زوراء نفرین شده، قطعا تهران نیست!!!

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زوراء نفرین شده، قطعا تهران نیست!!!

بسم الله الرحمن الرحیم

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا إِن تَتَّقُوا اللَّهَ يَجعَل لَكُم فُرقانًا وَ يُكَفِّر عَنكُم سَيِّئَاتِكُم وَيَغفِر لَكُم وَاللَّهُ ذُو الفَضلِ العَظيمِ

باسلام خدمت کاربران عزیز

تو اینترنت سایتها و وبلاگهای زیادی هست که اوضاع ایران در آخر الزمان را براساس روایات جعلی ذکر کرده اند. بنابراین جهت روشنگری در این خصوص، این تاپیک را ایجاد کردم تا همه بدانند این روایات جعلی است و تهران در روایات همان شهر ری هست نه زوراء!

روایات جعلی این موارد است:

روایت اول: نقل كرده مفضّل بن عمر ازحضرت صادق (ع) كه فرمود: ای مفضل! آيا مي داني كجا واقع مي شود دار زوراء؟ عرض كردم: خدا و حجت خدا بهتر مي داند. فرمود: اي مفضّل! بدان به درستي كه در حوالی ری، کوهي است سیاه، بنا مي شود در ذيل آن كوه شهري به اسم طهران که داراي قصرهايي است مانند قصرهاي بهشت و زن هاي آن شهر مانند حورالعين مي باشند.
بدان اي مفضّل! آن زن ها ملبس به لباس كفار و مزين به زينت جبّارين مي شوند و سوار مي شوند به زين و تمكين از شوهر نكنند و وفا نكند كسب شوهرها بر مخارج آن ها، پس طلاق بخواهند از شوهرها و ... شبيه مي شوند مردها به زن ها و زن ها به مردها، پس اگر خواستی دینت را حفظ کنی، در آن شهر سکني مکن، و منزل و خانه در آن جا اختيار منما. براي خاطر آن كه آن جا محل فتنه استو فرار کن از آن شهر به سوي قله هاي كوه و از سوراخ كوهي به سوراخ كوهي مثل روباه و بچه هاي روباه
....
روایت دوم : معاویة بن وهب روایت کرده است: یک وقتى امام صادق(ع) به شعر «ابن ابی عَقِب» مَثَل آورد که گفته است :وَ یُنْحَرُ بِالزَّوْراءِ مِنْهُمْ لَدَى الضُّحَى * ثَمانونَ أَلْفاً مِثْلُ مَا تُنْحَرُ الْبُدْن؛ یعنی ‏هنگام ظهر در «زوراء» هشتاد هزار تن از آنها چون شتر قربانى شوند.سپس به من فرمود: «زوراء را می‌شناسى؟

من گفتم: قربانت! می‌گویند: زوراء همان بغداد است! امام(ع) فرمود: «نه»، سپس فرمود: «آیا به "رى" رفته‌اى؟ گفتم: آرى، آن‌حضرت فرمود: «بازار چهارپایان رفته‌اى؟» عرض کردم: آرى. امام(ع) فرمود: «آن کوه سیاه را که در طرف راست جاده است دیده‌اى؟ همان زوراء است که هشتاد هزار از ایشان - که هشتاد نفرشان از فرزندان فلان هستند و همه آنها شایسته خلافت هستند- در آن‌جا کشته شوند». پرسیدم: به دست چه کسى کشته خواهند شد؟ آن‌حضرت فرمود: « پسران عجم آنها را خواهند کشت» کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج ‏8، ص 177


بنظر بنده هر دو روایت بالا قطعا جعلی است چون:

1- اولا روایات بالا به احتمال زیاد از روی مطالب روایت شرح دار الفاسقین و برخی احادیث درباره زوراء اصلی، جعل شده.

روایت شرح دار الفاسقین : مفضل از امام صادق(ع) پرسید: ای آقای من! هنگام ظهور، «دار الفاسقین» چه وضعى دارد؟ آن‌حضرت فرمود: «مشمول لعنت و غضب خداوند است. فتنه‌ها و آشوب‌ها آن‌را ویران می‌سازد و به کلى متروک می‌ماند. اى واى بر مردم آن از خطر لشکرى که با پرچم‌هاى زرد، و لشکرى که با پرچم‌هاى خود از مغرب زمین می‌آیند و کسى که جزیره را جلب می‌کند (جزایری در عراق نه تهران) و لشکرى که از دور و نزدیک به آن‌جا می‌رود

به خدا قسم همه گونه عذاب که بر امت‌هاى مُتمرّد و سرکش از اول خلقت تا آخر عالم رسیده بر آن فرود مى‏آید. عذاب‌هایى به آن‌جا می‌رسد که هیچ چشمى ندیده و هیچ گوشى نشنیده است، طوفان شمشیر، آنها را فرو گیرد. واى بر کسى که آن‌جا را مسکن خود قرار دهد؛ زیرا هر کس در آن‌جا مقیم شود با حالت شقاوت باقى می‌ماند و هر کس هجرت کند در پرتو خدا بسر بَرد.

به خدا مردم آن چنان غرق در ناز و نعمت و عیش و نوش می‌شوند که می‌گویند: زندگى حقیقى دنیا همین است. خانه‌ها و کاخ‌هاى آن، قصرهاى بهشت است و دختران آن [در زیبائى] حور العین و جوانان آن، جوانان بهشت است. چنین پندارند که خداوند تمام روزى بندگانش را به آنها ارزانى داشته است! افترا به خداوند و پیامبر خدا(ص)، حکم کردن بر خلاف قرآن، شهادت دروغ، شراب‌خوارى، زناکارى، خوردن پلیدی‌ها و خونریزى، چنان در آن‌جا شیوع یابد که فجایع تمام دنیا بپاى آن نرسد. آن‌گاه خداوند همین مکان را به وسیله آن آشوب‌ها و آن لشکرها چنان ویران می‌سازد که وقتى رهگذرى از آن‌جا می‌گذرد؛ می‌گوید: آیا این‌جا همان زوراء است. بحار الأنوار، ج ‏53، ص 14 – 15؛

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم در توصیف شهر زوراء فرمود: شهری است در مشرق که در بین رودها واقع شده که در این شهر شرورترین انسانها ساکن می شوند و عدّه ای از ستمکاران امّت من هم در آنجا سکنی می گزینند. «عقدالدّرر»، ص 81

امیرالمومنین علیه ‏السلام در حدیثی از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل می‏کند که آن حضرت درباره‏ شهری بنام «زوراء» که در آینده مقر فرمانروائی «بنی‏ عباس» خواهند بود، فرموده است: در آینده شهری بین دو رود فرات و دجله ساخته خواهد شد که محل فرمانروائی بنی عباس خواهد بود، و آن (زوراء) است. در آنجا جنگی سخت و شکننده روی خواهد داد که زنان بسیاری به اسارت خواهند رفت و مردان فراوانی همچون گوسفند قربانی خواهند شد.
کنزالعمال ج 11 ص 260

2- هشتاد هزار نفری که در روایت جعلی فوق گفته شده کشته میشوند، در سخنان دیگر ائمه نازنین ذکر شده که کاهنان و جادوگرانی از زوراء (بغداد) با سفیانی درگیر میشوند و در این جنگ هشتاد هزار نفر کشته میشوند!

حتی در این روایت آمده که حاکم شهر زوراء یک جادوگر زورگو و حق ستیز است و لشکری از جادوگران دارد. خب با چنین حاکمی، معلوم است مردمش چگونه است و وضعش چیست؟!

اَصْبَغ پسر نُباتَه گفت که شنیدم امیر مؤمنان علی (علیه السّلام) به مردم می فرمود:

...شورش سفیانی با پرچم سرخی که فرماندۀ آن مردی از بنی کلب است ... و صد و سی هزار تن را سوی کوفه می فرستد، و در رَوْحاء و فاروق فرود می آیند. شصت هزار تن از آنان می روند تا آنکه در کوفه، جایگاه قبر هود(علیه السّلام) در نُخَیْلَه فرود آیند. پس یورش برده می شود بر آنان در روزِ آرایش در حالی که فرمانروایِ مردم بسیارزورگوی حق ستیزی است که به او کاهن جادوگر گفته می شود، و فرمانروا میان پنج هزار تن از کاهنان از شهر زورا سوی آنان می رود، و بر پل آنجا هفتاد هزار تن کشته می شوند، به گونه ای که مردم، برای خونها و بوی بد بدنها، سه روز از فرات دوری می جویند، و از کوفه هفتاد هزار دوشیزگانی که پوشش و روبندشان برداشته نمی شود، اسیر می گردند.

تا آنکه در کجاوه ها گذاشته و به ثَوِیَّه برده شوند، و آن [نزدیک] غَرِی است، ... پس، هنگامی که ایشان در آن حال اند، ناگهان سوارانِ یمانی و خراسانی روی می آورند، در حالی که مانند دو اسب همدوش در پیشتازی بر یکدیگر پیشی می گیرند.
بحار الأنوار، ج 52، ص 4-272، ب 25، ح 167، با نقل از: سرور أهل الإیمان

3- همچنین سخن از افرادی که شایسته خلافت هستند آمده که کلا مبهم است! یعنی خلافت و جانشینی در آخرالزمان آن هم در ایران؟!!! و...

4- اگر ائمه نازنین بخواهند مردم آن زمان را توصیه کنند، توصیه به هجرت به شهرهای دیگر میکنند نه فرار به کوه و بیابان! آن هم در آخر الزمانی که آن همه شهر و خانه و ... هست! و می بینید در روایت شرح دارالفاسقین که روایت صحیحی میباشد، ائمه عزیز توصیه به هجرت کردند!

5- در روایات ائمه بزرگوار از ایرانیان آخر الزمان مانند سید خراسانی و... تعریف و تمجید شده لذا شاید از روی کینه توزی و حسادت یا با قصد گمراه کردن و بددل ساختن شیعیان در آخر الزمان، طهران که در آن زمان معروف بوده را برایش روایت جعلی ساخته اند. اینم یه مورد دیگه :

از کعب الاحبار (از جاعلان معروف احادیث) نقل شده است: «حضرت قائم(ع) از نسل امام على(ع) است و غیبتى مانند غیبت یوسف و رجعتى مانند رجعت عیسى بن مریم دارد. سپس بعد از آن‌که مدتى غایب شده باشد ظاهر می‌شود؛ در وقتى که ستاره سرخ طلوع کرده و زوراء، که شهر رى می‌باشد، ویران شده و مُزَوّرَه که بغداد است فرو رفته، و سفیانى خروج نموده، و میان فرزندان عباس، و جوانان ارمنی و آذربایجان، جنگ درگرفته باشد

6- تهران در زمان کریم خان زند حدود سیصد سال پیش پایتخت و معروف شده! و در روایت اول آمده شهری به اسم تهران در نزدیک ری بنا میشود خب یا جاعل بعد پایتخت شدن طهران این روایت جعلی را ساخته یا واقعا اسم طهران در یکی از روایات صحیح ائمه آمده بوده ولی فقط در دسترس جاعلان حدیث بوده! مثلا برخی احادیث دیدم که از منابع اهل سنت هست و شیعیان از اون منابع استفاده میکنند

البته بنظر بنده، طهران در روایات اصلا نیامده چون اگر چنین چیزی بود روایات بیشتری درباره آن داشتیم . در ضمن در روایات از شهر ری نام برده شده که منظور همان تهران است.

7- نکته دیگر اینکه در تمام روایات، زوراء بعنوان بغداد یا شهری در عراق گفته شده ولی فقط در همین دو سه روایت جعلی، زوراء را طهران یا ری گفته اند! که در روایات زیر به روشنی آمده:

امیرالمومنین علیه ‏السلام در حدیثی از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل می‏کند که آن حضرت درباره‏ ی شهری بنام «زوراء» که در آینده مقر فرمانروائی «بنی‏ عباس» خواهند بود، فرموده اند:

در آینده شهری بین دو رود فرات و دجله ساخته خواهد شد که محل فرمانروائی بنی عباس خواهد بود، و آن (زوراء) است. در آنجا جنگی سخت و شکننده روی خواهد داد که زنان بسیاری به اسارت خواهند رفت و مردان فراوانی همچون گوسفند قربانی خواهند شد.
کنزالعمال ج 11 ص 260

علي متقي هندي، که يکي از دانشمندان اهل سنت مي باشد در کتاب معروف خود بنام «کنزالعمال» از پيغمبر گرامي صلي الله عليه و آله روايت مي کند که آن حضرت در حديثي درباره ي شهري که در آينده تاريخ در مشرق زمين بنام بغداد ساخته خواهد شد، فرمود:

در آينده براي فرزندان عمويم (عباس) شهري از طرف مشرق بنا خواهد شد که بين دجله و دجيل و قطريل و صراط واقع شده است. در آنجا بناهاي محکم و سرافراشته اي را از چوب و گچ و آجر خواهند ساخت که آنها را طلاکاري خواهند نمود، نام اين شهر «بغداد» است. در اين شهر بدترين خلق خدا و ستمگران امت من سکني خواهند گزيد.
آگاه باشيد که هلاکت و نابودي اين شهر به دست سفياني صورت خواهد گرفت به خداي بزرگ سوگند، گويا من هم اکنون آن شهر را مي نگرم که: زير و رو گرديده، و از سکنه خالي شده و به ويرانه اي تبديل گشته است.
کنزالعمال ج 11 ص 162

جلال الدين سيوطي در کتاب «الحاوي للفتاوي» از «حذيفه» روايت مي کند که رسول خدا صلي الله عليه و آله درباره برخي از حوادث که پس از بناء بغداد در آنجا روي خواهد داد فرمود: حادثه ي بزرگي در (زوراء) به وقوع خواهد پيوست!!!

عرض شد يا رسول الله! زوراء، کجاست؟

فرمود: شهري است در مشرق که در بين چند رودخانه واقع شده و مسکن بدترين خلق خدا و پناهگاه گروهي از جباران و ستمگران امت من خواهد بود، و مردم آن به چهار نوع عذاب مبتلا خواهند شد:

- با شمشير درو خواهند شد.
- شهرشان ويران خواهد گرديد.
- بلائي از آسمان بر آنها نازل خواهد شد.
- از صورت انسانيت بيرون خواهند رفت

الحاوي للفتاري ج 2 ص 81 و البرهان ص 127

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم در توصیف شهر زوراء فرمود: شهری است در مشرق که در بین رودها واقع شده که در این شهر شرورترین انسانها ساکن می شوند و عدّه ای از ستمکاران امّت من هم در آنجا سکنی می گزینند. عقدالدّرر، ص 81

مرحوم صدوق عليه الرحمه در کتاب «خصال» از مسلم بن خالد از امام صادق عليه السلام روايت مي کند که آن حضرت در ضمن حديث مفصلي فرمود:

سيزده طايفه از امت جدم محمد عليه السلام مي باشند که ما را دوست ندارند و مردم به دوستي با ما وادار نمي کنند، دشمن ما مي باشند و از ما پيروي نمي کنند، ما را خوار مي شمارند، و مردم را از ما دور مي نمايند، اينان يقينا دشمنان واقعي ما هستند. آنگاه حضرت درباره ي يکايک آن طوائف توضيح داد تا اينکه فرمود:

از جمله آنها شهري هستند که نام آن «زوراء» است و در آخرالزمان ساخته مي شود. آنها بخون ما شفا مي طلبند، و به کينه توزي و دشمني با ما تقرب مي جويند، و در دشمني با ما هم داستانند. جنگ با ما را واجب، و کشتن ما را بر خود حتم و لازم مي دانند.
سفينةالبحار ج 1 ص 567 ماده (زور)

امام جعفر صادق ( علیه السلام ) درمورد ستاره دنباله دار می فرمایند : مهدی بعد از غیبتی طولانی، همزمان با طلوع ستاره ای سرخ وویرانی ری (تهران)و خسف زوراء ظهور می کند .صاحب کتاب «مجمع‏ النورین» درباره‏ ی برخی از حوادث قبل از ظهور، در حدیثی از عبدالله بشار برادر رضاعی حضرت سیدالشهداء علیه‏ السلام روایت کرده است که وی گفت: حضرت حسین بن علی علیه ‏السلام در ضمن یک حدیث طولانی چنین فرمود : ......

فتوقعوا خروجه الي الزوراء، و هي البغداد هي أرض ميشومة، هي أرض ملعونة و يبعث جيشه الي الزوراء مأة و ثلاثون الفا الي الزوراء، و يقتل علي جسرها الي مدة ثلاثة أيام سبعون الف نفس، و يفتض اثني عشر ألف بکر، و تري ماء الدجلة محمرا من الدم و من نتن الأجساد

پس در آن موقع منتظر خروج او ( آمدن سفیانی) باشید که به سوی «زوراء» خروج خواهد نمود، و «زوراء» (بغداد) است و آن سرزمین شوم و زمینی لعن شده می‏باشد، لشکری را که متشکل از صد و سی هزار نفر است برای تسخیر (بغداد) می‏فرستد و تا سه روز بر روی جسر بغداد، (یعنی: پل نهر دجله) می‏جنگند و هفتاد هزار نفر از طرفین بر روی جسر کشته می‏شوند بطوری که آب دجله، از خون رنگین و از اجساد متعفن می‏گردد، و دوازده هزار دختر را (از اهالی بغداد) بی‏ عفت می‏نمایند.مجمع النورين ص 297 چاپ محرم سال 1327 و بشارةالاسلام ص 85

نکته جدیدی که شاید جایی ندیده باشید اینست که بنظر بنده بابل که هم در روایات و هم در تو مکاشفه یوحنا آمده، همین زوراء است چون تشابهاتی با هم دارند مثلا در هر دو خسف و نزول انواع بلا رخ میدهد و حاکمان هر دو شهر هم افراد بسیار ظالم و ستمگری هستند و...


بابل در ۸۸ کیلومتری جنوب بغداد امروزی و نزدیک شهر حله عراق و زوراء در اصل نام بخش غربی و کهن بغداد است

عُمَر از مردی -مرادش ابو مِخْنَف است-، از عمویش پسر مخنف نقل کرده است که گفت: گویا، بی گمان، به پدرم -مخنف پسر سُلَیْم- می نگرم، در حالی که وی با علی در بابل می رفت، و او می فرمود:
بی گمان، در بابل زمینی است که فرو برده شده است. پس چهارپایت را بران تا شاید بیرونِ از آنجا نمازِ عصر گزاریم. گفت: چهارپایش را راند و مردم چهارپایانشان را در پیِ او راندند و هنگامی که از پل صَرات گذشت، فرود آمد و با مردم نمازِ عصر گزارد.
وقعة صفّین، ج 1، ص 135

ابو حَنِیفَۀ دِینَوَری، در بیان رفتن علی(علیه السّلام) با سپاهش سوی نبرد صِفِّین، آورده است: پس، آن گاه که صبح کرد، میان مردم فریاد کوچ کردن سر داد و رفت و هنگامی که به نشانه های شهر بابل رسید، به کسانی از همراهانش که با وی می رفتند، فرمود: بی گمان، این شهری است که بارها فرو برده شده است؛ پس اسبانتان را برانید و زمامهایشان را شُل کنید تا از جایگاه شهر بگذرید، و شاید ما بیرونِ از آنجا به نمازِ عصر برسیم. پس، راند و راندند چهارپایانشان را و از مرزِ شهر بیرون رفت، در حالی که بی گمان، نماز فرا رسیده بود. فرود آمد و با مردم نماز گزارد.
الأخبار الطوال، ج 1، ص 166

امیر مؤمنان(علیه السلام) هنگامی که از جنگ با خوارج بازگشت، از «زوراء» گذر کرد و به مردم (همراهان خود) فرمود: آنجا «زوراء» است. پس بروید و از آنجا دور شوید؛ زیرا فرو رفتن به سوی این سرزمین، از میخی که در سبوس گندم فرو رود، شتابان تر است.

امیر مؤمنان علی(علیه السّلام)، در بیان نشانه های قیام قائم(علیه السّلام)، فرمود: در بابل ناخوشیِ سختی روی می دهد؛ پس در آنجا آفریدگانِ فراوانی نابود می شوند، و فرو برده شدنِ بسیاری خواهد بود.
إلزام الناصب، ج 2، ص 161، خطبۀ بیان 1

واقعا واقعا جای تاسف دارد که این روایات جعلی را در کتب و سایتها ذکر کرده اند و نتیجه گرفته اند که وضع ایران در آخرالزمان اینگونه است!

ای کاش فقط همین دو سه روایت بود! چندین روایت جعلی دیگر هم در باب مهدویت هست که فقهاء در کتب و سایتها درج کرده اند یا تفسیر اشتباه از احادیث داشته اند که انشاءالله اگر فرصت بود در سایت ذکر میکنم!

avin;915495 نوشت:
واقعا واقعا جای تاسف دارد که این روایات جعلی را در کتب و سایتها ذکر کرده اند و نتیجه گرفته اند که وضع ایران در آخرالزمان اینگونه است!

ای کاش فقط همین دو سه روایت بود! چندین روایت جعلی دیگر هم در باب مهدویت هست که فقهاء در کتب و سایتها درج کرده اند یا تفسیر اشتباه از احادیث داشته اند که انشاءالله اگر فرصت بود در سایت ذکر میکنم!

سلام

بنده بخشی از مطالب شما را خواندم در مطالب شما هم کم تناقض و نتیجه گیری غیر موجه نبود (برای مثال بخش "شایسته ی خلافت") در هر صورت بنده متخصص نیستم و هیچ ادعای مبنی بر جعلی یا صحیح بودن روایت ندارم. اما لازم به ذکر است که اولا تهران مساوی نیست با ایران، پس فاسد شدن تهران به معنای فاسد شدن ایران نیست، ثانیا حتی اگر روایات جعلی باشند در روزگار امروز احادیث مصداق وضعیت شهر تهران هستند، پس برچسب جعلی زدن به آنها و عبور کردن از کنارشان عمل عاقلانه ای نخواهد بود.

shsina;915502 نوشت:
سلام
بنده بخشی از مطالب شما را خواندم در مطالب شما هم کم تناقض و نتیجه گیری غیر موجه نبود (برای مثال بخش "شایسته ی خلافت") در هر صورت بنده متخصص نیستم و هیچ ادعای مبنی بر جعلی یا صحیح بودن روایت ندارم.

اما لازم به ذکر است که اولا تهران مساوی نیست با ایران، پس فاسد شدن تهران به معنای فاسد شدن ایران نیست، ثانیا حتی اگر روایات جعلی باشند در روزگار امروز احادیث مصداق وضعیت شهر تهران هستند، پس برچسب جعلی زدن به آنها و عبور کردن از کنارشان عمل عاقلانه ای نخواهد بود.

با سلام و تشکر از توجه تان

هر جا تناقض و ابهامی هست ممنون میشوم بفرمایید.

بنده نگفتم تهران مساوی است با ایران بلکه در سایتها اینگونه ذکر کرده بودند که انگار اوضاع تهران یعنی اوضاع کل ایران!

جعلی بودن این دو حدیث درسته مشکل خاصی ایجاد نمیکنه ولی بنده که حوزوی هم نیستم و عربی به اندازه کتب دبیرستان بلدم! چندین حدیث جعلی دیگر در باب مهدویت یافتم که این ترس در من ایجاد شد که نکند در حوزه های دیگر نیز اینگونه باشد!

البته خدا رو شکر امام خمینی و اولیای الهی این جعلیات را آشکار کرده اند ولی در حوزه مهدویت که بنده این چند وقت مطالعه داشتم انگار سکوت نموده اند! که حتما حکمتی داشته!

البته بنده حق میدم فقهاء متوجه جعلی بودن برخی احادیث نشوند ولی باید دقت بیشتری داشته باشند چون آنها برعکس بنده به کتب و احادیث بیشتری دسترسی دارند و راحت میتوانستند زوراء بودن بغداد را تشخیص دهند که خوشبختانه دیدم برخی این را تشخیص داده اند!

سلام
زوراء در ویکی‌پدیا
زوراء در اسلام‌کوئست
زوراء در بیان یک استاد دانشکده‌ی حدیث
ناگفته نماند مطابق برخی روایات دیگر صرفنظر از زوراء بودن یا نبودن ری و تهران شهرهای ری و قزوین و ساوه شوم و نفرین‌شده معرفی شده‌اند که منابع آن‌ها را نیز می‌توان جداگانه بررسی نمود ...

نقطه;915699 نوشت:
سلام
زوراء در ویکی‌پدیا
زوراء در اسلام‌کوئست
زوراء در بیان یک استاد دانشکده‌ی حدیث

ناگفته نماند مطابق برخی روایات دیگر صرفنظر از زوراء بودن یا نبودن ری و تهران شهرهای ری و قزوین و ساوه شوم و نفرین‌شده معرفی شده‌اند که منابع آن‌ها را نیز می‌توان جداگانه بررسی نمود ...

قال وروي عن جعفر الصادق عليه‌السلام أن الري وقزوين وساوة ملعونات مشئومات

بی گمان، ری و قزوین و ساوه نفرین شده و شوم اند بحار الأنوار، ج 60، ص 229، ذیل ح 65.

با سلام

اولا روایاتی که در تاپیک در مورد طهران ذکر کردم جعلی است پس به مطالب آن نباید استناد نمود!

ثانیا ائمه بزرگوار در روایات مختلف، بابل (زوراء) را نفرین شده و شوم دانستند چون عذاب الهی بر آن نازل شده و در آخرالزمان هم نازل خواهد شد و خسف در آن روی داده!

بنابراین ری و قزوین و ساوه که سابقه عذاب الهی مثل بابل (زوراء) نداشتند و در روایات نیامده در آخر الزمان عذاب بر آنها نازل شود و فقط از ویرانی ری توسط سید حسنی گفته شده پس این سخن درباره این شهرها که شوم و نفرین شده است تحریف و جعلی است و نیز اینکه اولیای الهی و انسانهای باتقوا در این شهر زندگی کردند و میکنند نه مثل زوراء و بابل که همه جادوگر و کافر و مشرک بودند و خواهند بود!

گفت معشوقی به عاشق کای فتی
تو به غربت دیده‌ای بس شهرها


پس کدامین شهر ز آنها خوشترست؟
گفت آن شهری که در وی دلبرست


هر کجا که یوسفی باشد چو ماه
جنت است آن گرچه باشد قعر چاه

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
از بیشتر احادیث و کتاب‌های لغت و جغرافیایی برداشت می‌شود که: «زوراء» نام «بغداد» باشد ولى از برخى روایات دیگر چنین فهمیده می‌شود که «زوراء» شهری است در نزدیکی رى؛ یعنی تهران امروزی. با این وجود در برخی از روایات که زوراء به شهری در نزدیکی ری تطبیق داده شده است، دارای اشکال می‌باشد که در لینک های زیر می توانید مطالعه کنید:

در این مورد بحث خوبی در این لینک شده است:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=55583

و همچنین این مطلب:

نقطه;915699 نوشت:
زوراء در اسلام‌کوئست

در این تاپیک تنها به چند حدیث جعلی پرداختم و هنوز احادیث جعلی دیگری هم وجود دارد اما اخیرا وقتی دقت بیشتری کردم متوجه شدم علت اینکه تا الان حتی اولیای الهی هم در این خصوص اظهارنظری نفرمودند این بوده که این احادیث جعلی به نفع شیعیان و یاران امام زمان (ع) و سبب گمراهی دشمنانشان هست! لذا بهتر است این جعلیات آشکار نشود و در سینه ها بماند!

اللهم اشغل الظالمين بالظالمين واجعلنا من بينهم سالمين

موضوع قفل شده است