جمع بندی ارتباط نامشروع پدرم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتباط نامشروع پدرم

با سلام و عرض ادب
ببخشید ما یک خانواده شش نفره هستیم دو خواهر دارم و یک برادر. متاسفانه مدت زیادی است که پدرم با یک زن ارتباط دارد ما پیام های گوشی ایشان را خواندیم بسیار پیام های زننده ای است. من و خواهران و برادرم همگی مجرد و بالای سی سال سن داریم . همه ما و مادرم اهل نماز و مذهبی هستیم. پدرم هم نماز میخواند روزه میگیرد مسجد میرود ولی از لحاظ عقلی کمی شیرین است. بخداوند قسم ما از آبرویمان خیلی نگرانیم به خداوند هم پناه برده ایم. چند بار این موضوع در خانه ما بحث شد و مادرم و ما با پدرم مشاجره داشتیم ولی متاسفانه ایشان سریع به خیابان رفته و با داد و بیداد به همسایه های ما می گویند و یا مردم را از این موضوع با خبر میکنند ما هم دیگر سکوت میکنیم. نمیدانم چه باید کنیم. لطفا راهنمایی کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و احترام
بزرگوار اینکه پدرتان ارتباط دارد یا نه نخست باید این موضوع را به طور واقعی کشف کنید!
بعد علل گرایش ایشان را نیز بررسی کنید که ببینید چرا چنین مسئله ای اتفاق افتاده!
در مراحل بعدی با رفع مسائل و مشکلات می توانید نگاه و رویکرد پدرتان را عوض کنید. گاهی خلا عاطفی و رفتاری نا مناسب و یا افت و خیزهای نابجا با افراد نا مناسب چنین مشکلاتی را در کانون خانواده ها ایجاد می کنند که باید شناسایی شود تا بتوان به طور ریشه ای این موضوع را حل و رفع کرد.
در صورت امکان توضیحات بیشتری از بعد عواطف و احساس مادر و پدرتان نیز بیان کنید!
اما اگر فرض بر این است که ارتباطی صورت گرفته؛ بهتر است:
1. طوری برخورد شود که احترام پدرتان حفظ و عزت نفس ایشان محفوظ بماند، هر گونه بی ادبی و تندی از سوی شما جایز نیست.
2. از افرادی که ذی نفوذ بوده و می توانند تاثیر گذار مثبت باشند این مسئله را در میان بگذارید تا با تذکرات غیر مستقیم و یا مستقیم ایشان را آگاه و نسبت به حل مشکل شما کمک کنند تا تصمیم انصراف درونی شکل بگیرد.
3. در عین حال که نباید بی ادبی و بی احترامی شکل بگیرد، ولی برخورد رفتار سنگین و متین و همراه با اظهار ناراحتی از سوی شما و مادرتان شاید موجب بیداری وجدان و تلاش بر ترک رابطه باشد.
4. چه بسا مادرتان راه نفوذ پدرتان را بهتر بداند، یعنی در واقع اگر از راه زبان پدرتان، مادر بزرگوارتان نفوذ کند و علل این قضیه را دریابد چه بسا بتواند مشکل را به طور ریشه ای حل کند، از مادرتان بخواهید که با صبوری بیشتر نسبت به حل این موضوع تلاش کرده و بتواند پدرتان را قانع و تصمیم او را بر ترک به طور غیر مستقیم بیشتر کند.( هر انسانی راه نفوذ خاص خودش را دارد و معمولا زن و شوهر همدیگر را بهتر می شناسند و بهتر می توانند درک و کشف کنند)

سوال:
از طریق پیام های شخصی در گوشی پدرم متوجه شده ایم که ایشان با یک زنی در ارتباط هست؛ ما و اهل خانواده از این مسئله نگرانیم و یکبار این موضوع را به طور مستقیم مطرح کردیم ولی متاسفانه پدر به شدت ناراحت شد وانکار کرد و داد و فریادی زد و ما سکوت کردیم، لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:
بزرگوار اینکه پدرتان ارتباط دارد یا نه نخست باید این موضوع را به طور واقعی کشف کنید! بعد علل گرایش ایشان را نیز بررسی کنید که ببینید چرا چنین مسئله ای اتفاق افتاده! در مراحل بعدی با رفع مسائل و مشکلات می توانید نگاه و رویکرد پدرتان را عوض کنید. گاهی خلا عاطفی و رفتاری نا مناسب و یا افت و خیزهای نابجا با افراد نا مناسب چنین مشکلاتی را در کانون خانواده ها ایجاد می کنند که باید شناسایی شود تا بتوان به طور ریشه ای این موضوع را حل و رفع کرد.
اما اگر فرض بر این است که ارتباطی صورت گرفته؛ بهتر است:
1. طوری برخورد شود که احترام پدرتان حفظ و عزت نفس ایشان محفوظ بماند، هر گونه بی ادبی و تندی از سوی شما جایز نیست.
قال رسول الله(ص): «من ارضی والدیه فقد ارضی الله و من اسخط والدیه فقد اسخط الله؛ آنکه پدر و مادرش را خشنود کند، خدا را خشنود کرده و کسی که پدر و مادر خود را به خشم آورد، خدا را به خشم آورده است».[1]
2. از افرادی که ذی نفوذ بوده و می توانند تاثیر گذار مثبت باشند این مسئله را در میان بگذارید تا با تذکرات غیر مستقیم و یا مستقیم ایشان را آگاه و نسبت به حل مشکل شما کمک کنند تا تصمیم انصراف درونی شکل بگیرد و از ته دل نسبت به این کار پشیمان شود.
3. نباید بی ادبی و بی احترامی را در رفتارتان تکرار کنید ولی از باب اظهار ناراحتی و نگرانی می توانید رفتاری سنگین انجام دهید تا شاید موجب بیداری وجدان و تلاش بر ترک رابطه باشد.
4. چه بسا مادرتان راه نفوذ پدرتان را بهتر بداند، در این صورت لازم است که مادر بزرگوارتان برای حفظ زندگی و اصلاح همسرش علل این قضیه را دریابد؛ چه بسا بتواند مشکل را به طور ریشه ای حل کند، از مادرتان بخواهید که با صبوری بیشتر نسبت به حل این موضوع تلاش کرده و بتواند پدرتان را قانع و تصمیم او را بر ترک به طور غیر مستقیم بیشتر کند.( هر انسانی راه نفوذ خاص خودش را دارد و معمولا زن و شوهر همدیگر را بهتر می شناسند و بهتر می توانند درک و کشف کنند)
5. چه بسا محرومیت عاطفی چنین انگیزه ای را ایجاد کرده که در این صورت می توانید با ابراز محبت این مسئله را به مرور زمان حل کنید.
6. توسل به درگاه اهل بیت علیهم السلام و توکل به خدا هم فراموش نشود.[2]

[1]. کنز العمال، ج 16، ص 470.
[2]. سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: نشاط: تاريخ: 15/ 03/ 1396

موضوع قفل شده است