جمع بندی طلب کمک از دیگران در کنار کمک خواستن از خدا

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طلب کمک از دیگران در کنار کمک خواستن از خدا

با سلام
بنده یک سوال دارم اینکه ایا میشه در کنار درخواست از خدا برای براورده شدن یک حاجتی از شخص دیگری که شاید بتواند کمک کرد درخواست کمک کرد یا خیر؟
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام
بله با اعتقاد به این که همه کاره خداست و موثر اصلی و حقیقی در عالم اوست کمک خواستن از دیگران به این اعتقاد که آنها وسیله هستند اشکال ندارد.
درخواست کمک از غیر خدا، دو صورت دارد:
1. کمک خواهی از غیر خدا، خواه انسان یا عامل طبیعی، با اعتقاد به این که او در فعل و کمک رسانی خود، از خدا بی نیاز است و از موضع استقلال، انسان را یاری می کند، بى شک چنین استعانت و کمک خواهی، شرک است و ناپسند.
2. کمک خواهى از غیر خدا به قید این که این فرد، در کمک رسانی خود، از نیروی خدادادی بهره گرفته و انسان را یاری می کند، چنین کمک خواهی نه‏تنها مایه شرک نیست، بلکه عین توحید است،
اصولا زندگى بشر و جریان طبیعت، بر کمک‏گیرى از اسباب، استوار است و در این مسئله، هیچ فرقى میان اسباب طبیعى و غیبى نیست. انسان موحد، تنها بایستى به اسباب، به عنوان وسیله نگریسته، براى آنها، استقلال در تأثیر، قائل نشود.
بنابراین هرگاه درخواست کمک از فردی منوط به اذن الهی و مشیت او شود، طبعاً چنین درخواستی هر چند به ظاهر از غیر خداست، ولی در واقع درخواست کمک از خدا است که به این فرد قدرت و توانایی داده که در مواردی دیگران را یاری کند.
قرآن در موارد متعددى دستور می دهد، که از غیر او نیز استعانت بجوییم به این آیه بنگبرید:
«اِسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاهِ؛(بقره 45) از شکیبایی و نماز کمک بگیرید».
نماز و شکیبایی، فعل انسان است، و با انجام این دو فعل، انسان‏قوی و نیرومند می شود.
زندگی انسان در عالم ماده با عوامل متعددی از این دنیا با هم پیوسته است و انسان با اعتقاد به این که موثر اصلی در عالم خداست می تواند(باید) از این عوامل مادی استفاده کرده تا به مقصود خود برسد البته از راه های شرعی نه غیر شرعی: مثلا انسان که مریض می شود درست است که خدا شافی است اما این شفا را در گیاهی یا دارویی قرار داده است پس انسان برای شفای دردش باید از آن گیاه استفاده کند. و این منافاتی با خداباوری انسان ندارد بلکه عین خدا باوری است. و در بقیه امور اجتماعی هم همین گونه است گاهی حل مشکل انسان در دست یکی از بندگان و مخلوقات خداست انسان باید با عنایت به این که او از خود چیزی ندارد و همه چیز از سوی خداست برای رفع حاجت خود به سوی آن مخلوق برود و از طرفی هم خدا در دین به آن بنده اش دستور می دهد که نیاز برادر مومن خود را بر طرف کن.

با سلام

درخواست کمک از غیر خدا، دو صورت دارد: الف) کمک‌خواهی از غیر خدا خواه انسان باشد، خواه عامل طبیعی، با اعتقاد به این که او در فعل و کمک رسانی خود، از خدا بی نیاز بوده و از موضع استقلال، انسان را یاری می‌کند، چنین کمک‌خواهی، جز ( شرک ) نام دیگری ندارد. ب) استعانت از غیر خدا به قید این که این فرد، در کمک رسانی خود، از قدرت و نیروی خدا دادی بهره گرفته و انسان را یاری می‌کند، چنین کمک‌خواهی نه تنها مایۀ شرک نیست، بلکه عین توحید است. این آیه از سوره حمد را که در شب و روز می‌خوانیم، استعانت را به خدا منحصر می‌کند، این در مقابل کار مشرکان است که از بت‌های خود، طلب استعانت کرده و آنها را در فعل و کار خود مستقل می‌پنداشتند و مسلما چنین چیزی شرک محسوب می‌شود ولی اگر درخواست کمک از فردی از این قید پیراسته شد و او را موجودی غیر مستقل و کمک رسانی او را منوط به اذن الهی شمردیم، هرچند به صورت ظاهری کمک خواهی از غیرخداست ولی در واقع درخواست کمک از خدا است. قرآن در سورۀ حمد یادآور می‌شود که فقط از خدا استعانت بجوییم، ولی در موارد دیگر دستور می‌دهد، که ازغیر او نیز استعانت بجوییم مانند : « استعینوا بالصبر و الصّلاة » [ بقره ۴۵ ] « از شکیبایی و نماز کمک بگیرید ». مسلماً نماز و شکیبایی، فعل انسان است، و با انجام این دو فعل انسان قوی و نیرومند می شود. « و إن استنصروکم فی الدّین فعلیکم النّصر » [ انفال ۷۲ ] « هرگاه ( مومنان غیر مهاجر در مکه در حفظ دین خود ) از شما یاری طلبند، بر شماست که آنها را یاری کنید ». در واقع همۀ مسلمانان جهان، می‌دانند که نصرت واقعی از آن خداست، چنان که می‌فرماید: « و ما النصر الاّ من عند الله العزیز الحکیم » [ آل عمران ۱۲۶ ] « پیروزی تنها از جانب خداوند توانای حکیم است ». ولی در عین حال، در کلیه مسائل زندگی از یکدیگر کمک طلبیده و یکدیگر را کمک می‌کنند، و هرگز آن را با « و ایاک نستعین » منافی نمی‌دانند، و نکته در این است که هدف آیه، نقد کمک‌خواهی مشرکان است که از معبودهای خود کمک می‌طلبیدند، به تصور این که در افعال و اعمال خود، از خدا بی‌نیاز هستند. درخواست کمک از غیر خدا، به معنی درخواست دعا از آنان است که در حق ما انجام دهند، بنابراین درخواست کمک از ارواح اولیای الهی در صورتی که شرایط لازم را داشته باشد، مستجاب و نتیجه بخش خواهد بود.

پی‌نوشت: راهنمای حقیقت آیت الله سبحانی، صفحات ۱۵۹ - ۱۶۲

منبع: پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب


Persian110;920107 نوشت:
با سلام
بنده یک سوال دارم اینکه ایا میشه در کنار درخواست از خدا برای براورده شدن یک حاجتی از شخص دیگری که شاید بتواند کمک کرد درخواست کمک کرد یا خیر؟
با تشکر

سلام
اصلاً مگر ما در طول عمر خود كاري بجز اين مي كنيم كه از غير خدا نيز مدد بگيريم؟
منتهي چون اين مدد گرفتن ها برايمان عادي شده ، معمولاً متوجه آنها نمي شويم

كار اين دنيا استفاده از اسباب و علل است و خداوند اراده اش را با همين اسباب و علل محقق مي كند
نياز جنسي چگونه رفع ميشود؟ با وجود جنس مخالف

گرسنگي چگونه رفع ميشود؟ با خوردن غذا
و...........

حتي خداوند اِبا دارد از اينكه ما بندگان كارهايمان را بدون استفاده از اسباب و عل انجام بدهيم

امام صادق(ع):
أبَى اللّه ُ أن يُجرِيَ الأشياءَ إلاّ بِأسبابٍ ، فَجَعَلَ لِكُلِّ شَيءٍ سَبَبا و جَعَلَ لِكُلِّ سَبَبٍ شَرْحا ، و جَعَلَ لِكُلِّ شَرْحٍ عِلما ، و جَعَلَ لِكُلِّ عِلمٍ بابا ناطِقا ، عَرَفَهُ مَن عَرَفَهُ ، و جَهِلَهُ مَن جَهِلَهُ ، ذاكَ رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله و نَحنُ

خداوند ابا دارد از اين كه امور را جز از طريق اسباب فراهم آورد. از اين رو ، براى هر چيزى ، سببى قرار داده ، و براى هر سبب ، بيانى ، و براى هر بيان ، دانشى ، و براى هر دانشى ، درى. گويا هر كه آن در را شناخت ، علم را فهميد و هر كس آن را نشناخت ، جاهل ماند. آن در ، همان رسول خدا صلى الله عليه و آله و ما هستيم

براي مثال ، وقتي كسي بيمار ميشود ، بايد ابتدا پيش پزشك برود و دارو استفاده كند ، بعد از خدانيز بخواهد كه او را شفا بدهد
يا شخصي كه شغل ندارد ، اول بايد برود و دنبال شغل بگردد ، اما از خدا نيز طلب استمداد كند
پس نه تنها اشكال ندارد بلكه ضروري است و در راستاي خواست الهي

ولي در عين حال بايد بداند كه همهء هستي از خداست و لذا براي اين اسباب و علل از جمله ساير انسان ها ، قدرتي مستقل قائل نشود

Persian110;920107 نوشت:
با سلام
بنده یک سوال دارم اینکه ایا میشه در کنار درخواست از خدا برای براورده شدن یک حاجتی از شخص دیگری که شاید بتواند کمک کرد درخواست کمک کرد یا خیر؟
با تشکر

سلام
سوالتون یه خورده نامفهوم است
ببنید الان من مریض میشم یقینا باید به دکتر مراجعه کنم تا خوب بشم باید اطمینان داشته باشم این قرصی هایی که میخورم واسطه هستند اون دکتر واسطه هست و شفا دهنده اصلی خداست

برای مثال الان شما حاجتی دارید از به یکی میگه برام دعا کن که خدا حاجتم رو بهم بده یا برای گرفتن و زود اجابت شدن هر درخواست معقولی از خدا میتوانید
از نماز روزه زکات و کلا کارهایی خیر این وسایل نزدیک شدن به خدا هستند میتوانید حاجتون رو بخواید

سوال:
آیا میشود در کنار درخواست از خدا برای براورده شدن یک حاجتی از شخص دیگری که شاید بتواند کمک کرد درخواست کمک کرد یا خیر؟

جواب:
بله با اعتقاد به این که همه کاره خداست و موثر اصلی و حقیقی در عالم اوست، کمک خواستن از دیگران به این اعتقاد که آنها وسیله هستند اشکال ندارد.
درخواست کمک از غیر خدا، دو صورت دارد:
1. کمک خواهی از غیر خدا، خواه انسان یا عامل طبیعی، با اعتقاد به این که او در فعل و کمک رسانی خود، از خدا بی نیاز است و از موضع استقلال، انسان را یاری می کند، بى شک چنین استعانت و کمک خواهی، شرک است و ناپسند.
2. کمک خواهى از غیر خدا به قید این که این فرد، در کمک رسانی خود، از نیروی خدادادی بهره گرفته و انسان را یاری می کند، چنین کمک خواهی نه ‏تنها مایه شرک نیست، بلکه عین توحید است.
اصولا زندگى بشر و جریان طبیعت، بر استعانت از اسباب، استوار است و در این مسئله، هیچ فرقى میان اسباب طبیعى و غیبى نیست. انسان موحد، تنها بایستى به اسباب، به عنوان وسیله نگریسته، براى آنها، استقلال در تأثیر، قائل نشود.بن ابراین هرگاه درخواست کمک از فردی منوط به اذن الهی و مشیت او شود، طبعاً چنین درخواستی هر چند به ظاهر از غیر خداست، ولی در واقع درخواست کمک از خدا است که به این فرد قدرت و توانایی داده که در مواردی دیگران را یاری کند.
قرآن در موارد متعددى دستور می دهد، که از غیر او نیز استعانت بجوییم به عنوان نمونه «اِسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاهِ»؛ از شکیبایی و نماز کمک بگیرید.(1) نماز و شکیبایی، فعل انسان است، و با انجام این دو فعل، انسان‏ قوی و نیرومند می شود.
زندگی انسان در عالم ماده با عوامل متعددی از این دنیا با هم پیوسته است و انسان با اعتقاد به این که موثر اصلی در عالم خداست می تواند(باید) از این عوامل مادی استفاده کرده تا به مقصود خود برسد البته از راه های شرعی نه غیر شرعی: مثلا انسان که مریض می شود درست است که خدا شافی است اما این شفا را در گیاهی یا دارویی قرار داده است پس انسان برای شفای دردش باید از آن گیاه استفاده کند. و این منافاتی با خداباوری انسان ندارد بلکه عین خدا باوری است. و در بقیه امور اجتماعی هم همین گونه است گاهی حل مشکل انسان در دست یکی از بندگان و مخلوقات خداست انسان باید با عنایت به این که او از خود چیزی ندارد و همه چیز از سوی خداست برای رفع حاجت خود به سوی آن مخلوق برود و از طرفی هم خدا در دین به آن بنده اش دستور می دهد که نیاز برادر مومن خود را بر طرف کن.(2)

پی‌نوشت ها:
1.
بقره: 45.
2. سبحانی، جعفر، راهنمای حقیقت،
تهران مشعر 1386، صفحات ۱۵۹ - ۱۶۲.

موضوع قفل شده است