نژاد پرستی

آیا ما ایرانی ها نژاد پرست نیستیم؟

با سلام

باید این مسئله را خوب آسیب شناسی کرد. چند وقت پیش در یک برنامه ورزشی که در مورد نژاد پرستی در اروپا بود تحلیلگر برنامه مثال هایی از نژاد پرستی در فوتبال اروپا زد و در نهایت گفت ما ایرانیها هر ویژگی منفی که داشته باشیم حداقل نژاد پرست نیستیم! آیا واقعا هم همینطور است؟

نژاد پرستی چیست؟ نژاد پرستی یعنی تکریم یا تحقیر یک فرد بخاطر ویژگی های ذاتیش. همانطور که ما مثلا به یک انسان تحصیل کرده مثل دکتر و مهندس احترام میگذاریم میتوانیم به یک روحانی هم احترام بگذاریم. اصولا منطقی است که ما به هرکس بخاطر ویژگی های مثبتی که "به دست آورده" احترام بگذاریم. اما احترام به سید چطور؟ آیا این هم منطقیست؟ آیا در کشور ما چنین رفتاری وجود ندارد؟ شاید در شهرها کمتر شاهد این باشیم که به فردی بخاطر سید بودن احترام بگذارند اما چنین رفتاری در روستاها به وفور مشاهده میشود. آیا این نژاد پرستی نیست؟

توهین به اقوام مختلف چطور؟ غیر از این است که برخی از ما در گفتار روزمره مان به راحتی به اقوام مختلف کشورمان توهین میکنیم؟ آیا این نژاد پرستی نیست؟

توهین به اتباع خارجی چطور؟ غیر از این است که برخی از ما برای توهین به فردی دیگر میگوییم افغانی؟! مشخص است که ما خیال میکنیم افغانی بودن یک ویژگی منفی است که برای توهین از آن استفاده میکنیم. توهین به اعراب چطور؟ کم نیستند کسانی که به اعراب به صرف عرب بودنشان توهین میکنند. آیا این نژاد پرستی نیست؟

یکی از علل عقب ماندگی ما همین است. بصورت انتقادی به خودمان نگاه نمیکنیم. حال تحلیل گر برنامه خیال میکند چون ما در ایران به کسی بخاطر رنگ پوستش به او توهین نمیکنیم نژاد پرست نیستیم! بله این نوع نژاد پرستی در ایران وجود ندارد اما انواع دیگری وجود دارد که در بالا ذکر کردم.

در همین فروم در جایی دیدم که افراد احترام به سادات را به صرف سید بودنشان درست میدانستند. آیا این دیدگاه پشتوانه دینی هم دارد؟

با تشکر

برتری بنی اسرائیل

مگه خداوند نگفته برتری بندگانش به ایمان و تقواشون هستش نه نژادشون پس چرا در قرآن می فرمایند قوم بنی اسرائیل را برتری بخشیده ؟


يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْ نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ

اى فرزندان اسرائيل نعمتم را كه بر شما ارزانى داشتم و اينكه شما را بر جهانيان برترى دادم ياد كنيد.

وَلَقَدْ آتَيْنَا بَنِي إِسْرَائِيلَ الْكِتَابَ وَالْحُكْمَ وَالنُّبُوَّةَ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ

و به يقين فرزندان اسرائيل را كتاب و حكم و پيامبرى داديم و از چيزهاى پاكيزه روزيشان كرديم و آنان را بر مردم روزگار برترى داديم.

يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْ نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ

اى فرزندان اسرائيل نعمتم را كه بر شما ارزانى داشتم و اينكه شما را بر جهانيان برترى دادم ياد كنيد.

نژاد پرستی دین زرتشتیگری ....!!

با سلام

نباید از داستان مرداویج زیاری در شگفت شد؛ زیرا عادت نژادپرستی و خوی خودپرستی و خیال خود برتر بینی و عقدۀ غرور ملی و نخوت زرتشتیان و تفاخر زرتشتی مَآبان، از امور مسلّم نزد اغلب مورّخان است.

از اسناد و شواهد ما بر نژاد پرستانه بودن آئین زرتشت، آن همه مدیحه گویی درباره سرزمین ایران و بزرگ نمایی نژاد ایرانی و اغراق و مبالغه در این گونه خیالات و موهومات است، که هیچ واقعیتی در خارج و در عالَم واقع ندارند! از باب نمونه، در ابتدای "کرده" یا فصل 140 از کتاب سوم "دینکرد" - که نزد زرتشتیان، کتاب فقهی و دینی می باشد - تحت عنوان "یگانگی و جدایی"، چنین دستوری آمده است:

((باید یگانه شد با ایرانیان تا خوی ایرانی ایشان را طلب کرد!! و باید بیگانه و جدا شد از اَنیرانیان [= ملل غیر ایرانی] تا از خوی اَنیرانی [=غیر ایرانی] ایشان در امان بود!!))(1).

- نیز در کتاب پنجم "دینکرد"، عنوان صریح "کرده" یا فصل 4، چنین است:
((در برگزیدگی و برتری نژاد [= تخمۀ] ایرانیان!!))، که در این فصل، تصریح شده به اینکه این "برتری نژادی" از ایرانیان جداشدنی نیست و پیوسته با آنها خواهد بود!!(2).
شگفتا! آن وقت، زرتشتیان و زرتشتی مَآبان به ما مسلمانان خُرده می گیرند که چرا آن دین موهوم و غرورآمیز و نژادپرستانه را رها کرده ایم و با آغوش باز، اسلام را که ارمغان حضرت سلمان فارسی است پذیرفته ایم!

- اکنون بنگریم و ببینیم "قرآن" ما چه گفته است:


((اى مردم، ما همۀ شما را نخست از مرد و زنى آفریدیم و آنگاه شما را شعبه ها و ملّت ها و قبیله های مختلف گردانیدیم تا یکدیگر را بشناسید، و بدانید که همانا بزرگوارترین و با افتخارترین شما نزد خدا با تقواترین شما هستند))

[سوره ی حُجُرات/ آیه ی13].

- نیز، پیامبر گرامی ما حضرت محمّد(ص) خود فرموده است:


((ای مردم، همگی شما فرزندان آدم هستید؛ و آدم(ع) از خاک آفریده شد! پس هیچ برتری نیست برای عرب بر عجم و نه برای عجم بر عرب و نه برای سیاه بر سرخ و نه برای سرخ بر سیاه، مگر به سبب تقوا و پرهیزگاری!))(3).
------------------------------------------------------------------------------
1) "کتاب سوم دینکرد"، ترجمه و پژوهش: فریدون فضیلت، انتشارات مهر آیین – تهران 1384ش، ص103و104[آشموغ].
2) "کتاب پنجم دینکرد"، ترجمه و پژوهش: احمد تفضلی – ژاله آموزگار، انتشارات معین، تهران 1385ش، ص36 و37؛ به ویژه: بندهای 6 و 7، که تاکید دارند بر جداناشدنی بودن این فـَرَّه و شکوه برتری نژادی از ایرانیان!! [آشموغ].
3) "معدن الجواهر"، ابوالفتح کراجَکی، نخستین حدیث کتاب از باب نخست آن، ص 21؛ "عیون اخبار رضا (ع)"، شیخ صدوق، ترجمه: حمید رضا مُستفید - على اکبر غفارى، نشر صدوق، باب 57،‏2/563 (توضیح مترجم)؛ تُحَف العقول، ابن شُعبه حَرّانی، ترجمه: محمد باقر کمره‏اى‏، انتشارات کتابچى، ص33 (سخنرانى پیامبر در حَجّة الوداع‏).