رحمت ویژه خداوند در زندگی

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رحمت ویژه خداوند در زندگی

سلام و خدا قوت من همیشه در گذشته که سن کمتری داشتم فکر میکردم که خدای مهربان منو به طور ویژه تری نسبت به دیگران دوست داره و هوامو یه جور بهتری داره ولی بعد ها با گذشت زمان به این پی بردم که صرف اینکه من در چند موقعیت خوش شانسی آوردم و روزگار در مواقع بسیاری بر وفق مرادم بوده معنیش این نیست که رحمت خاص خدا شاملم بوده بلکه این همان رحمت عام بوده که خدا نسبت به همه مخلوقاتش داره و من چون بچه‌ی دل پاکی بودم قدر اون رحمت ها رو میدونستم و به محض شناساییشون میگذاشتمشون پای اینکه خدا محبت ویژه ای نسبت به سایر افراد داره و منو مثلا از دوستام  و یا هم کلاسیهام بیشتر دوست داره .

میخوام بدونم از کجا میشه تشخیص داد که اتفاقات خوبی که برایمان می‌افتند و نعمت هایی که بهمون داده میشن زیرمجموعه رحمت عام خداوند است یا رحمت خاص خداوند نسبت به ما،

برچسب: 

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد بدیع

با سلام

رحمت الهی دو جلوه رحمانیت و رحیمیت دارد که اولی عام و فراگیر و دومی خاص و ویژه است. رحمت عام خداوند شامل رحمت ابتدائی اوست که بدون استحقاق نیز مخلوقات و بندگانش را شامل می شود و تفاوتی در آن میان مومن و کافر نیست.

اما رحمت خاص رحمت پاداشی است که بر اساس استحقاق و تنها شامل بندگان مومن می شود. رحمت خاص نیز دارای مراتبی است که برخی از آن شامل همه مومنین و برخی دیگر شامل برخی از مومنین می شود.

یکی از نشانه های رحمت خاص الهی این است که نعمتی که به انسان داده شده سبب رشد معنوی او می شود و در مسیر طاعت و بندگی مورد استفاده قرار می گیرد.

شناسايی نعمت های الهی در زندگی یکی از مراتب شکرگزاری نعمت محسوب می شود و باعث می شود نعمت ها تداوم و ازدیاد پیدا کند. بنابراین توجه به نعمت های خداوند چه عام و چه خاص و گذاشتن آن به پای رحمت الهی شکرگزاری نعمت های اوست و باعث تکرار و تداوم آن در زندگی خواهد شد.