جمع بندی راهنمایی شما در مورد عشق یک نوجوان

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهنمایی شما در مورد عشق یک نوجوان

سلام.الان حدود چند ساله که عاشق شدم.از وقتی که برادرم اردواج کرد من خواهرزاده زن داداشم رو دیدم اون موقع کلاس چهارم بودم نمیدونم چرا یه حسی بهم دست داد الان کلاس سوم راهنمایی هستم و این فکر خیلی ازیتم میکنه.شاید بخندین و بگین هنوز بچم و برای عاشق شدن خیلی زوده ولی منم مثل همه دل دارم...اصلا حال خوبی ندارم.
بعضی وقتا میاد خونه برادرم و یک شب اونجا میمونه منم به بهونه هر چیزی میرم تا ببینمش.اون کلاس ششمه و من کلاس سوم راهنمایی.
نمیدونم اون در موردم چی فکر میکنه منم نمیدونم چه کنم.
ببخشید نمیدونستم کجا تاپیک ایجاد کنم.لطفا منو راهنمایی کنین و راه درست رو بهم نشون بدین هر چی نیاز باشه براتون صلوات میفرستم.

پاسخ کارشناسبا نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

atac3r;493728 نوشت:
شاید بخندین و بگین هنوز بچم و برای عاشق شدن خیلی زوده ولی منم مثل همه دل دارم

باید بگم که شما درست فکر می کنین. اصلا جای سرزنش نداره.عاشق شدن حق شماست.زمانی مستحق سرزنش هستید که وارد روابطی خلاف شرع بشین.صرف دوست داشتن اشکالی نداره.

اما نکته ای که باید بدونید اینه که اگه قصد ازدواج با ایشون رو دارید الان برای این تصمیم خیلی زوده.چه بسا در آینده ملاکهای ازدواج شما به هم نخوره و اهداف کاملا متفاوتی داشته باشین.در نتیجه دچار
شکست عشقی خواهید شد.هرچند الان هم درگیری عاطفی پیدا کردین ولی به نظر میرسه هنوز به اوج خودش نرسیده.بهتره فعلا اجازه ندین از این بیشتر بشه چون آینده معلوم نیست.بنابراین به دنبال راهکارهایی برای

کنترل و کاهش این حس بگردید.

موفق باشید.

سوال:
حدود چند ساله که عاشق شدم. اون موقع کلاس چهارم بودم نمیدونم چرا یه حسی بهم دست داد الان کلاس سوم راهنمایی هستم واون ششمه. این فکر خیلی اذیتم میکنه.شاید بخندین و بگین هنوز بچم و برای عاشق شدن خیلی زوده ولی منم مثل همه دل دارم...اصلا حال خوبی ندارم
نمیدونم اون در موردم چی فکر میکنه منم نمیدونم چه کنم؟

پاسخ:
برای پاسخگویی به این سؤال ابتدا به ویژگیهای رشدی دوران نوجوانی از دیدگاه روان شناسی رشد می پردازیم.
دوران نوجواني، هم از نظر نوجوانان و هم از نظر والدين دشوارتر از دوران كودكي قلمداد شده است. 300 سال پيش از تولّد مسيح(عليه السلام)، ارسطو چنين اظهار داشت: نوجوانان پرشور و آتشي مزاجند و آماده اند كه خود را به دست غرايز بسپارند(به نقل از حسینخانی،۱۳۸۵
اوايل قرن حاضر ج. استانلي هال، مؤسس انجمن روان شناسي آمريكا، نوجواني را دوران «طوفان و تنش شديد» و نيز دوران توانايي فوق العاده جسماني، عقلي و عاطفي مي دانست. برخي از نظريه پردازان روان كاوي نيز نوجواني را وضعيتي مي دانند كه نوجوان در آن دچار اختلال رواني است.

البته بررسي هاي تجربي درباره نوجوانان به طور كلي نشان مي دهند كه آشفتگي دوران نوجواني بيش از حدّ بزرگ جلوه داده شده است.1 با اين وجود، فرايند انتقال از كودكي به بزرگ سالي، دشوار و پركشمكش است. نوجوان از يك سو با سرعت بي سابقه اي بلوغ جسمي و جنسي را مي گذراند و از سوي ديگر، خانواده، فرهنگ و جامعه از او مي خواهند تا مستقل باشد، روابط جديدي را با هم سالان و بزرگ سالان برقرار كند و آمادگي ها و مهارت هاي لازم را براي زندگي شغلي و اجتماعي به دست آورد. نوجوان بايد علاوه بر پذيرش و سازگاري با اين همه تغيير و تحوّل، هويت منسجمي نيز براي خود كسب كند و به سؤالات دشوار و قديمي «من كيستم؟»، «جاي من در هستي كجاست؟» و «از زندگي خود چه مي خواهم؟» پاسخ مشخص و اختصاصي بدهد.

بر اين اساس، دوران نوجواني از مراحل بسيار مهم تحوّل شخصيت به شمار مي رود كه از ديرباز محور توجّه روان شناسان قرار داشته است.

ميلر نيوتون در كتاب نوجواني (1995، ص 23)، نوجواني را دوره فرايندهاي رشدي انتقال از كودكي به بزرگ سالي مي داند. اين فرايندها جنبه هاي گوناگوني دارند:

اول، رشد و نمو سازمان عصبي مغز كه نمود آن در تحوّل فرايندهاي شناختي، عاطفي و رفتارها مشاهده مي شود;
دوم، رشد فيزيكي كه شامل رشد اندازه هاي بدني و تغيير در نيم رخ جسمي است;
سوم، رشد نظام جنسي يا توليد مثل، شامل جسمي و رفتاري;
چهارم، رشد احساس «خود» به عنوان يك بزرگ سال يا يك انسان مستقل و خود راهبر;
پنجم، كسب موقعيت بزرگ سالي در گروه اجتماعي يا فرهنگ;
ششم، رشد كنترل رفتاري خود در تعامل با جامعه.(همان منبع)

در خصوص طول دوره نوجواني اتفاق نظر كاملي بين روان شناسان وجود ندارد. آنان طول اين دوره را از سيزده سال تا چهارده سال دانسته اند، اما در آثار جديدتر روان شناسي معمولا سنين 11 تا 13 و 18 تا 20 سالگي را دوره نوجواني به حساب آورده اند. واقعيت اين است كه آغاز و پايان و طول اين دوره در دختران و پسران، جوامع مختلف و طبقات گوناگون اجتماعي متفاوت است.4 اين دوران در جوامع ساده تر كوتاه و در جوامع پيشرفته صنعتي طولاني تر است. با وجود چنين تنوعاتي، يكي از جنبه هاي نوجواني همگاني است و آن را از مراحل قبلي رشد مجزا مي كند: تغييرات جسماني و رواني بلوغ كه از آغاز اين دوره نمايان مي شود.(همان منبع)

رشد هويت جنسي، بخشي از فرايند عمومي رشد جنسي است و اساس زيستي دارد ولي به عوامل گوناگوني همچون چگونگي ارتباطات كودك با والدين، بخصوص با والد هم جنس خود، ارتباط با هم سالان و هم كلاسي ها، محيط آموزشي و فرهنگ و جامعه نيز بستگي دارد.(همان منبع)

از نظر نگرش و رفتار جنسي، برخي از تحقيقات (كُول و كُول، 1993، ص 604) نشان مي دهد كه پسران در آغاز عمدتاً متمركز بر جنبه هاي جسمي رفتار جنسي هستند و به تدريج متوجه جنبه هاي عميق تر ارتباط اجتماعي و عاطفي مي شوند، در حالي كه براي دختران هدف هاي مربوط به تعلق عاطفي و ارتباط اجتماعي اهميت بيشتري دارد و در مراحل بعدي است كه جنبه هاي جسمي رفتار برايشان اهميت پيدا مي كند. اين تفاوت جنسيت در شكل گيري هويت را مي توان به شكل هاي مختلف تبيين كرد. اگر بخواهيم نظريه تحليل رواني را اساس اين تبيين قرار دهيم، بايد بگوييم كه انرژي پسران عمدتاً جهت گيري خارجي دارد و به كنترل و تسلّط بيروني متمركز است، در حالي كه انرژي رواني دختران عمدتاً متوجه دنياي دروني و عاطفي است.(همان منبع)

بنابراین با توجه به اینکه عشق در این مقطع بیشتر رنگ و بوی شهوانی دارد،شروع ارتباط در سن نوجوانی می تواند بسیار آسیب زا باشد.
از آنجا که عشق دوره نوجوانی بیشتر حالت رؤیایی دارد و طرفین در آرزوی ازدواج، منتظر آینده هستند و به همین خیال ارتباط خود را ادامه می دهند و یا در آرزوی آینده هستند. لازم است ملاکهای ازدواج مورد بررسی قرار گیرند.عشق نوجوانی اگر چه ممکن است گریزی از آن نباشد ولی با توجه کردن به نکات ذیل می توان آنرا کنترل کرد.
بسیاری از ملاکهای ازدواج بعد از ورود به جوانی شکل تقریبا کاملی می گیرندو می توان بر اساس آن قضاوت کرد.مثلا شکل ظاهری انسان پس از سپری کردن دوران بلوغ و در اوایل جوانی شکل تقریبا ثابتی به خود می گیرد وحال آنکه قبل از آن مبهم است.

شخصیت انسان که یکی از ملاکهای بسیار مهم ازدواج است در اوایل جوانی شکل نسبتا کاملی به خود می گیرد.لذا پرسشنامه های سنجش اختلال شخصیت هم باید پس از گذار از نوجوانی مورد استفاده قرار گیرد .شخصیت یعنی «مجموعه‌ای از رفتار وشیوه‌های تفکر شخص در زندگی روزمره که با ویژگی‌های بی همتا بودن، ثبات (پایداری) و قابلیت پیش بینی» مشخص می‌شود.فیست)
تحصیلات هم از جمله معیارهایی است که در صورتی که کسی قصد ادامه تحصیل داشته باشد در اوایل جوانی تکلیفش مشخص می شود.در این مقطع است که شخص تصمیم می گیرد آیا ادامه تحصیل دهد و مدارج دانشگاهی را طی کند یا اینکه ترک تحصیل کند و مشغول به شغل مورد نظرش شود.طبیعی است که در نوجوانی نمی توان تصمیم گرفت.
شغل هم از جمله ملاکهایی است که در جوانی چگونگی آن مشخص می شود.در واقع آینده شغلی هرکس بعد از گذراندن دوران دبیرستان قابلیت پیش بینی پیدا می کند.به این معنا که بعد از دیپلم فرد به این تشخیص می رسد که هدف شغلی خود را با توجه به استعداد و علاقه اش تعیین کند.
توانمندیهای شخصی هرکس طبیعتا بعداز ورود به جریان زندگی و اجتماع و شغل بروز پیدا می کند.باتوجه به اینکه برای افراد بسیار حائز اهمیت است که همسر آینده چه توانمندیهایی دارد،مسلما دوران نوجوانی مقطعی نیست که اشخاص بتوانند قابلیتهای خود را نشان دهند چرا که تنها کاری که می توانند انجام دهند درس خواندن است و اساسا به علت فقدان تجربه و پایین بودن مهارتها و اطلاعات کم این قابلیتها بسیار محدود است.
وضعیت مالی افراد هم که در نوجوانی مبهم است چراکه اساسا وارد شغلی نشده اند که سرمایه ای کسب کنند.آنها وابسته به خانواده هستند وفاقد سرمایه می باشند.

نتیجه آنکه با توجه به اینکه شروع ارتباط و عشق در نوجوانی بیشتر رنگ شهوانی دارد و آسیب زاست و اینکه در این سن ملاکهای ازدواج محقق نشده اند لذا به هیچ وجه چنین عشقی توصیه نمی شود و چنانچه پیش آمد بایستی در جهت تضعیف آن اقدام کرد تا در آینده بتوان با دید باز انتخابی درست انجام داد.برای تضعیف ارتباط بایستی راه های ارتباطی از قبیل تلفن و موبایل و اینترنت را محدود کرد و از رفتن به مکانهایی که به دیدار حضوری می انجامد خود داری کرد.
همچنین می توان از فن سود و زیان استفاده کرد.در این تکنیک سودو ضرر ارتباط نوشته می شود و با هم مقایسه می شود.در مقایسه خواهند دید که ضرر ارتباط در نوجوانی بسیار بیشتر از منفعت آن است.(قهاری،۱۳۹۲۰)
یکی دیگر از راه های تضعیف این ارتباط پیدا کردن دوستان صمیمی همجنس است.درد دل کردن با دوست صمیمی موجب ارضاء نیاز عاطفی می شود.غالب کسانیکه وارد این ارتباطات می شوند مخصوصا دختران به جهت نیاز عاطفی وارد رابطه می شوند.کسانیکه رابطه عاطفیشان با والدینشان خوب نیست بیشتر در معرض این ارتباط هستند.

تقویت باورهای دینی نیز نقش مهمی در کنترل تکانه های جنسی و حتی ارتباط عاطفی دارد.دین مقدس اسلام به هیچ وجه اجازه ارتباط را خارج از چارچوب شرعی نداده است.
پر کردن اوقات فراغت با درس و تفریح و ورزش و حضور در کلاسهای هنری هم نقش بسزایی در کنترل آن دارد.

منابع:
1.نگاهي به تحوّلات دوران نوجواني جسمي، جنسي، شناختي و اخلاقي،هادی حسینخانی،معرفت شماره 104 - مرداد ۱۳۸۵
2.جست فیست،گرگوری فیست،،نظریه های شخصیت، ،ترجمه سید یحیی محمدی،نشر روان،۱۳۹۵
3.قهاری،شهربانو،مشاوره طلاق،نشر قطره،۱۳۹۲

موضوع قفل شده است