اولین مخلوق

تقریر صحیح؛ خلقت یا تجلی؟

سلام علیکم

در نگاه به پاسخهای داده شده در سایت باز دچار تحیّر شدم.~x(

سوالم در مورد اولین مخلوق است. در رابطه با ایجاد آن حقیقت دو دیدگاه لااقل بیان شده: خلقت ؛ تجلی .

1. سوالم آن است که مبانی این دو قول و قائلین آن دو قول چه کسانی اند؟

2. وجه ترجیح و اساسا تقریر صحیح این دو دیدگاه چگونه است.

پیشاپیش از پاسخگویی شما متشکرم

آغاز آفرینش

انجمن: 

با سلام و عرض ادب
سوالی در ارتباط با آغاز آفرینش داشتم
می گویند اولین مخلوق پیامبر (ص) بوده اند که بصورت نور آفریده شدند و بعد از آن ائمه اطهار از آن نور و سپس بقیه مخلوقات از آنها آفریده شدند.
سوالات زیادی به ذهن می آید. آیا پیامبر (ص) اولین مخلوق برای ما بوده اند آیا کلا اولین مخلوق بوده اند؟ یعنی اینکه آیا جهانهای دیگری قبل ما بوده است یا نه؟ چطور می توان گفت که الآن جهانهای موازی با ما وجود دارند یا ندارند؟
سوال بعد اینست که منظور از آن نور پیامبر (ص) چه بده است؟ قاعدتا نمی تواند این نور کوانتومی منظور باشد. همچنین اگر ممکن است در ارتباط با روند و ترتیب آفرینش توضیح دهید. بعد از پیامبر (ص) چه کسانی و با چه ترتیبی خلق شدند؟ آیا پیامبران اوالعزم قبل حضرت آدم (ع) بوده اند؟ اصلا روح کی خلق شد؟ آیا آن نور همان روح است یا چیز دیگر؟ در این میان ما کی خلق شدیم؟ آن جانهانی که گفته می شود در شش دوره خلق شد در کجای ترتیب قرار دارد؟

اولین چیز هایی که خلق شد

انجمن: 

با سلام به همه دوستان عزیز
احادیث و روایات زیادی شنیدم در مورد اینکه چه چیز هایی اول خلق شده
------------------------------------------------------------------------------------------------------
مثلا:
مرحوم صدوق (ره ) در کتاب خصال ( ج2_ ص 652 ) در حدیثی از امام باقر (ع) روایت کرده است خدای عزوجل از روزی که زمین را آفرید، هفت عالم را در آن خلق و سپس منقرض کرده است که هیچ یک از آن عوالم از نسل آدم ابوالبشر (ع) نبوده است و خدای متعال همه آنها را از پوسته روی زمین آفرید و نسلش را بعد از نسل دیگر ایجاد کرد و برای هر یک عالمی بعد از عالم دیگر پدید آورد تا در آخر، آدم ابوالبشر (ع) را بیافرید و ذریه اش را از او منشعب ساخت.

1 - اعتراض فرشتگان که با خلقت آدم در زمین ، فساد و خونریزی خواهد شد. (1) احتمال دارد سخن فرشتگان از قتل و خونریزی هایی که موجودات مختار و شبیه آدمی که قبل از خلقت انسان در زمین وجود داشتند، ناشی شده بود.
2 - روایاتی که از اهل بیت پیامبر (ص) به ما رسیده بدین مضمون که خداوند هزار هزار آدم خلق کرد و حضرت آدم و حوا یا نسل کنونی بشر آخرین آن ها است. (2)
3 - برخی احتمال داده اند که عنوان "خلیفه" برای آدمی شاید بدین معنا باشد که حضرت آدم ابوالبشر، جانشین گذشتگان است؛ یعنی آدم ابوالبشر نخستین انسانی نیست که در پهنة گیتی گام نهاده ، بلکه بیش از او جانداران مسؤول و مکلفی در زمین زندگی می کردند و به عللی منقرض شدند. بنابراین مقصود از خلافت آدم، جانشینی وی از گروه پیشینیان است.(3)
1 - بقره (2) ، آیة 30.
2 - خصال ، شیخ صدوق، ج2، ص 652؛ بحارالانوار، ج54، ص 336.
3 - جعفر سبحانی، منشور جاوید، ص 11، ص 40.

امام باقر(ع) به جابر بن يزيد مي گويد: گويا تو گمان مي کني که خداوند فقط اين عالم را آفريد و بس و همچنين گمان مي کني که خداوند بشري غير از شما نيافريده است؟
آري به خدا قسم خداوند هزار هزار عالم و هزار هزار آدم آفريد و تو در آخر اين عالم ها و آدم ها هستی (خصال، ج 2، ص 450 و نيز بحارالانوار، ج 63، ص 82 - 83)

روزی فردی سوالی از پیامبر داشتند، ایشان فرمودند از حسین(ع) بپرس
حسین (ع) دو سال بیش نداشت
حسین(ع) فرمود آیا می خواهی بپرسی که پدرم علی(ع) چند سال دارد؟
اعرابی عرض کرد بله
حسین(ع) فرمودند:
خداوند قبل از اینکه آدم را بیافریند، پنجاه هزار آدم خلق فرمودند که عمر هر یک پنجاه هزار سال بود و هر یک را بعد از اتمام عمر قبلی آفرید و پدرم پنجاه هزار سال قبل از اولین آدم خلق شد

خلق عقل قبل از همه چیز

خلق نور پنج تن آل عبا قبل از هر چیزی

و ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید و لیستی به ترتیب از مواردی که خلق شده را به ترتیب زمان خلق شدن بفرمایید

با تشکر:Gol:

اولین چیزی که خداوند آفرید چه بود؟

انجمن: 

اولین چیزی که خداوند آفرید چه بود؟ آیا درست است اولین چیزی که خداوند خلق کرد عقل بوده است؟