جمع بندی چه راههایی برای درمان بداخلاقی وجود دارد؟

تب‌های اولیه

47 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه راههایی برای درمان بداخلاقی وجود دارد؟

سلام
امام علي ميفرمايند كه هر دردي دوايي دارد ولي بد اخلاقي دوايي ندارد
من كه بداخلاقم بايد چيكار كنم؟
آيا گناه ميكنم؟
يا وقتي كه يه زن بي حجاب از جلومون رد ميشه و ما ناخواسته نگاه ميكنيم
آيا گناه كرده ايم؟

به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
منظور دارویی از بیرون هست
شما می‌تونید از خداوند بخواهید که این موضوع رو برای شما حل کنه
دعا کنید و قبلش و بعدش صلوات بفرستید و بگویید که از او می‌خواهید که به حق همه اخلاق‌های نیک همه انسان‌های صالح و درستکار و به حق خلق عظیم پیامبر گرامی اسلام (ص) کردار و رفتار و گفتار شما رو اصلاح کنه
من هم برای شما دعا می‌کنم (الان کردم!)
موفق باشید به لطف و کرم الهی

با نام و یاد دوستکارشناس بحث: استاد سینا

[=microsoft sans serif]سوء خلق يا بد خوئى ویا بد اخلاقی یکی از رذائل اخلاقیه که بیشتر مواقع هم با ترشرویی وبد زبانی همراه میشه و میشه گفت این خصوصیت اخلاقی از نتایج غضب وخشم هست.والبته ضدش ،حسن خلقه که با عنوانهای خوش اخلاقی وخوشرویی ازش یاد می کنیم.

[=microsoft sans serif]شكّى نيست كه بدخوئى و كج خلقى انسان را از خدا و خلق دور میكنه وانسان با داشتن چنین خصوصیتی در زمره ی گناهکاران قرار میگیره.[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]با نگاهی به روایات هم به خوبی نسبت به مذموم بودن این رذیله ی اخلاقی آگاهی پیدا می کنیم چرا که در روایات به شخص بد اخلاق وعده ی عذاب الهی داده شده وتنفرمردم از او هم نتیجه ی اجتماعی این خصوصیت بیان شده.
[=microsoft sans serif] از آنجایی که همواره در مورد رفع رذائل اخلاقی این توصیه به همه ی ما شده که هم از طریق علمی برای رفع رذیله اقدام کنیم وهم از روش عملی .بنابراین بر ما لازمه که نسبت به آثار سوئی که در بد اخلاقی هست وعوارض دنیوی واخروی ومفاسد فردی واجتماعی اون آگاهی کسب کنیم تا بتونیم این رذیله ی اخلاقی را از خودمون دور کنیم.در واقع توجه کردن به آثار بد بداخلاقی واز طرفی نظربه فواید وآثار خوب خوش اخلاقی اولین قدم علمیه که در این زمینه سراغ داریم.

مهمترین نکته ای که شخص بد اخلاق میتونه بهش توجه کنه اینه که این بد اخلاقی، او را از خداوند دور میکنه واین عارضه بدترین اثرهر گناهیه. پس لازمه مدام به خودش متذکر بشه که با سوءخلق یک قدم از خداوند دورتر میشه البته سعی بر خوش اخلاقی برای کسی که سالها با این خصوصیت بد اخلاقی خو گرفته در مرحله ی اول همراه با تکلف وسختیه اما با مرور زمان میتونه این رذیله را از خودش دور کنه.

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]پیامبر خدا صل الله وعلیه وآله وسلم می فرمایند:[=microsoft sans serif] «ابى اللَّهُ لِصاحِبِ الخُلْقِ السَّيِّى بِالتَّوْبَةِ؛

خداوند از پذيرش توبه افراد بد اخلاق ابا دارد» عرض كردند: يا رسول الله! چرا و چگونه؟

فرمود: «لِانَّهُ اذا تابَ مِنْ ذَنْبٍ وَقَعَ فى‏ اعْظَمَ مِنَ الذَّنْبِ الَّذِى تابَ مِنْهُ؛

زيرا هنگامى كه از گناهى توبه كند در گناه بزرگترى واقع مى‏ شود».

[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]بحارالأنوار، ج 73، ص 299، ح 12)
[=microsoft sans serif]
افراد بد اخلاق، هنگامى كه در موردى توبه مى‏ كنند، در حالى كه بد اخلاقى از وجود اونها ريشه كن نشده، عقده اون را در جاى ديگه و به صورت شديدتر باز مى‏ كنند، و به همين دليل هرگز موفق به توبه كامل نمیشن، مگه اين كه اين رذيله اخلاقى راريشه كن کنند.خیلی از مواقع ما از گناهان خودمون توبه می کنیم ولی همواره ریشه ی بعضی از گناهان در وجود ما هست وهنوز از بین نرفته حالا وقتی ریشه ی بد اخلاقی در وجود ما باشه اما در عین حال از سایر گناهان توبه کنیم باز به دلیل وجود بد خلقی در دام یه گناه تازه می افتیم چون به واسطه ی همین بد اخلاقی انسان تند خو وتند گو میشه وهمین امر باعث گرفتار شدن به گناهانی مثل تهمت وغیبت ودروغ و... میشه..
براى ريشه كن كردن صفات زشت اخلاقى بايد از تمرين و رياضت استفاده كنیم، و در اين مسیر اصرار و پافشارى هم لازمه، خوش خلقى را- هرچند تصنّعى باشه -باید در زندگی خودمون وروابطمون پیاده کنیم تا کم کم به صورت ملکه در بیاد.

یه نکته ای که میشه ازش در دورشدن از این صفت کمک گرفت اینه که انسان به محض اینکه میخواد گناه انجام بده خودش متوجه میشه البته این میزان توجه ، به میزان غفلت افراد و بیدار بودن ندای فطرت اونها هم بستگی داره ولی در کل به ندرت ممکنه انسان دیندار گناه کنه وخودش متوجه نباشه بنابراین به محض احساس بد اخلاقی در وجود خودمون لازمه خودمون را به امور متفاوت مثل مطالعه وورزش و..سرگرم کنیم تا از اون فضایی که در اون قرار داریم فاصله بگیریم وهمین امر باعث کم رنگ شدن این رذیله میشه.

فراموش نکنیم که بد اخلاقی ممکنه دلایل متعددی داشته باشه حتی عواملی مثل گرسنگی ،تشنگی،خستگی، تاثیرپذیری از دوستان بد اخلاق ویا حتی بیماری هم ممکنه باعث بد اخلاقی بشه که لازمه به این عوامل هم توجه کنیم و در رفعشون اقدام کنیم.

alisajadi;375445 نوشت:
سلام
امام علي ميفرمايند كه هر دردي دوايي دارد ولي بد اخلاقي دوايي ندارد
من كه بداخلاقم بايد چيكار كنم؟
آيا گناه ميكنم؟
يا وقتي كه يه زن بي حجاب از جلومون رد ميشه و ما ناخواسته نگاه ميكنيم
آيا گناه كرده ايم؟


سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

نگاه به نامحرم به صورت نا خواسته گناه محسوب نمی شود مشروط به اینکه نگاه ادامه پیدا نکند.


منبع: توضیح المسائل،احکام نگاه کردن

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام..

alisajadi;375445 نوشت:
چه راههایی برای درمان بداخلاقی وجود دارد؟

این امر به این راحتی ها و سادگی ها محقق نمیشود اما میتوانم به این دسته از افراد این امید را بدهم که پس از گذشت چندسال {حدود 10 تا 20 سال} خودش خودبخود برطرف میشود .. اما ..؟؟
اما اگر تحمل این مدت زمان نسبتا طولانی برایتان مشکل میباشد و حتم دارید که دراین مدت ممکن است متحمل هزاران گناه بخشوده و نابخشوده کوچک و بزرگ دیگر شوید که آنها نیز مستلزم جواب پس دادن های سخت و طاقت فرسا ، بنابراین باید بفکر راه چاره ای اساسی و ریشه ای بود و نه مقطعی و زودگذر و در مورد همه اخلاقیات بد و ناپسند که این نیز جزو همه آنهاست ازجمله غیبت و غرور و حسادت و حسرت مال و زندگی خوب دیگران و دروغ و دهها گناه دیگر ..

بنابراین بگمانم این قسمت از نوشتتان درمورد حضرت علی {ع} که باورداریم دریای علم بودند مبهوت یا نامفهوم است که آیا اززبان خود حضرت گفته شده یا خیر اما اگر هم گفته شده مطمئنا دلیل عقلی و علمی بسیار گسترده ای داشته که فعلا از فهم ما خارج است ..

alisajadi;375445 نوشت:
امام علي ميفرمايند كه هر دردي دوايي دارد ولي بد اخلاقي دوايي ندارد

که صددرصد هم دارد و همانگونه که گفته شد یاباید در اینکه این سخن متعلق به حضرت میباشد شک نمود یا عدم برداشت عالمانه ازاین کلام توسط خودمان ..

alisajadi;375445 نوشت:
من كه بداخلاقم بايد چيكار كنم؟

ابتدا به نظرات دوستان و کارشناسان بزرگوار امر توجه کافی نموده و آنهارا فعلا درزندگی روزمره خود لحاظ نمایید اما ..؟؟

اما مناسب است که درکنار این سوال خوب و پربار شما دوست دانا و بزگوار ، این سوال سخت هم مطرح گردد که برای جلوگیری از تولد این عارضه و سرطان در وجود میلیونها هموطن شیعه و ایرانی دیگر چه باید کرد ..؟؟ چه باید بکنیم که ازاین پس همراه با هرتولد از نسل شیعه و ایرانی ، هزاران ویروس گناه متولد نگردد و یا این بدنها و روحها و روانها به تعداد کمتری از آنها آلوده گردند ..؟؟

واقعا راهی اساسی برای رهایی یا نجات از اینهمه آلودگی روحی و روانی باوجود چنین دین کامل و بی نقصی و با چنین کتاب عالمانه ای بنام قرآن و ائمه ای دانشمند و متفکر برای ما انسانها یا شیعیان و ایرانیان نمیباشد ..؟؟
یا فقط راه درمان تنها چند توصیه بسیار سخت است که همه هم ، هم راه را میدانیم و هم چاه را ولی درنهایت هم بطرف چاه میرویم .. چرا ..؟؟ چون راه علیرغم نام ظاهری زیبا و راحتش ، بسیار هم سخت تر از چاه خواهدآمد و متاسفانه چاه باوجود ظاهر سخت و بدش بهتر و مناسب تر و بظاهر بی دردسرتر از راه ..

شاید پاسخ همه این دردها یا وجود همه این داروها و درمانها در قرآن و احادیث ائمه {ع} موجود باشند اما کسی به عمق کلام و منفعت آنها یا چگونگی استفاده از آنها توجه کافی مبذول ننموده و نمینماید..

مثلا نمیشود قبل از تولد یک شیعه یا ایرانی {والبته چون قدرت دخالت در تولد هر شیعه یا همه شیعیان درحیطه قدرت ما ایرانیان نمیباشد بنابراین باید فقط از واژه ایرانی استفاده گردد که میگردد} بنابراین ..؟؟

بنابراین آیا نمیشود که قبل از تولد یک هموطن ایرانی بفکر نجات و هدایت او باشیم و نه بعداز تولد او که بعد از تولد ، هزاران مشکل و هزاران مرتبه بیشتر سد راه خواهندشد و حتی هزینه های گزاف ازجمله مبارزه و نگهداری و بازپروری و .. ومهمتر ترویج و بیشترشدن مرضها از داروها را نیز بهمراه خواهندآورد که این پولها و بودجه میتوانستند و میتوانند بیایند و قبل از تولد صرف تحقیق و پژوهش گردند که فرهنگسازی مناسب صورت گیرد و نه بعدازتولد که ابتدا ماشین بیاید و بعد فرهنگ ماشین سواری که کمترین کاری هم نمیتواند انجام داد همانگونه که تابحال نشده که انجام دهیم حتی برای تربیت درست و صحیح فقط یک فرزند که باید هزاران جوش و غصه راخورد یا درنهایت اورا بدلیل ضعف خودمان ، بسپاریمش بدست تقدیر و سرنوشت و اینکه تاخدا چه خواهد و یا خدا خودش بزرگ است و از این دست حرفها و اعتقادات ..؟؟

بنابراین بنظر من راه مناسب موجوداست اما و فقط بدان توجه نمیشود که پیداکردن علمی سرنوشت انسان دردست کیست پاسخ همه دردها و مرضهای روحی و روانی و حتی جسمانی مارا درخود نهان داشته و دارد .. فقط یه مقداربیشتردقت کنیم مطمئنا آنرا در احادیث و آیات و حتی ارسالها و تاپیکهایی ازهمین انجمن خواهیم دید..

{با سپاس}[/]

سلام

علامه طباطبایی میفرمایند : گاهی یک عصبانیت 20 سال انسان را به عقب می اندازد.

من خودم به شخصه وقتی یاد این حرف میفتم پشیمون میشم از عصبانیت!!!

اما با آدم های فوق العاده بداخلاق باید چیکار کنیم؟؟؟ خیلی به آدم انرژی منفی میدن!! آدمو عصبی میکنن!:Ghamgin:

alisajadi;375445 نوشت:
من كه بداخلاقم بايد چيكار كنم؟
آيا گناه ميكنم؟

سلام علیکم
بد اخلاقی ای که شما فرموده اید خیلی کلی گوئی است.
به نظرم یک لیستی از نکات منفی اخلاقی که با آن درگیر هستید تهیه بفرمائید و یک به یک روی انها کار کنید.وگرنه یک نسخه کلی نمیتوان داد.
مسلما شما کلکسیون تمام بدیها نیستید.
مثلا یک از نکات مثبت شما صداقت شماست که صادقانه ضعف خود را می گوئید.
دوم صفت خوب شما شهامت شماست که باعث شده در جمع ضعف خود را بگوئید.
سوم از محاسن شما ایمان به آیه و امرهم شوری بینهم است که میخواهید با مشورت دوستان اسک دینی عیوب خود را برطرف کنید.
چهارم از محاسن شما امید است . یعنی با وجود اینکه حدیثی بیان کردید که ظاهرا ناامید کننده است ولی به برداشت خود از آن شک دارید و امیدوارید که عیوب خود را برطرف خواهید کرد.
مهمترین حسن شما این است که فهمیدید که عیوبی دارید .چرا که اکثر افرادی که دارای رذایل اخلاقی هستند نتنها خود را بی عیب می پندارند بلکه در برابر انتقادهای دیگران هم جبهه می گیرند و خود را عاری از هرگونه عیب می دانند.
.
.
.
دیدی عزیز برادر چقد محاسن زیادی داری؟!
اوه ه ه ه خسته شدم . بازهم بگم؟!:Cheshmak:
اما برای برطرف کردن چند تا عیبی که فکر میکنی داری بهتره یک به یک بیانشون کنی و از نظر کارشناسان و دیگر دوستان استفاده کنی.
مثلا ممکن آدم شکاک , عصبی ,عجول و .........باشی. ولی در عوض ممکن انسانی سخاتمند,بامعرفت,باهوش,و عادل و....باشی.لذا فکر کنم منظور از کلام علی (ع) کس است که هیچ حسنی ندارد و سراسر عیب و بدی است.
موفق باشید.

کتاب قلب سلیم از آقای دستغیب رو بخونید خوش اخلاق میشید!!!!! جدی میگم !
تو این کتاب چیزهایی نوشته که انسان با خوندنش 180 درجه تغییر میکنه ... امتحان کنید و نتیجه رو در همین تاپیک گزارش کنید تا دوستان دیگه هم باورشون بشه .

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام..

آرامش;380108 نوشت:
علامه طباطبایی میفرمایند : گاهی یک عصبانیت 20 سال انسان را به عقب می اندازد.

چه کلام گهرباری از چه انسان فهیم و دانشمندی که بدرستی و زیبایی و پربار بیان نمودند و شما نیز چه بموقع و بجا بیان و منعکسش نمودید..اجرتان با خدا..

آرامش;380108 نوشت:
من خودم به شخصه وقتی یاد این حرف میفتم پشیمون میشم از عصبانیت!!!

متاسفانه یا خوشبختانه مشکل دقیقا همینجا و همین است .. یعنی همگی دچار همین عارضه پشیمانی میشویم که این پشیمانی در عده ای زودهنگام است که در همان لحظات اولیه توان کنترل خشم خود را دارند {که البته همین هم اگر بازور و جبر همراه باشد ممکن است برای خود شخص خطرآفرین هم گردد} و برای تعدادی ضعیفتر نیز کمی دورتر که متاسفانه هر دو گروه ممکن است ناخواسته دچار بروز اخلاقیاتی شوند که شاید برای برخی ازاین حرکات تند ، وقت برای جبران فراهم نگردد مانند هول دادن و مردن طرف مقابلشان یا .. ازاین دست عوارض جانبی بسیارخطرناک و خطرآفرین یا غیرقابل جبران}

آرامش;380108 نوشت:
اما با آدم های فوق العاده بداخلاق باید چیکار کنیم؟؟؟ !

عوارض:

آرامش;380108 نوشت:
خیلی به آدم انرژی منفی میدن!! آدمو عصبی میکنن!

توصیه ناقابل حقیر بشما و همه عزیزان خواننده فعلا این میباشد که اگر دکتر یا کارشناس یا متخصص این امر نیستید و اگر توان هدایت ایشان یابرطرف نمودن انواع فقر آنان را ندارید در نهایت و در حد توان از ایشان و اینگونه افراد شدیدا فاصله گرفته یا پرهیز نمایید که متاسفانه این نزدیکی ها یا رفت و آمدها جز ضرر و زیان چیزی برای شما به بار نخواهند آورد که درواقع و متاسفانه آنان درحال انتقال ویروس هایی بشما و نزدیکان و حتی خانواده ها و عزیزان خود میباشند که ممکن است حتی خود نیز از آن باخبر نباشند حتی اگر آنها را باچشمان معمولی خود نبینند و نبینیم .. بنابراین :

بنابراین پرهیز از آدمهای بداخلاق یا فقیر اگرتوان برطرف کردن عیوب آنان را دارا نمیباشیم که فقر اخلاقی یا بداخلاقی و حتی فقر مالی و علمی ، در نهایت بداخلاقی و فقر مالی و علمی را بدنبال خود خواهند آورد و شاید این چیزی نباشد که در کوتاه مدت قابل مشاهده یا حس و لمس هم باشد اما باید آنرا پذیرفت هرچند که در کوتاه مدت ما آنها را نبینیم که در مورد فقر مالی و علمی هم متاسفانه این مشکل وجود داشته و دارد که شما اگر تنها با انسان یا انسانهایی که از هرگونه علم و دانشی تهی میباشند برخورد نموده یا نشست و برخاست نمایید ، متاسفانه فقط این سودی ست که در کوتاه و درازمدت ایشان از شما میبرند و نسیب شما چیزی جز فقیرتر شدن نمیگردد و البته این توصیه را مسئولان اقتصادی کشورها هم میتوانند شدیدا رعایت نمایند که در روابط اقتصادی خود با کشورهای فقیرتراز خود مگر جز اقدامات نوع دوستانه یا بشر دوستانه یا خیرخواهانه و آنهم محدود و حساب شده که برای کشور مقصد عادت نگردد و یا سبب فقر خود و ملت خود نگردد بشدت پرهیز نمایند که این مراودات اگربتواند این کشورها را ثروتمندترنماید ممکن است بدون شک و در درازمدت و در یک مقطع زمانی بسیار دقیق و محاسبه شده ، کشور مبداء را فقیرتر نماید ..

بنابراین همه انسانها و مخصوصا مسئولین اقتصادی کشورها باید به این نکته توجه کافی مبذول نمایند که درهرصورت فقر فقر را می آورد و احتمال خطا در این روند همیشه جاری طبیعی بسیار دقیق وضع شده ، بسیار ضعیف خواهدبود و حتی چه بسا که کشورهای توسعه یافته نیز ممکن است از سالها قبل متوجه این موضوع یا چنین روند حاکمی بر طبیعت شده که احتمالا و فعلا بیشترین داد و ستدشان با کشورهای همطراز خود میباشد که متاسفانه یا خوشبختانه این قانونی ست که بر طبیعت حاکم گردیده که باید بدون خرج هیچگونه لجاجت و لجبازی آنرا قبول نموده و پذیرفت که لجاجت در قبول این باورها هم درنهایت جز ضرر و زیانهای سنگین ، ارمغان نحس دیگری در پی نخواهندداشت که البته چون ممکن است این تاثیرات در درازمدت هیبت نحس خود را آشکار نمایند ، شاید برای تعداد محدودی خواننده یا شنونده گرامی و محترم و در همان لحظه یا زمان،باورش کمی سخت یا کمی دشوار آید اما درنهایت باید آنرا بپذیرند و بپذیریم که اگر میتوانیم فقیر را {فقیر پول و اخلاق و علم و آگاهی و ازاین دست را} اگر میتوانیم از فقرشان بکاهیم یا آنان را بیرون بیاوریم و اگر در نهایت نمیتوانیم یا نتوانستیم یا علیرغم تلاشهایمان یا علاقه و میل باطنیمان در توانمان نبود که چنین نماییم ، شاید بهترباشد که شدیدا از این افراد حتی اگر دوستان و همسایه و همکار یا حتی یکی از اعضای خانواده یا اقوام و آشنایان هم میباشند و تنها برای خودشان و آینده فرزندان معصوم خودمان فاصله گرفته یا آنهارا طرد نماییم تا پس از فرهنگ شدن چنین باورهایی که تاثیرات مثبتش بیش از تاثیرات منفی اش خواهندشد ، والدین بی مسئولیت امروز در فردا ، کمی بیشتر بفکر فردای فرزندان معصوم خود باشند یا بیفتند و کمی بیشتر در قبال آنان احساس مسئولیت نمایند که این فرزندان یا افراد چه زود ممکن است بدنیا آیند و چه زود ممکن است رشد و نمو نمایند و چه زود هم ممکن است بزرگ شوند و چه زود هم ممکن است توسط نزدیکان یا جامعه و بدلیل بیکاری و انواع فقر ، طرد شوند تا شاید طی مدت زمان نه چندان دور آینده ، نسلهای بعدی ما بتوانند با هضم چنین نسخه هایی ملت و انسانهایی پولدار و مومن یا باایمان و متشخص تر گردیده یا خود تحویل این آب و خاک مقدس نمایند که حتی اکثر ملل همجوار چه نزدیک و چه دور به ایران و ایرانی و شیعه و شیعی غبطه خورده یا با تمام وجود افتخارنمایند..انشاا...

{والبته این نیز فقط نظری کاملا شخصی و نقل به مضموم از دوستی بود که شاید غیرکارشناسی شده و قابل رد هم باشد}

{درپناه او}[/]

[="DarkGreen"]ممنونم . خیلی آموزنده بود.[/]

بسمک یا سریع الرضا
با سلام خدمت دوستان عزیز
همه عزیزان نکات بسیار خوبی گفتن مخصوصا و مثل همیشه کارشناس محترم !
خواستم نکته ای اضافه کنم !
گاهی اوقات تو زندگیمون تصمیم میگیریم یه رفتاری رو به مجموعه رفتاری خودمون اضافه کنیم یا از اون کم کنیم به عبارت دیگه و به زبان خودمانی میگیم از همین فردا این کارو میکنم یا مثلا این کارو دیگه نمیکنم !
تو این مواقع عقل و منطق میگه که باید تصمیمتون اساسی باشه !
اما اساسی یعنی چی ؟
با یه مثال توضیح میدم !
عقل میگه تصمیمتون دقیقا باید مراحلی رو طی کنه که مثل اجرای یه پروژه عمرانی مثلا ساختنه یه ساختمونه !
فک کنم منظورمو فهمیدین ! تو ساخت یه ساختمون اول زمین ساختمون مشخص میشه و کیفیت سنجی میشه ! ما هم دقیقا باید همینطوری باشیم یعنی اگه تصمیمی میگیریم ببینیم زمین مناسب واسه اجرای همچین تصمیمی در ما وجود داره یا نه !
مثلا یه پسر 15 ساله تصمیم میگیره از همین فردا نمازای نافلش ترک نشه ! خوب مسلمه که جواب نمیده چون زمین مناسب نیس ! به عبارت دیگه این زمین ظرفیت و تحمل این ساختمونو ( تصمیمو ) نداره و زود میریزه !
بعد از زمین نوبت نقشه ساختمون میرسه که تو موضوع بحث ما میشه برنامه ای واسه اجرای دقیق و منظم تصمیممون تو زندگی !
بعد از اون نوبته خاکبرداری و پی ریزیه ! یعنی اگه قراره مطابق دستورات دین اخلاقمون خوب بشه بهتره پایه های اعتقادی دینمونم قوی باشه !(البته رو این قسمت خیلی حرف واسه گفتن دارم )!!!
بعد به اسکلت ساختمون میرسیم که استدلالات عقلی و منطقی فرد برای پیگیری یک رفتار در ادامه زندگی یا دلایلش برای ترک یه رفتاره !
بعد نوبت مصالح میرسه که دستورات قرآن و احادیث ایمه اطهاره که هم نقش تاکیدی و هم تشویقی رو برای فرد بازی میکنه !
و در آخر به مرحله بهره برداری میرسیم که به قول خنده بازار همه میگن : مدیر مدیره ... خود مدیره ! و واقعنم همین طوره کسی که با طی طریق فوق بتونه اخلاق زشتی رو از مجموعه رفتاریش حذف کنه یا یه رفتار پسندیده رو اضافه کنه واقعا مدیریت داره بر رفتارش و چه مدیر لایقی هم هست !!!
درسته حق با شماس فک میکنم همتون میگید کی حوصله داره این همه کارو بکنه منم موافقم اما اگه بخوایم یه بار اصولی و دقیق کاری رو انجام بدیم قبول کنید که یکم سختیم داره !!!
امیدوارم به دردتون بخوره حرفام !
یا علی !:Gol:

آرامش;380108 نوشت:
اما با آدم های فوق العاده بداخلاق باید چیکار کنیم؟؟؟ خیلی به آدم انرژی منفی میدن!! آدمو عصبی میکنن!

سلام.

بالاخره اگر این انسان ها نباشند که ما هنر نمی کنیم خوش اخلاق باشیم! :ok:
اما این که چکار باید بکنیم. ... شاید باید در دلمان به بدخلقی آنها بخندیم تا خودمان عصبانی نشویم یا شاید باید دلمان به حال آنها بسوزد که حال بدی دارند. چون بدخلقی و خشم به نوعی نقطه ضعف است.
یا شاید باید سعی کنیم از دید یک مددکار به آنها آرامش بدهیم. مثل یک پدر مهربان با آنها صحبت کنیم.

شاید اگر باز هم روی اعصاب ما بودند باید به آرامی به آنها بگوییم رفتار شما آزاردهنده است یا در نهایت از آنها دور شویم. :Gig:

موفق باشید.

[="DarkGreen"]

vahid khezry;382253 نوشت:
اگه تصمیمی میگیریم ببینیم زمین مناسب واسه اجرای همچین تصمیمی در ما وجود داره یا نه !

با توجه به اینکه انسان اشرف مخلوقاته و همه نوع قدرتی در درونش نهفته است ( بیشترش تا حالا کشف نشده ) ، اگر که زمین مناسب برای ساخت رو نداشت ، آیا ممکنه که این زمین را برای خودش بسازه ؟
می دونید که برای استحکام بخشی به خاک باید یک سری مواد به اون اضافه بشه . آهک مورد نیاز برای استحکام بخشی به این زمین چیه ؟[/]

تولد دوباره;382367 نوشت:

با توجه به اینکه انسان اشرف مخلوقاته و همه نوع قدرتی در درونش نهفته است ( بیشترش تا حالا کشف نشده ) ، اگر که زمین مناسب برای ساخت رو نداشت ، آیا ممکنه که این زمین را برای خودش بسازه ؟
می دونید که برای استحکام بخشی به خاک باید یک سری مواد به اون اضافه بشه . آهک مورد نیاز برای استحکام بخشی به این زمین چیه ؟بسمک یا سریع الرضا
ممنون از دوست عزیزم تولد دوباره که حوصله کردنو صحبتای منو خوندن !
البته آنچه در بالا گفتم فقط اطلاعات کم و تجربه ی خودم تو زندگی بود که امیدوارم واسه همه مفید باشه اما در هر حال به نکته ی خیلی قشنگی اشاره کردین !
من فک میکنم زمینی رو که اشاره شد در بالا بهش میتونیم به استعدادهای بالفعل انسان تشبیه کنیم نه بالقوه اشتباه نشه !
یعنی همه ما این توانایی رو به صورت نهفته درون خودمون داریم که هر شب نماز شب بخونیم اما کسی واقعا از پس این تصمیم بر میاد که زمینشو فراهم کرده باشه یعنی این استعداده درونیشو از حالت بالقوه به بالفعل در آورده باشه !
این که چجوری میشه این توانایی رو در خودمون ایجاد کنیم خیلی بحث مفصلیه و بهتر بگم یکی از مشکلات بشره چون اگه این کار راحت بود الان همه متقی بودن ! پس معلوم میشه یه موانعیم هس!
من فقط سربسته میگم این نکته خیلی خیلی خیلی مهمو : بهترین روش زمینه سازی (((( تزکیه نفسه )))) !!!!
من خودم امتحان کردم واقعا جواب میده شما رو هم توصیه میکنم !
واسه اون آهکم که فرمودین به نظرم فقط یه چیز میرسه اونم معرفته الهیه !!!
هر چی خدا رو بیشتر بشناسیم به سمتش راغب تر میشیم !!!
شناخت خدا همیشه با انجام عمل خیر حاصل نمیشه گاهی توبه که میکنیم یه حسی تو دلمون نسبت به خدا ایجاد میشه که با هیچ عمل صالحی به دست نمیاد !!!
در هر حال امیدوارم جواب گرفته باشین !!!
یا علی (ع)

سلام
ممنونم از همه و ببخشید که دیر ازتون تشکر کردم
راستش من بد اخلاقی ام ارثی هست
پدر من خیلی بد اخلاق و خیلی مومنه
دلیل بد اخلاقیش هم به خاطر دوران بچگیشونه(مثلا بچه طلاق بودن و بچه جنگ و مشکلات دیگه داشتن)
حالا آیا پدرم گناه میکند؟
آخرت و عاقبت پدرم که مومن هست و متاسفانه بداخلاقه چیه؟
یا مثلا کسان دیگری که مومن هستند و گناه میکنند چیه؟(مثلا کسانی که دروغ میگن و بداخلاقن)
من چطور؟

[="DarkGreen"]یکی از نزدیک ترین یاران پیامبر ( ص ) مرحوم می شوند ، پیامبر برای تشییع جنازه ایشان حاضر شده و تا زمان دفن کردن ایشان هم حضور دارند ، اما به ایشان پشت کرده و میروند . اصحاب از پیامبر میپرسند که چرا به او پشت کرد ؟ گفت :" این شخص با اینکه مومن بود و یار من ، اما در خانه اش بد اخلاق بود و خانواده اش را با بد اخلاق اذیت می کرد .

ببین عزیزم . اون شخص یار پیامبر بود که به خاطر بد اخلاقی ، پیامبر بهش پشت کرد . حالا شما خودت قضاوت کن .

به نظر من پدرت را بکش یه گوشه و باهاش صحبت کن . تاثیر داره .[/]

والا روم نمیشه
من میخوام بدونم که آخرت و عاقبت این افراد چگونه است؟
بهشت یا جهنم؟

سلام منم یه سوال داشتم اگه افرادی مثل پدرمون زودعصبانی میشه چطوربایدبرخوردکرد؟وقتی خونه میادازفرط خستگی بیشتروقتازودجوش میاره !حالاماخانوادشیم ومیدونیم خیلی خسته است اما بیرونم میریم بعضی وقتاخیلی جوش میاره ودعوابامردم چکاربایدبکنم؟هم پدرمه هم سیده هرچی نصیحتم میکنم فایده نداره لطفاماروهم دراین تاپیک راهنمایی بفرمایید.

alisajadi;385235 نوشت:
سلام
ممنونم از همه و ببخشید که دیر ازتون تشکر کردم
راستش من بد اخلاقی ام ارثی هست
پدر من خیلی بد اخلاق و خیلی مومنه
دلیل بد اخلاقیش هم به خاطر دوران بچگیشونه(مثلا بچه طلاق بودن و بچه جنگ و مشکلات دیگه داشتن)
حالا آیا پدرم گناه میکند؟
آخرت و عاقبت پدرم که مومن هست و متاسفانه بداخلاقه چیه؟
یا مثلا کسان دیگری که مومن هستند و گناه میکنند چیه؟(مثلا کسانی که دروغ میگن و بداخلاقن)
من چطور؟

//////////////////////////////////

مومن بداخلاق نمی شود مگر بداخلاقیشون ذاتی باشه که بیشتر باید تحمل کنید و غیر مستقیم شروع به عوض کردن اخلاق بدشان نمایید

راه درمان بداخلاقی

در حدیث نبوی آمده كه سعد بن معاذ به خاطر بدخلقی با اهل خانه‌اش پس از دفن دچار فشار قبر شد.
بداخلاقی از طریق پیشگیری و درمان برطرف می‌شود، اما پیش‌گیری از بد اخلاقی از زمان طفولیت باید انجام گیرد. والدین باید عملاً محاسن اخلاقی را به فرزندان خود تعلیم دهند و آنان را از بد خلقی دور سازند. نكته دیگر اجتناب از معاشرت با افراد بد اخلاق است. امام علی(ع) می‌فرماید: (ایاك ومصاحبة الفساق فان الشّر بالشر ملحق‌؛ از مصاحبت با گناه كاران پرهیز كن كه پیوند بد، سرانجام شر و بدی به بار می‌آورد.) اما در مرحله درمان باید توجه داشت كه علاج و درمان بیماری‌های اخلاقی همانند بیماری‌های جسمی، مبتنی بر چهار شرط اصولی است ۱. آگاهی از وجود بیماری‌؛ ۲. شناخت منشأ بیماری و راه علاج آن‌ ۳. تصمیم مریض برای درمان بیماری‌ ۴. انجام برنامه‌های درمانی. بنابراین كسی كه به بدخلقی خود پی برد، در مرحله بعد باید منشأ كج خلقی را بشناسد. صفات ناپسند و از جمله بدخلقی، علل متعددی دارد كه مهمترین آنها سوءعادت و عقده‌های درونی و بیماری‌های جسمی می‌باشند. اگر خلق بد تنها ناشی از سوء عادت باشد، باید در ترك آن كوشید و عادت بد را با جایگزین كردن عادت پسندیده از صفحه خاطر محو كرد. علی(ع) می‌فرماید: (روّضوا انفسكم علی الاخلاق الحسنة‌؛ خود را به اخلاق نیك عادت دهید) اگر بدخلقی، معلول عقده روحی یا بیماری جسمی باشد، باید این عقده گشوده شود و بیماری حاصل از آن درمان گردد. مرحله دیگری كه در درمان بدخلقی مهم است، تصمیم قاطع برای درمان می‌باشد، چرا كه شناخت بیماری و منشأ آن به تنهایی كفایت نمی‌كند.چه بسا افرادی از بدخلقی رنج می‌برند و اظهار تنفر می‌كنند، اما در مقام عمل با اراده جدّی به علاج آن نمی‌پردازند. این تصمیم وقتی اتخاذ می‌شود كه انسان به آثار بدخلقی آگاهی پیدا كند.در روایات معصومین به مفاسد بدخلقی اشاره شده كه در اینجا به بعضی از آنها می‌پردازیم:

۱. عذاب درونی: رسول اكرم(ص) می‌فرماید: (من ساء خلقه عذّب نفسه‌؛ كسی كه بدخلق است، خود را عذاب می‌دهد.)

۲. فساد عمل: بدخلقی، عمل خوب انسان را تباه می‌كند. پیامبر اكرم(ص) می‌فرماید: (الخلق السیی یفسد العمل كما یفسد الخل العسل‌؛ بدخلقی عمل را فاسد می‌كند، همان طوری كه سركه عسل را فاسد می‌كند.)

۳. تنگ شدن روزی: علی(ع) می‌فرماید: (من ساء خلقه ضاق رزقه‌؛ كسی كه بدخو باشد، روزیش تنگ می‌شود).
۴. دشواری زندگی: علی(ع) می‌فرماید: بدخویی، زندگانی را دشوار می‌کند و موجب رنج و عذاب نفس است.
۵. فشار قبر: در حدیث نبوی آمده كه سعد بن معاذ به خاطر بدخلقی با اهل خانه‌اش پس از دفن دچار فشار قبر شد.

امر دیگری كه اراده انسان را در تغییر بدخلقی تقویت می‌كند، توجه به آثار و فواید حسن خلق است كه در روایات اسلامی بدان اشاره شده است. در اینجا به ذكر دو روایت اكتفا می‌كنیم:

رسول اكرم(ص) می‌فرماید: (ما یوضع فی میزان امرئ یوم القیامة افضل من حسن الخلق‌؛ در روز قیامت در ترازوی عمل انسان، چیزی بهتر از اخلاق پسندیده گذارده نمی‌شود.)و در جای دیگر می‌فرماید: برای صاحب اخلاق پسندیده مانند اجر روزه داری كه شب‌ها به عبادت سر كرده، پاداش مقرر شده است.

پس از طی این مراحل، با مراقبت از نفس، محاسبه عمل و با تكیه بر پایگاه مستحكم ایمان به خدا، به تدریج باید عادت ناپسند بدخلقی را ترك و عادت پسندیده خوش خلقی را جایگزین آن كرد.

منبع:شفقنا

alisajadi;385235 نوشت:
دلیل بد اخلاقیش هم به خاطر دوران بچگیشونه(مثلا بچه طلاق بودن و بچه جنگ و مشکلات دیگه داشتن)
حالا آیا پدرم گناه میکند؟
آخرت و عاقبت پدرم که مومن هست و متاسفانه بداخلاقه چیه؟

با سلام.

عاقبت همه ما را فقط خدا می داند. اما عجالتاً می توان گفت که هر کسی بر اساس داشته هایش مؤاخذه می شود. کسی که مشکلات وراثتی یا تربیتی داشته و خوش اخلاقی برای او خیلی دشوار بوده است با کسی که از پدر و مادر مهربانی زاده شده و دوران کودکی خوبی داشته است مقایسه نمی شود. به قول قرآن کریم: لا یکلف الله نفساً الا ما آتاها.

پس هر کسی در حد توان و در حد داشته هایش مورد بازخواست قرار می گیرد.

موفق باشید. :Hedye:

دوستان برای بداخلاقی باید به روانشناس مراجعه کنند تا دلایل اصلی آن (کودکی، ژنتیک و ...) ریشه یابی بشه و از طریق رواندرمانی یا دارودرمانی برای درمان این مشکل اقدام کنند.

وایسلی گوجا;386063 نوشت:
دوستان برای بداخلاقی باید به روانشناس مراجعه کنند

بهترین روانشناسان اهل بیت هستند.

رذائل اخلاقی یکی دو تا نیست. زیاد هستند و درمان آنها هم زیاد است. اگر یک مشکل اخلاقی خاصی مد نظرتان است بفرمائید.
ولی بطور کلی اگر منظورتان است کتاب معراج السعادة را بگیرید از اول تا آخرش بخوانید و عمل کنید.
معاونت تهذیب حوزه هم سی دی های خوبی از سخنرانی های اساتید اخلاق تولید کرده است که البته منبع آنها هم همین کتاب است.

صدور انقلاب;386206 نوشت:
بهترین روانشناسان اهل بیت هستند.

من اهل بیتی دور و بر خودم نمی بینم و تنها افرادی که می بینم افرادی هستند که دانشگاه میرن و تحصیل می کنند.

یامین;385729 نوشت:
سلام منم یه سوال داشتم اگه افرادی مثل پدرمون زودعصبانی میشه چطوربایدبرخوردکرد؟وقتی خونه میادازفرط خستگی بیشتروقتازودجوش میاره !حالاماخانوادشیم ومیدونیم خیلی خسته است اما بیرونم میریم بعضی وقتاخیلی جوش میاره ودعوابامردم چکاربایدبکنم؟هم پدرمه هم سیده هرچی نصیحتم میکنم فایده نداره لطفاماروهم دراین تاپیک راهنمایی بفرمایید.

با سلام و عرض ادب.

مدارا کردن هنری است که به تجربه آموخته می شود. یکی از ظرائف مدارا کردن این است که ما از شرایط تنش زا دوری کنیم یا این که حداقل خودمان چنین زمینه ای را فراهم نسازیم.

هر کسی نقاط ضعفی دارد. یکی ممکن است از تحقیر شخصیت متنفر باشد. دیگری از پرحرفی اطرافیان. شخصی از بی نظمی و شلختگی انزجار دارد. فردی هم ممکن است از پشت گوش انداختن کارها عصبانی شود... درایت ما در هوش هیجانی و جلوگیری از تنش این است که نقاط حساس طرف مقابل را بخوبی شناسایی کنیم.

مثلاً شما باید ببینید پدر محترمتان در چه مواردی خشمگین می شوند. چگونه باید چیزی از ایشان خواست؟ چگونه باید با ایشان صحبت کرد؟ چه مقداری طول می کشد تا خستگی ایشان برطرف شده و نفس تازه کنند؟ در چه حالتی ایشان با مردم درگیر می شوند؟ آیا زمان خرید است؟ آیا در هنگام رانندگی است؟ هنگام دیدن ناهنجاری های اجتماعی است؟ هرگونه تأثیرگذاری بر ایشان هم تنها از طریق شناسایی همین نکات امکان پذیر است.

خلاصه این که نسخه پیشگیری و درمان این مشکلات کاملاً شخصی است و نمی توان نسخه ای کلی بجز ملاحظات فوق ارائه کرد چرا که راهکارها مورد به مورد متفاوت است.

موفق و سلامت باشید. :Hedye:

alisajadi;375445 نوشت:
سلام
امام علي ميفرمايند كه هر دردي دوايي دارد ولي بد اخلاقي دوايي ندارد

[=microsoft sans serif]

با توجه به بررسی که بنده داشتم چنین حدیثی را از حضرت علی علیه السلام نیافتم لطفا آدرس دقیق حدیث را بفرمایید

وایسلی گوجا;386313 نوشت:
من اهل بیتی دور و بر خودم نمی بینم و تنها افرادی که می بینم افرادی هستند که دانشگاه میرن و تحصیل می کنند.

احادیث آنها را می توانید دور و بر خودتان ببینید. دیدن جسم مادی آنها خیلی دردی را دوا نمی کند. اول و آخر عمل کردن به گفته های آنهاست که به درد انسان می خورد.
یکی از صحابه که نزدیک ده سال در خانه پیامبر اسلام ص زندگی کرد و خدمتکار ایشان بود (البته با اصرار خودش خدمتکار پیامبر ص شده بود) آخرش هم هیچ بهره ای از این مصاحبت نبرد و گمراه شد.
مهم احادیث آنهاست. البته احادیث واقعی. نه تولیدات کارخانه های حدیث سازی دشمنان اهل بیت مانند معاویه.
در ضمن اهل بیت به دور و بر کسی نمی رود. دیگران باید به دور و بر اهل بیت بروند و از علوم آنها استفاده کنند و این رفتن لزوما فیزیکی نیست. همینکه بخواهید از علوم آنها استفاده کنید آنها خودشان به شما کمک می کنند و راه صحیح را به روشهای مختلف و اکاه معجزه آسا به شما نشان می دهند.
والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا.
شما یک قدم به سمت آنها حرکت کنید آنها ده قدم به سمت شما می آیند.

آرامش;380108 نوشت:
سلام

اما با آدم های فوق العاده بداخلاق باید چیکار کنیم؟؟؟ خیلی به آدم انرژی منفی میدن!! آدمو عصبی میکنن!:Ghamgin:


[=microsoft sans serif]

در رابطه با برخورد کردن با آدمهای بد اخلاق در ابتدا لازمه یه شناخت کافی از خودمون ومیزان توانایی هامون در این رابطه داشته باشیم. در مرحله ی اول لازمه خودمون خوش اخلاقی را در رفتار وگفتار وکردارمون متجلی کنیم وبه اصطلاح خوشخو وخوشگو وخوشرو باشیم .همانطور که در روایات هم به ما توصیه شده که برای راهنمایی دیگران با عمل خود اقدام نمایید نه با زبان وصرفا توصیه ونصیحت.

بنابراین در برخورد با آدمهای بد اخلاق مهمترین شرط ،تلاش برای خلق نیکو داشتن ودر کنار آن سعه ی صدر می باشد چرا که اگر صبوری لازم نباشد نه تنها مشکل حل نخواهد شد بلکه کینه وکدورت ها نیز بیشتر خواهد شد.پس چنانچه مطمئنید که راهنمایی شما در هدایت آن شخص به خوش خلقی ، موثر است واحتمال تاثیر مثبت می دهید می توانید غیر مستقیم واز طریق عمل خود،او را دعوت به خوش اخلاقی نمایید اما چنانچه این نوع ارتباط باعث تاثیر پذیری خود شما از شخص بد اخلاق می شود به کم کردن رابطه اکتفا نمایید البته نه به آن میزان که به صله ی رحم آسیبی وارد شود.

شما با صبر وبردباری و مدیریت اخلاقی، می توانید برخوردهای تلخ و بد اخلاقیهای دیگران را خنثی کنید وبا تدبیر لازم فضای تلخ بد اخلاقی را به خوش اخلاقی تبدیل نمایید گاهی این امر با تغییر فضا ومکانی که شخص بد اخلاق در آنجا حضور دارد شدنیست وگاهی با تغییر دادن موضوع و معطوف نمودن توجه شخص بد اخلاق به امری دیگر تا کم کم ودر دارز مدت بتوانید تاثیر مطلوبی روی او داشته باشیدواز عورض بد اخلاقی او کمتر آسیب ببینید.

pargaj;380408 نوشت:
بنام او

و بپذیریم که اگر میتوانیم فقیر را {

فقیر پول و اخلاق و علم و آگاهی و ازاین دست را} اگر میتوانیم از فقرشان بکاهیم یا آنان را بیرون بیاوریم و اگر در نهایت نمیتوانیم یا نتوانستیم یا علیرغم تلاشهایمان یا علاقه و میل باطنیمان در توانمان نبود که چنین نماییم ، شاید بهترباشد که شدیدا از این افراد حتی اگر دوستان و همسایه و همکار یا حتی یکی از اعضای خانواده یا اقوام و آشنایان هم میباشند و تنها برای خودشان و آینده فرزندان معصوم خودمان فاصله گرفته یا آنهارا طرد نماییم ...................

{درپناه او}


[=microsoft sans serif]

هرچند مطلب مطرح شده با بحث تاپیک مرتبط نیست اما در رابطه با مطلبی که بیان نمودید لازم است بگوییم در آموزه های اسلام یکی از مهمترین اموری که به آن توصیه شده است بحث معاشرت وبرادری ودوستی می باشد تا جایی که گستردگی این توصیه ما را بر دوستی وبرادری با پیروان دیگر ادیان الهی نیز تحریض می نماید.وتاجایی که این نوع ارتباطات اثر نامطلوب بر زندگی انسان نداشته باشد این امر نیکو شمرده شده است.همانگونه که حضرت علی علیه السلام در نامه 53 نهج البلاغه می فرمایند:


[=microsoft sans serif]دل خود را آکنده از مهر ومحبت ولطف نسبت به مردم گردان زیرا که مردم دو دسته اند،یا برادر دینی تواند یادر آفرینش همانند تو.
[=microsoft sans serif]
پس توصیه به مهربانی وارتباط با دیگران اصل اساسی واولیه در اسلام است.

در رابطه با فقرا وارتباط با آنها نیز اسلام ما را به مرزبندی دعوت ننموده است چرا که برتری افراد را ثروت ندانسته وحتی پیروان پیامبران واز جمله پیامبر اسلام نیز اکثریت از فقرا بودند .در آموزه های اسلام در ارتباط با فقرا به ما به شدت توصیه شده است وفاصله گرفتن یا طرد آنان بدلیل فقر مالی جایز شمرده نشده است.

امام سجّاد عليه السّلام نيز در دعا از خدا چنين مى خواهد:

«اللَّهُمَّ حَبِّبْ الىَّ صُحْبَةَ الْفُقَراءِ وَ اعِنّى‏ عَلى‏ صُحْبَتِهِمْ بِحُسْنِ الصَّبْرِ»

«صحیفه سجادیه دعای 30»

اى خداى من! رفاقت وهمنشينى فقيران را محبوب من گردان و مرا با صبرى نيكو برهمنشينى آنها يارى فرما.

صدور انقلاب;386405 نوشت:
احادیث آنها را می توانید دور و بر خودتان ببینید. دیدن جسم مادی آنها خیلی دردی را دوا نمی کند. اول و آخر عمل کردن به گفته های آنهاست که به درد انسان می خورد.
یکی از صحابه که نزدیک ده سال در خانه پیامبر اسلام ص زندگی کرد و خدمتکار ایشان بود (البته با اصرار خودش خدمتکار پیامبر ص شده بود) آخرش هم هیچ بهره ای از این مصاحبت نبرد و گمراه شد.
مهم احادیث آنهاست. البته احادیث واقعی. نه تولیدات کارخانه های حدیث سازی دشمنان اهل بیت مانند معاویه.
در ضمن اهل بیت به دور و بر کسی نمی رود. دیگران باید به دور و بر اهل بیت بروند و از علوم آنها استفاده کنند و این رفتن لزوما فیزیکی نیست. همینکه بخواهید از علوم آنها استفاده کنید آنها خودشان به شما کمک می کنند و راه صحیح را به روشهای مختلف و اکاه معجزه آسا به شما نشان می دهند.
والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا.
شما یک قدم به سمت آنها حرکت کنید آنها ده قدم به سمت شما می آیند.

دوست عزیز مسائل روانی که همینطوری نیستند با خوندن یک حدیث برطرف بشه. این مسائل ریشه های عجیب در کودکی و ... افراد دارند و نیازمند فرد متخصص است (که شاید اون متخصص کمکی از احادیث گرفته باشه) که این مسائل رو ریشه یابی کنه و به شخص کمک کنه.

تولد دوباره;382367 نوشت:

با توجه به اینکه انسان اشرف مخلوقاته و همه نوع قدرتی در درونش نهفته است ( بیشترش تا حالا کشف نشده ) ، اگر که زمین مناسب برای ساخت رو نداشت ، آیا ممکنه که این زمین را برای خودش بسازه ؟
می دونید که برای استحکام بخشی به خاک باید یک سری مواد به اون اضافه بشه . آهک مورد نیاز برای استحکام بخشی به این زمین چیه ؟

[=microsoft sans serif]همانطور که می دونید اخلاق وتجلی خصوصیات اخلاقی در وجود ما نیازمند یک پشتوانه می باشد تا با وجود آن پشتوانه خصوصیات اخلاقی استمرار داشته باشد واز هر گونه نقص و کم کاستی وانحراف بدور باشد. منتها پشتوانه ی اخلاق برای افراد ومکاتب گوناگون ،متفاوت است بعضی پشتوانه ی امر اخلاقی را سودجویی ومنفعت طلبی می دانند وبرخی صرفا رفاه اجتماعی وبعضا وجدان ویا عقل به تنهایی، اما آنچه که در آموزه های اسلام به عنوان پشتوانه ی اخلاق معرفی می شود وجود انگیزه ی الهی در عمل اخلاقیست که این انگیزه از منبع وحی سرچشمه می گیرد واخلاق با وجود این پشتوانه ماندگار خواهد بود وبدون هیچ نقص وانحراف.بنابراین زمینه ی مساعد برای اخلاق اسلامی، کسب معرفت نسبت به اصول اعتقادی دین است هرچقدر که ما نسبت به اصول اعتقادی محکم تر باشیم نتیجه وثمره ی این اعتقاد مرغوب تر خواهد بود از درخت اعتقادات درست میوه ای همچون اخلاق اسلامی به بار خواهد نشست.
در اين حالت فضائل اخلاقى با انگیزه های معنوی انجام می شود ورسیدن به کمال مهمترین هدف برای انسان اخلاق مدار خواهد بود چرا که با همان معرفت به دنبال رسیدن به کمال است وقصد دارد هرچه بیشتر وبیشتر صفات الهی را در خود متجلی کند.[=microsoft sans serif]
بنابراين، پاكى اخلاق و عمل و تزكيه كامل انسان جز در سايه ايمان به خدا و رحمت او ممكن نيست.

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]كوتاه سخن اين كه، قويترين و عاليترين پشتوانه اخلاق، ايمان به خدا و احساس‏ مسؤوليّت در پيشگاه اوست. ايمانى كه فراتر از مسائل مادّى است

وایسلی گوجا;386445 نوشت:
دوست عزیز مسائل روانی که همینطوری نیستند با خوندن یک حدیث برطرف بشه.

کی گفت با فقط با خوندن یک حدیث.
با شنیدن یا خواندن یک حرف روانشناس هم برطرف نمیشن.
ولی با عمل کردن به گفته های اهل بیت حتما برطرف میشن.

نقل قول:
این مسائل ریشه های عجیب در کودکی و ... افراد دارند و نیازمند فرد متخصص است (که شاید اون متخصص کمکی از احادیث گرفته باشه) که این مسائل رو ریشه یابی کنه و به شخص کمک کنه.

اگر کسی فقط و فقط به حرفهای قرآن و معصومین عمل کنه (نه اینکه فقط بخواند) می تواند تمام مشکلات روانی خودش را برطرف کند.
البته ممکن است روانشناس ها هم با هر روشی بتوانند بعضی یا بسیاری از مشکلات روانی را برطرف کنند.

سینا;386400 نوشت:
[=microsoft sans serif]

با توجه به بررسی که بنده داشتم چنین حدیثی را از حضرت علی علیه السلام نیافتم لطفا آدرس دقیق حدیث را بفرمایید

سلام
من هم آدرس دقیقی ندارم
تو رادیو یا تلویزیون شنیدم

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام..

سینا;386429 نوشت:
هرچند مطلب مطرح شده با بحث تاپیک مرتبط نیست اما در رابطه با مطلبی که بیان نمودید لازم است بگوییم در آموزه های اسلام یکی از مهمترین اموری که به آن توصیه شده است بحث معاشرت وبرادری ودوستی می باشد تا جایی که گستردگی این توصیه ما را بر دوستی وبرادری با پیروان دیگر ادیان الهی نیز تحریض می نماید.وتاجایی که این نوع ارتباطات اثر نامطلوب بر زندگی انسان نداشته باشد این امر نیکو شمرده شده است.همانگونه که حضرت علی علیه السلام در نامه 53 نهج البلاغه می فرمایند:

pargaj;380408 نوشت:
اگر میتوانیم فقیر را {فقیر پول و اخلاق و علم و آگاهی و ازاین دست را} از فقرشان بکاهیم

pargaj;380408 نوشت:
اگر میتوانیم فقیر را {فقیر پول و اخلاق و علم و آگاهی و ازاین دست را} اگر میتوانیم از فقرشان بکاهیم یا آنان را بیرون بیاوریم و اگر در نهایت نمیتوانیم یا نتوانستیم یا علیرغم تلاشهایمان یا علاقه و میل باطنیمان در توانمان نبود که چنین نماییم ..؟؟؟؟؟؟

pargaj;380408 نوشت:
شاید بهترباشد که شدیدا از این افراد حتی اگر دوستان و همسایه و همکار یا حتی یکی از اعضای خانواده یا اقوام و آشنایان هم میباشند و تنها برای خودشان و آینده فرزندان معصوم خودمان فاصله گرفته یا آنهارا طرد نماییم

pargaj;380408 نوشت:
تا پس از فرهنگ شدن چنین باورهایی که تاثیرات مثبتش بیش از تاثیرات منفی اش خواهندشد

pargaj;380408 نوشت:
والدین بی مسئولیت امروز

pargaj;380408 نوشت:
والدین بی مسئولیت امروز در فردا ، کمی بیشتر بفکر فردای فرزندان معصوم خود باشند یا بیفتند و کمی بیشتر در قبال آنان احساس مسئولیت نمایند

pargaj;380408 نوشت:
والدین بی مسئولیت امروز در فردا ، کمی بیشتر بفکر فردای فرزندان معصوم خود باشند یا بیفتند و کمی بیشتر در قبال آنان احساس مسئولیت نمایند که این فرزندان یا افراد چه زود ممکن است بدنیا آیند و چه زود ممکن است رشد و نمو نمایند و چه زود هم ممکن است بزرگ شوند و چه زود هم ممکن است توسط نزدیکان یا جامعه و بدلیل بیکاری و انواع فقر ، طرد شوند

pargaj;380408 نوشت:
تا شاید طی مدت زمان نه چندان دور آینده ، نسلهای بعدی ما بتوانند با هضم چنین نسخه هایی ملت و انسانهایی پولدار و مومن یا باایمان و متشخص تر گردیده یا خود تحویل این آب و خاک مقدس نمایند

pargaj;380408 نوشت:
که البته چون ممکن است این تاثیرات در درازمدت هیبت نحس خود را آشکار نمایند ، شاید برای تعداد محدودی خواننده یا شنونده گرامی و محترم و در همان لحظه یا زمان،باورش کمی سخت یا کمی دشوار آید اما ..؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ضمن عرض سلام و عرض ادب مجدد خدمت جناب سینای بزرگوار و همه اساتید بزرگوار دیگری که احتمالا همفکر و هم عقیده جناب سینای عزیز میباشند..؟؟

ابتدا میبینید که تمام هدف این حقیر هم ابتدا فقرزدایی بود .. اما ..؟؟ اما از نوع دیگری که چون بحث راجب به آن کمی طولانی خواهدبود فعلا میتوانم توجه شما عزیز و بزرگوار را به وبلاگ ذیل متن امضا و بخش داستان فقر که شاید حاصل 15 سال تحقیق و طی نمودن انواع فراز و نشیبهای تعدادی خانوارهای هموطن بوده باشد جلب نمایم که ..؟؟ {که البته آن نیز فعلا بنا بدلایلی و از جمله درخواست تعدادی ازدوستان {خوانندگان بزرگوار} بجهت رفع شلوغی صفحه نخست و ایجاد صفحه یا وبلاگی جداگانه برای درج مطالب آن .. برداشته شده که البته مقداری از متن داخل داستان هم اینک بر روی صفحه نخست {شماره 5 بخش داستانها} و همچنان موجود میباشد که شاید بتواند تاحدود کمی شبهاتی را رفع نماید که البته قصد و هدف نهایی اش این خواهدبود تا بگوید : فقر در واقع یک پدیده خلقتی بسیار موثر و مفید بوده که فعلا بدلیل سهل انگاری ما انسانها تبدیل به یک معضل گردیده که ..؟؟

سینا;386429 نوشت:
دل خود را آکنده از مهر ومحبت ولطف نسبت به مردم گردان زیرا که مردم دو دسته اند،یا برادر دینی تواند یادر آفرینش همانند تو.

که اما باید گفت بله ، حرف و هدف و افکار شما کاملا متعالی و نیکو و بلکه اصل و هدف همه ما مردم و انسانها نیز همین است که انواع فقر را {و ازجمله بداخلاقی را که نوعی فقر محسوب خواهدشد} باید از جامعه شیعی،ایرانی و انسانی خود و با کمک یکدیگر بزداییم و در واقع فقر را به جایگاه اصلی و حقیقی خود بازگردانیم .. اما ..؟؟

اما این امر چگونه قابل تحقق خواهد بود ..؟؟ مهم این است که واقعا چگونه ..؟؟
آیا شما یا دیگر اساتید بزرگوار {اعم از کاربران گرامی و پاسخگویان بزرگوار} راه حلی برای برطرف نمودن انواع فقرهای مضر در ذهن دارید ..؟؟ فقرهایی نظیر فقر علمی که به عقیده خودم بداخلاقی را نیز در زیرمجموعه خود خواهدداشت .. یا فقرهایی نظیر فقر مالی که احتمالا خود زاینده انواع فقر علمی و اخلاقی شده و خواهندشد ..؟؟

اگر راه حلی جدید اما متفاوت با روشهای روز دارید .. بسم ا... بفرمایید ..
{البته راه و روشهای عملی بسیار آسان که نیاز به این نباشد که منه نوعی {معذرت میخواهم تنبل یا دل مرده و ناامید} قرارباشد اعمال بسیارسختی را از سر بگذرانم یا دانلهای تاریک و صعب العبور را تارسیدن به کمال اخلاقی طی نمایم}

{درپناه او .. همواره موفق و سربلند و شادباشیم}[/]

شنیدم که نماز شب موجب خوش اخلاقی میشه.

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام..

pargaj;388164 نوشت:
آیا شما یا دیگر اساتید بزرگوار {اعم از کاربران گرامی و پاسخگویان بزرگوار} راه حلی برای برطرف نمودن انواع فقرهای مضر و البته از جمله بداخلاقی در ذهن دارید ..؟؟

pargaj;388164 نوشت:
اگر راه حلی جدید اما متفاوت با روشهای روز یا امروز دارید .. بسم ا... بفرمایید ..

mah.17;388177 نوشت:
شنیدم که نماز شب موجب خوش اخلاقی میشه.

ضمن تشکر ویژه ازشما دوست گرامی بخاطر حضور واعلام نظرتان ..

pargaj;388164 نوشت:
{البته راه و روشهای عملی بسیار آسان که نیاز به این نباشد که منه نوعی {معذرت میخواهم تنبل یا دل مرده و ناامید} قرارباشد اعمال بسیارسختی را از سر بگذرانم یا دانلهای تاریک و صعب العبور را تارسیدن به کمال اخلاقی طی نمایم}

{باسپاس}[/]

alisajadi;385235 نوشت:
سلام
ممنونم از همه و ببخشید که دیر ازتون تشکر کردم
راستش من بد اخلاقی ام ارثی هست
پدر من خیلی بد اخلاق و خیلی مومنه
دلیل بد اخلاقیش هم به خاطر دوران بچگیشونه(مثلا بچه طلاق بودن و بچه جنگ و مشکلات دیگه داشتن)
حالا آیا پدرم گناه میکند؟
آخرت و عاقبت پدرم که مومن هست و متاسفانه بداخلاقه چیه؟
یا مثلا کسان دیگری که مومن هستند و گناه میکنند چیه؟(مثلا کسانی که دروغ میگن و بداخلاقن)
من چطور؟

همانطور که می دانید رذائل اخلاقی ممکن است ریشه ها ودلایل گوناگونی داشته باشد عوامل نفسانی(مانند تاثیرات ژنتیکی) ویا عوامل جسمانی( مانند وجود بیماری های جسمی) وعوامل خارجی (مانند تاثیر تربیت ومحیط ودوست و..)اما نکته ی قابل توجه این است که تاثیر این عوامل در حد مقتضی می باشد نه در حد علت تامه. بنابراین اگر کسی با این شرایط روبرو باشد ودچار رذیله ی اخلاقی شود این عوامل نمی تواند دلیلی باشد برای توجیه گناه هرچند که اگر این دلایل وعوامل وجود داشته باشند شخص نسبت به کسی که با این عوامل روبرونیست سخت تر می تواند خودرا از آن رذیله دور نماید ولی در عوض اجر بیشتری نیز نصیب او خواهد شد.
در ضمن بررسی اعمال انسان در نزد خداوند به گونه ای است که به کوچکترین مقدار از عمل نیک وبد انسان رسیدگی می شود و هر کس متناسب با میزان عمل مورد عذاب وثواب قرار خواهد گرفت.

تولد دوباره;385323 نوشت:
یکی از نزدیک ترین یاران پیامبر ( ص ) مرحوم می شوند ، پیامبر برای تشییع جنازه ایشان حاضر شده و تا زمان دفن کردن ایشان هم حضور دارند ، اما به ایشان پشت کرده و میروند . اصحاب از پیامبر میپرسند که چرا به او پشت کرد ؟ گفت :" این شخص با اینکه مومن بود و یار من ، اما در خانه اش بد اخلاق بود و خانواده اش را با بد اخلاق اذیت می کرد .

.

داستان به شکل دقیق بدین صورت آمده است:
امام صادق (عليه السلام) مى فرمايد : گروهى نزد پيامبر خدا آمدند و او را به مرگ سعد بن معاذ خبر دادند ، پيامبر با اصحاب براى تجهيز سعد حركت كردند ، و در حالى كه بر چهارچوب در غسّال خانه قرار داشتند به غسل دادن بدن سعد فرمان دادند . هنگامى كه او را حنوط و كفن كردند و بر تخته اى براى حمل به سوى بقيع قرار دادند ، حضرت با پاى برهنه و بدون عبا دنبال جنازه حركت كردند ، سپس گاهى طرف راست جنازه را بر دوش مى گرفتند و گاهى طرف چپ را تا به قبر رسيدند . پيامبر وارد قبر شد و با دست مباركش لحد چيد و از اصحاب مى خواست كه سنگ و خاك به حضرت دهند تا روزنه هاى بين لحد را بگيرد ; چون فارغ شدند و خاك روى لحد ريخته شد و قبر به طور كامل بسته شد ، فرمود : من مى دانم به زودى جنازه مى پوسد ولى خدا بنده اى را دوست دارد كه هرگاه كارى مى كند محكم و استوار انجام مى دهد ، به اين خاطر در چينش لحد و بستن روزنه هاى آن با سنگ و خاك دقت كردم . در آن لحظه مادر داغديده سعد از گوشه اى فرياد برداشت : اى سعد ! بهشت بر تو گوارا باد ، ولى پيامبر فرمودند : اى مادر سعدا مطلبى را بر پروردگارت در مورد فرزندت اين گونه قاطع و يقينى نسبت مده ; زيرا فشار سختى به سعد وارد شد !!
چون پيامبر و مردم از دفن سعد برگشتند ، گفتند : اى پيامبر خدا ! كارى را از شما در مورد سعد ديديم كه بر كسى نديديم ، با پاى برهنه و بدون عبا تشييع جنازه آمديد . فرمودند : در اين حالت به فرشتگانى كه به تشييع آمده بودند اقتدا كردم . گفتند : گاهى جانب راست و گاهى جانب چپ جنازه را بر دوش گرفتيد . فرمود : در تشييع جنازه دستم در دست جبرئيل بود ، آنچه او انجام داد من انجام دادم . گفتند : شما براى غسلش اجازه دادى و بر او نماز گزاردى و لحدش را چيدى آن گاه گفتى : فشارى سخت بر او وارد شد ! فرمود : آرى ، زيرا با خانواده اش بداخلاق بود !

به نقل از پایگاه استاد انصاریان

alisajadi;385421 نوشت:
والا روم نمیشه
من میخوام بدونم که آخرت و عاقبت این افراد چگونه است؟
بهشت یا جهنم؟

[=microsoft sans serif]همانطور که می دانید مشخص کردن ومعین نمودن بهشتی یا جهنمی بودن افراد در دست ما نیست مگر این که با رجوع به قرآن وکلام ائمه ی معصومین علیهم السلام معیارها وملاک های بهشتی شدن یا جهنمی بودن را بدست آوریم.بنابراین در رابطه با هیچ شخصی به صراحت نمی شود گفت که جهنمی است یا بهشتی مگر این که قرآن وعده بهشت یا جهنم به او داده باشد ویا در کلام معصوم علیهم السلام مستقیم به بهشتی یا جهنمی بودنش اشاره شده باشد
یکی از ویژگی های روز قیامت عمومیت وشمول حسابرسی آن است که شامل همه ی انسان ها از اولین تاآخرین آنها می شود.البتّه كسانى هستند كه به خاطر زشتى فوق ‏العاده اعمال، يا نيكويى فوق‏ العاده آن، بدون حساب وارد جهنّم يا بهشت مى‏شوند و به تعبير ديگرحساب آنها روشن است.

در حديثى از امام زين‏ العابدين عليه السلام مى‏ خوانيم:

«إِعْلَمُوا عِبَادَ اللَّهِ! إِنَّ أَهلَ الشِّرْكِ لَاتُنْصَبُ لَهُمُ الْمَوَازِينُ وَلَاتُنْشَرُ لَهُمُ الدَّوَاوِينُ وَ إِنَّما يُحْشَرُونَ إِلى‏ جَهَنَّمَ زُمَراً؛

بدانيد اى بندگان خدا! كه مشركانِ (لجوج و طغيانگر) ترازوى سنجش اعمال براى آنها برپا نمى ‏شود و نامه اعمالشان بررسى نمى‏ گردد؛ بلكه گروه گروه بسوى جهنم فرستاده مى‏ شوند».

تفسیر نوالثقلین ج4 ص507

یکی دیگر از ویژگی های قیامت، دقّت در حساب است به گونه ای که، ، گاهى به عنوان «مثقال ذرّه» (سنگينى يك ذرّه) و گاهى به عنوان «مثقال خردل» (سنگينى يك دانه خردل، كه دانه بسيار كوچكى است و ضرب‏ا لمثل در كوچكى قرار گرفته، مانند تعبير به «سرِ سوزن» كه در فارسى به كار مى‏ رود) به آن اشاره شده است.

بنابراین عده ای حساب بهشتی یا جهنمی بودنشان مطابق با گفته ی قرآن روشن است .بديهى است كه هم گروهی که بی حساب وارد جهنم می شوندو هم گروههايى كه بدون حساب وارد بهشت مى‏شوند، كسانى هستند كه آنقدر در طريق معصيت، يا طاعت قدم برداشته و در ناپاكى و يا در مسير پاكى گام نهاده ‏اند به گونه‏ اى كه وجودشان يكپارچه نور، يا ظلمت است و با چنين شرايطى نياز به حساب ندارند.
اما اکثر انسانها جزء دسته ی سوم می باشند یعنی متناسب با عمل در مدت زمان مشخصی از نعمات بهشت بهره می برند ویا متناسب با عمل در مدت معینی از آتش جهنم در عذاب خواهند بود

وایسلی گوجا;386313 نوشت:
من اهل بیتی دور و بر خودم نمی بینم و تنها افرادی که می بینم افرادی هستند که دانشگاه میرن و تحصیل می کنند.

شمااون عزیزان رونمی بینیداماانهاکه شمارامی بینند
به طبع روانشناسی که اعتقادمذهبی داشته باشه ازروانشناس ودرس خونده ی بی دین بهتره
دیدنشون بصیرت میخوادوعشق

یامین;385729 نوشت:
سلام منم یه سوال داشتم اگه افرادی مثل پدرمون زودعصبانی میشه چطوربایدبرخوردکرد؟وقتی خونه میادازفرط خستگی بیشتروقتازودجوش میاره !حالاماخانوادشیم ومیدونیم خیلی خسته است اما بیرونم میریم بعضی وقتاخیلی جوش میاره ودعوابامردم چکاربایدبکنم؟هم پدرمه هم سیده هرچی نصیحتم میکنم فایده نداره لطفاماروهم دراین تاپیک راهنمایی بفرمایید.

[=microsoft sans serif]همانطور که در پست ابتدایی تاپیک اشاره شد لازم است ریشه ی بد اخلاقی ها را پیدا کنیم.چه زمانی که خود ما بد اخلاق می شویم وچه زمانی که اطرافیان ما دارای این ویژگی هستند.بنابراین لازم است این موضوع ریشه یابی شود البته وجود رذائل در افرادی که کمی سنشان بالا رفته، نهادینه شده است وریشه کن کردن آنها نه اینکه محال، اما تا حدی سخت ومشکل خواهد بود.با توجه به این که هر شخصی نوع زندگی مخصوص به خود دارد ودارای روحیات خاص وشرایط زندگی خانوادگی وتربیت متفاوت از دیگری می باشد بنابراین ارائه ی راهکار در این موارد نیازمند بررسی دقیق شرایط زندگی فردی واجتماعی وحتی آگاهی یافتن از سن وشغل وبیماری های جسمی و... می باشد. البته اگر بخواهیم یک راهکار عمومی ارائه دهیم باید بگوییم برای حذف یک رذیله ی اخلاقی در مرحله ی اول خود شخص باید نسبت به وجود این رذیله آگاه باشد وقصد جدی در ترک آن داشته باشد تا وقتی که خود شخص اراده ی رفع رذیله را نداشته باشد تلاش ما برای حذف آن به نتیجه ی مطلوبی نخواهد رسید منتها در این میان ما لازم است حد اقل در تشدید کردن بد اخلاقی نقشی نداشته باشیم چرا که خیلی از مواقع ایجاد شرایط بد اخلاقی برای پدر ،توسط اطرافیان انجام می گیرد گاهی مادر وگاهی فرزندان وحتی گاهی اطرافیان یا عوامل دیگر منجر به بد اخلاقی می شوند از بین این امور بعضی تحت کنترل ما نیستند ویا ما به سختی قادر به کنترل آنها هستیم مانند شرایط اجتماعی واتفاقات ناخواسته در اجتماع که در این شرایط نیز کاری از دست ما بر نمی آید اما از بین عوامل تشدید کننده ی بد اخلاقی بعضی ممکن است مستقیم یا غیر مستقیم تحت کنترل ما باشد.اگر رفتار مادر یا فرزندان دیگر ویا حتی خود ما باعث بد اخلاقی پدر می شود بهتر است به جای نصیحت به پدر،وقت بر روی تغییر رویه ی سایر اعضای خانواده گذاشته شود تا آنها با برخورد مناسب در حل این مشکل دخیل باشند .گاهی دلایل جزئی باعث بد اخلاقی می شود که لازم است این بهانه های جزئی را دست پدر ندهیم تا کمتر شاهد بد اخلاقی ایشان باشیم گاهی افراد از زیاد بودن صدای تلویزیون ویا حتی اتو نبودن لباسشان ویا آماده نبودن غذا وعواملی از این دست، عصبانی می شوند بنابراین بر ما لازم است تا شرایط را با کمک اعضای خانواده به گونه ای ایجاد نماییم تا کمتر آثار بد اخلاقی پدر را مشاهده نماییم.
البته تاکید می کنم که به هيچ وجه از اين كه بتوانيد رفتارها را در خانواده اصلاح كنيد، مأيوس نباشيد، و براى نصيحت پدرتان به هيچ وجه از روش مستقيم استفاده نكنيد؛ بلكه از روش‏هاى غير مستقيم استفاده نماييد؛ اگر پدرتان از کسی حرف شنوی دارد ویا حرف بعضی اشخاص در ایشان موثر می افتد می توانید از ایشان کمک بگیرید.
از آن جايي كه رفتار و روحيه پدر با گذر عمر به صورت يك صفت ثابت شخصيتي درآمده است، دير و سخت تغيير مي پذيرد. متحول ساختن فردي با چنين وضعيت روحي و رواني بس دشوار و نيازمند صبر و حوصله و همين طور تدبير و هوشياري و ظرافت هاي رفتاري خاص است.
اکثر افرادبد اخلاق، در زمان بد اخلاقی پرخاشگر هم می شوندودر عین حال ، خود را محق می دانند و عامل بروز عصبانیت خود را طرف مقابل خود می دانندبر ما لازم است در نصیحت کردن آنها در این زمان به شدت پرهیز نماییم.

yanoor;385820 نوشت:
//////////////////////////////////

مومن بداخلاق نمی شود مگر بداخلاقیشون ذاتی باشه که بیشتر باید تحمل کنید و غیر مستقیم شروع به عوض کردن اخلاق بدشان نمایید


[=microsoft sans serif]

بد اخلاقی در خانواده علل مختلفی دارد. برخی به صورت ژنتیکی زمینه بد اخلاقی را دارند،. اما گاهی این بد اخلاقی به نحوه نگرش فرد نسبت به واقعیات جامعه ای که در آن زندگی می کند، باز می گردد. بسیار پیش می آید که یک فرد نسبت به یک مساله که در محیط بیرونی اتفاق می افتد، عصبی می شودو واکنش نشان می دهد؛ در حالی که دیگران از کنار آن مورد به راحتی عبور می کنند، چون واقعیات موجود در جامعه و محیط برای همه افراد، یکسان است. در این شرایط باید نوع نگاه و نگرش فرد را کشف کنیم و در پی اصلاح آن باشیم. باید باورهای غلط، نوع نگاه و نگرش، تعابیر و تفاسیری که به صورت اشتباه در ذهن فرد شکل می گیرد را کشف کنیم و با تغییر این نوع نگرش نادرست، تلاش کنیم تا این موضوعات باعث ناراحتی فرد نشود و سرانجام حالت های عصبی و پرخاشگری وبد اخلاقی در فرد بروز نکند.

.

وایسلی گوجا;386063 نوشت:
دوستان برای بداخلاقی باید به روانشناس مراجعه کنند تا دلایل اصلی آن (کودکی، ژنتیک و ...) ریشه یابی بشه و از طریق رواندرمانی یا دارودرمانی برای درمان این مشکل اقدام کنند.

[=microsoft sans serif]
دراینکه ما باید برای درمان بسیاری از بیماری های روحی واخلاقی خود به روانشناس ویا در ادامه به روانپزشک مراجعه کنیم شکی نیست منتها نکته ی قابل توجه این است که استفاده از این راهکار به عنوان آخرین مرحله ونه اولین مرحله معرفی می شود چرا که انسان در مرحله ی اول لازم است با آگاهی از وجود رذیله ی اخلاقی در خویش سعی بر رفع ریشه های آن داشته باشد تا با از بین بردن عوامل موثر در رذیله،بتواند خود را از آثار بد آن محفوظ نماید بنابراین بکار گیری اراده وتمسک پیدا کردن به دستورات اخلاقی وآموزه های اسلام وجزم نمودن عزم خویش مینی بر ترک رذیله( البته بعد از شناخت علت) واستفاده از مهمترین راهکار اخلاقی یعنی تهذیب وتزکیه می تواند به ما ،در ترک خصوصیات بد اخلاقی کمک کند اما چنانچه انسان سعی خود را نمود واز هیچ تلاشی دریغ نکرد وهمواره از راههای ارائه شده بهره برد اما نتیجه ندید(که البته هم بعید است ونادر) در ادامه برای حل مشکل می تواند به روانپزشک یا روانشناس هم مراجعه نماید.فراموش نکنیم که دستورات اسلام اگر به درستی اجرا شود بهترین درمان است.

آینده;388164 نوشت:
ضمن عرض سلام و عرض ادب مجدد خدمت جناب سینای بزرگوار و همه اساتید بزرگوار دیگری که احتمالا همفکر و هم عقیده جناب سینای عزیز میباشند..؟؟

که اما باید گفت بله ، حرف و هدف و افکار شما کاملا متعالی و نیکو و بلکه اصل و هدف همه ما مردم و انسانها نیز همین است که انواع فقر را {و ازجمله بداخلاقی را که نوعی فقر محسوب خواهدشد} باید از جامعه شیعی،ایرانی و انسانی خود و با کمک یکدیگر بزداییم و در واقع فقر را به جایگاه اصلی و حقیقی خود بازگردانیم .. اما ..؟؟

اما این امر چگونه قابل تحقق خواهد بود ..؟؟ مهم این است که واقعا چگونه ..؟؟
آیا شما یا دیگر اساتید بزرگوار {اعم از کاربران گرامی و پاسخگویان بزرگوار} راه حلی برای برطرف نمودن انواع فقرهای مضر در ذهن دارید ..؟؟ فقرهایی نظیر فقر علمی که به عقیده خودم بداخلاقی را نیز در زیرمجموعه خود خواهدداشت .. یا فقرهایی نظیر فقر مالی که احتمالا خود زاینده انواع فقر علمی و اخلاقی شده و خواهندشد ..؟؟

اگر راه حلی جدید اما متفاوت با روشهای روز دارید .. بسم ا... بفرمایید ..
{البته راه و روشهای عملی بسیار آسان که نیاز به این نباشد که منه نوعی {معذرت میخواهم تنبل یا دل مرده و ناامید} قرارباشد اعمال بسیارسختی را از سر بگذرانم یا دانلهای تاریک و صعب العبور را تارسیدن به کمال اخلاقی طی نمایم}

{درپناه او .. همواره موفق و سربلند و شادباشیم}

[=microsoft sans serif]همانطور که مطرح کردید فقر می تواند عامل بسیاری از مشکلات باشد والبته نه تنهافقر مالی بلکه انواع فقر در حیطه های مختلف می تواندآسیب زا باشد. در روایات نیز به این مساله توجه شده است
منتها شما مساله ی فقر مالی را مهمترین نوع فقر دانسته اید وبه وجودآمدن انواع فقر را نتیجه ی این نوع فقر می دانید در حالی که در روایات بدترین نوع فقر،نه فقر مالی بلکه جهل ونادانی معرفی شده است بنابراین جهل ونادانی خود عامل ایجاد کننده ی سایر فقرها خواهد بود.
چرا که اگر انسان از بهترین سرمایه یعنی عقل بدرستی ودر جهت مطلوب استفاده نماید حتی می تواند بر مشکلات فقر مالی نیز که بعضا نتیجه ی فشارعوامل اجتماعیست فائق آید وبهترین تدبیرها را در سخت ترین شرایط فراهم کند.

در ضمن لازم است توجه کنید که فقر مالی نیز همیشه ارمغان حکومتها نیست بلکه خیلی از مواقع سوءتدبیر در اموروتنبلی وسستی وکوتاهی کردن وضعف مدیریت در زندگی عامل ایجاد فقر می شود. اسراف، تن پرورى، نداشتن تدبير و مديريت اقتصادى خانواده، نبود تقدير و ضابطه در دخل و خرج، تقليد از ديگران در رفاه ‏طلبى، مدگرايى و خوشگذرانى نيز مى ‏تواند فقرو تنگدستى را به دنبال خود بياورد كه دين مقدس اسلام با همه اين عوامل به شدت مبارزه كرده است.
[=microsoft sans serif]
بنابراين در فقری كه ناشى از تنبلى و فرار از كار يا سوء مديريت باشد باید خود را سرزنش نماییم نه جامعه وحکومت را.
[=microsoft sans serif]

امروزه با چشم خود مى‏ بينيم كه فقر سرچشمه مفاسد بى‏ شمارى؛ مانند ابتلا به مواد مخدّر، فحشا، خيانت، سرقت، خدمت به اجانب و مانند آن مى ‏شود اما لازم است به این نکته ی اساسی توجه کنیم که چنانچه انسان از مهمترین ابزار یعنی تزکیه برخوردار باشد و[=microsoft sans serif]همواره از نیروی انقلاب درون یعنی انقلاب خود علیه خود [=microsoft sans serif]برخوردار باشد در برخورد با مساله ی فقر بهترین تصمیمات را می گیرد ودچار گناه نمی شود اما چنانچه وجودش از این امر تهی باشد با دارا بودن بهترین امکانات نیز دچار گناه می شود.

نکته ی دیگری که جا دارد در اینجا متذکر شویم این است که شما به دنبال راهی آسان وبی دردسر هستید در واقع می خواهید از لقمه ی آماده بهره ببرید وخوب این امریست که با رسیدن به سعادت وکمال وموفقیت جور در نمی آید چون جنس سعادت وخوشبختی والبته جنس کمال جنس سختی وتلاش وکوشش پی در پی است پس اگر بدنبال راحتی هستید قطعا به نتیجه ی مطلوبی نخواهید رسید.

اميرمؤمنان على عليه السلام مى ‏فرمايد:

إنَّ الأَشْياءَ لَمّا ازْدَوَجَتْ إزْدَوَجَ الْكَسَلُ وَ الْعَجْزُ فَنَتَجا بَيْنَهَما الْفَقْرَ »

آن روز كه همه چيز با هم ازدواج كردند «تنبلى» و «ناتوانى» به هم آميخته و از آن دو فرزندى به نام «فقر و تنگدستى» متولد شد!

بحارالانوار ج78 ص59

بنابراین همه چيز در پرتو سعى و كوشش به دست مى ‏آيد اين حقيقتى است كه اسلام به ما آموخته است.
تنبلى، سستى، ناتوانى، و فرار از برابر حوادث سخت و مشكلات، چيزى است كه با روح ايمان هرگز سازگار نيست.اينها مولودى جز فقر، فقر در همه جهات، فقر اقتصادى و اخلاقى و معنوى نخواهد داشت، در حالى كه مردم با ايمان بايد در تمام جهات متّكى به خود و بى‏ نياز باشند.

سوال:
بد اخلاقی چیست؟ وچگونه درمان می شود؟

پاسخ:
سوء خلق ویا بد اخلاقی یکی از رذائل اخلاقیه که بیشتر مواقع هم با ترشرویی وبد زبانی همراه میشه و میشه گفت این خصوصیت اخلاقی از نتایج غضب وخشم هست.شكّى نيست كه بدخوئى و كج خلقى انسان را از خدا و خلق دور میكنه وانسان با داشتن چنین خصوصیتی در زمره ی گناهکاران قرار میگیره

در روایات به شخص بد اخلاق وعده ی عذاب الهی داده شده وتنفرمردم از او هم، نتیجه ی اجتماعی این خصوصیت بیان شده .از آنجایی که همواره در مورد رفع رذائل اخلاقی این توصیه به همه ی ما شده که هم از طریق علمی برای رفع رذیله اقدام کنیم وهم از روش عملی .بنابراین بر ما لازمه که نسبت به آثار سوئی که در بد اخلاقی هست وعوارض دنیوی واخروی ومفاسد فردی واجتماعی اون آگاهی کسب کنیم تا بتونیم این رذیله ی اخلاقی را از خودمون دور کنیم.در واقع توجه کردن به آثار بد بداخلاقی واز طرفی نظر به فواید وآثار خوب خوش اخلاقی اولین قدم علمیه که در این زمینه سراغ داریم.

مهمترین نکته ای که شخص بد اخلاق میتونه بهش توجه کنه اینه که این بد اخلاقی، او را از خداوند دور میکنه واین عارضه بدترین اثرهر گناهیه. پس لازمه مدام به خودش متذکر بشه که با سوءخلق یک قدم از خداوند دورتر میشه البته سعی بر خوش اخلاقی برای کسی که سالها با این خصوصیت بد اخلاقی خو گرفته در مرحله ی اول همراه با تکلف وسختیه اما با مرور زمان میتونه این رذیله را از خودش دور کنه. خوش خلقى را- هرچند تصنّعى باشه -باید در زندگی خودمون وروابطمون پیاده کنیم تا کم کم به صورت ملکه در بیاد.

یه نکته ای که میشه ازش در دورشدن از این صفت کمک گرفت اینه که انسان به محض اینکه میخواد گناه انجام بده خودش متوجه میشه البته این میزان توجه ، به میزان غفلت افراد و بیدار بودن ندای فطرت اونها هم بستگی داره ولی در کل به ندرت ممکنه انسان دیندار گناه کنه وخودش متوجه نباشه بنابراین به محض احساس بد اخلاقی در وجود خودمون لازمه خودمون را به امور متفاوت مثل مطالعه وورزش و..سرگرم کنیم تا از اون فضایی که در اون قرار داریم فاصله بگیریم وهمین امر باعث کم رنگ شدن این رذیله میشه.

اگرسوال شود که با آدم های بداخلاق چگونه باید رفتار کرد؟؟؟
در پاسخ میگوئیم
در رابطه با برخورد کردن با آدم های بد اخلاق در ابتدا لازمه یه شناخت کافی از خودمون ومیزان توانایی هامون در این رابطه داشته باشیم. در مرحله ی اول لازمه خودمون خوش اخلاقی را در رفتار وگفتار وکردارمون متجلی کنیم وبه اصطلاح خوشخو وخوشگو وخوشرو باشیم
بنابراین در برخورد با آدم های بد اخلاق مهمترین شرط ،تلاش برای خلق نیکو داشتن ودر کنار آن سعه ی صدر می باشد چرا که اگر صبوری لازم نباشد نه تنها مشکل حل نخواهد شد بلکه کینه وکدورت ها نیز بیشتر خواهد شد.

با صبر وبردباری و مدیریت اخلاقی، می توانید برخوردهای تلخ و بد اخلاقی های دیگران را خنثی کنید وبا تدبیر لازم فضای تلخ بد اخلاقی را به خوش اخلاقی تبدیل نمایید گاهی این امر با تغییر فضا ومکانی که شخص بد اخلاق در آنجا حضور دارد شدنیست وگاهی با تغییر دادن موضوع و معطوف نمودن توجه شخص بد اخلاق به امری دیگر تا کم کم ودر دارز مدت بتوانید تاثیر مطلوبی روی او داشته باشید.

در موردچگونگی برخورد با پدر بد اخلاق باید گفت:
با توجه به این که هر شخصی نوع زندگی مخصوص به خود دارد ودارای روحیات خاص وشرایط زندگی خانوادگی وتربیت متفاوت از دیگری می باشد بنابراین ارائه ی راهکار در این موارد نیازمند بررسی دقیق شرایط زندگی فردی واجتماعی وحتی آگاهی یافتن از سن وشغل وبیماری های جسمی و... می باشد.

البته اگر بخواهیم یک راهکار عمومی ارائه دهیم باید بگوییم برای حذف یک رذیله ی اخلاقی در مرحله ی اول خود شخص باید نسبت به وجود این رذیله آگاه باشد وقصد جدی در ترک آن داشته باشد تا وقتی که خود شخص اراده ی رفع رذیله را نداشته باشد تلاش ما برای حذف آن به نتیجه ی مطلوبی نخواهد رسید منتها در این میان ما لازم است حداقل در تشدید کردن بد اخلاقی نقشی نداشته باشیم
چرا که خیلی از مواقع ایجاد شرایط بد اخلاقی برای پدر ،توسط اطرافیان انجام می گیرد گاهی مادر وگاهی فرزندان وحتی گاهی اطرافیان یا عوامل دیگر منجر به بد اخلاقی می شوند از بین این امور بعضی تحت کنترل ما نیستند ویا ما به سختی قادر به کنترل آنها هستیم مانند شرایط اجتماعی واتفاقات ناخواسته در اجتماع که در این شرایط نیز کاری از دست ما بر نمی آید

اما از بین عوامل تشدید کننده ی بد اخلاقی بعضی ممکن است مستقیم یا غیر مستقیم تحت کنترل ما باشد.اگر رفتار مادر یا فرزندان دیگر ویا حتی خود ما باعث بد اخلاقی پدر می شود بهتر است به جای نصیحت به پدر،وقت بر روی تغییر رویه ی سایر اعضای خانواده گذاشته شود تا آنها با برخورد مناسب در حل این مشکل دخیل باشند .گاهی دلایل جزئی باعث بد اخلاقی می شود که لازم است این بهانه های جزئی را دست پدر ندهیم تا کمتر شاهد بد اخلاقی ایشان باشیم گاهی افراد از زیاد بودن صدای تلویزیون ویا حتی اتو نبودن لباسشان ویا آماده نبودن غذا وعواملی از این دست، عصبانی می شوند

بنابراین بر ما لازم است تا شرایط را با کمک اعضای خانواده به گونه ای ایجاد نماییم تا کمتر آثار بد اخلاقی پدر را مشاهده نماییم.البته تاکید می کنم که به هيچ وجه از اين كه بتوانيد رفتارها را در خانواده اصلاح كنيد، مأيوس نباشيد، و براى نصيحت پدرتان به هيچ وجه از روش مستقيم استفاده نكنيد؛ بلكه از روش‏هاى غير مستقيم استفاده نماييد؛ اگر پدرتان از کسی حرف شنوی دارد ویا حرف بعضی اشخاص در ایشان موثر می افتد می توانید از ایشان کمک بگیرید.

از آن جايي كه رفتار و روحيه پدر با گذر عمر به صورت يك صفت ثابت شخصيتي درآمده است، دير و سخت تغيير مي پذيرد. متحول ساختن فردي با چنين وضعيت روحي و رواني بس دشوار و نيازمند صبر و حوصله و همين طور تدبير و هوشياري و ظرافت هاي رفتاري خاص است.
اکثر افرادبد اخلاق، در زمان بد اخلاقی پرخاشگر هم می شوندودر عین حال ، خود را محق می دانند و عامل بروز عصبانیت خود را طرف مقابل خود می دانندبر ما لازم است در نصیحت کردن آنها در این زمان به شدت پرهیز نماییم.

در مورد ریشه های بد اخلاقی باید گفت:
همانطور که می دانید رذائل اخلاقی ممکن است ریشه ها ودلایل گوناگونی داشته باشد عوامل نفسانی(مانند تاثیرات ژنتیکی) ویا عوامل جسمانی( مانند وجود بیماری های جسمی) وعوامل خارجی (مانند تاثیر تربیت ومحیط ودوست و..)اما نکته ی قابل توجه این است که تاثیر این عوامل در حد مقتضی می باشد نه در حد علت تامه.بد اخلاقی ممکنه دلایل متعددی داشته باشه عواملی مثل گرسنگی ،تشنگی،خستگی، تاثیرپذیری از دوستان بد اخلاق ویا حتی بیماری هم ممکنه باعث بد اخلاقی بشه که لازمه به این عوامل توجه کنیم و در رفعشون اقدام کنیم.

بنابراین اگر کسی با این شرایط روبرو باشد ودچار رذیله ی اخلاقی شود این عوامل نمی تواند دلیلی باشد برای توجیه گناه هرچند که اگر این دلایل وعوامل وجود داشته باشند شخص نسبت به کسی که با این عوامل روبرو نیست سخت تر می تواند خودرا از آن رذیله دور نماید ولی در عوض اجر بیشتری نیز نصیب او خواهد شد. گاهی نیز بد اخلاقی به نحوه نگرش فرد نسبت به واقعیات جامعه ای که در آن زندگی می کند، باز می گردد.

بسیار پیش می آید که یک فرد نسبت به یک مساله که در محیط بیرونی اتفاق می افتد، عصبی می شودو واکنش نشان می دهد؛ در حالی که دیگران از کنار آن مورد به راحتی عبور می کنند، چون واقعیات موجود در جامعه و محیط برای همه افراد، یکسان است. در این شرایط باید نوع نگاه و نگرش فرد را کشف کنیم و در پی اصلاح آن باشیم. باید باورهای غلط، نوع نگاه و نگرش، تعابیر و تفاسیری که به صورت اشتباه در ذهن فرد شکل می گیرد را کشف کنیم و با تغییر این نوع نگرش نادرست، تلاش کنیم تا این موضوعات باعث ناراحتی فرد نشود و سرانجام حالت های عصبی و پرخاشگری وبد اخلاقی در فرد بروز نکند.

موضوع قفل شده است