتی مدیران در محیط اداره یا کارخانه حضور داشتند و از نزدیک بر روند امور نظارت و کنترل می کردند، این شیوه دامنه نظارت و احاطه مدیریتی شان را تحدید می نمود اما در روش ها نوین، مدیر اداره و کارخانه در اطاقی در بسته یا در منزل خود می نشیند و از طریق دوربین های مداربسته مجهز، بطور کامل به همه زوایای کارخانه، کارکنان، اطاق ها و راهروها احاطه دارد. در مدیریت غایبانه، حتی مدیر از طریق دستگاه های صوتی، کامپیوتر و ... وظایف کارکنان را گوشزد کرده و یا با دستگاه های کنترلی پیشرفته یا با فشار دادن دکمه هایی چرخه دستگاه ها را به حرکت درآورده یا متوقف سازد. در زمانه غیبت نیز گرچه امام عصر(عجل الله فرجه) در بین جامعه ظهور ندارد اما بروش غایبانه بر همه امور عالم احاطه علمی و عملی داشته و بسته به شرایط و اقتضاء در امور دخل و تصرف می کند.
ب- تصرف در معادلات جهانی: امام(عجل الله فرجه) در وضعیت مدیریت غایبانه، با اشرافی که بر همه امور دارند، هر کجا صلاح بدانند باذن الله در امور هستی دخل و تصرف نموده و بطور غیرمحسوس با جابجا کردن مهره های بازی، قواعد بازی جهانی را از جانب افراط و تفریط خارج ساخته و یک اعتدال و توازن نسبی را برقرار می سازند تا در کشاکش دشواری ها و فتنه های آخرالزمانی، جبهه حق دچار یأس و ناامیدی و شکست و زبونی نگردد.
ج- دعا برای نجات امت: امام (علیه السلام) در شرایط دشوار غیبت، از هیچ دعایی برای آرامش و حفظ اعتقاد و دستاوردهای امت اسلام و رهایی ایشان از فتنه ها و خطرات آخرالزمانی دریغ نمی کند و اگر نبود روح دعا و خیرخواهی امام بر امت، چه بسا رشته امور در هم می پیچید و همه عالم را ظلم و فساد و تباهی فرا می گرفت و افق روشنی نبود که در آن بتوان زمینه های ظهور و قیام حضرت را جستجو کرد.(2)

پی نوشت ها:
1. عنکبوت/آیه 69.
2. برگرفته از مقاله «نقش و فواید امام مهدی در شرایط غیبت»، استاد دکتر پور سید آقایی- محمد صادق فهیمی(مشکور)، منتشر شده در: «کنفرانس بین المللی نوآوری و تحقیق در علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اجتماعی»، سال ۱۳۹۵.

پرسش:
به یقین امام زمان (عجل الله فرجه) گرچه در پس پرده غیبت است، اما در جوامع حضور دارد. حضور ایشان تاکنون چه تاثیراتی بر جوامع اسلامی و برای مسلمانان داشته تا به استناد این نشانه ها حضور آن حضرت برای ما ثابت باشد؟

پاسخ:
بی شک، مبحث نقش و فواید و تأثیراتی که امام عصر (عجل الله فرجه) در عصر غیبت بر جوامع اسلامی و مسلمانان داشته و دارد، بحث مهم و دامنه داری است ما این مهم را در مقاله ای کامل و مبسوط با عنوان «نقش و فواید امام مهدی در شرایط غیبت»(1) مورد بررسی قرار داده ایم در این مجال، تلاش خواهیم کرد به اقتضاء فرصت به گوشه هایی از مهمترین آثار و فواید و امدادها و حمایت های ظاهری و معنوی حضرت به روش مدیریت غایبانه اشاره کنیم. در یک تقسیم بندی آثار و فواید امام عصر (علیه السلام) به دو دسته کلی تقسیم می شود: الف. آثار و فواید عام امام زمان ب. آثار و فواید خاص امام زمان.

الف- آثار و فواید عام: اگر شناخت صحيح نسبت به خداوند متعال از راه نزول وحى به وسيله حجت و امام بعد از پيامبر انجام گيرد، به خوبى روشن مى شود كه وجود امام معصوم در ميان جامعه بشرى از جهات گوناگون، در تمام ازمنه و در همه شرایط، موجب آرامش و امنيت براى ساكنان زمين بویژه برای مؤمنان و جوامع دینی و اسلامی است. که از آن جمله اند:
1- امام قلب عالم امكان و واسطه فیض الهی: طبق احادیث فراوانی كه در موضوع امامت وارد شده، و بر اساس دلائلی كه دانشمندان ارائه كرده اند، در بینش اسلامی امام، بمنزله ی جان جهان است و بقاء و دوام جهان، تمام و کمال به وجود او وابستگی دارد. امام قلب عالم وجود، هسته مركزی جهان هستی و (واسطه فیض) بین عالم و آفریدگار عالم است. چنانكه امام صادق (علیه السلام) فرمود: «اگر زمین بدون وجود امام بماند، ساكنان خود را در كام خود فرو می‌برد.»(2) و از این جهت، حضور و غیبت امام تفاوتی ندارد حتی اگر در بین مردم ظاهر نباشد.
2- پاسداری از آیین خدا: امام و حجت الهی بر اساس اين كه مسئوليت هدايت و ارشاد جامعه را بر عهده دارد، از مرزهاى اعتقادى و فكرى جامعه اسلامى نگهبانى مى كند تا مورد هجوم افكار غلط و اعتقادات منحرف دشمنان خدا واقع نشود. چنانکه در هر مؤسسه مهم، (صندوق آسیب ناپذیری) وجود دارد كه اسناد مهم آن مؤسسه را در آن نگهداری می‌كنند تا از دستبرد دزدان یا خطر آتش سوزی و امثال اینها محفوظ بماند.(3) سینه امام و روح بلندش نیز صندوق آسیب ناپذیر حفظ اسناد آیین الهی است تا همه اصالتهای نخستین و ویژگیهای آسمانی این تعالیم را در خود نگهداری كند.(4)
3- امید بخشی به مؤمنان: در میدان های نبرد، تمام كوشش سربازان زبده و فداكار معطوف این امر است كه پرچم سپاه، در برابر حملات دشمن همچنان در اهتزاز باشد، همچنین وجود فرمانده لشكر در مقرّ فرماندهی ـ هرچند ظاهراً خاموش و ساكت باشد و یا در منظر دید و یا حتی در معرکه نباشدـ موجب دلگرمی و پر حرارتی در عروق سربازان بوده و آنها را به تلاش بیشتر وامیدارد كه فرمانده ما زنده است و پرچممان در اهتزاز! بنا به اعتقاد شیعیان، چنانکه امامِ حی و حاضر در میان شیعیان نقش فرمانده زنده و عَلَم سپاه اسلام را ایفا می کند امام حی و غایب اما حاضر و ناظر نیز چنین نقشی را دارد.
4- دعا برای نجات امت: بدون شک، یکی از الطاف عام امام (علیه السلام) چه در خفا و پنهان و چه آشکار و ظاهر باشد، دعا برای رفع گرفتاری و مشکلات امت است و قطعاً اگر نبود عنایت و الطاف بیکران و ادعیه ی ذاتیه امام (عجل الله فرجه)، شالوده ی امت اسلام در برابر هجوم فتنه ها و آشوب ها و توطئه های اهریمنی دشمنان و فتنه انگیزان درهم پیچیده می شد.
5- اقدام به رفع مشکلات و گرفتاری های امت: یکی دیگر از برکات عام وجودی امام (علیه السلام) پنهان یا آشکارا، اقدام به رفع مشکلات و گرفتاری امت اسلامی و جامعه مؤمنان است، به هر طریق ممکن که امام بتواند از این مهم دریغ نمی کند، چه با راهنمایی و هدایت و ارشاد معنوی، چه از طریق تعاون مالی مستقیم یا غیر مستقیم از سوی نمایندگان و وصایای خود، چه از طریق الهام به قلوب متمکنین برای گشایش مشکلات مؤمنین، چه از طریق وصایت و سفارش به افراد متنفذ و کارگزاران مؤمن دستگاه حکومت و چه از طریق بهره گیری از ولایت تکوینی و قدرت تصرف و امر نمودن به اسباب و علل حاکم بر نظام هستی ...
6. دفع بلایا: روايت معروفی از وجود مقدس پيامبر(صلی الله علیه و آله) صادر شده كه «جعل الله النجوم امانا لاهل السماء و جعل اهل بيتي امانا لاهل الارض»؛ خداوند قرار داد ستارگان را امان براي اهل آسمان و قرار داد اهل بيتم را امان براي اهل زمين.(5) همچنین از امام باقر(علیه السلام) در حديث نسبتاً بلندی نقل شده كه پيامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: «ستارگان، امان‌ اند برای اهل آسمان و اهل بيت من امان‌ اند برای اهل زمين ... به واسطه‌ ی آنان، اهل عصيان، مهلت داده‌ می‌ شوند و مورد عقوبت و عذاب واقع نمی‌ گردند».(6)

ب- آثار و فواید خاص امام زمان (عجل الله فرجه): قبل از بیان فوائد امام عصر در دوران غیبت لازم به ذکر است: مفهوم غايب بودن امام به اين معنا نيست كه وجود ناپيدا و رؤيايي دارد! بلكه آن حضرت مانند ساير انسآنها از يك زندگي طبيعي، عيني و خارجي برخوردار است، به طوري كه آن حضرت در ميان مردم و در دل جامعه رفت و آمد دارد و گفتار مردم را ميشنود و بر اجتماعات آنها وارد ميشود و سلام ميكند. او مردم را ميبيند، ولي اين مردمند كه نميتوانند جمال مبارك آن حضرت را ببينند و یا اگر می بینند نمی شناسند. بعلاوه غيبت امام زمان (عجل الله فرجه) يك امر اتفاقي، بي سابقه نيست بلكه غيبت حجت هاي الهي در مقاطعي از زمان در سنت الهي يك امر معمولي بوده است. (7) و نیز اين پرسش، تازگي نداشته و از گذشته و در زمان پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) بارها مطرح شده است. (8) برخی فواید اختصاصی، از قبیل امدادها، حمایتهای خاص امام عصر (عجل الله فرجه) از پس پرده غیبت، که به شیوه مدیریت غایبانه صورت می گیرد عبارتند از:
1. زمینه سازی ظهور: چگونه نور و حرارت و انرژی خورشید از سویی برای عوامل مؤثر در چرخه حیات، فایده بخش و از سوی دیگر برای نیروهای معارض و معاضد با چرخه حیات، مضر و از بین برنده است. و این تأثیرات، بدون استفاده از چشم مسلح و تجهیزات دقیق علمی ممکن نیست. وضعیت امام عصر (علیه السلام) نیز در دوران پر التهاب غیبت، به خورشید پشت ابر تشبیه شده، که بمنظور زمینه سازی ظهور، از هیچ تلاشی برای حمایت از جبهه حق و تضعیف و ناکارامدی جبهه باطل، دریغ نمی ورزد.(9)
2. ایجاد ضعف در جبهه دشمن با استفاده از قدرت الهی: بدون شک، امام زمان (عجل الله فرجه) که واسطه فیض هستی و وارث همه انبیا و اوصیاء الهی است دستانش در برابر اتفاقات و حوادث الواقعه بسته نیست و هر کجا صلاح بدانند در حمایت و محافظت از دین و جبهه حق ورود می کند و اگر نبود حمایت های غیبی آن امام همام هر آینه شاکله جبهه حق و اهل ایمان (انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت) از هم فرو می پاشید.(10)
3. ایجاد رعب در دل دشمن: امام (علیه السلام) که دارای ولایت تکوینیه و قدرت تصرف بر دلهاست در راستای حمایت از جبهه حق، دلهای دشمنان دین را مرعوب، ساخته و فرصت تدبیر و برنامه ریزی هوشمندانه و خواب آرام را از آنها سلب می کند، همچنین توان و ظرفیت و امکانات و سرمایه و نفرات اهل ایمان را در نظر ایشان بزرگ جلوه می دهد تا از هرگونه اقدام براندازانه علیه جبهه حق منصرف شان سازد، نیز شکست های مکرر جبهه باطل در برابر جبهه حق که همچون خوابهای آشفته ای است را به خاطرشان می آورد و نیز وحدت و انسجام، یکدلی و یکپارچگی، صبر و استقامت، ولایتمداری و روحیه ایثار و شهادت اهل ایمان را به دشمن گوشزد می کند تا همیشه در رعب و وحشت زائل نشدنی ای بسر ببرند.
4. به هم ریختن محاسبات و معادلات دشمن: گاهی دشمنان دین، فریفته قدرت ظاهری و پوشالی و قدرت اتاق های فکر و محاسبات و معادلات دقیق علمی خود می شوند و برای براندازی جبهه حق نقشه ها کشیده و فتنه انگیزی ها می کنند که بر اساس محاسبات بشری و ظاهری حتی یکدهم این محاسبات کافی است تا یک جریان فعال را متلاشی و نابود سازد اما اینان غافل از آنند که بر همه هستی تنها یک قدرت، حاکمیت دارد و آن، قدرت لایزال الهی است. "لا مؤثر فی الوجود الا الله" بی شک اگر مشیت و اراده خدا بر بقاء اندیشه و جریانی باشد همه قدرت ها با همه حسابگری و دقت نظرشان نخواهند توانست در برابر عظمت تأثیر و اراده خدا و نفوذ و تأثیر حجت خدا قدعلم کنند. چنانکه نمودهای ان را در طول تاریخ و عصر حاضر در ایران اسلامی بسیار دیده ایم.(11)
5. مشغول کردن دشمنان به یکدیگر: از جمله الطاف خفیه الهی که در دوران پر رنج و محن غیبت، خدای متعال به برکت وجودی حضرت حجت (عجل الله فرجه) و ادعیه ذاتیه آن منتَظَر غایب نثار جامعه مسلمانان و منتظران و شیعیان می کند ایجاد شرایط و زمینه هایی است که فتنه و آشوبگری های دشمنان دین را متوجه خودشان می سازد و بجای آنکه اهتمام شان به دشمنی و براندازی جامعه ایمانی باشد با اراده و لطف الهی به خود مشغول می شوند.(12)
6. سفاهت دشمن و کوچک شمردن جبهه حق: امام (علیه السلام) با نفوذ معنوی در ارکان و دلهای دشمنان، افق نگاه ایشان را نسبت به توان و استعدادهای مسلمانان، بسیار سفیهانه می سازد از طرفی فریفته قدرت و توان نظامی و برنامه ریزی خود شده و با غروری کاذب خود را از همان ابتدا پیروز میدان می دانند و از سویی از قدرت واقعی اهل ایمان غافل شده و به ظواهری بسنده می کنند از اینرو بدون تجهیز و آمادگی کامل به تصور و خیال پیروزی آسان، دست به اقدامی نابخردانه می زنند و گرفتار نتیجه و عاقبتی سنگین و جبران ناپذیر می شوند.(13)
7. امداد خاص در تدبیر و برنامه ریزی از طریق خواص جبهه حق: وقتی به اوج تلاش دشمنان دین و دیانت و مخالفان حقیقت غیبت و انتظار و مهدویت می نگریم و نیز توان و استعداد و ظرفیت وسیع صاحبان زر و زور و تزویر را در تغییر مسیر اندیشه ها در پهنه گیتی مرور می کنیم به غایت پی می بریم که ماندگاری مردم بر اندیشه و عقیده مهدویت و انتظار که آثار فراوانی برای فرد و جامعه در پی دارد؛ نمی تواند بدون پشتوانه و عنایات و امدادهای غیبی امام عصر (عجل الله فرجه) باشد. بی شک، عالمان بالله در هدایت افکار عمومی در مسیر دین و مواجهه با دشمنی های دین ستیزان نقش مؤثری دارند، چگونه می شود پذیرفت، امام عصر، در زمانه پرفتنه غیبت، مردم را به رجوع به عالمان بالله(خواص جامعه) سفارش کنند و آنگاه در حوادث الواقعه، ایشان را تنها گذاشته و در تدبیر و هدایت جامعه یاری شان نکنند. چه کسانی شایسته تر از علماء بالله در دریافت امدادها و راهنمایی های الهی در زمانه دشواری های غیبت هستند؟
8. معطوف کردن دلهای مؤمنان به وحدت و یکپارچگی: امام عصر(عجل الله فرجه) قطب عالم امکان و قطب نمای هدایت بشر است، مؤمنان اگر قطب نمای جهت یاب وجودشان را درست تنظیم کنند، ایشان را در مسیر مورد نظر راهنمایی و هدایت می کند مگر می شود جامعه ایمانی قلب و دل را در مدار قطب عالم امکان تنظیم کنند و او ایشان را در گرداب ضلالت ها و گمراهی ها و حوادث ناگوار آخرالزمان رها سازد و انسان منتظر را به صراط مستقیم الهی رهنمون نشود؟
9. نقش و تأثیر گسترده امام زمان به روش مدیریت غایبانه: در یک تقسیم بندی می توان مدیریت را به دو قسم آشکار و غایبانه تقسیم نمود؛ گر چه حضور شخصي امام غايب در بين مردم سبب مي‏شود كه مسلمانان از بركات بيشتر و حتی از جهاتی در سطح وسيع‏تري بهره‏ مند شوند، ولي اين چنين نيست كه اگر شخص امام غايب بود هيچ‏گونه فايده و ثمره‏ اي براي امت اسلام و مردم نداشته باشد، بلكه امام (علیه السلام) جامعه و مردم را تحت نفوذ شخصيتي خود که نسبت به حضور فیزیکی و جسمانی از دامنه و احاطه بیشتری برخوردار است مي‏گيرد. چنانکه در مدیریت آشکار، فرد مدیر نمی تواند حضور و احاطه ای همه جانبه بر همه ارکان و اعضاء تحت مدیریت خود داشته باشد اما در مدیریت غایبانه این محذور مرتفع است، ممکن است گفته شود برای امامان معصوم (علیهم السلام) در حضور و غیبت شان چنین محذوری مطرح نیست، گفتنی است: امامان در شرایط حضور از آنجائیکه بنا به فرموده خود، مأمور به ظاهر هستند در امر مدیریت جامعه و رتق و فتق امور، معمولاً از طرق و شیوه های ظاهری مدیریت استفاده می کنند از اینرو محذور یاد شده برای ایشان نیز مطرح است. اما در زمانه غیبت، بنا به اقتضاء و شرایطی که امام عصر دارد وضعیت متفاوت است.(14)

پی نوشت ها:
1. استاد دکتر پور سید آقایی- محمد صادق فهیمی(مشکور)، منتشر شده در: «کنفرانس بین المللی نوآوری و تحقیق در علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اجتماعی»، سال ۱۳۹۵.
2. «لو بقیت الأرض بغیر إمام ساعة لساخت»، صدوق، كمال الدین، مؤسسه النشر الإسلامی (التابعه) لجماعه المدرسین بقم المشرفه، 1405 هـ ق، ج201ـ210، باب 21.
3. خواه این صندوق در محلی مشخص و در منظر دید عموم و خواه از منظر دیدگان مخفی باشد.
4. آیت الله ناصر مكارم شیرازی، مهدی انقلابی دیگر ، ص258ـ259.
5. علامه مجلسی، بحارالانوار، دار احیاء التراث العربی، لبنان - بیروت، بی تا، ج 27، ص 308، ب 8.
6. همان، ج 23، ص 19، ح 14.
7. چنانكه گروهي از اولياي الهي (مانند حضرت خضر، موسي، يونس، غُزير، ابراهيم، صالح، ذوالقرنين و...) از ديدگان پنهان بوده اند ولي هرگز از حوادث و اوضاع زمان غفلت نداشته و تصرفاتی هم داشته اند اگرچه تصرفات آنها از ديدگان مردم عادي پنهان بود.
8. بعنوان نمونه پيامبر اسلام در پاسخ اين پرسش كه آيا شيعه در زمان غيبت، از وجود قائم فائده اي ميبرد؟ فرمود: "بلي، سوگند به پروردگاري كه مرا به پيامبري برانگيخت، در زمان غيبتش از او نفع ميبرند و از نور ولايتش بهره ميگيرند، همانگونه كه از خورشيد به هنگام قرار گرفتن در پشت ابرها استفاده ميكنند."مجلسي، بحارالانوار، ج52، ص92.
9. برای مطالعه بیشتر ر.ک: عصاره خلقت درباره امام زمان(علیه السلام) برگرفته از آثار آيت‏الله عبداللَّه جوادي آملي، ص 85.
10. امام (ع) در فرازی از توقیع شریف شان می فرمایند: «إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِکُمْ، ولاناسینَ لِذِکْرِکُمْ، وَلَوْلا ذلِکَ لَنَزلَ بِکُمُ اللاَّْواءُ وَاصْطَلَمَکُمُ الاَْعْداءُ، فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَظاهِرُونا عَلَى انْتِیاشِکُمْ مِنْ فِتْنَة قَدْ أَنافَتْ عَلَیْکُمْ». ما در رسیدگى و سرپرستى شما کوتاهى و اهمال نکرده و یاد شما را از خاطر نمى بریم که اگر جز این بود، دشواریها و مصیبتها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه کن مى کردند. پس تقواى خدا پیشه کنید و ما را بر رهایى بخشیدنتان از فتنه اى که به شما روى آورده یارى دهید. احتجاج طبرسى، ج 2، ص 598.
11. نجات مؤمنان و پیروان نوح، نجات ابراهیم از فتنه نمرودیان، نجات موسی و بنی اسرائیل از دست فرعون، نجات عیسی از فتنه یهود، عزت بخشی به یوسف، اعتلا بخشیدن به دین محمد و در دوران معاصر یاری رساندن به پیروزی نهضت امام، حفظ نظام اسلامی از خطرات گوناگون، امدادهای الهی در دفاع مقدس، رفع فتنه منافقین، دفع توطئه آمریکا در طبس، خوابهای دشمن در رحلت امام، کوی دانشگاه، فتنه 88 و ...
12. در واقع دعای "اللهم اشغل الظالمین بالظالمین، والمنافقین بالمنافقین و ..." که از خواسته های قطعی و مسلم امام عصر و مؤمنان است محقق می شود.
13. تاریخ شواهد بسیاری از این نمونه ها را تجربه کرده است. مانند جریان حمله آمریکا به طبس، خیال صدام در فتح سه روزه ایران، خیال خام منافقین در عملیات مرصاد، نقش بر آب شدن جریانات برانداز داخلی و خارجی و ...
14. برای مطالعه بیشتر ر.ک: مقاله «نقش و فواید امام مهدی در شرایط غیبت»، استاد دکتر پور سید آقایی- محمد صادق فهیمی(مشکور)، منتشر شده در: «کنفرانس بین المللی نوآوری و تحقیق در علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اجتماعی»، سال ۱۳۹۵.

موضوع قفل شده است