عمل صالح

چه عمل و عبادتی را برای ماه رمضان توصیه می کنید؟

انجمن: 

سلام دوستان :Black (9):

از همه کاربران محترم اسک دین میخواهم که توصیه عمل صالحی و عبادت را که همیشه در ماه رمضان انجام میدهند و یا از بزرگان سراغ دارند بگویند.

دوستانی هم که از فضایل این ماه مبارک اطلاع دارند با بیان حدیث در این بحث شرکت کنند.

معنای لقاء الله

انجمن: 

با سلام خدمت شما کارشناس گرامی
در کلام عرفا و حکما به کرات به کلمه لقاالله برخوردم. لطفا بفرمایید که معنای لقا الله چیست و چگونه می تواند خداوند را دیدار کرد؟

دعای محبت

انجمن: 

با سلام.واقعا ندونستم این موضوع رو باید توی کدوم تالار قرار می دادم و در نهایت اینجا گذاشتم.می خواستم بپرسم آیا ذکر خاصی است که باعث شود مهر ما در دل هر که ما را میبیند و با ما صحبت میکند بیوفتد و هر چند غریبه باشد و ما را نشناسد با دیدن ما مهرمان به دلشان بنشید.خواهشا احادیث و ذکر های موثر رو به طور کامل ذکر کنیدممنون

راه غلبه شیطان

width: 100%

[TD="class: QuranArabic width: 49%"]سلام. سؤالی برایم مطرحه که درباره مقابله با شیطانه.خداوند تعالی در سوره الاسراء می فرمایند:{ وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُم بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِم بِخَيْلِكَ وَرَ‌جِلِكَ وَشَارِ‌كْهُمْ فِي الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ وَعِدْهُمْ ۚ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلَّا غُرُ‌ورً‌ا ﴿٦٤إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ ۚ وَكَفَىٰ بِرَ‌بِّكَ وَكِيلًا ﴿٦٥﴾}صدق الله العلی العظیم

[/TD]


می خواستم بدونم منظور از اینکه می فرماید{إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ} چیه؟ یعنی شیطان سراغ بندگان صالح نمی ره یا اینکه دائم سراغ آنها هم میره اما موفق نمی شه آنها رو به گناه و سرکشی بکشونه؟

برای رضای خدا کار نمی کنم، آیا پاداش دارم؟

با سلام و احترام

من یک مسلمانم. کارهای خیری انجام میدهم. مثلا به پیرزن کمک میکنم. برای انجام این کارهای خیر قصد جلب رضایت الهی را ندارم. اصلا به ذهنم خطور نکرده که خدا را راضی کنم. صرفا به این خاطر که عقلم میگوید کار خوبی است و احساس خوبی دارم دست به کار خیر میزنم.
آیا خداوند به کارهای خیر من پاداش می دهد؟

من یک ندانم گرا هستم. خداوند برای من اثبات نشده است.
کارهای خیری انجام میدهم چون فکر میکنم کارهای خوبی هستند و با انجام این کارها احساس بهتری دارم و زندگی شادتری دارم.
آیا خداوند اگر باشد به کارهای نیک من پاداش میدهد؟

اعمال نیک بدون قصد قربت از عبادات است یا معاملات؟

انجمن: 

سلام علیکم
ابواب فقهی به دو بخش عبادات و معاملات تقسیم شده اند.
تعریف دقیق این دو چیست به گونه ای که بتوانیم این دو را از هم تشخیص دهیم؟
ایا هر کار خیر و خوبی که انجام میدهیم جزو عبادات است و مشروط به قصد قربت است ؟ چون کار خیر مخصوص به دین خاصی نیست. ایا اینجا عبادت بودن یا جزو معاملات بودن به دست خودمان است؟
ایا کسی که کار خیری را بدون قصد قربت انجام دهد عمل خیرش از معاملات خواهد بود؟

عدل الهی و محرومیت ازحق

انجمن: 

سلام
میدانیم که طبق قاعده 《استعداد مساوی است با استحقاق》 نعمت دنیا حق طبیعی همه انسانهاست ولی طبق آیه قرآن نعمت آخرت فقط متوجه مومنین و عمل صالح است
سوال:
عدل الهی در مورد اشخاصی که از حق طبیعی و همگانی دنیا محروم بوده اند و عمل صالح هم ندارند چگونه است؟

چرا نعمت آخرت منحصر در عمل صالح است؟ در حالی که عقلا محرومیت از نعمت دنیا به تنهایی میتواند این حق را در آخرت ایجاد کند

چگونه می توان به کمال رسید؟


بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت شما دوستان عزیز و سروران گرامی

به نظر شما راه رسیدن به کمال چیست؟
آیا فقط با نماز خواندن و قرآن خواندن و گریه کردن انسان به کمالات عرفانی واخلاقی میرسد؟
امام باقر علیه السلام میفرماید : الکمال کل الکمال التفقه فی الدین. انسان باید فقیه بشود باید نکته سنج بشود و برای کسب معارف دین بکوشد. چندی پیش خدمت یکی از علمای قم بودیم ایشان صحبتی کردند که خیلی من را متحول کرد.ایشان در قسمتی از سخنرانی یک داستانی را بیان کردند که من فقط به ذکر همین داستان برای شما بسنده میکنم و باقی صحبت را از زبان خود ایشان بشنوید.

ایشان میفرمود در زمان طاغوت حکومت یکی از علما را دستگیر کرده بود و به زندان انداخته بود .این عالم ربانی در زندان با یک پیرمرد روستایی هم اتاق شده بود.وقتی که این عالم قرآن میخواند، آن پیرمرد گریه میکرد و به پهنای صورت اشک میریخت وخیلی ناله های جانسوزی می زد به طوری که این مرد فقیه منقلب شده و پیش او رفت و از او پرسید چه میفهمی از این قرآن که این طور گریه میکنی؟ یک کمی خرج من میکنی و از دریای معارف قرآن به من می آموزی تا من هم مثل تو گریه کنم.آن پیرمرد روستایی گفت من در خانه یک بز دارم که ریشش مثل ریش تو است وقتی قرآن میخوانی یاد آن بز می افتم و از درد دوری او میگریم .
خوب در این داستان دقت کنید !!
نکند گریه های ما و نماز های ما و عبادات ما هم مثل آن مرد روستایی باشد

ادامه صحبت ها را از زبان حجت الاسلام والمسلمین سیدجمال الدین موسوی بشنوید:


ایمان و عمل صالح در قرآن

سلام دوستان چند وقتی است که گاهی به قرآن کتاب آسمانی وبرنامه زندگانی بشر خصوصا مسلمانان نگاه می اندازم میبینم در بسیاری از آیات آن ایمان را درکنار عمل صالح قرار میدهد ودر بسیاری از موارد آن فوائد آن رابیان میکند. دراین موضوع از دوستان درخواست میکنم کمک کنند تا اول کمی در مورد معنای ایمان وبعد معنای عمل صالح صحبت کنیم وسپس به ذکر وبررسی آیاتی که ایمان وعمل صالح را در کنار هم قرار داده است بپردازیم.