افسردگی و فکر خودکشی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
افسردگی و فکر خودکشی

چجوری میشه آسون خودکشی کرد؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید 

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد همدل

مطمئناً شما در شرایط سختی به سر می برید که این گونه می خواهید به عمر خود در این دنیا پایان دهید به خیال اینکه از مشکلات زندگی رهایی یابید و غم های تان پایان یابد؛ در حالی که راه های مطمئن دیگری برای حل مشکلات و رسیدن به آرامش وجود دارد، اما با خودکشی نه تنها مشکلات پایان نمی یابد بلکه باب جدیدی از مشکلات و ناملایمات در عالم برزخ بر روی فرد گشوده می شود و بر رنج و عذاب فرد افزوده می گردد.

با خودکشی ممکن است جسدتان در ظاهر بی حرکت و آرام به نظر برسد، اما مطمئناً روح تان در عذاب خواهد بود و هیچ تضمینی وجود ندارد که روح تان در آرامش و آسایش باشد. اتفاقاً کسانی که خودکشی می کنند و با این کار نافرمانی الهی انجام می دهند و با گناه از دنیا می روند در عذاب و سختی فراوان خواهند بود.

 

اگرچه شما به انگیزه و هدف از خودکشی اشاره نکرده اید، اما اصولاً خودکشی به نص صریح قرآن کاری حرام و از گناهان کبیره است که وعده عذاب و خلود در آتش جهنم تا ابد به آن داده شده است؛ چرا که از دیدگاه اسلام، مالك همه چیز از جمله خود انسان، خداوند است و اوست كه حق تصرف در همه جهان را دارد؛ به عبارت دیگر، انسان مملوك خدا است و هیچ كس حق ندارد در مملوك خداوند، بدون اذن او تصرف كند؛ آنجا كه او رخصت دهد، مُجاز و جایی كه او اذن ندهد، غیرمُجاز است. از جمله مواردی که خداوند رخصت انجام آن را به هر کسی نداده، كشتن انسان است. در این موضوع هیچ تفاوتی بین خودکشی و دیگركشی نیست، چرا كه این كار سلب حق حیات از خود و یا دیگری است.

 

خداوند در قرآن کریم به شدت انسان را از این امر برحذر داشته و می‏ فرماید: «مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِى الأَرْضِ فَكَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعاً» (1)؛ «و آن كس كه انسانی را بدون این كه قاتل باشد و یا در زمین فساد كند بكشد گویا همه مردم را كشته است».  و نیز می‏ فرماید: «وَ لَا تَقْتُلُواْ أَنفُسَكُمْ إِنَّ اللَّهَ كاَنَ بِكُمْ رَحِیمًا، وَ مَن یفْعَلْ ذَالِكَ عُدْوَانًا وَ ظُلْمًا فَسَوْفَ نُصْلِیهِ نَارًا وَ كَانَ ذَالِكَ عَلىَ اللَّهِ یسِیرًا» (2)؛ «و خود را مكشید زیرا خداوند به شما مهربان است و هر كس چنین كاری را از روی عداوت و ستم انجام بدهد، به زودی او را در آتش می‏ اندازیم و این كار برای خدا آسان است».

 

پی‌نوشت‌ها: 

  1. مائده(5)، آیه 32.

  2. نساء(4)، آیه 29 و 30.

در برخی روایات وارده شده است کسی که به عمد خودکشی کنید در آتش جهنم تا ابد خواهد ماند. امام صادق(علیه‌السلام) در این خصوص می‌فرماید: «مَنْ قَتَلَ نَفْسَهُ مُتَعَمِّداً فَهُوَ فِي نَارِ جَهَنَّمَ خالِداً فِيها» (1)؛ «هرکه به عمد خودکشی کند در آتش دوزخ جاودانه است».

 

امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرماید: «إِنَّ الْمُؤْمِنَ یبْتَلَى بِكُلِّ بَلِیةٍ وَ یمُوتُ بِكُلِّ مِیتَةٍ إِلَّا أَنَّهُ لَا یقْتُلُ نَفْسَه» (2)؛ «مؤمن به هر بلایی مبتلا می‏شود و با هر نوعی مرگ می‏میرد ولی هرگز خودكشی نمی‏كند».

 

افرادی که خودکشی می کنند، در حقیقت فرصت توبه و جبران گناه پیدا نمی کنند و شاید همین مسئله سبب جهنمی شدن و خلود در آتش برای ابد می شود. توبه قبل از گناه فایده ای ندارد و با خودکشی هم همۀ اعمال نیک انسان باطل می شود؛ بنابراین با هیچ عملی نمی توان گناه خودکشی را جبران کرد.

 

پی‌نوشت‌ها: 

  1. حر عاملى، محمد بن حسن‏، وسائل الشیعة، قم‏: مؤسسة آل البیت علیهم السلام، 1409ق، ج29، ص24.

  2. همان.

 

اگر مشکلاتی در زندگی دارید که هنوز نتوانسته ‌اید راه حلی برای رفع این مشکلات پیدا کنید، باید بدانید فکر خودکشی و اقدام به خودکشی بهترین راه حل نیست؛ چون این کار شوخی بردار نیست و قابل جبران هم نمی ‌باشد. اگر منصفانه نگاه کنید متوجه می ‌شوید که هيچ مشكلي در دنيا آن قدر ارزش ندارد كه انسان در برابر آن، جان با ارزشش را فدا کند و سختی این دنیا آنقدر بزرگ و غیرقابل تحمل نیست که انسان بتواند با عذاب ابدی و دردناک جهنم معاوضه کند.