جمع بندی امام زمان (عج) و عدالت

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امام زمان (عج) و عدالت

سلام
یه سوال:
دوره حضرت مهدی همه چی خوبه، براثر این خوبی بيشتريا بهشتی ميشن،
اما الان امام نداریم اوضاع خوبی نداریم و بيشتريا جهنم میرن؛ آیا این عدالته؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

qwerty313;967633 نوشت:
سلام
یه سوال:
دوره حضرت مهدی همه چی خوبه، براثر این خوبی بيشتريا بهشتی ميشن،
اما الان امام نداریم اوضاع خوبی نداریم و بيشتريا جهنم میرن؛ آیا این عدالته؟


با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش خوبتان

در پاسخ به سوال شما چند نکته عرض می شود:
الف: در روایتی از امیر المؤمنین علی (علیه السلام) آمده است: عدالت عبارت است از وضع و قرار دادن هر شی در جایگاه مناسب آن. [نهج البلاغه، حکمت ۴۳۷] خداوند منّان انسان را با قابلیت های فراوان آفرید و اگر اندکی خواسته های نفس را زیر پا بگذارد نه تنها بهشتی می شود بلکه مدال افتخار آفرین بندگی را کسب می کند. انسان موظف است در این دنیا تلاش کند تا قابلیت های بالقوه خود را به فعلیت برساند و این عمل در هر زمانی که باشد نیازمند تلاش خود فرد است چه در زمان ظهور و چه در زمان غیبت.
انسان موظف است در هر زمانی که به دنیا آمده وظایف دینی خود را به بهترین وجه ممکن انجام دهد، در این صورت بهشتی است و اگر خودش بخواهد می تواند زمان ظهور را نیز درک کند. چنانچه امام صادق(علیه السلام) فرمود: «هر مؤمنی که کشته شود به دنیا برمی‌گردد، تا بعد از زندگی مجدّد به مرگ طبیعی بمیرد و هر مؤمنی که مرده باشد به دنیا برمی‌گردد تا کشته شود (و به ثواب شهادت برسد)».[ بحار الانوار، ج 53، ص 40.]

ب: بهشت مقصد نهایی انسان نیست، مقصد نهایی انسان « عِنْدَ مَلِيكٍ مُقْتَدِرٍ» هست که خداوند متعال در آیه 55 سوره مبارکه قمر مقصد نهایی رو مشخص فرمود؛ لذا به اعتقاد برخی از علما و حکمای اسلامی اکثریت انسان ها بعد از مدتی عذابِ بسیار سخت عذابی که نه گوشی شنیده و نه چشمی دیده در نهایت بهشتی خواهند شد.1 اما عده بسیار کمی به مقام بندگی (عبودیت) خواهند رسید. لذا چه در زمان ما و چه زمان ظهور، اکثریت انسان ها اهل بهشت خواهند بود. منتهی هدف اصلی این است که انسان با سیر و سلوک به اهداف عالیه خلقت که همان رسیدن به مقام عبودیت است نائل بشود. رسیدن به این هدف در این زمان هم با توجه به شرایطی که امام خمینی رحمه الله با قیامش فراهم آورد آسان است منتهی در زمان ظهور این شرایط بهتر خواهد بود (اما توجه داشته باشید در زمان ظهور هیچ اجباری وجود ندارد و انسان در انتخاب هدف و راه مختار است).

ج: اینکه فرمودید در دوران حکومت حضرت مهدی همه چی خوبه، باید منظور از این جمله مشخص بشه، آیا منظور اینه که در حکومت حضرت مهدی هیچ گناهی انجام نمیشه، هیچ ظالم و ستمگری پیدا نمیشه، هیچ کس جهنّمی نخواهد بود ؟ اگر منظورتون این باشه که مخالف با روایات است. در زمان آن حضرت نیز مردم در انتخاب دین مخیّرند و امکان گناه و فساد نیز دارند ؛ و البته هم غیر مسلمان در آن زمان خواهد بود هم اهل گناه و فساد. لکن حکومت دست اهل حقّ خواهد بود. درست مثل زمان کنونی ایران اسلامی امّا اوّلاً در سطحی جهانی. ثانیاً در حدّی عمیقتر و کاملتر.
اکنون در ایران عزیز نیز ساختار حکومت و حاکم آن اسلامی است؛ امّا این به معنای نبود فساد در میان مردم یا صاحب منصبان حکومتی نیست. کما اینکه حتّی در میان اصحاب رسول خدا (ص) نیز همگی اهل تقوا نبودند؛ پس چنین نیست که در حکومت مهدی موعود همه معصوم شوند؛ بلکه در آن زمان نیز نفس به حال خود باقی و امکان گناه وجود دارد.
این طور نیست که در زمان ظهور نفس امّاره تعطیل شود! خیر؛ نفس به حال خود باقی خواهد ماند و انسان را امر به بدی ها خواهد کرد منتهی در زمان حضرت، شرایط برای سیر الی الله و شرایط برای حیات طیّبه بیشتر فراهم خواه بود، همچنانکه در حکومت اسلامی ایران نیز شرایط برای سیر الی الله فراهم است و به فرموده ی یکی از عرفای واصل اگر در این زمان که حکومت اسلامی است و شرایط کاملا مهیاست برای سیر و سلوک، اگر کوچک ترین کم کاری در این زمینه داشته باشیم به شدت مجازات می شویم. امام خمینی رحمه الله علیه قیام لله کرد تا شرایط را برای این سیر فراهم سازد، در زمان ظهور شرایط بهتر از امروز خواهد بود. منتهی بازهم از انسان سلب اختیار نمی شود بلکه انسان همچنان مختار خواهد بود.

د: باید مشخص کنید که منظورتون از اینکه فرمودید «اوضاع خوبی نداریم» چیه ؟ آیا منظورتون اینه که شرایط برای بهشتی شدن و شرایط برای سیر الی الله فراهم نیست که سخنی است اشتباه! اما اگر منظورتون اینه که گناه کاریم این بر می گردد به انتخاب اشتباه خود ما که با وجود حکومت اسلامی و وجود شرایط بسیار عالی برای بهشتی شدن و سیر الی الله بازهم کم کاری می کنیم.
الآن در ایران عزیز ما چقدر عارف واصل داریم؟ کدام یک از ما دنبال عرفا بودیم تا در سیر الی الله راهنمای ما باشند، عرفا راه رو طیّ کردند و می توانند راهنمای خوبی برای ما باشند چقدر از عرفای زمان را شناسایی کردیم و چند نفر از ما یکی از عرفا را به عنوان راهنما پذیرفتیم!
بنابراین اینکه بگوییم زمان ما اوضاع خوبی نداره واقعا بی انصافی است، برای این حکومت هزاران شهید جانشان را تقدیم کردند، برای بدست آوردن این حکومت امام خمینی آن عارف واصل چقدر خون دل ها خوردند خب هدف چه بود؟ یقینا هدف رسیدن به ریاست نبود چون امام علی ع فرمود ریاست از چرک بینی بز در نزد من منفور تر است، پس هدف این بود که شرایط برای بهشتی شدن فراهم گردد، مشکل در این است که خیال می کنیم امام زمان بیاید همه ی مشکلات حل می شود و همه بهشتی می شوند.
اگر هم اکنون برای بهشتی شدن و بالاتر از آن برای رسیدن به مقام بندگی تلاش نکنیم امام زمان (عج) هم تشریف بیاورند همین وضع خواهد بود. چون رسیدن به مقام بندگی با اختیار خود اشخاص است لذا شما می بینید عده بسیار زیادی در زمان حضور امام معصوم جهنمی شدند، برخی از اصحاب پیامبر که در معیّت پیامبر بودند به بی راهه رفتند. پس حضور امام معصوم شرط بهشتی شدن نیست، بلکه تلاش و همّت خود فرد است که از او فردی بهشتی می سازد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. برای مطالعه بیشتر: ر.ک http://www.pasokhgoo.ir/node/36215

[="Tahoma"][="Navy"][="3"]

qwerty313;967633 نوشت:
سلام
یه سوال:
دوره حضرت مهدی همه چی خوبه، براثر این خوبی بيشتريا بهشتی ميشن،
اما الان امام نداریم اوضاع خوبی نداریم و بيشتريا جهنم میرن؛ آیا این عدالته؟

سلام
ما امام را نمی خواهیم پس با او بودن نصیب ما هم نیست.
در ظهور همه خواهان امام میشن، نصیبشون هم میشه.
پس بهره مندی از امام تابع خواست مردمه.
مردم نباید به اقتضای خواست خود اعتراض کنند.
یا علیم[/][/][/]

qwerty313;967633 نوشت:
سلام
یه سوال:
دوره حضرت مهدی همه چی خوبه، براثر این خوبی بيشتريا بهشتی ميشن،
اما الان امام نداریم اوضاع خوبی نداریم و بيشتريا جهنم میرن؛ آیا این عدالته؟

با سلام

کی به شما گفته الان امام(ع) نداریم؟

وقتی خورشید می ره پشت ابر می گید خورشید نداریم؟

خود ایشون گفتن مردم از من مثل خورشید پشت ابر بهره مند می شن

این همه آیات قرآن و احادیث از امامان برای پیدا کردن حقیقت هست

اگر بنا بر حضور نباتی در جامعه هست که امام حسین(ع) هم بود، اما سر جمع 72 نفر باهاش رفتن بهشت....!!!

تا ما ابرهایی که جلوی نگرش ما رو گرفته کنار نزنیم خورشید رو نمی بینیم

شما ابرهای گناه و جهل رو کنار بزنید ایشون رو خواهید دید ، حتی قبل از ظهور عام

پاسخ:
با توجه به اینکه در زمان ظهور همه شرایط برای بهشتی شدن وجود دارد بیشتر مردم بهشتی می شوند اما الآن شرایط برای بهشتی شدن نیست و بیشتر مردم جهنمی می شوند آیا این با عدالت خداوند سازگاری دارد؟

پاسخ:
در پاسخ به سوال شما چند نکته عرض می‌شود:
الف: در روایتی از امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) آمده است: عدالت عبارت است از وضع و قرار دادن هر شیء در جایگاه مناسب آن. (1) خداوند منّان انسان را با قابلیت‌های فراوان آفرید؛ اگر اندکی خواسته‌های نفس را زیر پا بگذارد نه تنها بهشتی می‌شود بلکه مدال افتخار آفرین بندگی را کسب می‌کند. انسان موظف است در این دنیا تلاش کند تا قابلیت‌های بالقوه‌ی خود را به فعلیت برساند و این عمل در هر زمانی که باشد(چه در زمان ظهور و در زمان غیبت) نیازمند تلاش خود فرد است.
انسان موظف است وظایف دینی خود را به بهترین وجه انجام دهد، در این صورت بهشتی است و اگر خودش بخواهد می‌تواند زمان ظهور را نیز درک کند. چنانچه امام‌صادق(علیه‌السلام) فرمود: «هر مؤمنی که کشته شود به دنیا برمی‌گردد، تا بعد از زندگی مجدّد به مرگ طبیعی بمیرد و هر مؤمنی که مرده باشد به دنیا برمی‌گردد تا کشته شود (و به ثواب شهادت برسد)».(2)
ب: بهشت مقصد نهایی انسان نیست، مقصد نهایی انسان «عِنْدَ مَلِيكٍ مُقْتَدِرٍ» هست که خداوند متعال در آیه 55 سوره‌ی مبارکه‌ی قمر مقصد نهایی رو مشخص فرمود؛ لذا به اعتقاد برخی از علما و حکمای اسلامی اکثریت انسان‌ها بعد از مدتی عذاب کشیدن (عذابی بسیار سخت که نه گوشی شنیده و نه چشمی دیده) در نهایت بهشتی خواهند شد.(3) اما عده‌ی بسیار کمی به مقام بندگی (عبودیت) خواهند رسید. لذا چه در زمان ما و چه زمان ظهور، اکثریت انسان‌ها اهل بهشت خواهند بود. منتهی هدف اصلی این است که انسان با سیر و سلوک به اهداف عالیه خلقت که همان رسیدن به مقام عبودیت است نائل بشود. رسیدن به این هدف در این زمان هم با توجه به شرایطی که امام خمینی(رحمه‌الله علیه) با قیامش فراهم آورد آسان است منتهی در زمان ظهور این شرایط بهتر خواهد بود (اما توجه داشته باشید در زمان ظهور هیچ اجباری وجود ندارد و انسان در انتخاب هدف و راه مختار است).
ج: اینکه فرمودید «در دوران حکومت حضرت مهدی همه چی خوبه» باید منظور از این جمله مشخص بشه، آیا منظور این‌است که در حکومت حضرت مهدی هیچ گناهی انجام نمی‌شود، هیچ ظالم و ستمگری پیدا نمی‌شود، هیچ کس جهنّمی نخواهد بود؟ اگر منظورتون این باشه که مخالف با روایات است. در زمان آن حضرت نیز مردم در انتخاب دین مخیّرند و امکان گناه و فساد نیز دارند و البته هم غیر مسلمان در آن زمان خواهد بود هم اهل گناه و فساد. لکن حکومت دست اهل حقّ خواهد بود. درست مثل زمان کنونی ایران اسلامی امّا اوّلاً در سطحی جهانی. ثانیاً در حدّی عمیق‌تر و کامل‌تر.
اکنون در ایران عزیز نیز ساختار حکومت و حاکم آن اسلامی است؛ امّا این به معنای نبود فساد در میان مردم یا صاحب منصبان حکومتی نیست. کما اینکه حتّی در میان اصحاب رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) نیز همگی اهل تقوا نبودند؛ پس چنین نیست که در حکومت مهدی موعود همه معصوم شوند؛ بلکه در آن زمان نیز نفس به حال خود باقی و امکان گناه وجود دارد.
این‌طور نیست که در زمان ظهور نفس امّاره تعطیل شود! خیر؛ نفس به حال خود باقی خواهد ماند و انسان را امر به بدی‌ها خواهد کرد منتهی در زمان حضرت، شرایط برای سیر الی‌الله و شرایط برای حیات طیّبه بیشتر فراهم خواه بود، همچنان‌که در حکومت اسلامی ایران نیز شرایط برای سیر الی‌الله فراهم است. امام خمینی(رحمه‌الله علیه) قیام لله کرد تا شرایط را برای این سیر فراهم سازد، در زمان ظهور شرایط بهتر از امروز خواهد بود. منتهی بازهم از انسان سلب اختیار نمی‌شود بلکه انسان همچنان مختار خواهد بود.

د: باید مشخص کنید که منظورتان از اینکه فرمودید «اوضاع خوبی نداریم» چیست؟ آیا منظورتان این است که شرایط برای بهشتی شدن و شرایط برای سیر الی‌الله فراهم نیست که سخنی است اشتباه! اما اگر منظورتان این است که گناه‌کاریم این بر می‌گردد به انتخاب اشتباه خود ما که با وجود حکومت اسلامی و وجود شرایط بسیار عالی برای بهشتی شدن و سیر الی‌الله بازهم کم کاری می‌کنیم.
الآن در ایران عزیز ما چقدر عارف واصل داریم؟ کدام یک از ما دنبال عرفا بودیم تا در سیر الی‌الله راهنمای ما باشند، عرفا راه رو طیّ کردند و می‌توانند راهنمای خوبی برای ما باشند چقدر از عرفای زمان را شناسایی کردیم و چند نفر از ما یکی از عرفا را به عنوان راهنما پذیرفتیم!
اینکه بگوییم زمان ما اوضاع خوبی ندارد بی‌انصافی است، برای این حکومت هزاران شهید جانشان را تقدیم کردند، برای بدست آوردن این حکومت امام خمینی(رحمه‌الله علیه) چقدر خون دل‌ها خوردند خب هدف چه بود؟ یقینا هدف رسیدن به ریاست نبود چون امام علی(علیه السلام) فرمود ریاست از چرک بینی بز در نزد من منفور تر است، پس هدف این بود که شرایط برای بهشتی شدن فراهم گردد، مشکل در این است که خیال می‌کنیم امام زمان بیاید همه‌ی مشکلات حل می‌شود و همه بهشتی می‌شوند.
اگر هم اکنون برای بهشتی شدن و بالاتر از آن، برای رسیدن به مقام بندگی تلاش نکنیم امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف) هم تشریف بیاورند همین وضع خواهد بود. چون رسیدن به مقام بندگی با اختیار خود اشخاص است لذا شما می‌بینید عده‌ی بسیار زیادی در زمان حضور امام معصوم جهنمی شدند، برخی از اصحاب پیامبر که در معیّت پیامبر بودند بی‌راهه رفتند. پس حضور امام معصوم شرط بهشتی شدن نیست، بلکه تلاش و همّت خود فرد است که از او فردی بهشتی می‌سازد.

پی نوشت ها:
1. نهج البلاغه، حکمت ۴۳۷
2. علامه مجلسی، بحار الانوار، هشتم، بيروت، الوفا، 1403 ق،ج 53، ص 40
3. برای مطالعه بیشتر: ر.ک http://www.pasokhgoo.ir/node/36215


موضوع قفل شده است