تقاص اعمال یک فرد از خاندان و فرزندان او

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقاص اعمال یک فرد از خاندان و فرزندان او

سلام.
آیا خداوند به عنوان مثال تقاص اعمال اجداد یک کودک را می تواند از او که از نسل آن هاست بگیرد ؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]


کارشناس بحث: استاد شعیب

[TD][/TD]

با سلام خدمت شما دوست گرامی

اصل کلّی و قاعده ی شک ناپذیر و محکم در دین اسلام این است که خداوند متعال بیان فرموده که:

« أَلَّا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى
وَأَن لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى
وَأَنَّ سَعْیَهُ سَوْفَ یُرَى
ثُمَّ یُجْزَاهُ الْجَزَاء الْأَوْفَى (نجم/38-41) هیچ كس بار گناه دیگرى را بر دوش نمى‏ گیرد. و اینكه براى انسان بهره ‏اى جز سعى و كوشش او نیست. و اینكه تلاش او به زودى دیده مى‏ شود. سپس به او جزاى كافى داده خواهد شد.»
طبق براهین عقلی و صریح آیات قرآن کریم شکّی در این نیست که خداوند متعال عادل است؛ پس محال است کسی را به خاطر کاری که نکرده است مجازات کند؛ لذا عذاب، فقط در مقابل گناه اختیاری است و بس.

پس خدای تعالی گناه کسی را بر کس دیگری نمی نویسد و از او تقاص نمی گیرد چرا که ثواب و عقاب و مواخذه بر اساس افعال اختیاری انسان صورت می گیرد و اثراتی که از گناه گذشتگان اگر در زندگی انسان سرایت کرده باشد (تاثیر عملکرد پدران در نسل خود) چون انسان در آنها اختیاری نداشته مورد مواخذه قرار نمی گیرد. (بدون شک خدای تعالی عادل است)

البته طبیعی است که افعال و رفتار انسان در نسل او تاثیر می گذارد و صفاتی از انسان توسط ژن به نسل او منتقل می شود و این به خاطر علی و معلولی بودن سبب و مسببی بودن عالم است و هیچ ربطی به ثواب و عقاب و یا تقاص گرفتن خدا ندارد.

شاید گفته شود با این نوع تاثیر گذاری اعمال گذشتگان در زندگی نسل آینده در حق آنها اجحاف می شود:

جواب: همان گونه که بیان شد این ها نتیجه طبیعی اعمال و بر اساس قانون علیت است. اگر این شخص تمام تلاش اختیاری خود را انجام دهد ولی به خاطر اعمال دیگران (چه والدین و چه افراد دیگر) نتواند به کمال لایق خود برسد؛ شخص او مقصّر نیست؛ ولی در مقابل، آن کسانی که با اعمالشان مانع از رشد این شخص شده اند مقصّرند؛ لذا عدل الهی ایجاب می کند که حق این شخص را از آن افراد بستاند؛ و طبق روایات اهل بیت(علیهم السلام) در چنین مواردی یا گناهان چنین کسی را بر دوش آن افراد می گذارند یا ثواب آنها را به این شخص منتقل می کنند؛ یا اگر با این دو روش حق این شخص ادا نشد ، خداوند متعال او را از فضل خود برخوردار می کند.

بنابراین، عدل خدا اجازه نمی دهد که کسی حتی ذرّه ای هم از حق خود محروم بماند. همچنین اگر کار والدین و دیگران باعث شده که این شخص راحت تر در مسیر عبودیت قرار گیرد، والدین او یا هرکسی که در رشد او نقش داشته است؛ از ثواب این شخص بهره می برند؛ بدون آن که از ثواب این شخص چیزی کاسته شود.

سلام.پس در این فیلم ها و سریال ها که طرف پدرش یه کاری کرده و بچه سرطان می گیره و ‌.... و همچنین نمونه هایی در زندگی واقعی الکی و تلقین است ؟

سلام
این درست است و در روایات داریم مثلا که اگر کسی حرامخواری کند به هر عنوانی چه مال حرام چه خوردنی های حرام در نسل انسان تاثیر میگذارد و چه بسا اثر آن تا هفت نسل باقی بماند چه این اثر می تواند نقص ظاهری و جسمی باشد و چه بسا این نقص می تواند نقص روحانی باشد به این صورت که فرزند آن شخص از درک یک سری از مقامات معنوی توحیدی محروم شود مثلا در باب زنا و حرام زادگی گفته شده که زنا زاده وارد بهشت اعلی خداوند نمی شود و همچنین محبت اهل بیت در دل همچنین فردی جای نخواهد گرفت
حال با توجه به این آموزه ها و احادیث این مسائل مخالف آیات صریح قران است که در قرآن می فرماید هیچ کس بار گناه دیگری را به دوش نمی کشد
واین آموزه ها نوعی پارادوکس و تناقض است
درست مانند بحث علم خداوند به آینده افراد و مساله اختیار که نوعی پارادوکس بوده و همواره در ادیان مختلف عالمان و فلاسفه با براهینی درصدد پاسخ به این مساله برآمده اند و عموما این براهین فلسفی درکشان برای خود فلاسفه هم مشکل بوده و روی آن بحث های مفصلی میکنند و آخر به نتیجه نهایی هم نمی رسند چه برسد به اینکه کسی نسبت به علوم دینی و فلسفه نا آشناست!
من هم چند وقت پیش درگیر همین مساله بودم
وبه این نتیجه رسیدم که هرکس به فراخور درک خود با فرض اولیه حقانیت خداوند میتواند با تمثیل هایی و یا تعمق در برخی آیات جواب قانع کننده ای برای خودش پیدا کند تا در این مسیر دچار حیرت نشود
من برای خودم در این مساله با توجه به آموزه های دینی که داشتم یک فرضیه دارم که خودم را قانع میکند
واین فرضیه این است که
۱ فرض کنیم خداوند حق است و موجود است
۲ فرض کنیم خداوند در مقابل رفتار بندگانش یا مسیر عدالت در پیش میگیرد یا گذشت و رحمت
۳ فرض کنیم خداوند نسبت به آینده افراد اطلاع داشته بدون آنکه مساله اختیار نقض شود ( برای اثبات این بند هم یک نظریه تمثیلی برای خودم دارم که شاید فقط خودم را قانع کند که فعلا بماند که چه هست)
ما در روایات داریم که خداوند روح پیامبر اکرم را بسیار قبل تر از حضرت آدم خلق کرده و خداوند پیامبر را بعد از خلق حضرت آدم در نسل آن حضرت قرار داده پس اگر این روایات را مورد قبول بدانیم می توان این نتیجه را گرفت که مساله نسل مقدم بر خلقت نیست یعنی اینکه خداوند ارواح را خلق کرده بدون اینکه کسی در نسل کس دیگر باشد و بعد از خلقت آنها و علم به عملکرد آنها، انها را در نسل یکدیگر قرار داده است و یک دلیل براین نظریه یکی از آیات قرآن در سوره مومنون می باشد که در آیه ۱۰۱ میفرماید که هنگامی که قیامت فرا میرسد هیچ نسبت خویشاوندی میان افراد نخواهد بود
حال با توجه به اینکه خداوند به نحوه عملکرد ارواح در آینده اطلاع دارد و مومن و کافر و فاجر را میشناسد و از نقص های روحی و جسمی اتی افراد که ریشه در رخداد های روز الست دارد میتواند به عنوان عقوبت اعمال فردی در دنیا، نسل او را از ارواحی برگزیند که دچار نقص های روحی یا جسمی باشند که با این فرض هر شخصی در گرو عملکرد خودش در دنیا و روز الست می باشد و اثرات ناشی از وجود چنین فردی چه خیر و چه شر می تواند مثلا به پدر یا مادر بازگردد به عنوان عقوبت یا پاداش
با این فرض میتوان این مساله را فهمید که چطور میشود یک نسل از فرزندان پیامبر پشت سر هم معصوم باشند طبق این نظر وجود نسل معصومین در صلب پیامبر نوعی پاداش الهی برای حضرتش میباشد
یا مثلا اگر کسی زنا کند و نطفه ای تشکیل گردد خداوند روح یک فاجر را که علم به آینده آن شخص دارد به سمت آن نطفه گسیل میکند
و چه بسا فرزند معلول می تواند امتحانی الهی برای فردی باشد
البته این نظریه با فرض این است که ارواح قبل از جسدشان خلق شده اند
مثلا در زیارت دوم روز یکشنبه در مورد حضرت زهرا این مساله کاملا مشخص است

دلسوخته;1004049 نوشت:
سلام.
آیا خداوند به عنوان مثال تقاص اعمال اجداد یک کودک را می تواند از او که از نسل آن هاست بگیرد ؟

سلام.چیز عجیبی نیست.هر چیزی که در قرآن گفته شده مثلش در زندگی دنیوی ما وجود داره.در قرآن هم بخاطر همین مثلها ذکر میشود.
شما داخل کشتی باشید و قسمتی از اون رو که متعلق به خودتونه تخریب کنید.آیا بقیه ساکنین اون کشتی از بالایایی که متوجه شما و کشتی میشود در امانند؟ آیا اون بچه و مادری که در قسمت دیگر کشتی هستند و دچار بلای غرق شدگی شدند در گناه اون فرد دخالتی داشتند مثلا؟
مثال دیگر کسی قسمتی از محل سکونتش رو آتش میزند شعله گسترش می یابد و کسانی که دخالتی در اون نداشتند رو دچار بلا و مصیبت میکند.آیا باید گفت آنها هم در گناه اون فرد نخست شریکند؟
دنیای ماده و معنا قوانین خاص خودش رو داره.مثالهایی که زدم مربوط به دنیای ماده بود.در دنیای معنا راههای زیادی هم هست تا از عواقب گناهان دیگران مصون ماند.

دلسوخته;1004487 نوشت:
سلام.پس در این فیلم ها و سریال ها که طرف پدرش یه کاری کرده و بچه سرطان می گیره و ‌.... و همچنین نمونه هایی در زندگی واقعی الکی و تلقین است ؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی
در روایات هست که مریضی کودک کفاره پدر و مادر است.
قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ص‏ فِي الْمَرَضِ يُصِيبُ الصَّبِيَّ فَقَالَ كَفَّارَةٌ لِوَالِدَيْه‏(کافی ج 6 ص 52)
ِقال رسول الله(ص) وَ إِذَا مَرِضَ الصَّبِيُّ كَانَ مَرَضُهُ كَفَّارَةً لِوَالِدَيْه‏(عده الداعی ص126)

از امام علی(ع) سوال کردند که آیا در مریضی کودک ثوابی هم به پدر و مادر می رسد حضرت فرمودند مریضی کودک باعث کفاره گناه پدر ومادر می شود . نه این که گناه پدر و مادر باعث بیماری کودک آنها شود.(خوب دقت کنید)
ملاک ما فیلم ها و بیانات عامیانه نیست بلکه باید دید آیا دین این حرف را قبول دارد یا نه؟
و این از باب لطف خداوند است که یک قضیه طبیعی مانند مریضی کودم را عاملی کرده برای آمرزش پدر و مادر و این لطف خدا به مسلمانان و مومنین است که بیماری آنها نیز باعث پاک شدن گناهاهنشان می شود. و از این بالا تر بیماری فرزندانشان نیز که به واسطه این بیماری ها غمگین می شوند هم کفاره گناهانشان بشود.
و بر عکس این قضیه درست نیست که گناه پدر و مادر باعث بیماری فرزند شود چه بسا می بینیم که فرزندان ائمه اطهار بیماری سختی می گرفتند در صورتی که ائمه پاک و طاهر بودند و حتی به این بیماری فوتمی کردند و ائمه بر عزای آنها می نشستند.

اما شاید این سوال پیش آید که این کودکان که گناهی نکرده اند که مریض می شوند و یا ناقص الخلقه به دنیا می آیند و ...این ها که گناهی نکرده اند و پاک و طاهر اند آیا این با عدالت خدا سازگار است؟؟!!
در جواب به این سوال باید بگوییم که:

بايد دانست. تفاوت در كيفيت خلقت انسان ها نتيجه و لازمه حتمى نظام مندى و قانونمندى جهان هستى است. يعنى:


1 (نظام خلقت نظام علت و معلول است. هيچ معلولى بدون علت به وجود نمى آيد و تخلف هيچ معلولى از علت تامه اش ممكن نيست (اصل ضرورت على).

2 (رابطه علت و معلول داراى قوانين و قواعد معين است؛ يعنى چنان نيست كه از هر علتى، هر معلولى قابل ايجاد باشد. به تعبير ديگر هر علت معينى معلول معينى دارد؛ (اصل سنخيت علت و معلول).

اگر دو اصل فوق با ژرفكاوى دقيق فلسفى مورد بررسى قرار گيرد، مشخص خواهد شد بينا يا نابينا تولد يافتن يك فرد یا مریض بودن کدک در بدو تولد لازمه حتمى مجموعه عللى است كه در به وجود آوردن وى مؤثر بوده اند. در اين امور عوامل بسيار متعددى دخيل اند، حتى كيفيت آميزش والدين، زمان، مكان، روحيات و حالات روانى، وضعيت جسمى، نوع و مقدار غذاهايى كه مصرف كرده اند و هر يك به سهم خود نقشى در كيفيت تكوين جنين ايفا مى كنند. در اين جا ممكن است سوال شود كه آيا خداوند نمى تواند با تفاوت چشمگيرى كه همه اين عوامل دارند، ولى تأثير همه را يكسان سازد؟ پاسخ آن است كه چنين چيزى سر از تناقض درمى آورد، زيرا لازمه آن اين است كه علت پديده اى محقق باشد، ولى تأثير نكند و علت بودن و تاثير نكردن تناقض آميز است. و يا معلولى بدون علت پديد آيد، كه لازمه آن اين است كه كل طرح نظام آفرينش به هم بخورد، زيرا در اين صورت پديد آمدن هر چيز از هر امر نامربوطى محتمل مى شود و آن گاه است كه از پریدن یک پشه یک ساختمان 12 طبقه ویرانی می شود و یا با آب ریختن بر یک آتش به جای این که آتش خاموش شود شعله می گیرد و یا از هسته زردآلو درخت خرما به بار می آید!!!
پس در مورد بیماریها و نقصهای مادرزادی علتی دارد که چون آن علت محقق شده معلول آن هم محقق خواهد شد که اگر اینگونه نباشد نظام علی و معلولی عالم بهم خواهد خورد.در قيامت نيز خداوند هر كس را به اندازه نعمتى كه به او داده، بازخواست مى كند. در بحارالانوار، ج 81، ص 182 آمده است: خداوند از گناه كسى كه يك چشم و يا دو چشم خود را از دست داده است، بازخواست نمى كند. پس اگر كسى از نعمتى محروم است، در قبال آن از مزايايى و تخفيفاتى برخوردار است و به هر نحو ممكن عدالت برقرار است.

بنابراين براساس نظام جهان بايد ميان پدر و مادرى كه بسيارى از مسائل را رعايت كرده اند و پدر و مادرى كه بسيارى از مسائل را رعايت نكرده اند در استعداد و وضعيت جسمى فرزندشان تفاوتى باشد. آنچه در نظام خلقت وجود دارد، تفاوت است؛ نه تبعيض و آنچه مذموم مى باشد، تبعيض است نه تفاوت.
اما از آنجا كه فرزند بى تقصير است خداوند براساس عدالت خود، به ميزان استعداد و توانمندى فرزند از او مسؤوليت مى خواهد و كمبودهاى او را در آخرت جبران مى كند.(که در بحث های کلامی یک باب مفصلی در همین مورد به نام اعواض آمده است)

به طوری که به خاطر شکر و صبوری که پیشه کرده خداوند به او پاداش عظيمى عطا خواهد نمود به گونه اى كه طبق فرمایش روایات ديگران آرزو خواهند كرد كه: اى كاش در دنيا آن دشوارى ها ناملايمات و محروميت ها را مى كشيديم و اكنون از ثمرات شيرينش بهره مند مى شديم.

salirezae;1004494 نوشت:
این درست است و در روایات داریم مثلا که اگر کسی حرامخواری کند به هر عنوانی چه مال حرام چه خوردنی های حرام در نسل انسان تاثیر میگذارد و چه بسا اثر آن تا هفت نسل باقی بماند چه این اثر می تواند نقص ظاهری و جسمی باشد و چه بسا این نقص می تواند نقص روحانی باشد به این صورت که فرزند آن شخص از درک یک سری از مقامات معنوی توحیدی محروم شود مثلا در باب زنا و حرام زادگی گفته شده که زنا زاده وارد بهشت اعلی خداوند نمی شود و همچنین محبت اهل بیت در دل همچنین فردی جای نخواهد گرفت
حال با توجه به این آموزه ها و احادیث این مسائل مخالف آیات صریح قران است که در قرآن می فرماید هیچ کس بار گناه دیگری را به دوش نمی کشد
واین آموزه ها نوعی پارادوکس و تناقض است
درست مانند بحث علم خداوند به آینده افراد و مساله اختیار که نوعی پارادوکس بوده و همواره در ادیان مختلف عالمان و فلاسفه با براهینی درصدد پاسخ به این مساله برآمده اند و عموما این براهین فلسفی درکشان برای خود فلاسفه هم مشکل بوده و روی آن بحث های مفصلی میکنند و آخر به نتیجه نهایی هم نمی رسند چه برسد به اینکه کسی نسبت به علوم دینی و فلسفه نا آشناست!
من هم چند وقت پیش درگیر همین مساله بودم
وبه این نتیجه رسیدم که هرکس به فراخور درک خود با فرض اولیه حقانیت خداوند میتواند با تمثیل هایی و یا تعمق در برخی آیات جواب قانع کننده ای برای خودش پیدا کند تا در این مسیر دچار حیرت نشود
من برای خودم در این مساله با توجه به آموزه های دینی که داشتم یک فرضیه دارم که خودم را قانع میکند
واین فرضیه این است که
۱ فرض کنیم خداوند حق است و موجود است
۲ فرض کنیم خداوند در مقابل رفتار بندگانش یا مسیر عدالت در پیش میگیرد یا گذشت و رحمت
۳ فرض کنیم خداوند نسبت به آینده افراد اطلاع داشته بدون آنکه مساله اختیار نقض شود ( برای اثبات این بند هم یک نظریه تمثیلی برای خودم دارم که شاید فقط خودم را قانع کند که فعلا بماند که چه هست)
ما در روایات داریم که خداوند روح پیامبر اکرم را بسیار قبل تر از حضرت آدم خلق کرده و خداوند پیامبر را بعد از خلق حضرت آدم در نسل آن حضرت قرار داده پس اگر این روایات را مورد قبول بدانیم می توان این نتیجه را گرفت که مساله نسل مقدم بر خلقت نیست یعنی اینکه خداوند ارواح را خلق کرده بدون اینکه کسی در نسل کس دیگر باشد و بعد از خلقت آنها و علم به عملکرد آنها، انها را در نسل یکدیگر قرار داده است و یک دلیل براین نظریه یکی از آیات قرآن در سوره مومنون می باشد که در آیه ۱۰۱ میفرماید که هنگامی که قیامت فرا میرسد هیچ نسبت خویشاوندی میان افراد نخواهد بود
حال با توجه به اینکه خداوند به نحوه عملکرد ارواح در آینده اطلاع دارد و مومن و کافر و فاجر را میشناسد و از نقص های روحی و جسمی اتی افراد که ریشه در رخداد های روز الست دارد میتواند به عنوان عقوبت اعمال فردی در دنیا، نسل او را از ارواحی برگزیند که دچار نقص های روحی یا جسمی باشند که با این فرض هر شخصی در گرو عملکرد خودش در دنیا و روز الست می باشد و اثرات ناشی از وجود چنین فردی چه خیر و چه شر می تواند مثلا به پدر یا مادر بازگردد به عنوان عقوبت یا پاداش
با این فرض میتوان این مساله را فهمید که چطور میشود یک نسل از فرزندان پیامبر پشت سر هم معصوم باشند طبق این نظر وجود نسل معصومین در صلب پیامبر نوعی پاداش الهی برای حضرتش میباشد
یا مثلا اگر کسی زنا کند و نطفه ای تشکیل گردد خداوند روح یک فاجر را که علم به آینده آن شخص دارد به سمت آن نطفه گسیل میکند
و چه بسا فرزند معلول می تواند امتحانی الهی برای فردی باشد
البته این نظریه با فرض این است که ارواح قبل از جسدشان خلق شده اند
مثلا در زیارت دوم روز یکشنبه در مورد حضرت زهرا این مساله کاملا مشخص است

با سلام
درباره وجود روح قبل از بدن(که این پست شما مبنی بر آن بود) اقوال و نظرات مختلفی مطرح است که پیشنهاد می کنم در صورت تمایل به بحث حول آن تاپیکی مستقل تشکیل دهید.

من دیگر حرفی ندارم و همان چیزی که یقین داشتم برام مجددا آشکار شد.
خدانگهدار

دلسوخته;1004965 نوشت:
من دیگر حرفی ندارم و همان چیزی که یقین داشتم برام مجددا آشکار شد.
خدانگهدار

سلام.فکر کنم شما متوجه تفاوت بین آثار گناه و تقاص گناه دیگران نشدید کامل.تقاص گناه یعنی شریک بودن در جرم دیگری و شریک بودن در مجازات آن که هیچ فردی بخاطر گناه دیگران مجازات نمیشه و عمل هر شخص برای هر شخص مستوجب ثواب و عقاب میشه.بهرحال آثار گناه اگه مادی باشه یعنی مثلا پدر و مادرمون یا اجدادمون درست زندگی نکردند و از نظر ژنی دچار مشکل شدیم و بیماری رو به ارث بردیم این گناهش به پای اونها نوشته میشه یا اگه بر اثر شرایط محیطی چیزی به ارث بردیم چون قوانین هستی ثابته مثل دو دو تا چهارتاست مگر معجزاتی که شرایط خاص خودش رو داره خداوند این نقایص ما رو حتما در موردمون در نظر میگیره و اگه نقصانی در عملمون بود مورد غفران قرار میده که این زندگی کوتاه گذرگاهی بیش نیست. و اگر هم مادی نیست بازهم با عملمون میتونیم غفران و رحمت خدا رو شامل حالمون کنیم.

نزدیک مرگ;1004979 نوشت:
سلام.فکر کنم شما متوجه تفاوت بین آثار گناه و تقاص گناه دیگران نشدید کامل.تقاص گناه یعنی شریک بودن در جرم دیگری و شریک بودن در مجازات آن که هیچ فردی بخاطر گناه دیگران مجازات نمیشه و عمل هر شخص برای هر شخص مستوجب ثواب و عقاب میشه.بهرحال آثار گناه اگه مادی باشه یعنی مثلا پدر و مادرمون یا اجدادمون درست زندگی نکردند و از نظر ژنی دچار مشکل شدیم و بیماری رو به ارث بردیم این گناهش به پای اونها نوشته میشه یا اگه بر اثر شرایط محیطی چیزی به ارث بردیم چون قوانین هستی ثابته مثل دو دو تا چهارتاست مگر معجزاتی که شرایط خاص خودش رو داره خداوند این نقایص ما رو حتما در موردمون در نظر میگیره و اگه نقصانی در عملمون بود مورد غفران قرار میده که این زندگی کوتاه گذرگاهی بیش نیست. و اگر هم مادی نیست بازهم با عملمون میتونیم غفران و رحمت خدا رو شامل حالمون کنیم.

سلام . بعید بدانم پدر و مادر و اجداد بابت نقص و ... فرزند مجازات شوند اول به خاطر اینکه خود والدین و اجداد خود قربانی اند و همین طور به عقب بروید تا برسید به اولین انسان.
با این حساب من باید یقه ی حضرت آدم را بگیرم بگویم چرا سیب را خوردی ؟
ثانیا با این حرف اختیار نقض خواهد شد. اگر خداوند بگوید تو مختار بودی و اصلا قبول ندارم که بهانه بیاوری و گردن اجدادت بندازی آنوقت باز هم این را بیان می کنید؟
پسر نوح پدر خوبی داشت اما مادر خوبی نداشت پسر همان شد که در قرآن آمد و بهانه قبول نیست.
یا علی.

موضوع قفل شده است