جمع بندی چگونه مفهوم بیت المال را به کودکان زیر 7 سال آموزش دهیم؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه مفهوم بیت المال را به کودکان زیر 7 سال آموزش دهیم؟

سلام علیکم
باعرض ادب و احترام به محضر شما بزرگواران
با تشکر از زحمات شما استاد گرامی و کاربران محترم

در خصوص تربیت دینی کودکان سوالی از محضرتان داشتم
به کودکان 2 تا 7 سال چگونه باید مفهموم بیت المال را یاد داد؟
گاهی مادران با این موضوع مشکل دارند گاهی هم کارمندان!
مثلا مادری با کودکش به محل کار شما می آید و میخواهد با ماژیکی که برای بیت المال است نقاشی بکشد،مادر کودک به کودک میگوید از این خانم اجازه بگیر بعد بردار!
خب شما به عنوان مسئول که نمیتوانید اجازه استفادهید زیرا این ماژیک فرض برای تدریس طلاب خریداری شده است و میدانید برای بیت المال است
حال چگونه به کودک بفهمانیم نمیتوانیم ماژیک را به او بدهیم زیرا برای بیت المال است؟
البته گاهی ممکن است مسئولین مجبور شوند اجازه استفاه دهند و خودشان پولش را بگذارند،اما خب اینگونه امر به معروف و نهی از منکر شکل نمیگیرد و کودک یاد نمیگیرد که نباید از وسایل بیت المال استفاه کند
البته بعضی راه کارها به ذهن بنده حقیر میرسد مثل اینکه با پول شخصی شکلات و خوراکی و اسباب بازی های کوچک و ارزان قیمت یا ماژیک های رنگی کوچک تهیه کنیم،بعد به کودک بگویم این ماژیک را شما نمیتوانید استفاده کنید ،فقط کسانی که اینجا درس میخوانند میتوانند استفاده کنند ،شما هم که بعد ها بزرگ شدی و آمدی اینجا میتوانی استفاده کنی،حال اگر ماژیک را پس بدهی به تو یک جایزه میدهیم
(هرچند کودکان امروزی برای هرجمله ما جوابی دارند و تا حدودی قانع کردنشان سخت است اما به هرحال باید از کودکی به کودکان یاد داد که اینها بیت المال است )

از اینکه بنده حقیر را در رسیدن به این پاسخ یاری بفرمایید سپاسگزا خواهم بود

الهم اجعل عواقب امورنا خیرا
التماس دعای فرج
یازهرا(س)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط


پرسش:
به کودکان 2 تا 7 سال چگونه باید مفهموم بیت المال را یاد داد؟

پاسخ:
قبل از توضیح این سوال یاد آوری کنیم که کودکان نمی توانند درک کاملی از بیت المال داشته باشند، منتها می توان مفهوم مالکیت را به آنها آموزش داد. که او متوجه شود، هر کسی نسبت به برخی از اموال اختیار خاصی دارند و بدون اجازه نمی توان از اموال دیگران استفاده کرد.

قبل از ورود به بحث بهتر است این مقدمات را بیان کنیم:
در یک تقسیم بندی، ویژگی های کودکان در این محدوه 2- 7 سالگی:
1. دو الی چهار سالگی :
کودک دو ساله خودش را فردی مجزا می داند بنابر این اغلب "نه" می گوید. (و این نه گفتن به معنی انکار و لج بازی او نیست، و این رفتار دال بر کج خلقی او نمی باشد)

2 الی سه سالگی سن پرسش و تقلید از رفتارهای پدر و مادر است. 2-3 سالگی مفهوم مالکیت را خوب درک نمی کنند. در سن 4-3 سالگی می‌توان قوانین را برای کودک توضیح داد و در صورت انجام آنها او را تشویق کرد.

2. چهار الی هفت سالگی:
علاقه شدیدی به ادبیات کودکانه و بازی ها دارد. نیازمند به توجه زیاد و ارتباط کلامی بالاست. تفکری خود محور دارد که با خودخواهی کاملاً متفاوت است (توجه شود !) همه را با خود همراه می سازد و نیاز به تایید دارد، لذا باید با او همراه بود. نیاز شدیدی به رابطه با هم سن و سالان دارد. قدرت تصویر سازی ذهنی بسیار بالایی دارد، لذا به داستان علاقه مند است. بر روی موضوعات سخت متمرکز می شود پس مهم است روی بدی ها تمرکز کند یا خوبی ها. قوانین و قواعد ساده را می فهمد ولی قوانین پیچیده را خیر. بعضی قوانین را به طور ثابت در ذهنش نگاه می دارد، لذا نباید اشتباهش را برایش توجیه کرد.

برای حل این مساله:
1. در قالب بازی می توان مفهوم مال من، مال او و مال دیگران را توضیح داد.

2. تامین نیازهای کودکان:
مثلا: همین علاقه به استفاده از ماژیک، شاید به نوعی علاقه او را به نقاشی و کشیدن خطوط را می رساند، که می توان در یک قسمتی از خانه را با اختصاص دادن قسمتی از دیوار با چسباندن یک چیز پلاستیکی (یک حالت تخته وایت برد) و تهیه رنگ و ماژیک، می توان علاقه او را هدفدار و معنی دار کرد (و در عین حال نیازش را تامین کرد تا اصراری به درخواست لج باز گونه به مال دیگران نداشته باشد)

3. چون کودکان از رفتارها تقلید می کنند، می توان بحث ملکیت را به صورت عملی به او کودک نشان داد. مثلا: وقتی وارد اطاق کودک می شویم اجازه بگیریم. اگر کسی وسائل او (حتی بچه هم بازی او باشد) خواست بردارد، بگوییم از او اجازه بگیرد.
اگر موقع بازی کودکی اصرار دارد یکی از اسباب بازی های او را بگیرد، به هیچ وجه ما دخالت نکنیم (وارد شدن به بازی بچه ها خصوصا در بحث مباحث احساس مالکیتی، موضوع را بدتر می کند)

با پدر بچه در مورد مالکیت به صورت عملی اجرا کنیم، مثلا: کتابی را دارد که مختص اوست، پیش بچه از او اجازه بخواهیم (البته در برخی از موارد مخالفت خود را نیز نشان بدهیم، مثلا بگوییم نمی توانم بدهم، متوجه شود که اگر کسی صاحب مالی است در برخی از شرایط شاید راضی نباشد و به ما هم اجازه ندهد، ما نمی توانیم به زور از او بگیریم)
یا با یک مادری در آن مجموعه هماهنگ شویم، (بچه هایی مثل 6 سال) از او بخواهیم که رفتار اینکه نباید از ماژیک استفاده کنیم، توسط فرزند او اجرا شود، ببنید که نباید استفاده کرد. می تواند از رفتار چنین کودکی خوب تقلید کند و چنین رفتاری را یاد بگیرد.

4. کودکان روحیه پرسش گری دارند لذا می توان وقتی علت را پرسید، با زبان کودکانه توضیح بدهیم، و (یا زمینه پرسش را ایجاد کرد و به آنها توضیح داد) مثال بزنیم.
مثلا: آیا کسی به اسباب بازی تو بدن اجازه دست بزند، یا بردارد خراب کند تو چه کار می کنی؟ در این حین می توان همین موضوع را مثل همان عکس العمل خودش توضیح داد)

5. علت درخواستها را ریشه یابی کنیم، گاهی برخی از بچه ها به خاطر خستگی، عدم تامین خواسته های ضروری، علاقه داشتن به توجه و ... مرتکب کارهایی شوند که ما شاید نسبت به رفتار واقعی او بی اطلاع شویم. و چه بسا رفتار نامناسب مشکل را بدتر و تکرار خطا را بیشتر خواهد کرد.

6. نشان عکس العمل واقعی، کودکی که عادت دارد به وسائل دیگران دست درازی کند، اجازه دهیم تجربه اعتراض دیگران را هم احساس کند، در همین مثال استفاده از وسائل آموزشی (در کنار روشن شدن علت اصلی این رفتار) اعتراض از سوی مسئولین را هم ببنید و تجربه کند. (منظورم ایجاد رفتار ترسناک نیست، بلکه یک اخم کردن و ابراز ناراحتی و توضیح اینکه این مال من است و شما نباید، این کار انجام بدهید)

7. در صورت پیشرفت بر ترک چنین رفتاری، حتما تشویق صورت بگیرد.

8 . اسفاده از روش جایگزین، در اختیار قرار دادن وسائل اسباب بازی (حواسش سرگرم بازی شود)، یا تهیه وسائل نقاشی و یا متمرکز کردن به بازی با سایر بچه ها.

موضوع قفل شده است