جمع بندی برتری بنی اسرائیل

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برتری بنی اسرائیل

مگه خداوند نگفته برتری بندگانش به ایمان و تقواشون هستش نه نژادشون پس چرا در قرآن می فرمایند قوم بنی اسرائیل را برتری بخشیده ؟


يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْ نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ

اى فرزندان اسرائيل نعمتم را كه بر شما ارزانى داشتم و اينكه شما را بر جهانيان برترى دادم ياد كنيد.

وَلَقَدْ آتَيْنَا بَنِي إِسْرَائِيلَ الْكِتَابَ وَالْحُكْمَ وَالنُّبُوَّةَ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ

و به يقين فرزندان اسرائيل را كتاب و حكم و پيامبرى داديم و از چيزهاى پاكيزه روزيشان كرديم و آنان را بر مردم روزگار برترى داديم.

يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْ نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ

اى فرزندان اسرائيل نعمتم را كه بر شما ارزانى داشتم و اينكه شما را بر جهانيان برترى دادم ياد كنيد.

به من بیاموز;498867 نوشت:
مگه خداوند نگفته برتری بندگانش به ایمان و تقواشون هستش نه نژادشون پس چرا در قرآن می فرمایند قوم بنی اسرائیل را برتری بخشیده ؟

با سلام سوال قشنگی بود...
در این مورد نظر بنده این است که این برتری فقط زمانی بود که بنی اسرائیل فرمان خدا را میبردند و خدا ترس بودند و به قولی تقوا داشتند...وقتی این قوم به انحطاط میرفتند دچار عقوبت و ذلت میشدند...
وقتی در مصر بت پرست شدند به مدت چهارصد سال بردگی کردند و در ذلت بودند...وقتی گوساله پرست شدند عده ای کشته شدند...وقتی در قدم گذاشتن به سرزمین موعود سستی کردند چهل سال در بیابان سرگردان شدند...در اورشلیم وقتی دوباره به بت ها روی آوردند عذاب خدا بر آنها نازل شد یعنی با حمله ی بخت النصر باز به اسارت در اومدند و....
اینجوریه که وقتی متقی بودند خداوند اونها رو بر جهان چیره کرد و وقتی نافرمانی کردند جهان رو بر اونها...که مثالهاش رو زدم

به من بیاموز;498867 نوشت:
مگه خداوند نگفته برتری بندگانش به ایمان و تقواشون هستش نه نژادشون پس چرا در قرآن می فرمایند قوم بنی اسرائیل را برتری بخشیده ؟

برتری این قوم هم به واسطه ایمان و تقوایشان بوده و برتری که خدا به آنها داد نزدیک کردن ظهور فرج و گشایش کارشان بود که همان ظهور حضرت موسی بود که از دست فرعون نجاتشان داد

امام صادق علیه السّلام فرموده است : چون گرفتاری بنی اسرائیل طولانی شد. چهل صبح به خداوند متوسّل شدند و گریه و زاری کردند تا این که خداوند موسی و برادرش هارون را به یاری آنان فرستاد و حدود صد و هفتاد سال از چهار صد سال که از گرفتاری آنها باقی مانده بود بخشید. سپس می فرماید : اگر شما هم مانند بنی اسرائیل به خداوند متوسل شوید، خداوند فرج ما را نزدیک خواهد کرد و الّا این زندگیِ سخت، تا پایان مدّت مقرّر شده ی آن ادامه خواهد داشت.
بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏52 ؛ ص131

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد هدی

با سلام

در پاسخ به سوال شما بايد عرض كنيم كه اين فضيلت و برتري ، بي قيد و شرط نبوده و مطلق نيست شاهد آن هم ، آياتي است كه از ذلت و بدبختي بني اسرائيل سخن بميان آورده است .
آنچه در آيه 47 سوره مباركه بقره و آيات مشابه ، در برتري بني اسرائيل بيان شده است اولا بيان نعمت هاي الهي بر آنها براي ترغيب آنها به شكر نعم است و ثانيا تحذير آنها از كفران نعمت .استاد جوادي آملي در اين خصوص مي فرمايند :
"بعد از بيان نعمتهاي فراواني كه خداي سبحان نسبت به بني‌اسراييل روا داشت، هم از باب بشارت و هم از باب تبشير و تنذير مي‌فرمايد به اين كه به ياد نِعَم الهي باشيد يعني شاكر باشيد تا نعم الهي افزوده شود و كفران نعمت نكنيد زيرا اگر كفران نعمت كرديد گرفتار عذابي مي‌شويد كه رهايي از آن عذاب ميسّر نيست. اين تكرار *«يا بني‌إسرائيل اذكروا نعمتي الّتي أنعمت عليكم»* براي آن است كه اينها را به شكر وادار كند. چون ذكر نعمت به شكر نعمت برمي‌گردد. و اينكه فرمود: *«نعمتي التّي أنعمتُ عليكم»* يعني مُنعمتان را فراموش نكنيد. در سورهٴ فاطر به همهٴ مردم خطاب فرمود: *«يا أيهّا النّاس اذكروا نعمة الله»*(1) امّا در باره بني‌اسرائيل يك خصيصه اي است كه مي فرمايد: *«نعمتي الّتي أنعمت عليكم»* چند بار خود را به اينها ارائه مي‌دهد. مي‌فرمايد: به ياد نعمت من باشيد كه من آن نعمت را بر شما روا داشتم و اين نعمت هم از بالا تنزّل كرده است لذا با كلمهٴ «علي» ياد شده است *«أنعمت عليكم»* يعني از بالا اين نعمت تنزل كرده است پس به ياد اين نِعَم باشيد."(2)

(1)- فاطر/3
(2)- بنياد بين المللي علوم وحياني اسراء ، سوره مباركه بقره ، جلسه 122

از جمله دلايل و شواهدي كه مي توان بر مقيد بودن اين فضيلت ارائه نمود ، آياتي است كه غضب الهي و ذلت و بدبختي را بر بني اسرائيل به جهت كفران نعمت ها ، بيان مي كند :
"به شهادت اينكه همينها كه كفران نعمت كردند خداي سبحان دربارهٴ همين بني‌اسراييل ميفرمايد به اين كه: *«ضربت عليهم الذلّة و المسكنة»*(2) دربارهٴ همين بني‌اسراييل فرمود: *«غضب الله عليهم»*(3) دربارهٴ همين بني‌اسراييل فرمود: *«وألقينا بينهم العداوة والبغضاء إلي يوم القيامة»*(4) تا روز قيامت اينها گرفتار اختلاف داخلي‌اند. براي اينكه در برابر اين همه نعم كه بايد شاكر مي‌بودند كفران نمت كردند و دچار سخت‌ترين عذاب دنيايي شدند در برابر اين بشارتهايي كه خداي سبحان مرحمت كرده است آنها را از عذاب قيامت مي‌ترساند."(3)
لذا بايد مجموع آياتي كه در اين موضوع بيان شده است را مد نظر قرار داد در اين صورت ملاحظه خواهد شد كه بين اين آيه مورد نظر و آيه 13 سوره مباركه حجرات ، هيچگونه تضادي وجود ندارد . بني اسرائيل هم با آن همه نعمت الهي ، اگر شكر نعمت را بجا نياورده و كفران كنند - كه خود مصداق بارزي از بي تقوايي است - از قاعده كلي "ان اكرمكم عندالله اتقيكم" مستثني نبوده و ذلت و بد بختي دامنگيرشان مي شود كه شد .

(3)- بنياد بين المللي اسراء،همان

موضوع قفل شده است