عقاب الاعمال، گناه ، مجازات ، گناهان مختلف

قرائت قرآن و سرطان حنجره

انجمن: 

یک سوال یه خورده فکرم مشغول کرده

عبدالباسط عبد الصمد در روز ۳۰ نوامبر ۱۹۸۸ (۹ آذر ۱۳۶۷) بر اثر سرطان حنجره و بیماری دیابت و التهاب کبد از دنیا رفت.

چطور قشنگترین قاری قران جهان که قرایتش چندین غیر مسلمان بعد ازشنیدن صدایش به اسلام ایمان اوردن بر اثر سرطان حنجره از دنیا میره؟

واین تناقض داره یا این آیه قرآن که صراحتا گفته: و انچه از قران نازل کردیم رحمت و شفای برای مومنین هست

خواهشا جواب بدید

گناهان مختلف و عقاب و مجازات انها (برگرفته از کتاب شریف عقاب الاعمال)

بسم الله الرحمن الرحیم


چندی پیش یکی از دوستان طی نامه ای از من درخواست کرده بود که راجع به مجازات و کیفر گناهان در روایات معصومین - روحی لهم فداه- بنویسم و فرمود که این مسائله جای بسی کاوش دارد.
بنده - نطر به کتاب های روایی و برسی های مهم آن- سودمند ترین کتاب در این زمینه کتاب شریف «ثواب الاعمال و عقاب الاعمال» را به ایشان معرفی کرده و عرض کردم که موضوعی ایجاد نموده و در آن از کتاب عقاب الاعمال کیفر گناهان مختلف را می اورم که ان شاءالله مورد توجه قرار بگیرد و بر تقوای ما بیافزاید .
در این موضوع به کتاب ثواب الاعمال نپرداخته شده بلکه فقط به کتاب عقاب الاعمال(که البته همیشه باهم چاپ می شوند) پرداختم. در ضمن ترجمه ی این کتاب به تعدد انجام شده و به راحتی در بازار پیدا میشود.

حال من برای انکه شما با این کتاب شریف بیشتر اشنا بشوید اندکی از این کتاب برای شما می گویم:

مؤلف‏شيخ صدوق، ابو جعفر محمد بن على بن حسين بن بابويه قمى( 305- 381 هجرى).

مؤلف اين كتاب، از چهره‏هاى برجسته فقها و روات شيعه در قرن چهارم هجرى است.

موضوع‏

شيخ صدوق در كتاب ثواب الأعمال روايات فراوانى را در بيان اعمال پسنديده و ناپسند و پاداش اعمال نيك و مجازات اعمال بد انسان آورده است.

همچنين وى در اين كتاب رواياتى از ائمه معصومين عليهم السلام درباره اعمال خيرى كه خداوند بر آن وعده پاداش داده و اعمال شرّى كه خداوند بر آنها وعده عذاب و عقاب داده آورده است.

اعتبار

كتاب ثواب الأعمال مانند ديگر كتاب‏هاى شيخ صدوق پيوسته مورد توجه علما و فقهاى شيعه قرار داشته و از معتبرترين اصول روايى شيعه به شمار مى‏آيد.

روايات اين كتاب نيز در بسيارى از مجموعه‏هاى روايى بزرگ شيعه مانند: كتب اربعه، بحار الانوار و وسايل الشيعه نقل شده و به آنها استناد شده است.

ارزش كتاب‏

كتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال دائرة المعارف بزرگى از معارف اسلامى و احكام حلال و حرام مى‏باشد و هيچ فقيه دانشمند و يا اديب نام‏آورى از آن بى‏نياز نيست.

اين كتاب داراى مطالب مفيد و مباحث ارزشمندى است و از جمله روايات نفيس اهل بيت رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم به شمار مى‏آيد.

انگيزه نگارش‏

شيخ صدوق درباره انگيزه نگارش اين كتاب مى‏فرمايد:

« امرى كه موجب گشت اين كتاب را به رشته تحرير درآورم روايتى بود از حضرت رسول خدا صلى الله عليه و آله كه مى‏فرمايد:«راهنما بر انجام عمل نيك مانند انجام دهنده آن است»، و آن را«ثواب الأعمال» نام نهادم به اميد آنكه خداوند مرا از پاداش آن محروم نفرمايد و به جز اميد به پاداش الهى و خوشنودى خداوند سبحان چيز ديگرى مقصود من نبوده است».

سخن علامه مجلسى‏ علامه مجلسى مى‏فرمايد:« كتاب‏هاى شيخ صدوق در شهرت در حدّ كتب اربعه مى‏باشد و در اجازات روايى ما از مشايخ بزرگ شيعه موجود است و بسيارى از علما و فقهاى شيعه از آن روايت نقل كرده و به لطف خداوند نسخه‏هاى قديمى و تصحيح شده‏اى از آن در اختيار ما مى‏باشد».

تعداد احاديث‏

كتاب ثواب الأعمال شامل 788 حديث است كه در ضمن 389 عنوان آمده‏اند.

و كتاب عقاب الأعمال نيز شامل 331 حديث است كه در ضمن 131 عنوان آمده‏اند.

عناوين كتاب‏

كتاب ثواب الاعمال شامل موضوعاتى مانند:

ثواب گفتن لا اله الا الله، رفتن به مسجد، تفكر، زيارت پيامبر و ائمه، حفظ قرآن، توبه، عمل به علم، شاد كردن دل برادر مؤمن و ثواب جهاد در راه خدا مى‏باشد.

كتاب عقاب الاعمال نيز شامل موضوعاتى مانند:

مجازات كسى كه در انجام فرامين الهى سستى به خود راه دهد، قسم دروغ، زكات ندادن، اذيت مؤمن، قطع رحم، حاكم ستمگر و مجازات ترك امر به معروف و نهى از منكر مى‏باشد.

نسخه‏هاى خطى‏

1- نسخه‏اى در كتابخانه سيد جلال الدين ارموى مشهور به محدث ارموى، كه تاريخ نگارش آن 1056 هجرى و به خط محمد تقى شيرازى ابن نظام الدين بن محمود انصارى مى‏باشد.

2- نسخه‏اى در كتابخانه سيد جلال الدين ارموى، كه تاريخ نگارش آن 1069 هجرى و به خط محمد مؤمن ابهرى است