جمع بندی اجرای علنی مجازات از نظر قرآن

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اجرای علنی مجازات از نظر قرآن

آیا مطابق متن و تفاسیر قرآن کریم اجرای مجازات باید در ملأ عام صورت گیرد؟ اگر اینگونه است در چه نوع مجازات هایی و مطابق با کدام آیات؟ و اگر نه، دلایل قرآنی آن را ذکر کنید؛ مثلا آیه 2 سوره نور چگونه تفسیر می شود؟


با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد میقات

با سلام و درود

در اصل جایز بودن اجرای مجازات به صورت علنی و در ملأ عام، شکی نیست زیرا آیه قرآن در باره اجرای مجازات زن و مرد بی عفت، این موضوع را مطرح فرموده است:

«الزَّانِيَةُ وَ الزَّانىِ فَاجْلِدُواْ كلُ‏َّ وَاحِدٍ مِّنهُمَا مِاْئَةَ جَلْدَةٍ وَ لَا تَأْخُذْكمُ بهِمَا رَأْفَةٌ فىِ دِينِ اللَّهِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الاَخِرِ وَ لْيَشهَدْ عَذَابهُمَا طَائفَةٌ مِّنَ الْمُؤْمِنِين‏»
هر يک از زن و مرد زناكار را صد تازيانه بزنيد و نبايد رأفت (و محبّت كاذب) نسبت به آن دو شما را از اجراى حكم الهى مانع شود، اگر به خدا و روز جزا ايمان داريد! و بايد گروهى از مؤمنان مجازاتشان را مشاهده كنند.(1)

بیان تفسیری:

فلسفه حضور افراد اين است كه مطلب بين مردم شايع شود و ديگران عبرت گيرند.(2)

بیان دیگر؛ هدف از دستور حضور جمعى از مؤمنان در صحنه مجازات، تنها اين نيست كه گنهكار عبرت گيرد، بلكه هدف آن است كه مجازات او سبب عبرت ديگران هم شود؛ و به تعبير ديگر، با توجه به بافت زندگى اجتماعى بشر، آلودگی هاى اخلاقى در يک فرد ثابت نمى ‏ماند و به جامعه سرايت مى‏ كند، براى پاكسازى بايد همان گونه كه گناه برملا شده مجازات نيز برملا گردد.

از اینرو روشن می شود چرا اسلام اجازه مى‏ دهد آبروى انسانى در جمع بريزد؛ زيرا تا موقعی كه گناه آشكار نگرديده و به دادگاه اسلامى كشيده نشده، خداوند ستار العيوب، راضى به پرده درى نيست؛ اما بعد از ثبوت جرم و بيرون افتادن راز از پرده استتار، و آلوده شدن جامعه و كم شدن اهميت گناه، بايد به گونه ‏اى مجازات صورت گيرد كه اثرات منفى گناه خنثى شود و عظمت گناه به حال نخستين باز گردد.

از طرفی بسيارى از مردم براى‏ حيثيت و آبروى خود بيش از مسأله تنبيهات بدنى اهميت قائلند، و همين علنى شدن كيفر، ترمز نيرومندى بر روى هوس هاى سركش آن ها است.(3)

نکته:
این که اجرای علنی و عمومی مجازات، واجب است یا مستحب، و این که چه مجازات هایی را می توان به صورت علنی و عمومی برگزار کرد، مباحثی است که باید بررسی فقهی ـ استدلالی روی آن انجام شود.

البته علنی بودن برخی از مجازات ها مستند روایی و یا مستند تاریخی دارد، ولی پرداختن به آن ها از موضوع تاپیک و حیث قرآنی بودن خارج است و بایستی در انجمن مربوطه پیگیری نمود.

_________
(1) نور: 24/ 2.
(2) طبرسی، مجمع البيان فی تفسير القرآن، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏7، ص 197.
(3) ر.ک: مکارم شیرازی و همکاران، تفسير نمونه، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏14، ص 360.

موضوع قفل شده است