جمع بندی راه غلبه شیطان

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه غلبه شیطان

width: 100%

[TD="class: QuranArabic width: 49%"]سلام. سؤالی برایم مطرحه که درباره مقابله با شیطانه.خداوند تعالی در سوره الاسراء می فرمایند:{ وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُم بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِم بِخَيْلِكَ وَرَ‌جِلِكَ وَشَارِ‌كْهُمْ فِي الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ وَعِدْهُمْ ۚ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلَّا غُرُ‌ورً‌ا ﴿٦٤إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ ۚ وَكَفَىٰ بِرَ‌بِّكَ وَكِيلًا ﴿٦٥﴾}صدق الله العلی العظیم

[/TD]


می خواستم بدونم منظور از اینکه می فرماید{إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ} چیه؟ یعنی شیطان سراغ بندگان صالح نمی ره یا اینکه دائم سراغ آنها هم میره اما موفق نمی شه آنها رو به گناه و سرکشی بکشونه؟

با نام اللهکارشناس بحث: استاد یاسین

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

«إِنَّ عِبَادِى لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ وَ كَفَى‏ بِرَبِّكَ وَكِيلا»[1]( (اما بدان) تو(شیطان) هرگز سلطه‏ اى بر بندگان من، نخواهى يافت (و آنها هيچ گاه به دام تو گرفتار نمى ‏شوند)! همين قدر كافى است كه پروردگارت حافظ آنها باشد.)


" استفزز" از ماده" استفزاز" به معنى تحريك و برانگيختن است، تحريكى سريع و ساده، ولى در اصل به معنى قطع و بريدن چيزى است، لذا هر گاه پارچه يا لباسى پاره شود، عرب مى‏گويد" تفزز الثوب".


و استعمال اين لغت در معنى تحريك و برانگيختن به خاطر بريدن كسى از حق و كشاندن او به سوى باطل است.

قرآن در آيه فوق به چهار بخش مهم و اصولى از اين وسائل، اشاره مى ‏كند و به انسانها مى‏ گويد كه از چهار طرف مراقب خويش باشند:


الف: برنامه‏ هاى تبليغاتى- جمله وَ اسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِكَ كه بعضى از مفسران آن را تنها به معنى نغمه‏ هاى هوس ‏انگيز موسيقى و خوانندگى تفسير كرده ‏اند معنى وسيعى دارد كه هر گونه تبليغات گمراه كننده را كه در آن از وسائل صوتى و سمعى استفاده مى ‏شود شامل مى ‏گردد.

به اين ترتيب نخستين برنامه شيطان، استفاده از اين وسائل است.

اين مساله مخصوصا در دنياى امروز كه دنياى فرستنده ‏هاى راديويى و دنياى تبليغات گسترده سمعى و بصرى است، از هر زمانى روشنتر و آشكارتر است، چرا كه شياطين و احزاب آنها در شرق و غرب جهان بر اين وسيله مؤثر تكيه دارند، و بخش عظيمى از سرمايه‏ هاى خود را در اين راه مصرف مى‏ كنند، تا بندگان خدا را استعمار كنند و از راه حق كه راه آزادى و استقلال و ايمان و تقوى است منحرف سازند و به صورت بردگانى بى اراده و ناتوان درآورند.

ب: استفاده از نيروى نظامى- اين منحصر به عصر و زمان ما نيست كه شياطين براى يافتن منطقه‏ هاى نفوذ به قدرت نظامى متوسل مى ‏شوند، هميشه بازوى نظامى يكى از بازوهاى مهم و خطرناك همه جباران و ستمگران جهان بوده است، آنها ناگهان در يك لحظه به نيروهاى مسلح خود فرياد مى ‏زنند و به مناطقى كه ممكن است با مقاومت سرسختانه، آزادى و استقلال خويش را بازيابند گسيل مى‏ دارند.

د: برنامه ‏هاى مخرب روانى- استفاده از وعده ‏هاى مغرور كننده و انواع فريبها و نيرنگها يكى ديگر از برنامه ‏هاى شيطانها است، آنها روانشناسان و روانكاوان ماهرى را براى اغفال و فريب مردم ساده ‏دل و حتى هوشيار تربيت كرده‏ اند، گاهى به نام اينكه دروازه تمدن بزرگ در چند قدمى آنها است، و يا اينكه در آينده نزديكى در رديف اولين كشورهاى متمدن و پيشرو قرار خواهند گرفت، و يا اينكه نسل آنها نسل نمونه و بى‏ نظيرى است كه مى ‏تواند در پرتو برنامه ‏هاى آنان به اوج عظمت برسد و امثال اين خيالات و پندارها، آنها را سرگرم مى ‏سازند كه همه در جمله" و عدهم" خلاصه مى‏ شود!

و گاهى به عكس از طريق تحقير و تضعيف روحيه و اينكه آنها هرگز توانايى مبارزه با قدرتهاى عظيم جهانى را ندارند و ميان تمدنشان با تمدن كشورهاى پيشرفته صدها سال فاصله است آنان را از هر گونه تلاش و كوششى باز مى ‏دارند.[2][/HR][1] - سوره اسراء،آیه65.

[2] - تفسير نمونه، ج‏12، ص184-188 با تلخیص.

عدم سلطه شيطان بر انسان با ايمان و تقوى و عمل صالح است كه در پناه‏گاه الهى هستند و شيطان قدرت بر نزديك شدن به آنها ندارد و لذا بنده دائما بايد از شر شيطان و شيطان صفتان پناه به خدا ببرد و اين به مجرد گفتن اعوذ باللّه من الشيطان الرجيم نيست بايد به خدا توجه کامل کرد و خود را در حصن حصين و دژ محکم الهى قرار داد مثل كسى نباشد كه سگ گيرنده به دنبال او باشد و بگويد پناه بردم به قلعه! بايد داخل در قلعه بشود تا محفوظ ماند.

راه های خداوند بسيار است و مهمترین آنها ولايت و توسل است «وَ كَفى‏ بِرَبِّكَ وَكِيلًا» كسى كه توكل داشته باشد و بر خداوند توکل كند البته خداوند او را پناه ميدهد و از شرور شياطين انسى و جنى مصون و محفوظ ميدارد و او را كافيست وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ(سوره طلاق،آیه3.[1][/HR] [1] - أطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏14، ص: 340.[="#006400"][="#006400"]هوالعالم

یه دلیل اینکه دشمن انسان بطور مستقیم و علنی
به انسانی پخته و کامل نزدیک نمیشه , ترس از یاس و ناامیدی و حقارت ( در اصل مشاهده حقیقت وجودش ) هست که بعد از شکست دچار اون شده و میشه

و دیگری ترس از شور و شادی حقیقی خلق بعد از پیروزی !
و ترس از آموختن درس جدید برای بنده اس
که لعین رو ازار میده !

برای همه ما پیش میاد
بعد از خواب یا زندگی طولانی در تاریکی وقتی چراغی روشن میشه یا نوری تابیده میشه
تا مدتی توان و تمرکز لازم برای مشاهده محیط روشن و نورانی رو نداریم
موجودی از خود راضی وقتی در تاریکی به خود نگاه میکنه عیب و ایرادی در ظاهر خودش نمیبینه و هی به خودش امضا میده
ولی همین که نور میاد و حقایق اشکار میشه . موجود از خود راضی از چنین وضعیتی دل خوشی نداره و یا باید ایرادات رو برطرف کنه و به سمت نور کشیده بشه یا باید از نور دوری کنه که خوار نشه !

برای همین کمتر خودش رو در وضیعتی قرار میده
تا حقایق وجودش اشکار و چشم و دلش بیدار و هوشیار نشه

هر قدر نور خدا در وجود ما بیشتر بشه امنیت ما بیشتر شده
اما در هر شرایطی لازمه که به خدا پناه ببریم و غافل از حیله دشمن نباشیم ...

که ممکنه از راه های تاریک و کم نور و مسلح وارد بشه ...[/][/]

سوال:تفسیر آیه « إِنَّ عِبادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطانٌ» چست؟

پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

«إِنَّ عِبادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطانٌ‏»[1] ((اما بدان) تو هرگز سلطه‏ اى بر بندگان من، نخواهى يافت (و آنها هيچ گاه به دام تو گرفتار نمى‏شوند)! همين قدر كافى است كه پروردگارت حافظ آنها باشد.)
خداوند به بندگان راستينش در آيات همین سوره وعده داده است كه شيطان و لشكر او هرگز بر آنها سلطه نخواهند يافت، اگرچه شیطان با برنامه های مختلف و پیچیده ای در صدد تسلط بر آنان باشد.

برنامه‏ هاى اقتصادى و ظاهرا انسانى- يكى ديگر از وسائل مؤثر نفوذ شيطان از طريق شركت در اموال و نفوس است، باز در اينجا مى‏بينيم بعضى از مفسران شركت در اموال را منحصرا به معنى" ربا"، و شركت در اولاد را فقط به معنى فرزندان نامشروع دانسته‏ اند در حالى كه اين دو كلمه معنى بسيار وسيعترى دارد كه همه اموال حرام و فرزندان نامشروع و غير آن را شامل مى‏شود.
مثلا در عصر و زمان خود مى‏بينيم كه شياطين جهانخوار، مرتبا پيشنهاد سرمايه‏ گذارى و تاسيس شركتها و ايجاد انواع كارخانه‏ ها و مراكز توليدى در كشورهاى ضعيف مى‏كنند، و زير پوشش اين شركتها انواع فعاليتهاى خطرناك و مضر را انجام مى‏دهند، جاسوسهاى خود را به نام كارشناس فنى يا مشاور اقتصادى و مهندس و تكنيسين به اين كشورها اعزام مى‏دارند، و با لطائف الحيل آخرين رمق آنها را ميمكند و از رشد و نمو و استقلال اقتصادى آنها جلوگيرى مى‏كنند.

و نيز از طريق تاسيس مدارس، دانشگاه ها، كتابخانه‏ ها، بيمارستانها، و جهانگردى در فرزندان آنها شركت مى‏جويند، جمعى را از آنها به سوى خود متمايل مى‏سازند، حتى گاهى با كمكهاى سخاوتمندانه از طريق بورس تحصيلى كه در اختيار جوانان مى‏گذارند آنها را به طور كامل به فرهنگ و برنامه خود جلب مى‏كنند، و در افكار آنها شريك مى‏شوند.

ايجاد مراكز فساد تحت پوشش ساختن هتلهاى بين‏المللى و كلوپهاى تفريحات سالم و سينماها و فيلمهاى گمراه كننده و مانند آن يكى از رايجترين برنامه‏هاى مخرب اين شياطين است كه نه تنها فحشاء را از اين طريق ترويج مى‏كنند و عامل فزونى فرزندان نامشروع مى‏شوند، بلكه نسلى منحرف سست و بى اراده، بى خيال و هوسباز از اين طريق پرورش مى‏دهند، هر اندازه ما در برنامه‏ هاى آنها باريكتر و دقيقتر شويم به عمق خطرات اين وسوسه‏ هاى شيطانى آشناتر خواهيم شد.

یکی از شیوه های شیاطین استفاده از برنامه‏هاى مخرب روانى- استفاده از وعده‏هاى مغرور كننده و انواع فريبها و نيرنگها يكى ديگر از برنامه‏ هاى شيطانها است، آنها روانشناسان و روانكاوان ماهرى را براى اغفال و فريب مردم ساده‏ دل و حتى هوشيار تربيت كرده ‏اند، گاهى به نام اينكه دروازه تمدن بزرگ در چند قدمى آنها است، و يا اينكه در آينده نزديكى در رديف اولين كشورهاى متمدن و پيشرو قرار خواهند گرفت، و يا اينكه نسل آنها نسل نمونه و بى‏نظيرى است كه مى‏تواند در پرتو برنامه‏ هاى آنان به اوج عظمت برسد و امثال اين خيالات و پندارها، آنها را سرگرم مى‏سازند كه همه در جمله" و عدهم" خلاصه مى‏شود. و گاهى به عكس از طريق تحقير و تضعيف روحيه و اينكه آنها هرگز توانايى مبارزه با قدرتهاى عظيم جهانى را ندارند و ميان تمدنشان با تمدن كشورهاى پيشرفته صدها سال فاصله است آنان را از هر گونه تلاش و كوششى باز مى‏دارند.
اين قصه سر دراز دارد، و طرق نفوذ شيطان و لشكريان او يك راه و دو راه نيست، اينجا است كه عباد اللَّه و بندگان راستين خدا با دلگرمى كه از وعده قطعى او در اين آيات به دست مى‏آورند به جنگ با اين شياطين برمى‏خيزند و كمترين وحشتى به خود راه نمى‏دهند و ميدانند سر و صداى شياطين هر قدر زياد باشد بى محتوا و تو خالى است و با قدرت ايمان و توكل بر خدا بر همه آنها مى‏توان پيروز شد و نقشه‏ هاشان را نقش بر آب كرد چنان كه قرآن مى‏گويد «وَ كَفى‏ بِرَبِّكَ وَكِيلًا» (خداوند بهترين حافظ و نگاهبان و يار و ياور آنها است).[2]

عدم سلطه شيطان نسبت به مومنین بخاطر ايمان و تقوى و عمل صالح آنان است كه در پناه‏گاه الهى هستند و شيطان قدرت بر نزديك شدن به آنها ندارد. بنابراین بنده دائما بايد پناه بخدا ببرد از شر شيطان و شيطان صفتان و اين تنها به گفتن اعوذ باللّه من الشيطان الرجيم نيست بلکه بايد به سوی خدا رفت و خود را در قلعه محکم الهى داخل كرد مثل كسى نباشد كه حیوان درنده در تعقیب او باشد و بگويد پناه بردم بقلعه ، بلکه بايد داخل قلعه بشود تا محفوظ بماند. راه های تقرب به اللَّه بسيار است که مهمترین آنها ولايت و توسل می باشد«‏ وَ كَفى‏ بِرَبِّكَ وَكِيلًا» كسى كه توكل داشته باشد و امور خود و مخصوصا ايمان خود را به خدا بسپارد، حتما خداوند او را پناه ميدهد و از شرور شياطين انسى و جنى مصون و محفوظ ميدارد بلكه او را كافيست‏ [3]« وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِه‏»[4]( و هر كس بر خدا توكّل كند، كفايت امرش را مى‏كند؛ خداوند فرمان خود را به انجام مى‏رساند).
______________________________________________________
1. اسراء: 17/ 65.
2 . تفسير نمونه، ج‏12، ص: 185-187.
3. طيب، سيد عبد الحسين‏،اطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏8، ص: 280
4. طلاق: 65/ 3.


موضوع قفل شده است