**** شیوه رفتار با جوانان ****

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
**** شیوه رفتار با جوانان ****

:Gol:سلام خدمت همه دوستان و بزرگواران عزیز و گرامی :Gol:

ضمن تبریک روز جوان خدمت همه جوانان عزیز اسک دین

در این تایپیک قصد داریم شیوه بر خورد با جوانان را بررسی کنیم
در این ارتباط لازمه که هم اساتید محترم و مهم تر از همه خود جوانان شرکت کنند

از جوانهای عزیز خواهش می کنم اون شیوه ای را که می پسنند با انها رفتار بشه را بیان کنند

از اساتید محترم هم می خوام شیوه درست و اصولی بر خورد با جوان را بیان کنند

تا انشاالله حداقل در همین کانون یاد بگیریم که چطور با این عزیزان بر خورد کنیم تا آنها را جذب خوبی ها و زیباییها و معنویات کنیم تا ................

در رويارويي و آموزش با نوجوان و جوان لازم است

رويي گشاده ،خلوص نيت، صداقت ، و ادبيات دلنشين

داشته و در جهت ايجاد اعتماد، کاستن فاصله ها

و ذهنيت شناسي تلاش کنيم

سلام

جوان کلمه ی است که از آن انرژی و خلاقیت جاری می شود .

پس رفتار با جوانان هم باید با انرژی باشد و باید خیلی منطقی

من به عنوان یک جوان دوست دارم که دیگران در برخوردشان با من هیجان من را درک کنند و به سر کوب کردن

هیجانات من تلاش نکنند.

خود را دانای کل ندانند و من را جوان بی تجربه.

به طور کل یک رفتار دوستانه به دور از هر گونه رفتار تند و زننده.

تقدیم به تمام جوانان::Gol:

چه زود گذشت

كاروان گذشت...

دانی كه نو بهار جوانی چسان گذشت؟
زود آنچنان گذشت، كه تیر از كمان گذشت
نیمی به راه عشق و جوانی تمام شد
نیم دگر بغفلت و خواب گران شد
صد آفرین به همت مرغی شكسته بال
كز خویشتن شد و، از آشیان گذشت
افسرده‌ای كه تازه گلی را ز دست داد
داند چها به بلبل بی خانمان گذشت
بنگر به شمع عشق، كه در اشك و آه او
پروانه بال و پر زد و، آتش به جان گذشت
بشنو درای قافله سالار زندگی
گوید به خواب بودی واین كاروان گذشت
ظالم اگر به تیغ ستم، خون خلق ریخت
از خون بیگناه، مگر می توان گذشت؟
(مشفق) بهار زندگیت گر صفا نداشت
شكر خدا كه همره باد خزان گذشت

مشفق كاشانی


سعه صدر، صبورى و مواجهه فراجريانى


طمانينه در رفتار و اعتماد به نفس در گفتار:
مربى و فرد تاثيرگذار بايد از اعتماد به نفس كافى در گفتار و وقار و طمانينه لازم در رفتار برخوردار باشد .
صرفا استفاده از اهرم تنبيه و يا تشويق مسير و فرايند تربيت را دچار انحراف و افراط و تفريط خواهد نمود .

استخدام و به كارگيرى علايق و سليقه هاى مقبول و انگيزه هاى فطرى نسل جوان:
بايد با شناخت ويژگى و خصوصيات رفتارى و گفتارى نوجوانان و جوانان و در واقع با مخاطب شناسى درست، دانست كه از جمله ويژگى هاى اين قشر، تجدد و نوگرايى، تحرك، تلاش، اميد، آرمان خواهى، آرمان گرايى، آزادى خواهى، نشاط و طراوت، لطافت، غرور، احساس خوشبختى، منزلت طلبى، جسارت و . . . مى باشد . مى بايست با به كارگيرى و استخدام علايق و سليقه هاى معقول و متناسب با اين ويژگى ها با او برخورد و رفتار كرد

تاكيد بر عزت نفس، تقويت خودباورى، وقار و اعطاى شخصيت به مخاطباز ديگر شيوه هاى رفتارى موردنظر در برخورد با نوجوانان و جوانان است .

مخاطب نوجوان و جوان وقتى احساس مى كند كه مربى ضمن احترام گذاشتن به وى و تاكيد بر عزت نفس وى، او را به عنوان يك شخصيت حقيقى و واقعى پذيرفته است

و او را محترم مى شمارد، به راحتى نه تنها سخنان او را مى پذيرد كه مجذوب و شيفته رفتار او مى گردد .


سلام دوستان !
به نظر من؛ یکی از مهمترین عللی که باعث شده جوانان ما نسبت به دین بی میلی و بی رغبتی نشان دهند، معرفی ناصحیح و بد تعلیمات دینی به آنهاست و ندانستن اینکه چگونه انها را باید به سوی دین، جذب کرد.

یکی از سؤالات مهم در شیوه تربیت، هدایت و راهنمایی جوانان و جذب آنان به سوی ارزش‌های دینی این است که آیا در جذب و هدایت آنان بر اصول "عقلی و استدلالی" باید تکیه نمود یا مبنای کار و فعالیت را "فطرت" و درون انسان قرار داد و با تسخیر دل و درون آنان و بیدار ساختن استعداد‌های خدادادی‌شان آنان را به سوی اخلاق و عرفان سوق داد یا مبنای فعالیت را رفتار‌های شرعی و مناسکی قرار دهیم که در این صورت عرصه کار احکام شرعی و توضیح المسایل می‌شود، یا مدار و محور کار تربیت و جذب جوانان به سوی دین را، عواطف و احساسات جوانان قرار دهیم؟

همه می‌دانیم که جوانان از جنبه‌های گوناگون: فردی خانوادگی و جنسی، احوال متنوع روانی و کثرت طلبی‌های مادی و معنوی دارند.
یکی از اندیشمندان در امر تربیت می‌گوید: "جوان‌ها مثل دانه‌های چوب کبریت نیستند که همه یک اندازه و یک شکل باشند و بشود آن ها را قالبی در قوطِی‌های همشکل بسته بندی یا دسته بندی کرد. هر آدمی برای خودش عالمی است"(1)
بنابر این نمی‌شود یک نسخه کلی برای همه جوانان یا نوجوانان نوشت.

به بیان دیگر: در امر تربیت و جذاب و هدایت جوانان یا نوجوانان باید از همه عناصر و شیوه ها بهره جست، هم از عقل استفاده کرد ، هم از نقل و حدیث و روایت، هم از اخلاق و عرفان، نیز احساسات و عواطف درونی باید بهره جست، چنان که به بیان احکام شرعی و مناسک عبادی پرداخت، لیکن میزان استفاده از هر یک از این عناصر بر حسب سن و دوره و مایه‌های اولیه تربیتی و حتی خصوصیات شخصی و فردی متفاوت است. نمی‌توانیم در صدد بهره وری از این عناصر را در دور? ابتدایی یا دور? راهنمایی یا متوسط و بالاتر را یکسان بگیریم.

- تبیین اهداف دین و نقش آن در زندگی :
بدون توجه به جنبه‌های گوناگون جوانان و نوجوانان و اصول مهمی که در مقدمه پاسخ ذکر کردیم، امر تربیت و جذب نوجوانان یا جوانان به سوی ارزش های دینی به نتیجه نخواهد رسید.
نکته اساسی که باید به آن توجه داشت این است که دین نیاز به تبلیغ به مفهوم رایج امروزی ندارد، بلکه نیاز به معرفی صحیح دارد. امروزه تبلیغ برای جنس و کالایی مورد دارد که نمی‌تواند خودش را نشان دهد، از این رو پیش از آن که بگوییم دین اسلام جامع ترین، کامل ترین و نیکوترین دین ها است، باید بگوییم دین اسلام چیست و اهداف آن کدام است؟
چه نقشی در زندگی مادی و معنوی انسان دارد ؟اگر حقیقت دین و نقش آن در خوشبختی انسان و اصلاح معاش و معادش به درستی تبیین گردد، فطرت دین گرا و خدا جویی جوانان آن را به راحتی می‌پذیرند.

- خوشایند سازی :
پیامبر اکرم(ص) گروهی را به سرپرستی "معاذ بن جبل" جهت ابلاغ دین و تبیین معارف بلند آن به یمن اعزام فرمود، هنگام عزیمت آنان چند نکته را تذکر داد از جمله فرمود:
1 - تا می‌توانید کار را برای مردم آسان کنید.دستور مسازید و تکالیف سختی بر مردم تحمیل نکنید که باعث اذیت و اضطراب خاطرشان شود.
2 - مردم را امیدوار کنید. از دین ناامید و مأیوس نسازید به مردم نوید و بشارت بدهید، در این صورت عزم و اراده گرایش و پیوستن به دین درآنان ایجاد می‌شود، و به کارهای نیک رغبت و علاقه پیدا می‌کند.
درک زبان، منطق و احساسات جوانان
بزرگ‌ترین مشکل رهبری نسل جوان، در نفهمیدن زبان و منطق او، احساسات ویژه و خواسته‌های واقعی و ادراکات خاص جوانی است، بنابر این برای پاسخگویی به نسل جوان و رهبری آنان به سوی دین و ارزش‌های معنوی، ابتدا باید "آنان را شناخت" و احساسات پرشور جوانی‌شان را درک نمود. نقاط قوّت و مثبت روحیات اخلاق و عملکرد‌های آنان را دریافت، نیز جهات ضربه‌ پذیری و منفی آنان را فهمید. روی نکات مثبت تکیه کرد و با دادن شخصیت وکرامت بر آنان، در دلشان نفوذ کرد.
شهید مطهری می‌گوید: ابتدا باید نسل جوان را بشناسیم. نسل جوان مزایا و عیب‌هایی دارد، زیرا این نسل یک نوع ادراکات و احساسات دارد که در گذشته نبود، از این جهت باید به او حق داد.در عین حال یک انحرافات فکری و اخلاقی نیز دارد و باید آن‌ها را شناخت و چاره کرد.(2)

-اجتناب از افراط و تفریط :
در هدایت نسل جوان همان گونه که باید به سلیقه‌ها و علاقه‌های آنان توجه کرد و امر رشد و تربیت آنان را با مقتضیات ذات و جوهره‌شان هماهنگ ساخت، باید از ایجاد شخصیت کاذب و توقع بی جا پرهیز نمود.
یکی از مسئولان دست‌اندرکار امر تربیت می‌گوید: برخورد با نسل جوان باید بر اساس واقع بینی، منطق و به دور از افراط و تفریط باشد، نه برخورد تند و خشن و غیر منطقی و سرکوب احساسات آن‌ها و نه برخوردهای غیر واقعی که هم? خواسته‌های جوانان را درست و بر حق بدانیم و در آنان رشد کاذب و توقع نابجا ایجاد کنیم، بلکه باید متناسب با ذات و جوهر? او و با استفاده از سلایق و علایق او، امر هدایت نسل جوان را دنبال کنیم."(3)
شیوه گفتگو و راهنمایی از منظر قرآن کریم:
قرآن کریم برای راهنمایی انسان و هدایت او به سوی ارزش‌های دینی سه روش را متذکر می‌شود:
1 - برخوردها باید حکیمانه و پاسخ ها مستدل و منطقی و سازگار با حکمت باشد.
2 - دلسوزانه، همراه با رأفت و رحمت، و عشق و موعظ? حسنه باشد.
3 - گفتگو باید از جدال خصمانه و غرور و خودمحوری به دور باشد پرسش و پاسخ‌ها نیکو، منطقی و اقناع کننده و برای کشف حقیقت باشد.(4)

- تبیین فلسفه احکام:
از نکاتی که در بیان احکام و مسایل شرعی برای جوانان لازم است، این است: تا آن جا که امکان دارد حکمت احکام و مناسک و تعالیم دینی تبیین و تشریح شود تا از روی آگاهی و بینش و بصیرت و با انگیزه قوی‌تر به تعالیم دین روی آورند.

- تبلیغ عملی از سوی الگوها:
زبان رفتار و زبان حال بسیار مؤثرتر از زبان گفتار است. عطش جوانان نسبت به مذهب در صورتی سیراب می شود که در جهت درست هدایت شود و صداقت و خلوص را در همه امور مشاهده کنند. جوانان تمام مسائل را زیر ذره بین انتقاد و موشکافی خود قرار می‌دهند و در اصول و بنیان های اعتقادی خود هیچ گونه تسامح و سهل انگاری را روا نمی دارند. اگر با ناهمخوانی و تضادی در گفتار و عمل مذهبی روبه رو شوند، به دو صورت واکنش نشان می‌دهند: یکی این که در اعتقاد خود سست شوند (و این در صورتی است که زمین? اعتقادی محکمی نداشته باشند) و دیگر این که صدای خود را به اعتراض بلند کنند و طالب جریان یافتن قوانین مذهبی در کلیه شئون و امور باشند.(5)
عدم هماهنگی میان گفتار و کردار، پندار و اندرز مربیان را بی اعتبار می‌کند. امام صادق(ع) می‌فرماید: "به وسیل? عمل خود راهنما و راهبر مردم به سوی فضیلت‌ها شوید و تنها دعوتگر زبانی نباشید".(6)
به کارگیری روش های نو:
در حال حاضر با توجه به تغییرات پر شتابی که در عرصه فرهنگ و ادبیات مخاطبین به ویژه بین نسل جوان ایجاد شده، برای جذب جوانان باید ارائه پیام‌ها را متناسب با شعور حاضر و کنونی تنظیم کرد.
نسل کهن، باید در بستر زمان حضور یابد و نیازهای نسل نو جامعه را همواره در نظر داشته باشد. امام علی(ع) بر زمان شناسی در ارائه پیام تأکید ورزیده و فرموده است: "فرزندانتان را به ادب خود مجبور نسازید که آنان پدیده‌های زمان دیگر هستند".(7‌)
استاد مطهری می‌گوید: در هدایت و رهبری نسل قدیم که سطح فکرش پایین تر بود، ما احتیاج داشتیم به طرز خاص بیان و تبلیغ و یک جور کتاب‌ها که امروز آن طرز بیان و آن طور کتاب‌ها به درد نمی‌خورد.
باید و لازم است رفرم واصلاح عمیقی در این قسمت‌ها به عمل آید. باید با منطق روز و زبان روز و افکار روز آشنا شد و از همان راه به هدایت و رهبری مردم پرداخت.(8)
استفاده از ابزارهای ارتباطی نوین نیز می‌تواند مؤثرباشد.

- پی نوشت:
1 - حداد عادل، آسیب شناسی تربیتی دینی، ج 1، ص 75.
2 - مجله پیوند، شماره 260، ص 18.
3 - مجله پیوند، ش 260 ، 18.
4 - نحل (16) ، آیه 125.
5 - دکتر سید احمد احمدی، روان شناسی نوجوانان و جوانان، ص 62.
6 - سفینه البحار، ج 2، ص 278.
7 - شرح ابن ابی الحدید، ج 20، قصار 102.
8 - استاد مطهری، ده گفتار، ص 185

تحريك احساسات و عواطف:


براى حسن تاثير بر مخاطب، به ويژه نوجوان و جوان و با هدف

تاثير بيش تر و بهتر، ضمن شناخت روحيات و خلقيات مخاطب،

با تحريك عواطف و احساسات وى مى توان بيش از پيش

بر او تاثيرگذار بود .


كاهش فاصله روحانیون و جوانان به علم انتقال دین نیاز دارد.

یك استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت ارتباط جوانان و روحانیون،‌ گفت: برای جلوگیری از ایجاد فاصله بین روحانیون و جوانان باید به علم انتقال دین توجه بیشتری كنیم.

برخی افراد معتقد هستند كه فاصله‌ای بین نسل جوان و روحانیون ایجاد شده است، در این زمینه نباید تنها جوانان را مقصر بدانیم، بلكه در بعضی اوقات مشكلات از سوی دیگران نیز است.

جوانان همیشه آمادگی لازم را برای پیروی از دستورات دینی داشته‌اند اما باید بتوانیم دین را به گونه‌ای جذاب برای جوانان جلوه و به زبان زیبا برایشان صحبت كنیم.

این استاد دانشگاه در رابطه با نو‌آوری برخی روحانیون برای ارتباط با جوانان، تأكید كرد: بعضی از روحانیون با توجه به ارتباط زیادی كه با جوانان دارند به محورهای فكری آنها نزدیك شدند به همین خاطر سعی كردند به گونه‌ای در سخنرانی‌ها صحبت كنند تا برای این قشر از جامعه جذاب و تأثیر‌گذار باشد.

نیایش;34707 نوشت:

:gol:سلام خدمت همه دوستان و بزرگواران عزیز و گرامی :gol:

ضمن تبریک روز جوان خدمت همه جوانان عزیز اسک دین

در این تایپیک قصد داریم شیوه بر خورد با جوانان را بررسی کنیم
در این ارتباط لازمه که هم اساتید محترم و مهم تر از همه خود جوانان شرکت کنند

از جوانهای عزیز خواهش می کنم اون شیوه ای را که می پسنند با انها رفتار بشه را بیان کنند

از اساتید محترم هم می خوام شیوه درست و اصولی بر خورد با جوان را بیان کنند

تا انشاالله حداقل در همین کانون یاد بگیریم که چطور با این عزیزان بر خورد کنیم تا آنها را جذب خوبی ها و زیباییها و معنویات کنیم تا ................


سلام

با دليل عقلي و بدون تعصب ورزي

درك روحيه جوانان و نيكى به آنانجوان، عنصرى فعال و حساس در جامعه است كه حقوق و وظايفى بر او معين است و مى‏تواند، منشأ بسيارى از دگرگونى‏هاى اجتماعى باشد. به همين دليل، بايد بزرگان جامعه و بزرگ‏ترهاى خانواده، از احوال جوان خود جويا و آگاه باشند و هرگز او و حقوق او را از ياد نبرند؛ زيرا رعايت حقوق جوان، در هدايت جوان به سوى انجام دادن وظايفش بسيار مؤثر است. از آن‏جا كه بزرگ‏ترها گاهى نمى‏توانند احساسات جوانان را به خوبى درك كنند، جوانان نيز ناراضى و گاهى معترضند. ازاين‏رو، رعايت روحيات جوانى و نيازهاى روحى و جسمى آنان بسيار مهم است. در ميان گروه‏هاى جامعه، جوانان بيش از گروه‏هاى ديگر در عرصه اجتماعى، به نيكى و نگاه پر مهر و لطف بزرگ‏ترها نياز دارند. بدون توجه و احسان بزرگ‏ترها، عرصه شكفتن و بالندگى بر جوانان تنگ مى‏شود.

امام صادق عليه‏السلام فرمود: خدا بيامرزد كسى را كه فرزندش را در نيكى و نيكوكارى‏اش يارى كند.آنچه فرزند در توان داشته و انجام داده است، بپذيرد و از آنچه توانايى نداشته است، درگذرد و او را به گناه و معصيت وا ندارد و با مدارا و برخورد سنجيده با او رفتار كند. از آنچه گذشت درمى‏يابيم، خوبى و احسان با جوانان، يكى از راه‏هاى موفقيت آنان است.

پى‏آمد چنين رويه‏اى، محبت و عشق جوان به خانواده و جامعه است و همه، زاييده برخورد شايسته و صادقانه و نيك جامعه و خانواده با جوان است.

انس و الفت و نيكى كردن به جوانان،
يكى از راه‏هاى كمك به او در رسيدن به رشد و كمال و خوبى‏هاست.موضوع قفل شده است