کشف برگ هایی از قرآن که قدمت آن به پیش از پیامبر ص می رسد! مگه داریم؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کشف برگ هایی از قرآن که قدمت آن به پیش از پیامبر ص می رسد! مگه داریم؟

با سلام و عرض ادب
اعیاد شعبانیه رو خدمت عزیزان تبریک عرض می کنم
مسلمانان هیچ وقت تردید نداشته‌اند که متن موجود قرآن کریم همان متنی است که زمان رسول‌خدا(صلی‌الله‌علیه‌ و‌ آله) بر قلب نازنین حضرت نازل گردید. اگر بخواهیم این اطمینان مسلمانان را، در قالب دلیلی علمی عرضه کنیم، می‌‌توان گفت که قرآن به‌ صورت متواتر از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و هیچ یک از نسل‌ها در اینکه این همان قرآنی است که پیامبر آورده، تردید نکرده‌اند.
یعنی افرادی که قرآن را با الفاظ، عبارات و اعراب‌گذاری‌ آن برای ما نقل کرده‌اند، از نظر فراوانی به اندازه‌ای هستند که احتمال توطئه و توافق آن‌ها بر دروغ درباره‌ی ایشان تصوّر نمی‌شود. برای مثال بسیاری از مردم، برج ایفل را ندیده‌اند اما با توجّه به اینکه اخبار زیادی به دست ما رسیده که چنین برجی با نام ایفل وجود دارد، در وجود آن شک نداریم؛ قرآن‌کریم نیز از طریق تواتر بدون تردید و بدون هیچ تغییر و تحوّلی، به دست مسلمانان رسیده است.
محقّق قمی از بزرگان شیعه می‌‌گوید: «اما تواتر همه‌ی قرآن و وجوب عمل به آن‌چه امروز پیش روی ماست، شکی در آن نیست و شبهه‌ای بر آن وارد نیست».(«امّا تواتر القرآن فی‌الجملة و وجوب العمل بما فی أیدینا الیوم فمِمّا لاشکّ فیه ولا شبهة تعتریه». قمی، میرزا ابولقاسم. (1374ق.). قوانین الأصول. تهران: کتابفروشی علمیّة اسلامی، ص 403.)
علّامه جوادی‌آملی نیز می‌‌گوید: «در تمام عصرها، مصرها و نسل‌ها، طبقات انبوهی صدور همین مصحف کنونی را از شخص پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌ و‌ آله) که عصمت وی از هر جهت تأمین است، نقل کرده‌اند و آن حضرت، گرچه یک نفر است، ولی عصمت قاطع او یقین‌بخش است و چنین کتابی قطعی‌الصّدور خواهد بود».(جوادی آملی، عبدالله. (1382). نزاهت قرآن از تحریف. چاپ اوّل. قم: اسراء.ص 106.)

در برخی جوامع مجازی شبهه ای مطرح می شود بدین مضمون که: «برگ‌هایی از یک قران کهنه که بر روی پوست حیوانات دست نویس شده پیدا کردند که قدمت نوشتن و وجود آن را به سالیان پیش از تولد پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌ و‌ آله) می‌رساند»

در این تاپیک ان شاء الله به پاسخ این شبهه خواهیم پرداخت ...

یا حق

در پاسخ به این پرسش عرض می شود ابن شبهه دسیسه ای بیش نیست چرا که:

اولا: قرآن به تواتر به ما ثابت شده‌ است و این تشکیک‌ها نیز خللی در اعتقاد ما ایجاد نمی‌کند، چون با یقین به اینکه قرآن کریم به تواتر به دست ما رسیده و یقین داریم که جبرائیل در تاریخ مشخص قرآن کریم را بر قلب رسول الله(صلی‌الله‌علیه‌ و‌ آله) فرود آورد، تمامی شک و شبهه ها بر طرف می‌شود.

ثانیا: این نظر متعلّق است به مورّخ بریتانیایی است که مدّعی شد نسخه قرآن بیرمنگام متعلق به پیش از اسلام است. این نظریه از طرف سایر دانشمندان کشورهایی مثل فرانسه و آلمان تایید علمی نشد؛ چرا که اگر از طریق آزمایش کربن 14 به این نتیجه رسیده باشد باید عرض کنیم: اولا: این نوع آزمایش‌ها خیلی دقیق نیست و بین 50 تا 100 سال احتمال خطا وجود دارد. و ثانیا: نمی‌توان ثابت کرد که آن پوست مربوط به قبل از اسلام ‌است و اگر هم این مطلب قابل اثبات باشد، الزاما ثابت نمی‌کند که خط هم مربوط به قبل از اسلام است چرا که کربن 14 حداقل مشخص می‌کند که این حیوان در این تاریخ پوست از بدنش جدا شده‌ است؛ مشخص نمی‌کند که نوشته روی آن چه زمانی نگاشته شده‌ است از این جهت این نظر سندیّت ندارد و مطلبی را ثابت نمی‌کند.