اثر موسیقی

تب‌های اولیه

153 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اثر موسیقی

باسمه تعالی
حضرت آیت الله امجد حفظه الله می فرمودند:موسیقی مطرب حرام است چون فکر و تعقل را از انسان میگیرد. البته هر نوع موسیقی حتی اگر حلال هم باشد موجب ضعیف شدن اراده انسان می شود.
حضرت امام خمینی قدس سره در کتاب چهل حدیث فرموده اند: ای عزیز بکوش تا صاحب «عزم» و دارای «اراده» شوی، که خدای نخواسته اگر بی عزم از این دنیا هجرت کنی، انسان صوری بی مغزی هستی که در آن عالم بصورت انسان محشور نشوی؛ زیرا که آن عالم، محل کشف باطن و ظهور سریره است. و جرات بر معاصی، کم کم انسان را بی عظم می کند و این جوهر شریف را از انسان می رباید.


سلام به دوست عزیز

چرا موسیقی حرام است؟؟؟؟؟
چرا چیزهایی که انسان را شاد و سرحال می کند حرام است ؟؟؟
پس اگر این طور باشه بعضی نوحه ها (منظور شعر نوحه) انسان را از خود ، بی خود می کند؟! :hamdel:

[=&quot]آیا موسیقی لازم و مفید است و یا ضرر دارد و مغایر با موازین مذهبی است؟ [/]
[=&quot]آیا تأثیر موسیقی از طریق احساس بر شخصیت و جامعه، مثبت است یا منفی؟[/]
[=&quot]آیا موسیقی، موجب همبستگی و وحدت درونی و اجتماعی می شود؟[/]
[=&quot]اینها برخی از سوالاتی است که درباره موسیقی و تأثیر آن مطرح می شود.متفکران زیادی همچون افلاطون، ارسطو، شوپنهاور، داروین و وبر درباب کارکردهای مثبت و منفی موسیقی صحبت کرده اند. عده ای باور دارند که روح انسانی از طریق موسیقی ، تناسب و هماهنگی را فرا می گیرد.موسیقی موجب لطافت نفس و ارضای کامل آرزوهای انسان شده و قلب آدمی را نوازش و تسخیر می کند و در بهبود اوضاع اجتماعی راهگشا است. اما همه این کارکردها مثبت وقتی اتفاق می افتد که در انتخاب آهنگ، ساز، کنترل ریتم ها دقت شود. موسیقی هایی با ریتم های تند، محتوای غیر معنوی و گاه شهوانی و لاابالی با استفاده از سازهای غربی در بازار های بسیار آشفته دنیای کنونی، هیچ یک از کارکردهای مثبت را نداشته و آثار منفی زیادی را برای وحدت اجتماعی و شخصیت فردی به ارمغان می آورد.[/]
[=&quot]پس باید تلاش کرد فکر و تعقل بر احساس غلبه کند تا موسیقی به ناهنجاری های روانی نیانجامد.* امروزه موسیقی و رسانه، دو ابزار جهانی برای زوال فرهنگ های اصیل و انسانی است. نادیده گرفتن این دو ابزار و نداشتن تدبیر برای مقابله با آن ها، ضررهای جبران ناپذیری را برای بشریت به ارمغان می آورد.** برای موسیقی مطرب پیامدهای متعددی وجود دارد که در یادداشت های بعد به برخی از آنها اشاره خواهد شد.***[/]
[=&quot] [/]
[=&quot]*. ر.ک: فرامرز رفیع پور، جامعه، احساس و موسیقی؛ تهران، شرکت سهامی انتشار،1375.[/]
[=&quot]**. ر.ک: فرهنگ جهانی، ویراستاران؛دیانا کرین و نوبوکو ناواشیما و کنجی کاوازاکی،مترجمان:نعمت الله فاضلی و مرتضی قلیچ؛ دانشگاه امام صادق علیه السلام، 1388.[/]
[=&quot]***. ر.ک: عبدالحسین خسروپناه، جریان شناسی ضد فرهنگ ها؛ قم، تعلیم و تربیت اسلامی، چ اول، 1389.[/]

سلام دوستان
چرا موسیقی حرام است؟؟؟؟؟
چرا چیزهایی که انسان را شاد و سرحال می کند حرام است ؟؟؟

دوست عزیز شما وقتی دکتر هم می روی و شما را از چیزی منع می کند می پرسی چرا؟ دین هم مثل همه امور متخصص دارد اگر قرار باشد ما با میل و دانش خود جلو بریم به مشکل برمی خوریم.
با تشکر
موفق و پیروز باشید

سلام

به این فایل نگاه کنید !!!

بعد از نگاه کردن ..بگوید ایا گوش دادن به این فایل حرام است یا حلال ! ؟
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

تو ذکرا فقط یا حسین مده !!!

................................................................

سلام علیکم جمیعا

اساتید نظرشان را در مورد این دست موسیقی هم بفرمایند.

یاحق


سلام علیکم

لطفا اساتید راهنمائی کنند . این موسیقی از نوع سنتی است.

آیا ایراد فقهی ای بر آن هست ؟

یاحق

madanchi11;75702 نوشت:
چرا موسیقی حرام است؟؟؟؟؟ چرا چیزهایی که انسان را شاد و سرحال می کند حرام است ؟؟؟


با سلام
دوست عزیز در این تاپیک صوت پرسش و پاسخ اعتقادی با حضور استاد محمدی در مورد اینکه چرا گوش دادن به موسیقی حرام است قرار دارد که گوش کردنش کمک زیادی می کند تا زودتر به جواب برسید.

http://ww.askdin.com/showthread.php?t=6808

madanchi11;75702 نوشت:
چرا چیزهایی که انسان را شاد و سرحال می کند حرام است ؟؟؟


با سلام مجدد
دوست عزیز شادي يكي از نيازهاي اساسي انسان و لازمة زندگي او است و اسلام به اين نياز،‌توجه داشته و آن را تأييد نموده است. سفارش هايي كه اسلام براي پوشيدن لباس هاي شاد و روشن، بوي خوش، نظافت و نظم و پاكيزگي،‌ مسافرت و تفريح،‌ حضور در طبيعت و نگريستن به سبزه و آب، مهرباني و محبت، زدودن كينه و حسد، شوخي و مزاح و ايجاد شادي در قلب مردم دارد، همه براي ايجاد فضاي شادي و راندن غم و اندوه از پيكرة جامعة اسلامي است.

امام علي(ع) شادماني را باعث انبساط روح و ماية تهييج و جِدّ و نشاط دانسته[1] و از شادماني به عنوان يك فرصت مغتنم ياده كرده است.[2]

در تقسيم بندي اوقات و نظم روزانه اي كه پيشوايان معصوم توصيه كرده اند، مسرّت و شادي جايگاه ويژه اي دارد. امام رضا(ع) فرمود: "كوشش كنيد اوقات روز شما چهار مرحله باشد: وقتي براي عبادت و خلوت با خدا،‌ مرحله اي براي تأمين معاش، وقتي براي معاشرت با برادران مورد اعتماد و كساني كهش ما را به عيب هايتان واقف مي سازند و در باطن به شما خلوص و صفا دارند، وقتي را به تفريحات و لذايذ اختصاص دهيد و از مسرّت و شادي ساعات تفريح، نيروي انجام وظايف وقت هاي ديگر را تأمين كنيد".[3]

در اسلام شادي ها بايد هدف دار باشد و با رشد فكري منافاتي نداشته باشد، از اين رو امام رضا(ع) مي فرمايد: "از لذايذ دنيوي نصيبي براي كاميابي خويش قرار دهيد و خواهش هاي دل را از راه هاي مشروع بر آوريد. مراقب باشيد كه در اين كار به مردانگي و شرافت شما آسيب نرسد و دچار اسراف و تندروي نشويد. تفريح و سرگرمي هاي لذّت بخش و شادي ها شما را در ادارة زندگي ياري مي كند و با كمك آن بهتر به امور دنياي خويش موفق خواهيد شد".

از آن جايي كه فيلم ها و موسيقي هاي مبتذل با اين هدف، سازگاري ندارد، اسلام با آن مخالف است وگرنه اسلام با اصل شادي موافق است.

پاورقی
[1]غررالحكم، ج 2، ص 113.
[2]همان، ‌ج 1، ص 272.
[3]بحارالانوار، ج 75، ص 321.

madanchi11;75702 نوشت:
چرا موسیقی حرام است؟؟؟؟؟

دوست عزیز در خصوص این سوال هم نكاتي رو عرض می کنم كه اميدواريم براي شما مفيد باشد.
در ابتدا بايد عرض كرد كه آن موسيقي اي حرام است كه انسان را تخدير و بي خاصيت مي كند، و مناسب مجالس لهو و لعب و عيش و نوش مي باشد.البته بحث دقیق حکم شرعی موسیقی رو باید اساتید متخصص احکام بفرماین و شما هم اگر از نظر شرعی سوالی داشتید در انجمن احکام مطرح کنید.ما به فلسفه این حکم می پردازیم.

و همچنين اين نكته مهم است كه تمام مسائل واحكام اسلامي براي ما مفيد بوده و باعث رشد و تعالي ما هم در دنيا و هم در آخرت ميشود، ولي متأسفانه بعضي لذتهاي زودگذر و كاذب را در عوض آنها قبول كرده كه نه تنها لذّت واقعي را نمي چشند بلكه در دنيا و آخرت خود را زيان كار مي كنند.

و اما بعضي از مفاسد و مضرّات موسيقي و غناي حرام عبارتست از : (1)

1.تشويق به فساد اخلاقي :
تجربه نشان داده است و تجربه بهترين شاهد و گواه است كه بسياري از افراد تحت تأثير آهنگهاي غناء، راه تقوي و پرهيزكاري را رها كرده و به شهوات و فساد روي مي آورند.
و اگر مي بينيم در روايات اسلامي كراراً آمده است كه غنا روح نفاق را در قلب پرورش مي دهد اشاره به همين حقيقت است كه روح نفاق همان روح آلودگي فساد و كناره گيري از تقوي و پرهيزكاري است. و فردي كه غرق در موسيقي حرام است در حوادث، منطقي برخورد نمي كند، زيرا هيجاني كه از گناه با جان و عقل او مأنوس شده است راه عقل را بسته است و تصميمات او عاقلانه نيست.

2. غافل شدن از ياد خدا :
تعبير به لهو كه در تفسيرغنا در بعضي از روايات اسلامي آمده است، اشاره به همين حقيقت است كه غناء انسان را آنچنان مست شهوت مي كند كه از ياد خدا غافل مي سازد.

3. آثار زيانبار بر اعصاب :
مواد مخدّر گاهي از طريق دهان و نوشيدن وارد بدن مي شوند مانند شراب، و گاهي از طريق بوئيدن وارد مي شوند مانند هيروئين، وبعضي از طريق تزريق وارد مي شوند مانند تزريق مرفين، و بعضي نيز از طريق حس سامعه وارد مي شود مانند غنا و

موسيقي حرام.به همين دليل گاهي غنا و آهنگهاي مخصوص، چنان افراد را در نشئه فرو مي برد كه حالتي شبيه به مستي به آ‌نها دست مي‌دهد، به همين دليل بسياري از مفاسد مواد مخدر در غناء وجود دارد. خواه تخدير آن خفيف باشد يا شديد.

"توجه دقيق به بيوگرافي مشاهير موسيقي دانان نشان مي دهد كه در دوران عمر به تدريج دچار ناراحتيهاي روحي گرديده‌اند، تا آنجا كه رفته رفته اعصاب خود را از دست داده و عده اي مبتلا به بيماريهاي رواني شده، و گروهي مشاعر خود را از كف داده و به ديار جنون رهسپار شده اند، دسته اي فلج و ناتوان گرديده، بعضي هنگام نواختن موسيقي درجه فشار خونشان بالا رفته و دچار سكته ناگهاني شده اند." (2)

4. ابزار كار استعمار براي فروبردن جوامع در غفلت و بي خبري به خاطر چپاول و غارت منابع آنها و ذليل كردن ديگر ملتها. به همين دليل قسمت عمدة راديوهاي استعمار داراي موسيقي و غنا مي باشد.

مطالب ديگري بود كه به خاطر طولاني شدن مطلب از ذكر آن خودداري كردم و فقط شما را به اين كتب ارجاع مي دهيم درصورت تمايل شما براي مطالعه بيشتر : (فلسفه و اسرار احكام، ج2/ تفسير نمونه ، ج7 / تأثير موسيقي بر اعصاب و روان/مسائل جديد، ج1و2و3)
خداوند متعال همة ما را بيش از پيش با احكام اسلام هر چه بيشتر آگاه و توفيق عمل واقعي آن را به همه ما بدهد.
بحق محمد و آل الاطهار

منابع و مآخذ :
1. با استفاده از كتاب فلسفه اسرار احكام، ج2
2. كتاب تأثير موسيقي بر روان و اعصاب، ص26

madanchi11;75702 نوشت:
پس اگر این طور باشه بعضی نوحه ها (منظور شعر نوحه) انسان را از خود ، بی خود می کند؟!

سلام مجدد
این مطلب رو با اجازه اساتید احکام عرض می کنم.

درخصوص اين سؤال شما بايد گفت كه غنا عبارتست از ترجيع صدا به نحوي كه طرب انگيز ومناسب با مجالس لهو وگناه باشد،‌ فلذا بايد درمصاديق آن دقت شود، اگر كيفيت خواندن آن خواننده با مداح ازنظر شنونده عرفا، طرب آور ولهوي نباشد،‌ گوش دادن به آن اشكال ندارد والا حرام مي باشد وقصد ونيت خواننده يا مداح ومضمون چيزي كه مي‌خواند در اين باره تأثيري ندارد."1"

به اين معني كه گاهي ممكن است كه شخص خواننده مطالب بسيار خوبي بگويد مثل ياد ونام ائمه "عليهم السلام" اما به صورتي بخواند كه طرب آور ولهوي باشد دراين صورت حرام است. دراين مورد مي توان به كتاب فلسفه اسرار احكام،‌ ج2،‌محمد وحيدي مراجعه كرد كه به طور تفصيل آمده است.

درمورد محدودة مداحيها ـ هرچند حرمت ائمه معصومين"عليهم السلام" درهمه حال بايد رعايت شود ـ بايد گفت كه بازهم به عرف وتشخيص مصاديق بر مي گردد كه توضيح آن گذشت.

پاورقی:
(1) اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبري"حفظه ا..."،ج2،ص27و28
(2) اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبري"حفظه ا..."،ج2،ص23

موضوع قفل شده است