جمع بندی مبارزه با خرافات؛ بررسی اهداف پیامبر اسلام (ص)

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مبارزه با خرافات؛ بررسی اهداف پیامبر اسلام (ص)

بی شک یکی از اهداف پیامبر اسلام :doa(1):ستیز با خرافات و ترویج قدرت فکری بوده است به صوری که حضرت می فرمایند: من برای این آمده ام که قدرت فکری بشر را تقویت کنمو با هر گونه خرافات به هر گونه که باشد حتی اگر به پیشرفت هدفم کمک کند سرسختانه مبارزه کنم و این یکی از افتخارات بزرگ پیامبر اسلام است. پیامبری که حاظر نشد حتی برای پیشبرد اهدافش از خرافات کمک گیرد با آنکه در ملتی به سر میبرد که خرافات جزئی از زندگی آنان بود!

اینجاست که می گویند هدف وسیله را توجیه نمی کند

پیامبر با تمام قوا تلاش میکرد که مردم بنده حقیقت باشند نه بنده افسانه و خرافات
در ادامه اشاره میکنیم به داستانی از یک مرگ غم انگیز برای پیامبر اسلام و مبارزه ایشان با خرافات
تنها فرزند پسر حضرت به نام ابراهیم درگذشت. پیامبر در مرگ وی بسیار گریست . در روز مرگ وی پدیده خورشید گرفتگی(زمانی که ماه بین خورشید و زمین قرار گیرد و سایه ماه روی زمین افتد) رخ داد، ملت خرافی عرب این را نشانه ی عظمت مصیبت دانستند و گفتند آفتاب برای مرگ فرزند پیامبر گرفته است. پیامبر این حرف ها را شنید. ایشان بالای مبنر رفتند و فرمودند: آفتاب و ماه دو نشانه بزرگ از قدرت بی پایان خداوند هستند و سر به فرمان او دارند و هرگز برای مرگ و زندگی کسی نمی گریند. در این لحظه از منبر پایین آمد و نماز آیات خواندند.
گرچه این پدیده و فکر مردم عقیده آنان را نسبت به رسالت پیامبر راسختر می ساخت و در ظاهر به پیشرفت آیین او کمک میکرد ولی او هرگز راضی نشد که موقعیت او از طریق خرافات در دل مردم تحکیم گردد
مبارزه پیامبر با خرافات در کودکی ایشان نیز قابل تامل است. نقل است از حلمیه دایه محمد صلی الله علیه و آلیه که وقتی کودکی در صحررا بود وقتی مهره یمنی را برای محافظت ایشان از دیو های صحرا به گردنشان آویختم، او گردنبند را به من داد و گفت: خدای من پیوسته با من است، نگهدار و حافظ من است.
منبع: vadesadegh.ir
سوال: آیا همراه داشتن قرآن جهت دفع بلا نیز مانند موارد بالا خرافه است؟؟
2- آیا بازو بند ها و گردنبند هایی که شامل آیات و ادعیه می باشند نیز خرافات و شرک محسوب می شوند
3- آیا همراه داشتن دعا های رفع بلا و آیات خاصی از قرآن خرافه است و شرک محسوب می شود؟ با توجه به اینکه حضرت امام صادق فرموده اند بسیاری از این بازوبند ها شرک محسوب میشود
با تشکر از شما:Gol:

با نام و یاد دوست





کارشناس بحث: استاد میقات

سوال:
آیا همراه داشتن قرآن جهت دفع بلا نیز مانند موارد بالا خرافه است؟؟
2- آیا بازو بند ها و گردنبند هایی که شامل آیات و ادعیه می باشند نیز خرافات و شرک محسوب می شوند
3- آیا همراه داشتن دعا های رفع بلا و آیات خاصی از قرآن خرافه است و شرک محسوب می شود؟ با توجه به اینکه حضرت امام صادق فرموده اند بسیاری از این بازوبند ها شرک محسوب میشود

پاسخ:
با سلام و درود
خرافه، به سخنان و مطالب بی اصل و اساس، بیهوده، افسانه و خیالی و ... گفته می شود. (1)

با این بیان، می توان گفت خرافه در دین، آن است که چیزی را که در دین جایی ندارد وارد دین نموده و به دین نسبت بدهند.

لذا باید دید چه چیزی از طرف معصومین اجازه داده و وارد شده است، و چه چیزی وارد نشده است.

در این زمینه یعنی جواز نوشتن قرآن و همراه داشتن قرآن برای دفع بالا و چشم زخم و ...، می توان به روایتی که معمّر بن خلّاد از امام رضا (علیه السلام) نقل می کند، استناد کرد:
"قَالَ كُنْتُ مَعَ الرِّضَا [علیه السلام] بِخُرَاسَانَ عَلَى نَفَقَاتِهِ، فَأَمَرَنِي أَنْ أَتَّخِذَ لَهُ غَالِيَةً، فَلَمَّا اتَّخَذْتُهَا فَأُعْجِبَ بِهَا فَنَظَرَ إِلَيْهَا، فَقَالَ لِي: يَا مُعَمَّرُ إِنَّ الْعَيْنَ حَقٌّ فَاكْتُبْ فِي رُقْعَةٍ الْحَمْدَ وَ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ وَ الْمُعَوِّذَتَيْنِ وَ آيَةَ الْكُرْسِيِّ وَ اجْعَلْهَا فِي غِلَافِ الْقَارُورَة"

معمّر بن خلاد می گوید: در خراسان متصّدى مخارج و کارهاى حضرت رضا (علیه‌ السلام) بودم. حضرت دستور دادند برایشان عطرى تهیه کنم، وقتى تهیه کردم شگفتى نموده و به آن نظر کرده و فرمودند: اى معمّر! چشم زخم واقعیت دارد، بر پارچه ‏اى سوره حمد و توحید و معوّذتین (ناس و فلق) و آیة الکرسى را بنویس و آن را در جلد قاروره و شیشه عطر قرار ده. (2)

نکته:
این امور اگر دفع بلا می کنند و اثر بخشی دارند، با اذن و اراده الهی است، نه این که به خودی خود خاصیتی داشته باشند. لذا در همه حال باید ذکر و یاد الهی فراموش نشود.

______________
(1) لغتنامه دهخدا؛ فرهنگ فارسی معین.
(2) مكارم الأخلاق، طبرسی، ص 386؛ بحارالأنوار، ج ‏60، ص 26.

موضوع قفل شده است