به نظرم

پیش‌بینی شهید مطهری از شهادتش/به نظرم هدف بعدی فرقان من باشمبه گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس به تازگی کتابی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است با نام «شهید مطهری در حدیث دیگران» که این کتاب با تدوین رضا مختاری اصفهانی به تاریخ شفاهی و زندگی و مبارزات آیت‌الله شهیدمرتضی مطهری اختصاص دارد، حاوی مطالب جالبی است که هم اینک توجه خوانندگان را به بخشی از این کتاب که به شهادت این شهید گرانقدر اختصاص دارد، جلب می‌کنیم:

*خوارج او را ترور کردند
آیت الله طالقانی در پیام خود به مناسبت ترور آیت‌الله مطهری بیان کرد:
«... همان خوارجی که خدا را تا آنجا می‌پذیرفتند و می‌پرستیدند که در جهت آرم آنها و هواها و هدف‌های غرور‌انگیز و مبهم‌شان باشد. «و من الناس من یعبد‌الله علی حرف» اگر از این راه خبری و موفقیتی یافتند، آسوده خاطر می‌شوند و همین که به بن‌بست فکری و عملی برسند و با آزمایشی برخورند، هم از خدا روی بر می‌گردانند و هم از خلق هم دنیا را از دست می‌دهند و هم آخرت را «او را ترور کردند».

*پیش بینی شهادت، توسط خود شهید
استاد مطهری جزء اولین اهداف گروه فرقان بود و او خود پیش‌بینی چنین حادثه‌ای را می‌کرد:
دکتر سید مصطفی محقق داماد می‌گوید: «یادم نمی‌رود که حدود یک هفته قبل از ترور ناجوانمردانه‌ آن مرد بزرگ در منزل بنده تشریف داشت و روزنامه‌ای در دست مبارکش بود. نگاهی به روزنامه انداخت و مرا صدا زد و گفت: روزنامه خبری را نقل کرده که یکی از مقامات ارتشی توسط گروه فرقان ترور شد. اعلامیه‌ گروه فرقان در روزنامه چنین است که در برنامه‌ گروه فرقان، ترور یک شخصیت مذهبی نیز هست. به نظرم می‌رسد که شخصیت مذهبی و روحانی که در برنامه‌ گروه فرقان است، من باشم. گفتم: خدا نکند. گفت: یقین دارم آنهایی که از استقلال فرهنگ اسلامی می‌ترسند و هراس دارند که این فرهنگ غنی اسلام گسترده شود، با کسی که بسیار دشمنی دارند و بغض او را در سینه دارند، منم. گفتم: استاد! اگر این یقین را دارید، خوب است که پیشگیری کنید و برای خود محافظی در نظر بگیرید. گفت: مرگ در دست خداست و من آرزو دارم که اگر می‌میرم، مرگی در راه عقیده‌ام داشته باشم. اگر مرا بکشند، یقین دارم که در راه اعتقادم و در راه آنچه سالها برایش قلم زده‌ام و فریاد کشیده‌ام، کشته شوم.