جمع بندی توضیح معنای آیه استرجاع

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توضیح معنای آیه استرجاع

با سلام خدمت کارشناسان و دوستان عزیز
در قرآن آیه ای هست که می فرماید :
الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيهِ رَاجِعُونَ
و ترجمه ظاهری شده که:
آنها که هر گاه مصيبتي به ايشان مي‌رسد، مي‌گويند: «ما از آن خدائيم؛ و به سوي او بازمي‌گرديم!»
سوال من در مورد این کلمه قرمز رنگ قالو هست قالو زمان گذشته هست به معنی گفتند ولی در ترجمه به معنای میگویند ترجمه شده یعنی مضارع ،خواستم ببینم این تضاد در چیه؟
ممنون

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد حکیم

[TD][/TD]

پرسش:

در قرآن آیه ای هست که می فرماید :«الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيهِ رَاجِعُونَ و ترجمه ظاهری شده که:آنها که هر گاه مصيبتي به ايشان مي‌رسد، مي‌گويند: «ما از آن خدائيم؛ و به سوي او بازمي‌گرديم!»
کلمه «قالوا» زمان گذشته هست به معنی «گفتند»، ولی در ترجمه به معنای «می گویند» ترجمه شده است!یعنی مضارع ،دلیل این تضاد چیست؟

پاسخ :

پاسخ این پرسش به مباحث ادبیاتی قرآن بر می گردد

«إِذا» سر جمله فعلیه می آید و معنای آن را به زمان مستقبل می برد و در آیه یاد شده معنای شرطی می دهد «إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ» ؛ زمانی که مصیبتی به آنها می رسد ..... این به زمان گذشته نیست، بلکه زمان آینده را می رساند إِذَا شرطیه سر جمله می آید(شرط و جواب شرط) و این دو در کنار هم معنا را کامل می کنند ، بنابراین اصابت ... با قالوا ..... در کنار هم معنا را به طور کامل می رسانند، یعنی به محض اصابت و برخورد مصیبت آنها این جمله را می گویند .(1)

پی نوشت:

1. راغب اصفهانی، حسین بن محمد،مفردات الفاظ قرآن،بیروت، دارالشامیه، ص 495؛ طبرسی، فضل بن حسن،مجمع البیان،بیروت،داراحیاء التراث العربى ج 1 ـ 2، ص .
437

موضوع قفل شده است