جمع بندی آیا محدود کردن آزادی باعث میشه جامعه ارضاء نشده و باعث بدتر شدن اوضاع شود؟ + نقل منتسب به رضاخان

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا محدود کردن آزادی باعث میشه جامعه ارضاء نشده و باعث بدتر شدن اوضاع شود؟ + نقل منتسب به رضاخان

سلام سوالم رو در تیتر مطرح کردم با عکس زیر فکر کنم دقیقا بفهمید منظورم چی هست

این هم عکسی هست که در نت در حال پخش شدن است . نظر کارشناسان چیه ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیق

[=microsoft sans serif]باسلام

یکی از مغالطه‌هایی که معمولا در سطح جامعه رواج دارد استفاده از این قاعده روانی است که ممنوعیت باعث حرص و ولع بیشتر میشود.
این مسئله در حدیثی از امیرالمومنین(ع) نیز وارد شده است که :

«الانسانُ حریصٌ علَی ما مُنِع»(1)
انسان نسبت به آنچه از آن منع شده است، حریص است.

کسانی که از این مغالطه استفاده میکنند، به دنبال این هستند که وقتی ممنوعیت باعث حریص تر شدن میشود، خب تصمیم عقلایی آن است که انسان را آزاد بگذاریم هر کاری دوست دارد انجام بدهد و مانع او نشویم تا با ارضای خواسته های خود، کم کم سیر شود و دست از آن کار بکشد.
به صورت مشخص هم، این افراد بر روی غریزه جنسی تاکید دارند غافل از این که این نتیجه گیری از چند جهت نادرست و مغرضانه است.
به عبارت دیگر، این استدلال کاملا ما را به یاد فرمایش مولا علی می اندازد که میفرمود:

«کلمةُ حقّ یُراد بها الباطل»(2)
«سخن حقی است که قصد نادرستی از آن شده است.»

نکته اول اینکه: اگر این استدلال درست است، پس هیچ منعی برای انسان قائل نشوید و در تمام امور مدنی نیز محدودیتی را از پیش روی انسان بردارید.
به عبارت دیگر، ممنوعیت های انسان، منحصر در امور جنسی و آزادی در انتخاب پوشش نیست، بلکه در تمام امور زندگی با یک سری ممنوعیتها و محدودیتهایی روبرو است که هر یک به دلیلی وضع شده است.
برخی از ممنوعیتها از جانب طبیعت و موانع جسمی ایجاد شده است.
برخی از ممنوعیتها از جانب خانواده و برخی از جانب جامعه ایجاد شده است.
و در نهایت برخی دیگر از موانع از جانب قانون گذار بشری و فرابشری بر انسان و فعالیتهای او قرار داده شده است.
انسان دوست دارد بتواند هر جایی که دوست داشت وارد شود، اما ما انسانها دور خانه خود دیوار میکشیم و به کسی اجازه نمیدهیم وارد حریم خانه ما شود و متجاوز، مجرم شناخته میشود.
انسانی که ماشین خریده دوست دارد با هر سرعتی و به هر صورتی که دوست دارد رانندگی کند و کسی هم متعرض او نشود ولی پلیس و جامعه به او چنین اجازه ای نمیدهد.
انسان دوست دارد وقتی ماشین خوبی در خیابان می بیند، سوار آن شود و کسی مانع او نشود ولی ما ماشین خود را قفل میکنیم و اجازه نمی دهیم کسی بدون اجازه سوار آن شود.
این مثالها و صدها و صدها مثال دیگر نشان میدهد که این مغالطه چطور با فکر و ذهن ما انسانها بازی کرد و انسان را بازیچه دست گروهی قرار داد که از عقده های جنسی در دوران کودکی و بعد از آن رنج می بردند.
اگر واقعا این قاعده درست باشد، دیگر نباید هیچ قانونی که محدود کننده انسان باشد را باقی گذارد. باید انسان را آزاد گذاشت که از هرچه دوست دارد استفاده کند و در این صورت، حق مالکیت دیگر رسمیت نخواهد داشت.

ـــــــــــــ
1. نهج البلاغه، [=microsoft sans serif]حکمت 235
[=microsoft sans serif]2. [=microsoft sans serif]نهج البلاغه، خطبه82، صبحی صالح[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]نکته دوم: اگر این استدلال درست باشد، پس جوامعی که ممنوعیت جوامع اسلامی مانند ایران را ندارد، باید همه محدودیتها در این زمینه را بردارد. حال آنکه خود آنها نیز برای ارضای نیاز جنسی و نیز آزاد بودن در انتخاب پوشش محدودیتهایی قائل است و مثلا معمولا اجازه نمیدهد بدون هیچ پوششی وارد خیابان شوند یا مثلا در برخی مناطق اجازه پوشیدن لباسی خاص را به زنان و مردان نمیدهند. یا مثلا برای مسلمانان اجازه استفاده از پوشش اسلامی را نمیدهند.
خب سوال از آنان که خود طرفدار این شعار هستند میتوان سوال کرد که مگر این خودش ممنوعیت و محدودیت نیست، مگر این محدودیت باعث حرص و ولع افراد نمیشود، پس چرا بر اساس همان قاعده خود، این افراد را در انتخاب خود آزاد نمیگذارید؟

نکته سوم: اگر این استدلال درست باشد، پس باید این ملازمه را در چنین جوامعی مشاهده کنیم در حالیکه هر روز اخبار تجاوز و تعدی جنسی به زنان و کودکان در این کشورها به گوش میرسد. کافی است جستجوی ساده ای در اینترنت انجام دهیم تا گوشه ای از این حقائق روشن شود. البته این بدان معنا نیست که در جوامع دیگر که این محدودیتها برقرار است، تجاوز و تعدی وجود ندارد، بلکه غرض، تنها ابطال ملازمه مورد نظر در استدلال است.

نکته چهارم: این روایت و این اصل روانی، تنها به این اشاره دارد که انسان نسبت به موارد منع شده حرص بیشتری دارد، اما بیان نمیکند که حالا که حرص انسان در اثر منع بیشتر میشود، پس باید حصرها و منع ها را برداشت. حال این حصر از جانب خود شخص باشد، خانواده، مدرسه، جامعه یا دین. بنابراین هیچ ملازمه ای میان "بیشتر شدن حرص و طمع در صورت ممنوعیت" و "جواز برداشتن حصر و منع برای کم شدن حرص" وجود ندارد.

نکته آخر نیز آنکه، این حرص و ولع، همانند اصل شهوت و غضب، به خودی خود نه تنها شر نیست، بلکه در صورت استفاده صحیح باعث کمال و سعادت انسان میشود. انسانی که از این قوای خود به خوبی استفاده کند، و به جای اینکه عنان نفس خود به دست شهوت و غضبش بدهد، آنرا تحت تدبیر قوه عاقله اش قرار دهد و از دستور حجت درونی و بیرونی استفاده کند، سعادتمند خواهد بود. همانطور که در جوامع بشری و قوانین اجتماعی، ممنوعیت هایی که پیش روی انسان وجود دارد برای زندگی بهتر و داشتن جامعه ای متکامل تر وضع شده است. حرص و طمع انسان تمامی ندارد و اگر انسان لجام بر نفس سرکش خود نزند، هیچ حد و مرزی را نمی شناسد.

سلام مجدد / ممنون از پاسختون

ببنید نیاز جنسی که در این مسله خیلی روش تاکید هم شده ظاهرا ، واقعا یه نیاز مهم و تحریک کننده ای هست و اگر محدودیتی براش پیش بیاد میشه خطر ناک باشه تا اونجایی که میدونم . و نمیشه با سرعت حرکت کردن مقایسه اش کرد . منظورم رو متوجه میشید ؟؟

ببنید در کشور های غربی به زنان معمولی و اندام ساده زیاد نگاه نمیکنن و تحریک کننده نیستن ولی به زنان زیبا (البته هر کسی یه تعریفی از زیبایی داره و شاید همون زنان معمولی برای شخصی زیبا باشه )و خوش اندام نگاه میکنن و تحریک کننده هست برای بعضی ها .

در کشور ما و امثالهم این قضیه جور دیگه ای هست زنان مانتویی کم حجاب زیر نظر هستن و به زنان چادری هم به ندرت پیش میاد نگاه کنن و تو همین دو دسته هم به بهترینش نگاه میکنن بیشتر و اونایی که تحریک کننده تر هستن .

با این دو مثال میخواستم بگم همیشه مورد های بهتر بیشتر زیر نظر و توجه هستن و این مساله تمومی نداره ظاهرا .

ما باید این مسله ای که در بالا گفتم رو در ذهن مردم حل کنیم .
مثلا در جمع های خانوادگی که زنان بی حجاب با نا محرم گفت و گو دارن چون میبینن براشون تحریک کننده نیست نیازی به حجاب نمیبینن و وقتی حرف از حجاب میزنی میگه برای من تحریک کننده نیست و ...
ما باید این رو حل کنیم و بنظرم مشکل ما همین جواب به خط بالاست که اکثرا نگاه تعبدی داریم بهش که زیاد مورد قبول واقع نمیشه ( و میگن خدا به این کارا کاری نداره و حتی حرف خدا هم نمیدونن) و بنظرم اون عاشق به خدا یا ترسان از خدا به طور کامل فقط میتونه بگه چشم و تمام .

منتظر نظراتتون هستم کارشناسان و دوستان خوبم .

سلام علیکم و رحمه الله

اسلام منع بر رفع نیاز غریزه نکرده , بلکه با غریزه پرستی مخالفت کرده. زندانی کردن آن افراد در اتاق منع نیاز قضای حاجت است و این هیچ تناسبی با احکام اسلام ندارد .

در مورد حدیث الانسان حریص فی ما منع هم نباید اراده کلی برداشت کرد . همه انسان ها در همه چیز حریص نیستند . مثلا به بنده و شما بگویند داشتن سگ بر شما منع شده . در جواب میگوئیم خب منع شود .

ولی
در جائیکه تشدید تحریک وجود دارد و منع صورت میگیرد انسان طبعا حریص میشود .

یک مثال

فرض کنید فردی نیاز مالی ای ندارد و در کنار خانواده خود با کم و زیاد دارد زندگی میکند

حال اگر شما یک گاو صندوق تا یک اتاق پول را به آن فرد نشان بدهید و این خیال را در او ایجاد کنید که او میتواند بخشی یا همه آن پول را تصاحب کند
تمایل فرد برای تصاحب پول نسبت به قبل از اینکه فرد آن گاوصندوق را ببیند متفاوت میشود. لذا من بعد 3 امکان اتفاق می افتد
1- آن فرد اهمیتی نمیدهد و زندگی و آرامش خودش را فدای آن ثروت نمیکند .
2- اهمیت میدهد و درگیر موضوع میشود ولی اقدامی نمیکند و به زندگی اش و آرامش از دست رفته بواسطه آن وسوسه ادامه میدهد.
3- نه تنها اهمیت میدهد بلکه برای بدست آوردنش تلاش میکند و این امکان وجود دارد که برای کسب آن دست به سرقت یا حتی قتل بزند .

کاری که شما کردید این بود که در قوه وهم و خیال آن فرد تصور و نیازی تصنعی ایجاد کردید و او را باحتمال دو به سه ( 66.7 درصد ) بد بخت نمودید .

کشف حجاب رضاخانی یک اجبار عمومی بود بر ایجاد این تحریک ( عریانی زنان و از بین بردن حیا و عفاف در جامعه اتفاق افتاد ) و تبلیغ فرهنگ جنسی غربی هم برای برداشت منع این تحریک صورت گرفت.

خب اگر بمتن جامعه اینهمه محرک جنسی تزریق شود و منع صورت بگیرد بله بخشی از جامعه را گند بر میدارد . ولی اگر منع صورت نگیرد بجز بخش محدودی سر تا پای جامعه گند زده میشود .

kzero1;754142 نوشت:
در جمع های خانوادگی که زنان بی حجاب با نا محرم گفت و گو دارن چون میبینن براشون تحریک کننده نیست نیازی به حجاب نمیبینن و وقتی حرف از حجاب میزنی میگه برای من تحریک کننده نیست

سلام ... من این تیکه ازحرفاتونو نفهمیدم یعنی چی؟؟؟ چطور میشه پوشیدگی حالا کم و زیادش تو بیرون ازخونه برای آقایون محرک باشه حتی گاهی پوشش کامل!!!( به گفته خیلیا توهمین سایت حتی درصورت پوشیدگی خنده طرف هم محرک باشه ...) اونوقت نداشتن پوشش تو جمع خانوادگی محرک نباشه؟؟
اگرم منظور خانمها بودن که معلومه واسه خودشون مشکلی پیش نمیاد Fool

در مورد سوالتون کارشناس محترم به خوبی توضیح دادن به نظر من اگه فرضا این محدودیت برداشته بشه هم باز راه حل قضیه نیست وگرنه جوامع غربی الان از این لحاظ جایگاه خوبی داشتن... اونها یه دوره ای محدودیت رو اعمال کردن ولی دیدن نمیتونن باسرکوبش نتیجه بگیرن و این بار از این ور بوم افتادن و باز دیدن نتیجه بدتر شد بنابراین تنها راه حلش پاسخ منطقی درست و از راهشه ... توهرکاری افراط و تفریط درست نیست ...

kzero1;754142 نوشت:
ببنید در کشور های غربی به زنان معمولی و اندام ساده زیاد نگاه نمیکنن و تحریک کننده نیستن ولی به زنان زیبا (البته هر کسی یه تعریفی از زیبایی داره و شاید همون زنان معمولی برای شخصی زیبا باشه )و خوش اندام نگاه میکنن و تحریک کننده هست برای بعضی ها .

در کشور ما و امثالهم این قضیه جور دیگه ای هست زنان مانتویی کم حجاب زیر نظر هستن و به زنان چادری هم به ندرت پیش میاد نگاه کنن و تو همین دو دسته هم به بهترینش نگاه میکنن بیشتر و اونایی که تحریک کننده تر هستن .


اینجا همون بحث کنترل نگاهه دیگه ... مرد اگه چشم چرون و بوالهوس باشه واقعا واسش فرقی نداره طرف چادریه یا نه...
البته قبول دارم طبیعتا کسایی که وضعیت حجاب درستی ندارن معلومه بیشتر به چشم میان تا کسی که چادر داره ولی درمورد چادریم اونقدرا صحت نداره که بخوایم بگیم کلاااا نگاهها به سمتش نمیره فقط حجم نگاهها کمتر میشه!!!

kzero1;754142 نوشت:
ببنید نیاز جنسی که در این مسله خیلی روش تاکید هم شده ظاهرا ، واقعا یه نیاز مهم و تحریک کننده ای هست و اگر محدودیتی براش پیش بیاد میشه خطر ناک باشه تا اونجایی که میدونم . و نمیشه با سرعت حرکت کردن مقایسه اش کرد . منظورم رو متوجه میشید ؟؟

سلام علیکم

قیاس استاد درمورد سرعت کاملا صحیح است. مساله اینست که شما محدودیت را منع کلی معنا میکنید درحالیکه این معنی برای محدودیت کاملا اشتباهه. یا تعبیر شاه ملعون از محدودیت در این زمینه کاملا مغلطه کارانه است. چون برای قضاء حاجت هم محدودیت وجود داره. مگر هرکسی حق دارد هرجا که رسید خودش را تخلیه کنه؟ محیط را آلوده کنه تا مبادا خودش رو کثیف نکنه؟

kzero1;754142 نوشت:
ببنید در کشور های غربی به زنان معمولی و اندام ساده زیاد نگاه نمیکنن و تحریک کننده نیستن ولی به زنان زیبا (البته هر کسی یه تعریفی از زیبایی داره و شاید همون زنان معمولی برای شخصی زیبا باشه )و خوش اندام نگاه میکنن و تحریک کننده هست برای بعضی ها .

در کشور ما و امثالهم این قضیه جور دیگه ای هست زنان مانتویی کم حجاب زیر نظر هستن و به زنان چادری هم به ندرت پیش میاد نگاه کنن و تو همین دو دسته هم به بهترینش نگاه میکنن بیشتر و اونایی که تحریک کننده تر هستن .

با این دو مثال میخواستم بگم همیشه مورد های بهتر بیشتر زیر نظر و توجه هستن و این مساله تمومی نداره ظاهرا .

ما باید این مسله ای که در بالا گفتم رو در ذهن مردم حل کنیم .
مثلا در جمع های خانوادگی که زنان بی حجاب با نا محرم گفت و گو دارن چون میبینن براشون تحریک کننده نیست نیازی به حجاب نمیبینن و وقتی حرف از حجاب میزنی میگه برای من تحریک کننده نیست و ...
ما باید این رو حل کنیم و بنظرم مشکل ما همین جواب به خط بالاست که اکثرا نگاه تعبدی داریم بهش که زیاد مورد قبول واقع نمیشه ( و میگن خدا به این کارا کاری نداره و حتی حرف خدا هم نمیدونن) و بنظرم اون عاشق به خدا یا ترسان از خدا به طور کامل فقط میتونه بگه چشم و تمام .

منتظر نظراتتون هستم کارشناسان و دوستان خوبم .

اگرچه غریزه جنسی درصورت ارضاء نشدن میتواند تا جاهای خطرناکی پیش برود اما عقل و دین آزاد گذاردن روابط نامشروع را برای فرد و جامعه خطرناکتر میداند؛ پس باید دید چه چیزی مهم است چه چیزی مهمتر. این همان منع آب است برای کسیکه آب خوردن برایش ضرر دارد؛ در عین عطش فراوان. عقل نمیگوید، نمیتوان تشنگی را تحمل کرد پس باید همه کس در هرزمان که نیاز به آب داشت از هر آبی اگر چه مسموم ، استفاده کند. اطفاء شهوت مهمتر است یا خوردن آب؟

محدود کردن روابط جنسی یعنی گذاردن قانون و مقررات برای تحت کنترل درآوردن این غریزه یا پاسخگویی به آن از راه صحیح.


در دنیا هیچ چیزی نیست که مستثناء از حکم و قانون باشد. همین روابط جنسی هم که آزاد است نه تنها هیچ مشکلی جز مشکل هوسرانی را حل نکرده بلکه از قبلش هزاران مفسده برخواسته است که انسانی نیست. از کودکان گرفته تا بزرگسالانی که به انواع مختلف مورد ظلم و تجاوز قرار میگیرند.

در حقیقت سردمداران زور و قدرت با اینکار از آب گل آلود ماهی میگیرند؛ کسی دلش به حال مردم نسوخته...


هر انسانی حریمی دارد که دیگران حق تجاوز به آن را ندارند؛
اما وقتی شهوت مهمترین مساله ی انسانها قلمداد شد و در صدر نیازهای هر انسانی قرار گرفت تا جاییکه برای رفع آن هیچ قانونی گذاشته نشود، این در واقع دادن جواز ورود به حریم دیگران است به هر قیمتی ، تا بتوان به این نیازی که با تبلیغات رسانه ای غرب روز به روز به آن دامن زده میشود پاسخ داد.

وقتی حریم انسانها از ایشان گرفته شد؛( لازم هم نیست اینکار به زور باشد با فریب هم میشود به این منظور دست یافت) در واقع حس خودخواهی گروهی از انسانها چنان برانگیخته میشود که این توهم را ایجاد میکند که زندگی دیگر افراد هیچ حرمت و ارزشی ندارد.

تا آنجا که میبینیم چه بسیار جنایاتی را که معلول آزاد گذاردن روابط جنسی است در همان کشورهایی که دعوی آزادی و احترام به حقوق انسانها را دارند و البته بیشترین صدمه را زنان و کودکان که اسیب پذیرترند میبینند.

کدام وجدان بیداری میپذیرد که برای ارضاء شهوات یک دسته از انسانها دسته دیگر با زور و فریب قربانی شوند؟

در ایران هم اگر گهگاه شاهد چنین وقایع تلخی هستیم ؛ برخواسته از تربیت غلط و غیراسلامی است. نمیتوانیم دم از مزایا و آزادیهای فرهنگ غربی بزنیم بعد توقع داشته باشیم چون اسم جمهوری اسلامی بر کشورمان است از امنیت و آسایش که یکی از موهبتهای اسلام است هم برخوردار باشیم

حکم حجاب مانع تحریکات اضافی آن افرادیست که ممکن است گرفتار طغیان جنسی شوند.

و در آخر اینکه شاید از 10 نفری که در یک روز یک خانم بدحجاب یا حتی عریان را میبینند 9 نفرشان به دلایل گوناگون تحریک نشوند. اما آیا تحریک شدن (حرام ) روزانه یک نفر توسط یک خانم بدحجاب برای وضع قانون حجاب که محدودیت میاورد ، کافی نیست؟

من فکر کنم این نیاز دیگه داره از راه اینترنت حل میشه = ایران بیشترین سرچ سکس تو جهانو داره
جای تاسف داره نه؟!
همین نشون میده که ممنوعیت ها باعث حرص بیشتر مردم شده و از جای دیگه بروز کرده و ابروی ایران تو این زمینه رفته واقعا
دیگه واقعا میشه فهمید این محدودیت ها سختگیرانه هیچ نتیجه ای نداره و کارو سخت تر هم میکنه و باعث یه سری مشکلات اجتماعی دیگه میشه
دوستانی که به محدودیت پوشش در غرب اشاره کردند واقعا شما که خودتون میدونید اونجا در این حد نیست و مناسب یک انسان معمولی طراحی شده مثلا به موقش کت و شلوار میپوشن به موقشم تیشرتو شلوارک صد در صد نمیشه با شلوارک سر کار رفت و این با عقل جور در میاد اما قوانین ایران نه! برای همین به همین شکل یعنی نسبت بیشترین سرچ سکس تو گوگل و یا بد حجابی و ارایش غلیظ خودشو نشون میده

سلام علیکم و رحمه الله

piano;754274 نوشت:
من فکر کنم این نیاز دیگه داره از راه اینترنت حل میشه = ایران بیشترین سرچ سکس تو جهانو داره

بنده آمار قابل استناد و معتبری در این رابطه ندیده ام .

piano;754274 نوشت:
همین نشون میده که ممنوعیت ها باعث حرص بیشتر مردم شده و از جای دیگه بروز کرده و ابروی ایران تو این زمینه رفته واقعا
دیگه واقعا میشه فهمید این محدودیت ها سختگیرانه هیچ نتیجه ای نداره و کارو سخت تر هم میکنه و باعث یه سری مشکلات اجتماعی دیگه میشه

جامعه ما تنها بواسطه مشکلات اقتصادی و نتیجتا بالا رفتن سن ازدواج کافی بود به انحطاط و انحراف کامل در سطحی گسترده کشیده شود و حیا از بین برود ارزش ها تغئیر کلی کند و خانواده ها را تحت تاثیر قرار دهد بشکلی که در اروپا و امریکای پیش از انقلاب صنعتی و پس از فرویدیسم و همچنین انقلاب کبیر فرانسه اتفاق افتاد. با وجودیکه چنین اتفاقی در این سطح نیفتاد ولی بدون بازتاب در سطح جامعه حقیقی و مجازی هم نبوده.

آنچه که در غرب اتفاق افتاده آزاد گیرانه در حد افسار گسیختگی است خب به نسبت این رفتار هر حرکت محدود کننده این رفتار سختگیرانه بنظر می رسد.

kzero1;750392 نوشت:
[=arial]سلام سوالم رو در تیتر مطرح کردم با عکس زیر فکر کنم دقیقا بفهمید منظورم چی هست

این هم عکسی هست که در نت در حال پخش شدن است . نظر کارشناسان چیه ؟


سلام
نتیجه ای که از صحبت رضا خان می گیریم:
بروید بیرون از خانه و هر جا رسیدید.......

جملاتی سراسر مغلطه ، سفسطه و نتیجه گیری های بی دلیل و سند!

سلام

یعنی با محدود نکردن جامعه همه چیز گل وبلبل میشه ؟

اسلام که محدود نکرده ! اسلام راه درست رو نشون داده ...

اینهایی که شعار میدن که وای چرا شما مسلمانان همه چیز رو سیاه یا سفید میبینید ، چرا اینجا یه نگاهی به خودشون نمیندازن ؟

رضاشاه ، با این حرفش اومده گلابی کاشته تا موز برداشت کنه ؟! این چه مقایسه ایه ؟

اسلام و جامعه اسلامی اصولش بر پایه ی اعتدال و فطرته .. هیچ محدودیتی در کار نیست ، البته بعضی ها مفهوم محدودیت رو متضادی برای آزادی میدونن ، تا منظور این عده از آزادی چی باشه ؟!

از دید دوست عزیز از دست رفتمون جناب رضا شاه ، اینجا آزادی یعنی صرفا رفتن به دستشویی !! شاید عده ی موافق ایشون هم آزادی رو فقط ارضای میل جنسی میدونن! آزادی باید در سطح کلی و اجتماعی بررسی بشه ! وگرنه انسان در اسلام تازمانیکه تو خونه ی خودشه و اعمالش آسیبی به اجتماع نمیزنه ، بهش خورده نمیشه گرفت . این آزمایش اصولی نبوده و مغلطه آمیزه!

اگر میخواید با برآورد مقدارِ رجوع به سایتهای پورن ، بیاید ثابت کنید که اسلام به بن بست رسیده ، پس چرا کسی تولید کنندگان این فیلمها و سایتها رو که خود کشورهای به اصطلاح آزاد هستن نمیبنه ؟ اونها که باید سیر شده باشن ! اصلا چرا تولید میکنن ( مگر نه اینکه عده ای میگن آزاد بزارین تا چشم و دل و زیردل ملت سیر بشه ؟) ؟ حالا اگر ایران تولید کننده بود که گیر میدادید به اسلام ! آبروی ایران باید در خطر باشه یا خود تولید کنندگان این فیلمها ؟ در ثانی ، اونها انقدر مجلات و دی وی دی های جورواجور که بصورت آزاد فروش میرن ، دارن که این بی انصافیه که فقط بیایم با آمار بازدید سایتهای اینترنتی این مسائل رو بسنجیم ! باید اونارم در نظر بگیریم ...

ایرانی ها تو همه چیز کنجکاون ! چه تو مسائل سیاسی چه امنیتی چه تحصیلی چه سرک کشیدن تو زندگی همدیگه ! چه گشتن سایتهای پورن! چه عضو شدن در انواع اقسام شبکه های اجتماعی.. زنده باد ایرانی :Nishkhand::Gol:

مشک;754501 نوشت:
اگر میخواید با برآورد مقدارِ رجوع به سایتهای پورن ، بیاید ثابت کنید که اسلام به بن بست رسیده ، پس چرا کسی تولید کنندگان این فیلمها و سایتها رو که خود کشورهای به اصطلاح آزاد هستن نمیبنه ؟ اونها که باید سیر شده باشن ! اصلا چرا تولید میکنن ( مگر نه اینکه عده ای میگن آزاد بزارین تا چشم و دل و زیردل ملت سیر بشه ؟) ؟ حالا اگر ایران تولید کننده بود که گیر میدادید به اسلام ! آبروی ایران باید در خطر باشه یا خود تولید کنندگان این فیلمها ؟ در ثانی ، اونها انقدر مجلات و دی وی دی های جورواجور که بصورت آزاد فروش میرن ، دارن که این بی انصافیه که فقط بیایم با آمار بازدید سایتهای اینترنتی این مسائل رو بسنجیم ! باید اونارم در نظر بگیریم ...
:Kaf: عالی بود

چند نکته هم من اضافه کنم:

1 - اونها جستجو نمیکنن چون وقتش که برسه به خود عمل مشغولن....!!! ما تئوری کار میکنیم اونا عملی :Nishkhand:

2 - بخش قابل توجهی از کسانی که دنبال این سایت ها هستن ، خود همین طرفداران آزادی هستن!
بعد میان آمار خودشون رو میدن که اسلام رو زیر سؤال ببرن! :Gig:

3 - بخشی هم افرادی هستن که تحت تاثیر تبلیغات سوء غرب و طرفدارانش قرار گرفتن. مثلاً با دیدن صحنه ای در یک فیلم سینمایی تحریک شدن و به فکر رفتن به سایت های غیراخلاقی افتادن تا صحنه های بدتری رو ببینن

البته م نمیخوام فرافکنی کنم. حتی اگر تعداد کمی از جوانان ایران هم دنبال چنین سایت هایی باشن ، بدون شک مردم و مسئولین باید دنبال راه حل باشن
در واقع صورت مسئله تا حدی درسته ، اما نتیجه گیری از موضوع ، کاملاً غلطه. به قول خواهرمون نمیشه از کاشت گلابی ، موز برداشت کنی

IMAGE(<a href="http://yekupload.com/plugins/imageviewer/site/direct.php?s=1jwD&/193.jpg" rel="nofollow">http://yekupload.com/plugins/imageviewer/site/direct.php?s=1jwD&/193.jpg</a> )

حرص ادمی که تمامی نداره اگر میشد ختمی به جنبه حریص بودن ادمها داد شاید میشدقضیه را مثل رضا خان یک طرفه دید .ولیکن اینطور نیست .
اشکار شدن گناه خودش گناهی مضاعفه . دادن ازادی در زمینه های جنسی فراهم کردن زمینه گناه است .

رضا شاه هدفش سیاسی بود برای کشف حجاب نیاز داشته که ان را وجهه دینی بهش بده .
حالا چرا انقدر دور !استفاده ابزاری از دین از زمانیکه قران بر سر نیزه ها کردند تا به همین الان ادامه داره .
ازاد کردن ماهواره ها به اسم گفتگوی تمدنها و به اسم تبلیغ دین مربوط به همین دهه های اخیره . نتیجه اش چی شد ؟ ما توانستیم دینمون را تبلیغ کنیم یا غرب تونسته به خصوصی ترین مسائل زندگی ما راه پیدا کنه ؟ضررش بیشتر بوده یا منفعتش ؟ نمونه عینی ان را در جامعه کنونی می تونیم ببینیم .
استخرهای مختلط و ماسوژورهای زن با تضمین و ازدواجهای سفید و همخونه ای و ...غیر از تاسف چیز دیگری ندارد.

فاتح;754473 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله

بنده آمار قابل استناد و معتبری در این رابطه ندیده ام .

جامعه ما تنها بواسطه مشکلات اقتصادی و نتیجتا بالا رفتن سن ازدواج کافی بود به انحطاط و انحراف کامل در سطحی گسترده کشیده شود و حیا از بین برود ارزش ها تغئیر کلی کند و خانواده ها را تحت تاثیر قرار دهد بشکلی که در اروپا و امریکای پیش از انقلاب صنعتی و پس از فرویدیسم و همچنین انقلاب کبیر فرانسه اتفاق افتاد. با وجودیکه چنین اتفاقی در این سطح نیفتاد ولی بدون بازتاب در سطح جامعه حقیقی و مجازی هم نبوده.

آنچه که در غرب اتفاق افتاده آزاد گیرانه در حد افسار گسیختگی است خب به نسبت این رفتار هر حرکت محدود کننده این رفتار سختگیرانه بنظر می رسد.

اندازه ازادی رو نمیشه با سلیقه شخصی و یا یک مذهب یا یک طرز فکر خاص ارزیابی کرد وقتی چیزی که برای شما افسار گسیختگی معنی میشه میتونه برای یک مسحی یا مسلمان سنی یک امر عادی زندگی باشه
شما نباید ازادی رو با نگاهی که خودتون بهش دارید معین کنید همونکاری که تو ایران الان کردن

piano;756259 نوشت:
اندازه ازادی رو نمیشه با سلیقه شخصی و یا یک مذهب یا یک طرز فکر خاص ارزیابی کرد وقتی چیزی که برای شما افسار گسیختگی معنی میشه میتونه برای یک مسحی یا مسلمان سنی یک امر عادی زندگی باشه
شما نباید ازادی رو با نگاهی که خودتون بهش دارید معین کنید همونکاری که تو ایران الان کردن

سلام علیکم

فصل اشتراک میان انسان ها اعم از مسلمان یا غیر مسلمان توجه منصفانه و عاقلانه در مورد عاقبت هر تصمیم گیری است .

بله برخی ارزش ها نسبی هستند ولی برای تشخیص صحیح بودن آن میتوان ار معیاری چون عقلانی بودن نتیجه و در نظر گرفتن پیامدها هم استفاده کرد .

فی المثل در رویکرد اخلاقی سودگروی و سود محوری در غرب عیار "اصالت لذت" وجود دارد . یعنی هر چیزی که باعث لذت در گروه بیشتری از انسانها میشود اخلاقی است . ( هفت عیار بنتام )

خب نتیجه این بینش چه میشود ؟

[="Tahoma"][="Black"]به نام خدا

فارغ از نوع نگرش ما،جهان آزاد خود گرفتار بحران هاي روحي و رواني شديد است.
ميزان مصرف قرص هاي آرامبخش علامت واضحي است.[/]

فاتح;756305 نوشت:
سلام علیکم

فصل اشتراک میان انسان ها اعم از مسلمان یا غیر مسلمان توجه منصفانه و عاقلانه در مورد عاقبت هر تصمیم گیری است .

بله برخی ارزش ها نسبی هستند ولی برای تشخیص صحیح بودن آن میتوان ار معیاری چون عقلانی بودن نتیجه و در نظر گرفتن پیامدها هم استفاده کرد .

فی المثل در رویکرد اخلاقی سودگروی و سود محوری در غرب عیار "اصالت لذت" وجود دارد . یعنی هر چیزی که باعث لذت در گروه بیشتری از انسانها میشود اخلاقی است . ( هفت عیار بنتام )

خب نتیجه این بینش چه میشود ؟

درسته اما حرف من اینه که تو ایران عقلانیه یا دینی؟
الان اگه بگید عقلانی چون دین ما دین کاملیه این جواب من نیست خودتونم میدونید

نگاه آلوده زیاد شده متاسفانه و اغلب سطح تحریک جنسی بالا رفته و به همین راحتی کسی تحریک نمیشه . البته این جوازی بر بی حجابی نیست .

راه درست اینه که به موقع و در اسرع وقت و با ساده گیری مساله ازدواج در جهت سلامت جامعه قدمی برداریم و اگر برای ازدواج دائم مشکلاتی هست یا صبر کنیم یا از ازدواج موقت استفاده کنیم . (البته اگر ازدواج دائم رو ساده بگیرن به ازدواج موقت که خودش مشکلاتی هم ممکنه بوجود بیاره نمیرسیم )

kzero1;754142 نوشت:
در کشور ما و امثالهم این قضیه جور دیگه ای هست زنان مانتویی کم حجاب زیر نظر هستن و به زنان چادری هم به ندرت پیش میاد نگاه کنن و تو همین دو دسته هم به بهترینش نگاه میکنن بیشتر و اونایی که تحریک کننده تر هستن .

سلام
چقد به این جمله تون معتقد هستید؟؟؟
من که تهران جرات نمیکنم با چادر سمت مترو پانزده خرداد به پایین برم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!جالب دختر چادری می بینند ( البته من هیچ آرایشی هم ندارم ! مو هم هیچوقت بیرون نذاشتم)
در حد سکته زدن مزاحمت میشوند بد ترین حالتش یه هفته پیش بود که اقا تا دم در خونه دنبالمون امد!!!!!!! ادمم نمیتونه دهن به دهن بذاره !! پلیس مترو که تا قبل خروجی کسی مزاجم نمیشه!! بعدم نمیشه که تو خیابون وایساد و زنگ زد 110 !!!!
یا وقتی از خیابون رد میشی خیلی راحت موتوری و ماشین متلک می اندازند!!!!!!! من یکی که به حجاب چادر شک کردم!! الان چادری ها بیشتر تو چشم هستند! انگار حاذبه داره !!!

تعریف ما از ازادی چیه؟؟ لباس پوشیدن ؟! زندگی آزادانه ؟! تفکرات آزادانه؟!
من یکی که الان در جامعه آزاد نیستم ! با اینکه خیلی ساده و بدون الایش بیرون میرم ! راستی خوشگلم نیستم اصلا !!!

piano;756335 نوشت:
درسته اما حرف من اینه که تو ایران عقلانیه یا دینی؟
الان اگه بگید عقلانی چون دین ما دین کاملیه این جواب من نیست خودتونم میدونید

سلام علیکم و رحمه الله

بحث ما متمرکز در بعد نظری قضیه است . در بعد اجرائی و عملی عوامل متعددی دخیلند که در حوزه آن عوامل باید گفتگو کرد .

اما بعد

آنچه که اسلام را عقلانی میکند فضیلت محوری آن است . در اسلام تشبه به حیوانات در رفتار و پندار , در ما به الاشتراک بین انسان و حیوان ضد ارزش محسوب میشود .

یعنی اگر انسان گرسنه میشود مانند حیوان یا پست تر از آن حق ندارد عمل کند یا اگر میل شهوانی بر او قالب شد حق ندارد مانند حیوان یا پست تر از آن رفع شهوت نماید
یا اگر منافعش ایجاب کند این حق را ندارد مانند حیوان یا پست تر از آن دست به تجاوز به حقوق دیگران بزند و ...

اینها نه تنها فضیلت و یک کار ارزشی نیست بلکه یک امر ضد ارزش و عملی ممنوع و مطرود است.

پرسش: آیا محدود کردن آزادی باعث میشه جامعه ارضاء نشده و باعث بدتر شدن اوضاع شود؟

پاسخ:
[=microsoft sans serif]باسلام

یکی از مغالطه‌هایی که معمولا در سطح جامعه رواج دارد استفاده از این قاعده روانی است که ممنوعیت باعث حرص و ولع بیشتر میشود.
این مسئله در حدیثی از امیرالمومنین(ع) نیز وارد شده است که :

«الانسانُ حریصٌ علَی ما مُنِع»(1)
انسان نسبت به آنچه از آن منع شده است، حریص است.

کسانی که از این مغالطه استفاده میکنند، به دنبال این هستند که وقتی ممنوعیت باعث حریص تر شدن میشود، خب تصمیم عقلایی آن است که انسان را آزاد بگذاریم هر کاری دوست دارد انجام بدهد و مانع او نشویم تا با ارضای خواسته های خود، کم کم سیر شود و دست از آن کار بکشد.
به صورت مشخص هم، این افراد بر روی غریزه جنسی تاکید دارند غافل از این که این نتیجه گیری از چند جهت نادرست و مغرضانه است.
به عبارت دیگر، این استدلال کاملا ما را به یاد فرمایش مولا علی می اندازد که میفرمود:

«کلمةُ حقّ یُراد بها الباطل»(2)
«سخن حقی است که قصد نادرستی از آن شده است.»

نکته اول: اگر این استدلال درست است، پس هیچ منعی برای انسان قائل نشوید و در تمام امور مدنی نیز محدودیتی را از پیش روی انسان بردارید.
به عبارت دیگر، ممنوعیت های انسان، منحصر در امور جنسی و آزادی در انتخاب پوشش نیست، بلکه در تمام امور زندگی با یک سری ممنوعیتها و محدودیتهایی روبرو است که هر یک به دلیلی وضع شده است.
برخی از ممنوعیتها از جانب طبیعت و موانع جسمی ایجاد شده است.
برخی از ممنوعیتها از جانب خانواده و برخی از جانب جامعه ایجاد شده است.
و در نهایت برخی دیگر از موانع از جانب قانون گذار بشری و فرابشری بر انسان و فعالیتهای او قرار داده شده است.
انسان دوست دارد بتواند هر جایی که دوست داشت وارد شود، اما ما انسانها دور خانه خود دیوار میکشیم و به کسی اجازه نمیدهیم وارد حریم خانه ما شود و متجاوز، مجرم شناخته میشود.
انسانی که ماشین خریده دوست دارد با هر سرعتی و به هر صورتی که دوست دارد رانندگی کند و کسی هم متعرض او نشود ولی پلیس و جامعه به او چنین اجازه ای نمیدهد.
انسان دوست دارد وقتی ماشین خوبی در خیابان می بیند، سوار آن شود و کسی مانع او نشود ولی ما ماشین خود را قفل میکنیم و اجازه نمی دهیم کسی بدون اجازه سوار آن شود.
این مثالها و صدها و صدها مثال دیگر نشان میدهد که این مغالطه چطور با فکر و ذهن ما انسانها بازی کرد و انسان را بازیچه دست گروهی قرار داد که از عقده های جنسی در دوران کودکی و بعد از آن رنج می بردند.
اگر واقعا این قاعده درست باشد، دیگر نباید هیچ قانونی که محدود کننده انسان باشد را باقی گذارد. باید انسان را آزاد گذاشت که از هرچه دوست دارد استفاده کند و در این صورت، حق مالکیت دیگر رسمیت نخواهد داشت.
[=microsoft sans serif]نکته دوم: اگر این استدلال درست باشد، پس جوامعی که ممنوعیت جوامع اسلامی مانند ایران را ندارد، باید همه محدودیتها در این زمینه را بردارد. حال آنکه خود آنها نیز برای ارضای نیاز جنسی و نیز آزاد بودن در انتخاب پوشش محدودیتهایی قائل است و مثلا معمولا اجازه نمیدهد بدون هیچ پوششی وارد خیابان شوند یا مثلا در برخی مناطق اجازه پوشیدن لباسی خاص را به زنان و مردان نمیدهند. یا مثلا برای مسلمانان اجازه استفاده از پوشش اسلامی را نمیدهند.
خب سوال از آنان که خود طرفدار این شعار هستند میتوان سوال کرد که مگر این خودش ممنوعیت و محدودیت نیست، مگر این محدودیت باعث حرص و ولع افراد نمیشود، پس چرا بر اساس همان قاعده خود، این افراد را در انتخاب خود آزاد نمیگذارید؟

نکته سوم: اگر این استدلال درست باشد، پس باید این ملازمه را در چنین جوامعی مشاهده کنیم در حالیکه هر روز اخبار تجاوز و تعدی جنسی به زنان و کودکان در این کشورها به گوش میرسد. کافی است جستجوی ساده ای در اینترنت انجام دهیم تا گوشه ای از این حقائق روشن شود. البته این بدان معنا نیست که در جوامع دیگر که این محدودیتها برقرار است، تجاوز و تعدی وجود ندارد، بلکه غرض، تنها ابطال ملازمه مورد نظر در استدلال است.

نکته چهارم: این روایت و این اصل روانی، تنها به این اشاره دارد که انسان نسبت به موارد منع شده حرص بیشتری دارد، اما بیان نمیکند که حالا که حرص انسان در اثر منع بیشتر میشود، پس باید حصرها و منع ها را برداشت. حال این حصر از جانب خود شخص باشد، خانواده، مدرسه، جامعه یا دین. بنابراین هیچ ملازمه ای میان "بیشتر شدن حرص و طمع در صورت ممنوعیت" و "جواز برداشتن حصر و منع برای کم شدن حرص" وجود ندارد.

نکته آخر نیز آنکه، این حرص و ولع، همانند اصل شهوت و غضب، به خودی خود نه تنها شر نیست، بلکه در صورت استفاده صحیح باعث کمال و سعادت انسان میشود. انسانی که از این قوای خود به خوبی استفاده کند، و به جای اینکه عنان نفس خود به دست شهوت و غضبش بدهد، آنرا تحت تدبیر قوه عاقله اش قرار دهد و از دستور حجت درونی و بیرونی استفاده کند، سعادتمند خواهد بود. همانطور که در جوامع بشری و قوانین اجتماعی، ممنوعیت هایی که پیش روی انسان وجود دارد برای زندگی بهتر و داشتن جامعه ای متکامل تر وضع شده است. حرص و طمع انسان تمامی ندارد و اگر انسان لجام بر نفس سرکش خود نزند، هیچ حد و مرزی را نمی شناسد.

موفق باشید.
ـــــــــــــ
1. نهج البلاغه، [=microsoft sans serif]حکمت 235
[=microsoft sans serif]2. [=microsoft sans serif]نهج البلاغه، خطبه82، صبحی صالح[=microsoft sans serif]

موضوع قفل شده است