معنای «إمام مأمون»

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
معنای «إمام مأمون»

بسم الله الرحمن الرحیم
درزیارت شریف آل یاسین این عبارت آمده:
السلام علیک ایّها«الامام المأمون» معنی «الامام المأمون»چیست؟
آیابه معنی امامی است که امین ومورد اعتماداست وخیانت در امانت الهی نمیکند؟یابه معنی امامی است که خودش امانت الهی است ومورد حفظ وحراست الهی است یعنی معادل عبارت «الامانه المحفوظه»است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

پیرامون معنای الامام المأمون که بصورت«السلام عليك ايها الامام المأمون ...» و خطاب به حضرت‏ ‏وليعصر«عجل الله تعالي فرجه الشريف» در آن زيارت آمده است می توان گفت:
1- مأمون و محفوظ بودن ايشان از خطا و جهل و‏ ‏اشتباه در امر امامت است.
2- به هرحال حفظ آن حضرت از خطرهاي زميني و‏ ‏آسماني به خاطر شمول رحمت خاص الهي بر آن حضرت مي‎باشد. و شكي نيست كه‏ ‏دعاي منتظرين آن حضرت نيز در شمول رحمت بيشتر الهي تأثير خواهد داشت. به علاوه‏ ‏آنچه در روايات مورد تأكيد قرار گرفته است.
یعنی در حقیقت جمع بین هردو مطلب ایرادی ندارد.

زیارت آل یاسین دوره ای برای شناخت امام معصوم (ع) وعمق بخشیدن به معارف شیعی است.

قالی;762785 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
درزیارت شریف آل یاسین این عبارت آمده:
السلام علیک ایّها«الامام المأمون» معنی «الامام المأمون»چیست؟
آیابه معنی امامی است که امین ومورد اعتماداست وخیانت در امانت الهی نمیکند؟یابه معنی امامی است که خودش امانت الهی است ومورد حفظ وحراست الهی است یعنی معادل عبارت «الامانه المحفوظه»است؟

سلام علیکم
اتصاف امام به مأمون همانند اتصاف ایشان به مهدی حکایت از این دارد که این حضرات کاملا مورد اعتماد هستند زیرا خداوند متعال به ایشان اعتماد نموده است و لذا آنها آنچه را که میگویند همانند پیامبر اسلام تنها از وحی گرفته شده است (ما ینطق عن الهوی)!
بر این اساس مأمون بودن امام ربطی به ایمنی ایشان از حوادث ندارد زیرا این صفت اختصاص به امام زمان علیه السلام ندارد.
همچنین خود امام زمان علیه السلام نیز مأمون به معنی ایمنی از حوادث نیستند. زیرا امام زمان اگر ایمن از حوادث روزگار بودند لازم نبود در غیبت به سر ببرند. این که گفته شده است و نیز دعای سلامتی حضرت نیز مورد برای تأکید نداشت.
امام خائف است یعنی خوف از کشته شدن و آسیب دیدن دارد. پس ایشان هم مثل بقیه در معرض حوادث مختلف هستندکه با دوری از علل این حوادث در ایمنی از این مسائل می باشند.

« السلام عليك ايها الامام المأمون »


«سلام بر تو اي پيشواي مطمئن و اي امام امين و مورد اطمينان و درود بر تو اي پيشواي امانتدار »امام به معناي پيشوا است. مأمون هم به معناي موثوق به است كسي كه مورد اطمينان و اعتماد و وثوق است. او پيشوايي است كه خدا مأمونش شمرده و مورد اعتماد و اطمينان دانسته كه امامت و رهبري خلقش را به او واگذارده است .
مسلماً خداوند امانت هاي خاصي دارد كه هر كس ظرفيت پذيرش آن را ندارد و تو امانتهاي خاص خداوند را نزد خودت داري .
در هر فرازي از اين زيارت، قلب ما را جهت مي دهند كه به كجا نظر كند و با چه معارفي به سر برد. در اين فراز نظر ما را به اماناتي مي اندازند كه در نزد آن حضرت هست و بايد آماده شد تا ما را از داشتن آنها بر خوردار كنند تا بتوانيم با اسماء خاص الهي حضرت را عبادت كنيم. توجه و تمركز و دلدادگي به انسان كامل، شرط برخوردا شدن از نور اسماء الهي است كه در نزد ما به صورت بالقوه به امانت گذارده اند. و در اين رابطه امام جان جهان و حامل همه ي اسراري است كه خداوند بايد بندگانش در ميان بگذارد و در همين رابطه كه خداوند به عنوان جامع جميع اسماء الحسني، مقصد اصلي جان انسانهاست، امام زمان«عجل الله تعالي فرجه الشريف» نيز مقصد اصلي جانها مي شود، چون قلب مبارك در محل تجليت تامه الهي اسماء است و هماهنگي با رضا و خشم قلب مقدس او، راه نزديكي به آن امانات الهي است كه همان اسماء الهي باشد، اسمائي كه آينه ي نظر بر حق اند، نظر بر حق كه جان جان همه است. پس سلام بر امامي كه وجود مقدسش حامل و امانت دار آينه هاي نمايش حق است. سلام بر امانت دار و امين اسماء الهي ، اميد را بر مي انگيزند ا ما از آن امانت محروم نگرديم
موضوع قفل شده است