جمع بندی چرا در قرآن به فلسفه حج اشاره ای نشده است؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا در قرآن به فلسفه حج اشاره ای نشده است؟

سلام علیکم
بسیاری از احکام و قوانین و مناسک ها و وقایع و باور ها در دستگاه دین، به نظر خیلی از کسان در نگاه اول بی معنا و غلط به نظر می رسد...

مثلا زیاد شنیده اید که می گویند، آحه کعبه رفتن یعنی چه؟؟مگر خدا خانه دارد؟؟

خوب اصل دین که قرآن باشد، معمولا به این دست انتقاد ها به طور مستقیم و روشن پاسخ نداده، مثلا در قرآن به روشنی و به وضوح اشتباه نکنم مستقیما فلسفه ی اجرای مراسم حج ذکر نشده....و این کار بر دوش علمای مخصوصا عصر حاظر افتاده که جواب منتقدان را بدهند و فلسفه ای برای این مناسک و آئین و باور ها پیدا کرده و توضیح دهند....خیلی از این فلسفه چینی های علما منبع قرآنی و حدیثی روشن و واضح و پایه های عقلی یقینی ندارند، و خیلی از منتقدان در قبول آنها مردد هستند و اغلب آنها را از دیدگاه خود متضاد و متناقض با یک سری شواهد و قرائن قرآنی و تاریخی می دانند....یا آنها را شایسته ی دینی که از دیدگاه خود، اصول و پایه هایش عقلانی نیست، نمی دانند...یا مهمتر از همه، منتقدان، این فلسفه چینی های علما را متناقض و متضاد هم می بینند

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد میقات

سوال:
چرا در قرآن به فلسفه حج اشاره ای نشده است؟

پاسخ:
با سلام و درود

چون مطالب به صورت کلی بیان شده و نیاز است تا با جزئیات بیشتری پیگیری شود، بنده نیز در ابتدای گفتگو، چند نکته کلی عرض می کنم:

1. قرآن معمولا موضوعات و مسائل را بطور کلی بیان می کند و تفصیل و تشریح جزئیات و ... آن بر عهده سنت (معصومین علیهم السلام) است؛ کما این که وظیفه ما نیز مراجعه و پیروی از ثقلین (قرآن و امامت) است.

2. فلسفه همه احکام برای ما روشن نیست بلکه برخی از آن ها که آن هم در روایات اشاره شده، روشن است. البته روشن بودن یا نبودن فلسفه احکام، در حقانیت و حکیمانه بودن احکام تاثیری ندارد.

3. فلسفه احکامی که پشتوانه نقلی و روایی دارد را می توان به صورت قطعی و موارد دیگر را به صورت احتمالی مطرح کرد.

4. فلسفه احکامی که عالمان و اندیشمندان دین بیان می کنند، پشتوانه نقلی، عقلی یا ... دارد و این گونه نیست که با نقل های معتبر و موثق و یا با اصول عقلی، در تناقض باشد.

5. برای حج و نیز برای برخی از مناسک حج، فلسفه هایی در روایات بیان شده است. این ها هیچ کدام با هم در تضاد و تناقض نیستند.

لطفا اگر مورد خاصی مد نظرتان است، آن را مطرح کنید تا گفتگو بر روی موضوع مشخصی ادامه پیدا کند.

موضوع قفل شده است