سال

سال خمسی

با سلام
سوالی در رابطه با پاسخ زیر داشتم با توجه به این که من سال خمسی ندارم اگر آن مقدار پولی که به من بدهکار بوده اند را دریافت کنم و شروع به کسب و کار جدید بزنم چطور سال خمسی و سال خمسی پول را از هم تفکیک کنم یا به عبارتی مهر و آبان سال خمسی پول پس انداز شده فرا میرسد و در بهمن با این پول مغازه باز کرده ام در نتیجه سال خمسی من بهمن میشود، با این وجود تا بهمن سال آینده حکم پول پس اندازی که سال خمسی جداگانه ای داشته چیست؟

با تشکر

پرسش: سلام
سوال من در مورد سال خمسی میباشد. به ناچار برای تامین هزینه های خود به کارگری ساختمانی و.. مشغول شدم و حقوق گرفتن من معمولا به صورت روزانه است مگر قرار بر این باشد که هفته ای یا ماهنه پولم را دریافت کنم و پیش آمده چند ماه طول بکشد که پول را بدهند حتی یک سال! و کل طول سال را کار نمیکنم مثلا تابستان 2 ماه، پاییز 1 ماه، زمستان 1 ماه(شاید هم کار نباشد)، بهار 1 ماه و ممکنه هفته ای یک بار کار کنم یا در ماه دو هفته پشت سرهم یا پراکنده در طول هفته و یا کلا یک یا دو ماه مشغول باشم
دیگر منبع درآمد خاصی ندارم و در منزل پدرم زندگی میکنم بر این اساس برای هر روزی که کار کردم سال خمسی جداگانه ای در نظر میگیرم و درآمد من کفاف خرج های خودم رو نمیده.. و قناعت میکنم
20 درصد از درآمد به کمک خرج پدر(خانه) کنار گذاشته میشه(در حال حاظر)
برای هر روز یا هر روزی که کار میکنم سال خمسی جداگانه در نظر میگیریم به این معنی که مثلا به ماه آبان پارسال نگاه میکنم که آیا در این ماه مزد من داده شده یا نه اگر دادن که هیچ ولی اگر نداده باشن در حالی که یکسال هم از آن روز گذشته باشه وقتی پرداخت کردن خمسش را میپردازم یا به عبارتی روزی که کار کردم مساوی است با به من بدهکار شدن صاحب کار، به این طریق سال خمسی جداگانه برای هر روز درنظر میگیرم (البته اگر به موقع پول رو پرداخت کنن صرف هزینه های زندگی میشه)
در حال حاظر در نظر دارم شروع به یک کسب و کار جدید بزنم مثلا مغازه میوه یا... باز کنم لطفا راهنمایی کنید سال خمسی من تابحال درست بوده؟ از این به بعد چگونه باید بشود؟ البته مشخص نیست باز هم کار کارگری میکنم یا نه(مربوط به وضعیت اقتصاد، خانواده) یا این کاسبی جدید ادامه پیدا میکند یا نه..اگر به کار دیگری مربوط به حرفه تحصیلی مشغول بشم چطور؟ در حال حاضر تقریبا 3 میلیون به من بدهکارند

[=&quot]

بسمه تعالى[/]

[=&quot]
در فرض سوال نسبت به گذشته که شغل ثابتی نداشتید سال خمسی نداشتید و آنچه یک سال از تاریخ دریافت آن میگذرد و هزینه زندگی نشود خمس دارد.[/]
[=&quot]
و از زمانی که دارای شغل شوید اولین روز كار، سرسال شما است و هر سال در آن روز باید خمس آنچه باقى مانده است را بپردازید[/]
[=&quot]
[/]
[=&quot]
موفق باشید[/]
[=&quot]
www.sistani.org
دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی سيستانى - بخش استفتائات
[/]
برچسب: 

***** پرسمان فاطمی *****

آیا یک زن می تواند هم یک فعال اجتماعی و سیاسی باشد و هم نقش محوری خود در خانواده را حفظ کند؟

در زندگي‌ زهراي‌ اطهر (سلام‌الله ‌عليها) يك‌ نكته‌ هست‌ كه‌ بايد به‌ آن‌ توجه‌ كرد و آن‌ جمع‌ بين‌ زندگي‌ يك‌ زن‌ مسلمان‌ در رفتارش‌ با شوهر و فرزندان‌ و انجام‌ وظايفش‌ در خانه‌ از يك‌ طرف‌ و بين‌ وظايف‌ يك‌ انسان‌ مجاهد غيور خستگي‌ناپذير در برخوردش‌ با حوادث‌ سياسي‌ مهم‌ بعد از رحلت‌ رسول‌اكرم‌ (صلي‌الله‌ عليه‌ و آله ‌و سلم‌) كه‌ به‌ مسجد مي‌آيد و سخنراني‌ و موضع گيري‌ و دفاع‌ مي‌كند و حرف‌ مي‌زند و يك‌ جهادگر به‌ تمام‌ معنا و خستگي‌ناپذير و محنت‌پذير و سختي‌تحمل‌كن‌ است‌، از طرف‌ ديگر. همچنين‌ از جهت‌ سوم‌، يك‌ عبادت گر و بپادارنده‌ي‌ نماز در شبهاي‌ تار و قيام‌كننده‌ي‌ لله‌ و خاضع‌ و خاشع‌ براي‌ پروردگار است‌ و در محراب‌ عبادت‌، اين‌ زن‌ جوان‌ مانند اولياي‌ كهن‌ الهي‌، با خدا راز و نياز و عبادت‌ مي‌كند.
اين‌ سه‌ بعد را با هم‌ جمع‌ كردن‌، نقطه‌ي‌ درخشان‌ زندگي‌ فاطمه‌ي‌ زهرا عليهاالسلام‌) است. آن‌ حضرت، اين‌ سه‌ جهت‌ را ازهم‌ جدا نكرد.
بعضي‌ خيال‌ مي‌كنند انساني‌ كه‌ مشغول‌ عبادت‌ مي‌باشد، يك‌ عابد و متضرع‌ و اهل‌ دعا و ذكر است‌ و نمي‌تواند يك‌ انسان‌ سياسي‌ باشد يا بعضي‌ خيال‌ مي‌كنند كسي‌ كه‌ اهل‌ سياست‌ است‌،چه‌ زن‌ و چه‌ مرد و در ميدان‌ جهاد في‌ سبيل‌الله‌ حضور فعال‌ دارد، اگر زن‌ است، نمي‌تواند يك‌ زن‌ خانه‌ با وظايف‌ مادري‌ و همسري‌ و كدبانويي‌ باشد و اگر مرد است‌، نمي‌تواند يك‌ مرد خانه‌ و دكان‌ و زندگي‌ باشد.
خيال‌ مي‌كنند اينها باهم‌ منافات‌ دارد; درحالي‌ كه‌ از نظر اسلام‌، اين‌ سه‌ چيز با يكديگر منافات‌ و ضديت‌ كه‌ ندارد; درشخصيت‌ انسان‌ كامل‌، كمك‌كننده‌ هم‌ است.

پی نوشت ها:
1- بیانات مقام معظم رهبری در 22/9/68

دسته بندی نزول آیات در طول 23 سال

بسم الله الرجمن الرحیم
موضوعی ذهن منو درگیر کرده و خواستن از شما دوستان و اساتید گرامی این تالار گفتمان کمک بگیرم.
موضوعی که هست اینه برای یهکار تحقیقی و گرافیکی خواستم ببینم ترتیب نزول ایات در هر سال چه تعداد بوده و در این بین دسته بندی ایات مثلا ، احکام و اخلاق و ... چگونه هست .
مثلا در سال اول تعداد ایات ، ( اگه مثلا ماه هم بشه که خیلی بهتره ولی سخت میشه برای دوستان ) تعداد ایات که احکامی بودن و ...

اگه کتابی که چنین دسته بندی هایی رو صورت داده هم معرفی کنید ممنون میشم .
پیشاپیش تشکر میکنم از دوستانی که همراهی و کمک میکنن.

در سالی که گذشت به خودت چند نمره میدی ؟ چرا ؟

بسم الله الرحمن الرحیم

هدف از این تاپیک تامل در اعمال خودمان در این سال هست ( روزهای پایانی سال 94 ) که چه کارها کردیم ؟ چه کارها نباید میکردیم و . . .
غفلت کردیم و . .

به خودمان چند نمره میدیم و چرا ؟

✿▪▪✿مجموعه پوستر سال حماسه سیاسی،حماسه اقتصادی✿▪▪✿

[="Tahoma"][="Black"]

[=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]سال ۹۲ را به عنوان «سال حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی» نامگذاری میكنیم و امیدواریم به فضل پروردگار، حماسه‌ی اقتصادی و حماسه‌ی سیاسی در این سال به دست مردم عزیزمان و مسئولان دلسوز كشور تحقق پیدا كند. [/]

[/][/]

.:❖:. دانلود تقویم مذهبی 1392 ویژه چاپ .:❖:. در سایز a3 و a4 ✔

دانلود تقویم مذهبی 1392 ویژه چاپ

امسال به لطف خدا در انجمن گفتگوی دینی تقویم مذهبی سال 92 را برای چاپ آماده کرده ایم.
این تقویم دیواری ، شامل 4 صفحه برای 4 فصل بوده و با موضوعات مذهبی می باشد.
این نوع کار برای اولین بار است که با این کیفت و سایز به صورت رایگان ارائه میشود و در سطح نت کم نظیر است.
تقویم هم به صورت چاپ حرفه ای هم با چاپگرهای خانگی قابل استفاده است.
امیدواریم این کار جدید مورد پسند شما کاربران فرهیخته قرار گیرد و با تبلیغ و نشر آن سهمی در اجر معنوی آن داشته باشید
.

مشخصات تقویم

سایز : A3 و A4

با فرمت : TIF و JPG

مد رنگی : RGB و CMYK

رزولوشن : 300

حاوی 5 طرح متفاوت

تقویم مهدوی 1

تقویم مهدوی 2

تقویم مهدوی 3

تقویم شهدا

تقویم علوی

با ذکر یک صلوات دانلود کنید

:del:لطفا در نظر سنجي بالاي تاپيک مشارکت بفرماييد:del:

تذکر مهم: فرمت TIFF برای چاپگرهای حرفه ای است

کشف پیکر نخستین خلبان شهید دفاع مقدس بعد از 32 سال

انجمن: 

بسم الله الرحمن الرحیم

کشف پیکر نخستین خلبان شهید دفاع مقدس بعد از 32 سال
خبرگزاری فارس: پیکر سرلشکر «محمد صالحی» نخستین خلبان شهید دفاع مقدس بعد از 32 سال انتظار همسر و تنها فرزندش کشف شد و به همراه شهدای تازه تفحص شده به میهن اسلامی باز می‌گردد.
به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس (باشگاه توانا)، نخستین خلبان شهید برون مرزی نیروی هوایی ارتش امیر سرلشکر شهید «محمد صالحی» به سال 1328 در تهران متولد شد؛ 4 برادر و یک خواهر بودند و محمد آخرین فرزند خانواده است.

او یک بار در دوران کودکی مریض می‌شود و مادرش نذر می‌کند که اگر شفا گرفت، اسم دیگر او را «عباس» صدا بزند و بعد از شفای او، همین کار را انجام می‌دهد.
به گفته خانواده‌اش، «محمد» خیلی باهوش بوده و در سال 1346 در رشته پزشکی پذیرفته می‌شود اما به دلیل علاقه‌ای که به پرواز داشت، به نیروی هوایی ارتش رفت؛ او دوره آموزش اولیه را در ایران سپری کرده و برای تکمیل دوره تخصصی پرواز به آمریکا اعزام شد.وی در سال 1354 با «ناهید حسن‌علی» ازدواج کرد و تنها فرزندش به نام «پانته‌آ» در سال 1356 به دنیا آمد؛ وقتی که حضرت امام(ره) در بهمن 1357 وارد ایران شدند، محمد جزو نخستین افراد نظامی‌ بود که به دیدار ایشان رفت؛ وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در پایگاه هوایی شهید نوژه و به ویژه افشای جریان کودتای نقاب که همان ابتدای انقلاب در پایگاه هوایی همدان (شهید نوژه) طراحی شد، نقش مهمی ایفا کرد.

همسر این شهید می‌گوید: «ظهر روز 31 شهریور 59 بود؛ همسرم به خانه آمده بود تا غذا بخوریم؛ با توجه به حمله هواپیماهای بعث عراق، صدای انفجار در فضا پیچید. محمد به سرعت آماده شد تا برود؛ متوجه شدم که برای چه می‌رود؛ در منزل را بستم؛ به او التماس کردم؛ به پاهایش افتادم که نرود؛ اما محمد گفت: من برای دفاع از مملکتم آموزش دیدم؛ الآن زمانی هست که من باید بروم برای دفاع از مملکت؛ نابود کردن بعثی‌ها برای ما فقط 10 دقیقه زمان می‌برد؛ او رفت و 32 سال از او بی‌خبر هستیم».

سردار باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس اظهار داشت: برنامه استقبال از شهیدان تازه تفحص شده در مرز شلمچه با حضور خانواده‌های معظم این شهدا،‌ پیشکسوتان و همرزمان آنان از نیروی هوایی برگزار خواهد شد.
وی افزود: پیکرهای مطهر شهدای خلبان پس از مراسم استقبال از طریق هواپیما به مشهد مقدس منتقل می‌شود تا پس از طواف در حرم مطهر، زینت‌بخش مراسم دعای عرفه زائرین و مجاورین حرم مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام باشند.
باقرزاده زمان تشییع پیکر این خلبانان شهید را صبح روز شنبه ششم آبان‌ماه از مقابل ستاد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران واقع در خیابان پیروزی تهران به سوی حرم مطهر امام خمینی رحمة الله علیه و بهشت زهرا سلام الله علیها اعلام کرد.


پاورپوینت | شعارها و نام‌های ۲۲ سال گذشته 2/1/1391


پاورپوینت | شعارها و نام‌های ۲۲ سال

یكی از اقدامات و برنامه‌های هر ساله حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از ابتدای دوران رهبری نامگذاری و یا تعیین شعارهایی برای سال نو در پیام‌های نوروزی است.
در پیام‌های نوروزی كه هرساله دقایقی پس از تحویل سال جدید خطاب به ملت ایران صادر می‌شود، رهبر انقلاب چارچوب كلی و افق‌های پیش روی ملت و مسئولان جمهوری اسلامی را در قالب نام و یا شعار سال جدید ترسیم میكنند. عدم اختصاص عناوین در نظر گرفته شده به همان سال خاص و جاری‌بودن آن مطالبات اهمیت بازخوانی آن‌ها را دوچندان میكند. در پاورپوینت زیر تلاش شده است تا مروری اجمالی صورت گیرد بر پیام، علت و هدف نام‌ها و شعارهای سال‌های ۶۹ تا ۹۱.