پارتی

آیا پارتی بازی درست است؟

با سلام.
میخواستم در مورد این قضیه پارتی بازی که توی کشور ما هم به شدت رواج داره سوال کنم.
میخواستم بدونم از نظر شرعی حرام است؟مباح است؟مکروه است؟
فرض کنید بنده مسئول یک شغلی هستم یا مسئول یک شرکتی هستم و به نیروی کار نیاز داریم؟
حالت های زیر را در نظر بگیرید:
1- در خانواده و اقوام کسی را میشناسم که بیکار است و توانایی و تخصص انجام این کار را دارد.
2- در خانواده و اقوام کسی را میشناسم که بیکار است ولی اصلا توانایی و صلاحیت و تخصص انجام این کار را ندارد.
3- در خانواده و اقوام کسی را میشناسم که بیکار است و تخصص ندارد ولی احتمالا بتواند از پس این کار بربیاید(یا خودش اینجوری میگه!)
نکته ای به شخصه به ذهنم میرسه اینه که یکی از دلایل پارتی بازی این است که قطعا آدم به خانواده و نزدیکان خود اعتماد بیشتری دارد و بیشتر آشنایی داریم و نکته ی دیگر این است که ما در روایات داریم که اگر میخواهید کار خیری انجام دهید اول آن کار را نسبت به نزدیکان خود انجام دهید.
نکته ی منفی قضیه هم این هست که ممکن است افراد بسیار زیادی وجود داشته باشند که صلاحیت و تخصص بسیار بالایی در اون زمینه دارند و با پارتی بازی حق آنها پایمال خواهد شد و در واقع آنها استحقاق انجام آن کار را دارند(که این در مملکت ما به شدت احساس میشه و به شخصه خیلی با این موضوع درگیر بودم که افراد متخصص و شایسه باید بی کار باشند(یا کار نامربوط با تخصص خود یا یک کار سطح پایین انجام دهند) و دیگری که تخصص و صلاحیت آن کار را ندارد صرفا به جهت این که پدر و عمو و خاله و.... در آن کار هستند باید استخدام بشوند!) و این در بعضی وزارت خانه ها و ارگان های دولتی کاملا به وضوح دهید میشود و فکر میکنم معرف خدمت هممون هم هستند....!
روایتی از امام علی(ع) هم داریم با این مضمون که اگر برای انجام کاری شخصی شایسته تر وجود داشته باشد و شما آن کار را انجام دهید،خائن هستید.
و سوال آخر این که آیا حقوق و درآمد شخصی که به واسطه ی پارتی بازی وارد کار میشود( در هرکدام ار شرایط بالا که گفتم) آیا حلال است؟
ببخشید سوالم طولانی شد ولی به شخصه خیلی نسبت به این مسئله دغدغه دارم.ممنون میشم با توجه به شرایط و نکاتی که توی ذهنم بود و خدمتتون مطرح کردم پاسخ بدهید.
ضمن عرض خسته نباشید و تشکر.

برچسب: 

پارتی بازی وقتی راه دیگه ای نیست

با سلام خدمت شما

سوالی داشتم در مورد پارتی بازی!

من دانشجوی یکی از رشته های علوم پزشکی بودم که ماه پیش فارغ التحصیل شدم و اقدام برای طرح نیروی انسانی کردم. این طرح ما اینطوره که اعلام نیاز میکنند شهرستانهای مختلف و ما ثبت نام میکنیم که بریم اونجا! حالا شرایطی هست که ما بتونیم توی شهر خودمون بمونیم و شهرستان نریم. این شرایط 3تا هستن که من هر 3تا رو دارم و میتونم شهر خودمون بمونم.
با توجه به این که اصلا شهرستان رفتن برای من امکان نداره به خاطر شغل همسرم که باید همینجا باشه و با من نمیتونه بیاد من اقدام کردم توی شهر خودمون برم این دوره طرح رو.
بعد از پرس و جوی زیاد از بیمارستان ها دو جا پیدا شد که احتیاج به نیروی طرحی داشتن! و خیلی مشتاق بودند هر دو که من برای همون جا اقدام کنم.
بعد از این که من مطمئن شدم به اداره مربوطه مراجعه کردم که ثبت نامم رو انجام بدم و جالب این که از اداره گفتن اصلا این بیمارستان ها نیاز ندارن و اظهار کردن که بیمارستان ها به من اطلاعات غلط دادن! از من اصرار و از اونا انکار!چند بار من مراجعه کردم و دفعه آخر اشکمو درآوردن با اخلاق بدشون و مانع شدن بی دلیلشون برای کار من!

از طرفی یکی از آشنایان توی همون جا جزو مدیر ها بودن!من خودم باهاشون صحبت نکردم ولی پدرشوهرم که دید اوضاع منو بدون اطلاع من زنگ زدن و با ایشون صحبت کردن و ایشون هم منو سپردن به کارمندای اداره و کارم راه افتاد!!!! همون آدمای که اشکم رو درآوردن این بار یه احترامی بهم گذاشتن که انگار من اون آدم قبلی نیستم!به جای اون 2تا جایی که خودم پیدا کرده بودم 3تا جای دیگه معرفی کردن بهم!!!واقعا حالم از این اوضاع و اتفاقات به هم میخورد!اصلا و ابدا قلبا راضی نیستم از این اتفاق!!!کلا گویا مدل این اداره داشتن پارتیه ولاغیر!

احساس عذاب وجدان دارم بابت این قضیه. هرچند واقعا حقم بود! اما من نمیدونم چند نفر هم مثل من شرایط رو داشتن و بهشون اجازه ندادند همینجا بمونند!البته شاید هم کسی نبوده باشه!
حالا سوال من اینه که نمیدونم این کار حرامه یا نه و حقوقش هم حرامه یا نه؟
مرجع تقلید: آیت الله العظمی مکارم شیرازی

(ببخشید طولانی شد سوالم، دلم خیلی پر بود!)

پارتی بازی یا دینداری

انجمن: 

سلام به کارشناس های محترم و دوستان گرامی

من توی رشته خودم و در برخی کارهای مرتبط تخصص بالا و علم دارم . که رزومه علمی و کاری من اون رو ثابت می کنه(به دلیل عدم شناخت شخصی شما ازمن این که گفتم تعریف از خود نیست)
به دلایلی مثل اعتقاداتم , وضعیت بد جامعه کاری کشور و یا بدشانسی شغلم خیلی متناسب با سطح علم و تخصصم نیست.
در حال حاضر در یک موسسه فرهنگی به دلایل انگیزه های شخصیم به صورت داوطلبانه کار می کنم و کار مرتبط با رشته ام هم که کمی پول توش هست رو هم دارم

برخی افرادی که من رو می شناسند و از توانایی هام اطلاع دارند و در کنارش شخصیت بد بنده هم برای اونا ارزشمند جلوه کرده بهم پیشنهاداتی میدهند.
از جمله معرفی و پارتی شدن برای جایگاه بالاتری که من می تونم داشته باشم و یا موضوعات دیگه . در یک مثالش من رو میخواند جایی معرفی کنند که الان یکی از هم کلاسی های ده سال پیش خودم که آدم دودره بازی بود که این پله های ترقی رو به زور پول و پارتی طی نموده قرار گرفته ... استدلال می کنند به اینکه اگر من تو اون جایگاه باشم حق مطلب رو بهتر می تونم به جا بیارم و به جامعه بیشتر می تونم کمک کنم و تو این فعالیت های فرهنگی که باهاشون انجام می دم رو به اون سمت بکشونم . در مجموع می تونم بگم معتقدند من بهتر می تونم تو اون جایگاه خدمت کنم.
خوب حتی اگه این نظر اونها واقعیت داشته باشه من با وسیله ی اشتباه دارم به هدفم می رسم . اینطور نیست؟ فرق من ک با پارتی برم سر اون کار و اون دوستم که عمرا به این چیزا اعتقاد داشته باشه پیش خدا چیه؟
وقتی من شخصا برای موقعیت شغلی فوق الذکر اقدام کردم و اونجا رفتم مسئولینش خیلی خوب برخورد کردند و از دیدن رزومه من خوششون اومد و گفتند زنگ می زنند . و هیچ وقت زنگ نزدند
ولی من سال هاست به همون اندازه که قبول کردم که در سطح پایین تری باشم و پاچه خاری نکنم و بازیکن زمین بازی دیگران نباشم و قبول کردم که من هیچ وقت از کسی به عنوان پارتی استفاده نخواهم کرد.
آیا این تفکر من درست هست؟ اگه آره نتیجش که تا الان برام خوب نبوده .
چطوری میشه بین چند نفر که تخصص نسبی انجام یک کار رو دارند و یکی از اون ها با پارتی اون موقعیت رو کسب کنه قضاوت کرد؟ آیا اگر کسی برای انجام کاری تخصص داشته باشه و پارتی بازی براش بشه دیگه گناه نکرده(چون تخصص داره)؟

پیدا کردن کار با پارتی

انجمن: 

سلام و عرض ادب!
کسی که با پارتی میره سر کار، آیا حقوقی که می گیره حلاله؟

(با توجه به این که یکی دیگه برای اون شغل، شایستگی بیشتری داشته اما اون شخص با داشتن واسطه و پارتی، مشغول به کار شده.)

ممنونم.