امام جماعت

اقتدا به امام جماعتی که نمی دانیم عادل است یا خیر؟

انجمن: 

سلام فرمودید برای امام جماعت عدالت یعنی گناه کبیره نکنه و اصرار بر صعیره هم نداشته باشه حالا وقتی ما وارد مسجدی که شناختی از امام جماعت ومامومین نداریم میشیم آیا اجازه داریم اقتدا کنیم؟مثلا به یه شهر دیگه میریم یا مسافریم؟(رهبری)

وقتی زن بی‌ حجاب را امام جماعت قرار می دهند!

شرین خانکان، امام جمعه دانمارکی می گوید:

باید بین دستورات دین و نیازهای امروز جوانان ارتباط برقرار کرد و اسلام را با فرهنگ خودمان تطبیق دهیم.

او که از پدری سوری و مادری فنلاندی متولد شده، یکی از چهار زنی است که به عنوان امام جماعت مسلمانان در دانمارک به اقامه نماز جماعت می پردازند.

شرین خانکان، امام جمعه دانمارکی می گوید: باید بین دستورات دین و نیازهای امروز جوانان ارتباط برقرار کرد و اسلام را با فرهنگ خودمان تطبیق دهیم.

معرفی یک زن بی حجاب به عنوان امام جماعت در دانمارک، فتنه ای جدید که در قلب اروپا شعله گرفت.

گفتنی است در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، سبک دین ورزی مسلمانان تفاوت های جدی و جالبی با دیگر مسلمانان در سایر نقاط دنیا دارد.

برای نمونه در بیشتر مساجد اروپایی و آمریکایی نماز جماعت به صورت مختلط برگزار می شود.

........................................................................................................

دوستان علت این کار به نظر شما چی هست

میخوام بدونم نظراتتون در مورد این کارها که انجام میدن چیه ؟؟؟

امام جماعت و جنابت

انجمن: 

با نام و یاد دوست

عرض سلام و ادب

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

یک روز معلمم من رو مجبور به امام جماعت شدن نماز جماعت ظهر کرد. من هم که نمیتونستم به معلمم بگم که آقا من جنبم.
خلاصه نماز جماعت برگزار شد و دانش آموزای کلاسمون بهم اقتدا کردند. Hیا نماز دانش آموزا درسته؟؟یا نه؟؟

اگر درست نیست چیکار باید بکنم؟؟!!

مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) هستند

با سپاس فراوان


با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

سوالات متفرقه در باب نماز

سلام.
عذر می خوام من سوالاتم خیلی زیاد بود واسه همین همه رو یکجا همینجا مطرح می کنم، اگه باید برم توی تاپیک های مختلف بپرسم بهم بگین. ممنون.
مرجع من آیت الله خامنه ای هستن.

1. چند سال پیش دبیر قرآنم به من گفت که در تلفظ " ولا الضالین" نماز، نون آخر ضالین تشدید داره و باید مشدد تلفظ بشه. من رفتم قرآن رو هم چک کردم همون موقع و دیدم که درست می گه! :Moteajeb!: و بعد از اون نمازم رو با ضالین مشدد می خوندم!! الان بعد از چند سال و به صورت اتفاقی دیدم که اصلا مشدد نیس و نمی دونم چرا اون موقع توی اون قرآن اینطوری نوشته بود. البته چون نون ضالینساکن هست ، کسی تلفظ من رو بشنوه نمی دونم متوجه مشدد بودن اون می شد یا نه ،اما من خودم نیّتم این بود مشدد بگم، هر چند ظاهرا قرائتم شاید شبیه بقیه بوده. حالا ممنون می شم بگین که آیا باید نمازهای این چند سالم رو قضا کنم؟ نظر به اینکه بالافاصله هم رفتم و توی قرآن چک کردم؟ یعنی وظیفه ام رو انجام داده بودم؟

2. من نمازهام رو معمولا به همسرم اقتدا می کنم، ایشون گاهی در قرائت برخی سوره ایرادات کوچکی دارند. مثلا در قرائت سوره ی توحید، گاهی بین دو آیه ی قل هو الله احد، الله صمد، وقفشون اونقدر کوتاس که آدم احساس می کنه وقف نیست و وصله، در حالی که در وصل بین دو ایه باید قرائت "احدُنِ الله" خونده بشه. ولی ایشون می گن من منظورم همون وقف بوده . یا گاهی مثلا تشدید رو در جاهای سوره ی اعلی روی حرف اشتباهی می گن...،
حالا سوالم اینه، وقتی در نماز ببینم ایشون اشتباهی انجام دادن (لطفا در هر دو حالت رو بگین، تلفظ اشتباه، مثلا اشتباه گفتن تشدید و حالت دوم وقفی که به نظر میاد وصل شده)، من باید ادامه ی نمازم رو فرادا بخونم یا نمازم باطل می شه کلا؟

3. یه مدتی به خاطر اینکه توی اینترنت در مورد ثواب قرائت سوره های مختلف در نماز ها مطالعه کرده بودم، سوره ی فیل رو بعد از حمد می خوندم ، اما نمی دونستم که فیل و قریش، باید حتما با هم خونده بشن و من فقط فیل رو می خوندم. تمام اون نمازهام باطل ان و باید قضا کنم؟

4. اگه بدونم همسرم که من بهشون اقتدا می کنم، قبلا مثلا سال گذشته کارهایی انجام داده که خیلی غیر عادلانه بوده و موجب تضییع حقوق افرادی شده، البته الان توبه کرده، آیا عدالت ایشون برای امام جماعت بودن زیر سوال می ره و من نمی تونم بهشون اقتدا کنم؟

5. من سال ها است موقعی که استحاضه هستم ،برای نمازهام، لباسم رو پاک می کردم و با وضوی جدید نمازم رو می خوندم، الان متوجه شدم که احتیاط واجبه که برای هر نماز، حتما یک پنبه برای جلوگیری از خروج استحاضه قرار بدیم و برای هر نماز هم حتی اگه اون پنبه، آلوده نشده باشه و پاک باشه باید عوضش کنیم. من تا حالا ااصلا پنبه ای نمی گذاشتم! فقط آبکشی می کردم و وضو می گرفتم و نماز می خوندم. البته چیزی هم خارج نمی شد چون استحاضه هام قلیله هستند. آیا نمازهایی که بدون قرار دادن پنبه خوندم باطل هستند و باید قضا کنم؟

6. پزشکان به ویژه پزشکان طب سنتی می گن گذاشتن پنبه و دستمال و... برای بدن ضرر داره، چون رحم، پُرزهای اونها رو جذب می کنه و باعث نازایی می شه. با توجه به اینکه من اکثرا استحاضه هستم و باید مدام برای نماز (طبق اون حکم احتیاط واجب) از پنبه استفاده کنم ،و از طرفی برای بدن ضرر داره (طبق گفته پزشکان به طور عمومی و نه اینکه پزشک خاصی به شخص من گفته باشه.) آیا باید این کار رو برای هر نماز انجام داد یا چون خوف ضرر هست، نیازی به استفاده از پنبه یا دستمال یا.... نیست؟

خیلی ممنون می شم همه سوالاتم رو جواب بدین.

دستتون درد نکنه. التماس دعا

قرائت و تجوید امام جماعت

انجمن: 

اگر امام جماعت یک یا چند کلمه را در نماز اشتباه تلفظ کنند آیا می شود به ایشان اقتدا کرد

طریقه اطمینان پیدا کردن به عدالت نماز جماعت

انجمن: 

با سلام خدمت کارشناسان محترم
میخواستم بپرسم که شخصی که به شهر دیگر مسافرت می کند و یا به زیارتگاه های مختلف می رود و مسافر گذری است، چگونه می تواند امام جماعت را بشناسد و بداند او عادل است؟
چون مسافر گذری وقت تحقیق و یا معاشرت با امام جماعت را ندارد. و حتی کسانی را که به او اقتدا کرده اند نیز نمی شناسد.

آیا احراز عدالت واجب است؟یا همین که گناهی از او ندیده باشد، کافی است؟