جمع بندی رابطه با اموات

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رابطه با اموات

به نام او
آیا اگر ما در زندگی با امواتم حرف بزنیم آنها متوجه می شوند ؟ و آیا پس از مرگ روح همه ی بستگان به هم می رسند و می توانند باهم ارتباط برقرار کنند؟

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد کریم

سؤال:
اگر در زندگی با اموات خودمان حرف بزنیم، آن‌ها متوجه می‌شوند؟ و آیا پس از مرگ روح همه بستگان به هم می‌رسند و می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند؟

پاسخ:

بر اساس برخی ادله، از جمله حرف زدن رسول خدا (صلی الله علیه و آله) با مردگان بدر است که روایت شده رسول خدا (صلی الله علیه و آله) روی به این مردگان، فرمود: آیا آن چه را که پروردگارتان وعده داده بود، درست یافتید؟ گفتند: یا رسول الله! این‌ها مرده هستند. چه طور با آن‌ها سخن می‌گویید؟ حضرت فرمود: آن‌ها بهتر از شما می‌شنوند. (1)
پس مرده‌ها، سخنان ما را می‌شنوند؛ ولی نمی‌توانند جواب ما را بدهند و یا به تعبیر دیگر، ما قادر به شنیدن جواب آن‌ها نیستیم؛ والا اهل معنی، سخن آن‌ها را می‌شنوند.
در مورد بعد از مرگ هم ما در روایات داریم که مؤمنین در یک محل، یعنی «وادی السلام» جمع می‌شوند و وقتی آشنایی بر آن‌ها وارد می‌شود، می‌پرسند فلانی چه طور است؟ مرده یا زنده است؟ اگر بشنوند مرده است، می‌فهمند اهل سعادت نبوده و همراه با دوزخیان است؛ چون اگر مؤمن بود، باید بین آن‌ها می‌آمد. از این رو، در برزخ، مؤمنان با هم هستند و صحبت می‌کنند و زمانی که آشنایی بر آن‌ها وارد می‌شود، او را می‌شناسند.(2)
برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به کتاب «عالم برزخ» از «علی اکبر قریشی» و کتاب «سیاحت غرب و منازل الآخرة» «محدث قمی» مراجعه کنید.

منبع:
1. مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار، ج 6، ص 207.
2. کلینی، اصول کافی، ج3، ص 244، چاپ اسلامیه

گل گندم;512858 نوشت:
و آیا پس از مرگ روح همه ی بستگان به هم می رسند و می توانند باهم ارتباط برقرار کنند؟

[="#006400"]هوالعالم

به نظرم
وقتی ارتباط و ارسال پیام ازین دنیا به اون دنیا تایید و پذیرفته میشه
مطمعنا در اون دنیا به بستگانی که میل به ارتباط با اونها رو دارید نزدیک خواهید شد
البته اگر این تمایل حقیقی و خصوصیت ساز باشه ...
و گرنه ممکنه مثل همین دنیا و اون دنیا باشه و فاصله کمالی و فرق بین میزان گناهان در حدی باشه که نتونید به هم نزدیک بشید
مثل نور و تاریکی که یک برخورد آنی و کوتاه دارند ..[/]

موضوع قفل شده است