انسان یک پروژه ی ناتمام است

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انسان یک پروژه ی ناتمام است

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

تا کنون به یک پروژه نیمه تمام برخورده اید ؟ چه نظری در باره ی آن دارید ؟

قطعاَ نتیجه ی این پروژه و تکمیل آن نیازمند تشخیص این مطلب است که توقف پروژه در چه مرحله ای صورت گرفته است واین که تا تکمیل پروژه چه مراحلی باقی مانده است .
درعالم خلقت با توجه به آیات قرآن کریم انسان یک پروژه نیمه تمام است . به زمین فرستاده شده تا این پروژه تمام و تکمیل شود . برای انسان قواعدی تکوینی و تشریعی و تدوینی وضع شده تا هندل او دراین مسیر تکامل باشد اکنون ۳سؤال اساسی برای تکمیل این پروژه ناتمام مطرح است .

۱- چرا انسان قبل از تکامل روحی وجسمی به صورت نیمه کاره !!! خلق شد ؟

۲ - تکامل انسان با توجه به آیات قرآن کریم و همچنین علم روز بیولوژیک (اعم از روانشناسی - رفتار شناسی - غریزه شناسی - اخلاقیات - احساس شناسی -اندام شناسی و......) چگونه میسر است ؟

۳-آیا مفهوم خلیفةاللهی انسان در زمین میتواند مؤید این نظریه باشد که انسان مسئول تمام کردن پروژه ی نیمه تمام خود است . اگر آری !چرا ؟ اگر خیر ! چرا؟

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

از دیدگاه علم پزشکی کودک انسان در زمان تو لد یکی از ناتوان ترین نوزادان طبیعت به شمار می رود نوزادی که تا زمان کنترل حرکات اعضای بدنش و رشد عقلی اش وتغذیه و سخن گفتن ودفاع و..... از نیازمند ترین مخلوقات عالم محسوب می شود نیازمندی ای که جای تأمل بسیار دارد آن هم از نوزاد انسان ! که حامل یک جهان غرور و حق سلطه بر جهان در آینده ای نه چندان دور می باشد . این واقعیت که انسان درزمان تولد نیمه تمام متولد می شود وبرای اکتساب برخی توانمندی های جسمی وروحی به زمان و یاری نیاز دارد جای تأمل بسیار دارد چند ماهی طول می کشد تا دندان در آورد تا مغز او قادر به تشخیص تصاویر اطراف شود . یک سالی طول می کشد تا از «اطرافیان» خود سخن گفتن بیاموزد تا پاهایش توان تحمل جسمش را پیدا کند .ودوسالی طول میکشد تا یاد بگیرد سرکشی کند یا ..... آیا کسی هست که این ناتوانی ها ونیمه تمام بودن انسان را انکار کند ؟ فبأی آلاء ربکما تکذبان لا بشئ أکذب رب صلی علی محمد وآل محمد

سلام بر بقیةالله الاعظم و منتظرانش

نوزاد انسان در بدو تولد از لحاظ احساسی نیز ناتمام است از پنج حس جسمانی هیچ نمیداند زیرا برای تکامل این حس ها نیاز به تجربه ی جسمانی دارد .حداقل چند ماهی طول میکشد تا حس چشایی یا حس لامسه ی او تکامل پیدا کند وحداقل جند هفته یا چند روز طول میکشد تا حس بینایی و حس شنوایی اش شروع به فعالیت کند همچنین حس بویایی او نسبت به محیط اطراف خود .

اما انسان غیر از این حسها به نوعی غریزه هم مجهز است مثلا؛ نوزاد به طور غریزی مادر خود را تشخیص می دهد و با او ارتباط احساسی برقرار میکند و در آغوش او آرام می گیرد .هنگام نیاز به کمک از حربه ی گریه کردن استفاده میکند حتی در مواقعی در همان بدو تولد می خندد . این رفتار غریزی را هم می توان آغاز نوعی از احساس درونی اکتسابی دانست که در آینده موجبات تحول در توقف یا تکامل زندگی آن انسان خواهد شد .

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

از قرآن برمی‌آید که انسان از لحاظ ساختمان بدنی سرآمد آفریدگان نیست؛ چنان که می‌فرماید، آفرینش آسمان‌ها و زمین، شکوهمندتر از آفرینش مردم

است.غافر/سوره۴۰، آیه۵۷. قرآن می‌فرماید، ما اولاد آدم را گرامی داشته و آنان را بر شماری بسیار از آفریدگان برتری داده‌ایم. اسراء/سوره۱۷، آیه۷۰. از این

تعبیر برمی‌آید که انسان، هر چند از سرمایه معنوی ارزشمندی- مانند اختیار و حسن تکلیف- بهره‌مند است، شریف‌ترین آفریده خداوند نیست

[.آفرینش و انسان، ص۷۶-۷۹.]

با این حال، او از گذر
عبودیت و تقرّب به خداوند می‌تواند بر همه آفریدگان مجرّد و مادّی برتری یابد .المیزان، ج۱۳، ص۱۶۰-۱۶۵

موضوع قفل شده است