جمع بندی نحوه تکلم جناب سلمان با اعراب

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه تکلم جناب سلمان با اعراب

باعرض سلام وقبولی طاعات .نحوه تکلم جناب سلمان فارسی با اعراب چگونه بوده است .ایا ایشان به زبان عربی ارتباط زبانی برقرلر می کردند .یا اینکه به زبان فارسی در این صورت زبان فارسی ان زمان چه تفاوتی با زمان ما دارد .

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد ممسوس

پرسش:
نحوه تکلّم جناب سلمان فارسی با اعراب چگونه بوده است.؟

پاسخ:
طبق شواهد و قرائن تاریخی سلمان فارسی از صحابه بزرگ پیامبر و از یاران خاص امیرالمومنین (علیه السلام) به هر دو زبان فارسی و عربی سخن می گفته است و جالب این که تسلط بر زبان عربی داشته و با فصاحت سخن می گفته است. ظاهرا در اوائل حضور خویش در مدینه به فارسی سخن می گفته و کم کم با زبان عربی آشنا شده و به عربی سخن می گفت. اکنون به شواهد تاریخی این موضوع میپردازیم.

بنا بر گزارش تاریخی وقتی سلمان به محضر پیامبر (صلی الله علیه وآله) رسید زبان آن حضرت را متوجه نمی شد، به همین خاطر آن حضرت به یک یهودی که فارسی می دانست گفت بیا و ترجمه کن. چون سلمان مسلمانان را می ستود و یهودیان را مذمت می کرد، یهودی ناراحت شد و کلمات سلمان را به گونه ای دیگر ترجمه می کرد. یهودی به پیامبر گفت که سلمان به شما ناسزا می گوید. پیامبر گفت آیا این مرد فارس آمده تا ما را اذیت کند، جبرئیل نازل شد و کلام سلمان را برای پیامبر ترجمه کرد.

سپس پیامبر به تاجر یهودی فرمود: این سخن سلمان را جبرئیل جور دیگری برایم ترجمه کرد.؟! یهودی هم عصبانی شد و گفت : ای محمد (صلی الله علیه وآله) اگر فارسی می دانی پس چر از من ترجمه می خواهی؟ پیامبر فرمود: من تا به حال فارسی نمی دانستم اما الان جبرئیل به من آموزش داد. یهودی از گفته خویش پشیمان شد و شهادتین گفت و مسلمان شد. سپس پیامبر به جبرئیل فرمود: به سلمان عربی آموزش بده. جبرئیل به پیامبر گفت: به سلمان بگو چشمانش را ببندد و دهانش را بازکند. سلمان نیز چنین کرد. جبرئیل در دهان سلمان دمید و سلمان عربی آموخت.(1)
سلمان فارسی در اوائل حضورش در مدینه به فارسی غلیظ سخن می گفته
(2) اما به مرور زمان عربی را آموخته و به عربی فصیح صحبت می کرده است.
خطبه های متعددی از سلمان فارسی گزارش شده است که حاکی از فصاحت و بلاغت وی در سخنرانی است.(3)

در گزارش دیگری قیس بن مطاطیه بر عرب بودن خود فخر و مباهات می کرد و در مقابل به سلمان و بلال و صهیب طعنه و کنایه می زد که پیامبر در مقام دفاع از ان سه برآمدند و فرمودند پروردگار یكی است ، مادر یكی است و عرب بودن هیچ یك از شما از پدر و مادر به او نرسیده بلكه عربیت ، زبان (لغت) است . پس هر كس به عربى تكلم كند عرب است.(4)

این گزارش هم موید سخن گفتن سلمان فارسی به عربی است.
بنا بر این می توان گفت سلمان فارسی
(سلام الله علیه) هم فارسی و هم به عربی سخن گفته است.

ــــــــــــــــــــــــــ
(1) السيرة الحلبية (إنسان العيون في سيرة الأمين المأمون) ،ج‏1،ص:275.
(2) ذهبی تاریخ الاسلام ج 3 ص 520.
(3) احتجاج طبرسی، ج 2 ص 175و 252.
(4) سبل الهدی صالحی شامی، ج 10 ص 119، تاریخ دمشق ؛ ج 6، ص 200. حیاة الصحابه ، ج 2، ص 253 از: كنزالعمال ، ج 7، ص 46. المنار، ج 11، ص 258 و 259.


موضوع قفل شده است