جمع بندی خلاصه ای از اعتقادات آیین بودا

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خلاصه ای از اعتقادات آیین بودا

سلام

میشه خلاصه ای از اعتقادات بودایی ها بگین؟

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد مسلم

جمع بندی

____________________________________________

پرسش:

لطفا خلاصه ای از اعتقادات بوداییان را بیان کنید.

پاسخ:

بودیسم یکی از ادیان غیر الهی است که توسط «گوتاما شاکیامونی» که در ابتدا «سیدارتا» نامیده میشد بنیان گذاشته شده است، و تعبیر «بودا» به معنای «بیدار» لقب اوست.

البته این لقب اختصاصی به سیدارتا ندارد، بلکه این لقب کسی است که به حقیقت رسیده باشد، و طبق عقائد این آیین، پیش از او نیز کسانی به این حقیقت دست یافته بودند، اما بودای این دوره سیدارتا گوتاما است.

در آیین بودا باور به خداوند به عنوان آفریننده و موجودی ازلی و ابدی وجود ندارد، از نظر بودا جهان همیشگی بوده و هرگز آغاز و انجامی نداشته است.

به طور کلی و خلاصه نگرش آیین بودا چنین است که دنیا در همه ابعادش چه تولد، چه بیماری، چه مشکلات، چه مرگ و مانند آن همه رنج است، و انسان نیز از آنجا که گرفتار چرخه نامحدود تناسخ و بازگشت های متوالی به دنیاست که به آن «سمساره» می گویند گرفتار این رنج بی پایان است. وعلت ماندن انسان در این رنج حداکثری به خاطر علاقه اش به لذت های حداقلی آن است، بنابراین منشأ این رنج در حقیقت تمایلات نفسانی خود انسان است، و زمانی می توان از این رنج بی پایان رهایی یافت که انسان دنیا و لذت های آن  را از دل بیرون کرده و از آنها رها شود، در این صورت به حقیقت یا همان «نیروانا» می رسد، و در غیر این صورت در قالب تولدهای متعدد و بی انتها به دنیا بازخواهد گشت.

طبق آیین بودیسم راه توقف رنج، راه های هشتگانه ای است که بودا آنها را اینگونه بیان کرده است: دیدگاه درست، اندیشه و نیت درست، سخن درست، رفتار درست، معاش درست، کوشش درست، توجه درست، و تمرکز و تأمل درست.

همچنین آیین بودیسم اصول اخلاقی ای دارد که عبارتند از:

  1. پرهیز از آزار جانداران
  2. پرهیز از فحشا و بی عفتی
  3. پرهیز از دروغ
  4. پرهیز از مستی
  5. پرهیز از بدگویی
  6. پرهیز از خودخواهی
  7. پرهیز از نادانی
  8. پرهیز از دشمنی

 

پی نوشت ها:

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به این دو منبع که یکی مختصر و دیگری مفصل است مراجعه بفرمایید:

منبع مختصر: آشنایی با ادیان بزرگ، نوشته آقای حسین توفیقی

منبع مفصل: راهنمای ادیان زنده جهان، نوشته جان.ر.هینلز

 

موضوع قفل شده است