به مناسبت اولين سالگرد رحلت بهجت عارفان

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
به مناسبت اولين سالگرد رحلت بهجت عارفان

توصیه ای از آیت الله بهجت(ره):
«عمل به معلومات بنمایید و معلومات را زیر پا نگذارید؛ همین کافی است؛ که "من عمل بما علم، ورثه الله علم ما لایعلم" ـ ("بحارالانوار"، ج78، ص189) ـ یعنی هر کس به آنچه که می داند عمل کند، خداوند آنچه را که نمی داند به او می آموزد؛ و این که "الذین جاهدوا فینا، لنهدینهم سبلنا"(عنکوبت/69) ـ یعنی کسانی که در[راه خشنودی] ما تلاش کنند، به راههای خودمان رهنمونشان خواهیم کرد. اگر دیدید نشد، بدانید نکرده اید.»
سخن همیشگی ایشان این بود که شما به آن چه می دانید عمل کنید و هر روز هم در صدد یاد گرفتن دانشی جدید باشید، و باز آن را هم به عمل بگیرید؛ و سپس می فرمودند به موجب آیه «من یتق الله یجعل له مخرجا» ـ (طلاق/3) ـ و امثال آن، شما بقیه را به خدا بسپارید. این که خود را به خدا بسپارید، به این معنا است که اگر نیاز به معلم و راهنمایی هم باشد، خداوند راه را برای پیدا کردن او بازمی کند.
توصيه اي ديگر:
این دستور العمل برگرفته از کلام اهل بیت(ع) است.
از امام جعفر صادق سؤال می شود که تقوا چیست؟ ایشان می فرمایند: این است که هر جا خدا به آن امر کرده است، حاضر باشی؛ و هر جا که از آن نهی شده است، پیدا نشوی ـ ("میزان الحکمة"، ج10، ص646) ـ و یا در جایی دیگر امام باقر(ع) می فرمایند: تقوی این است که آنچه را نمی دانی به آن معرفت پیدا کنی ـ (معرفت) ـ و به آنچه می دانی عمل نمایی(عمل).(همان)
سعی کنید بر اساس شرع و اخلاق ـ تا آنجا که می دانید ـ عمل کنید؛ یعنی واجبات و محرمات را مراقبت کامل کنید، و مستحبات ومکروهات را در حدی که اقبال قلب شما وجود دارد انجام دهید. این انسان را به همه چیز می رساند.
حضرت آیت الله بهجت طی توصیه ای فرموده اند: هر کس هر روز یک حدیث از ابواب جهاد با نفس کتاب "وسائل الشیعة" را مطالعه نماید و در واضحات آن فکر کند و همانند دارو که انسان میل می کند شربت معارف آن را بنوشد و به آن عمل کند. بعد از یک سال خواهد فهمید که تغییر کرده است.("کبریت احمر"، ص1)
قابل ذکر است که این کتاب به فارسی نیز ترجمه شده است.كه از اينجا هم قابل دسترسي است

برچسب: