حیض،پریود

اعمال شب‌های قدر برای بانوانی که عذر شرعی دارند

انجمن: 

سلام

انجام کدام یک از اعمال شب‌های قدر که در مفاتیح اومده برای خانم‌هایی که در این ایام عذر شرعی دارن و پریود هستن مجازه و انجام کدومشون حرامه؟

استحاضه است یا حیض؟

سلام من دختری ۱۷ ساله ام و بخاطر کیست از قرص ضدبارداری استفاده میکنم ولی بعد از اتمام قرص ها ۳یا۴ روز قبل عادت ماهیانه لکه خون همراه با مایع سفید رنگ میبینم . حکمش چیست واگر استحاضه هست چجوریه من بلد نیستم و ایا نمازم میاد یا نه ؟

حکم شرعی تأثیر دارو در تأخیر دوران یائسگی

انجمن: 

با عرض سلام و احترام

کاربر محترمی چنین سؤال کردند:

; نوشت:
درباره سن یأس آیا باید سال قمری را در نظر گرفت همانطور که هنگام بلوغ سن تکلیف به قمری حساب می شود؟
اگر خانمی به سن یأس برسد و طبق درمانهای جدید سیکل ماهانه خود را همچنان داشته باشد(ایام یأس خود را به تاخیر اندازد) آیا نوع غسل او همانند سابق که دارو مصرف نمی کرده می باشد و همچنان نماز در این دوره بر او واجب نیست؟ و یا حکم دیگری دارد؟
پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم

پاسخ چنین است:

1. محاسبه سن یائسگی بر اساس سال قمری است.

2. طبق نظر مشهور مراجع با مصرف دارو و به تأخیر انداختن سن یأس ، حکم یائسگی تغییر نمی کند به عبارت دیگر ادامه پیدا کردن روند عادت ماهانه منظم با شرایط و صفات حیض به صورت طبیعی یا بوسیله دارو بعد از سن شصت سالگی ، موجب تغییر حکم یائسگی نمی گردد و خون های بعد سن یائسگی حکم حیض را ندارد.

3. طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی اگر با مصرف دارو ایام سیکل ماهانه با شرایط و صفات حیض ادامه داشته باشد ، حکم حیض را داشته و حکم یائسگی بر آن مترتب نیست.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
توضیح المسائل مراجع و استفتاء از دفاتر مراجع تقلید در قم