جمع بندی آتش در آمریکا

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آتش در آمریکا

چرا آمریکا دارد در آتش می سوزد؟
آیا این کار خداست که ترامپ مردم ایران رو در فشار و سختی قرار داده حالا مردم خودش بی خانمان دارن می شن و در اتش می سوزند؟
یا تنها بک بلای طبیعی است؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]


کارشناس بحث: استاد مسلم

[TD][/TD]

پرسش:
آیا آتش سوزی آمریکا کار خداست تا ترامپ که مردم ایران را در فشار و سختی قرار داده حالا مردم خودش بی خانمان شده، و در اتش بسوزند؟ یا تنها بک بلای طبیعی است؟

پاسخ:
روشن است که تمام حوادث طبیعی و غیر طبیعی فعل خداوند است، اما اینکه هدف خداوند از فلان فعل چیست را فقط خود خداوند می داند و بس.
اینکه آیا خداوند به خاطر تنبیه ترامپ چنین اراده ای کرده، یا به خاطر عدم رعایت اصول امنیتی توسط گردشگران، یا علت دیگری در کار است را فقط خود خدا می داند؛ ابراز نظر در خصوص افعال به صورت جزئی احاطه علمی گسترده ای می طلبد که ما از آن بی بهره هستیم.

طبق آیات و روایات یک مصیبت گاهی به خاطر سوء رفتار خود انسان است:
«ما أَصابَكُمْ مِنْ مُصيبَةٍ فَبِما كَسَبَتْ أَيْديكُم‏»؛ هر مصيبتى به شما رسد بخاطر اعمالى است كه انجام داده‏ايد.(1)

گاهی آثار و عوارض رفتار خود انسان است:
«ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاس‏»؛ فساد، در خشكى و دريا بخاطر كارهايى كه مردم انجام داده‏اند آشكار شده است‏.(2)

گاهی به خاطر مصلحتی است که در آن است:
«عَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُم‏»؛ چه بسا چيزى را خوش نداشته باشيد، حال آن كه خيرِ شما در آن است. و يا چيزى را دوست داشته باشيد، حال آنكه شرِّ شما در آن است‏.(3)

گاهی می تواند عذابی نابود کننده از جانب خدا باشد:
«فَلَمَّا جَاءَ أَمْرُنَا جَعَلْنَا عَلِيَهَا سَافِلَهَا وَ أَمْطَرْنَا عَلَيْهَا حِجَارَةً مِّن سِجِّيلٍ مَّنضُود»؛ و هنگامى كه فرمان ما فرا رسيد، آن (شهر و ديار) را زير و رو كرديم و بارانى از سنگ متراكم بر روى هم، بر آنها نازل نموديم‏(4)

گاهی می توان کفاره گناه انسان، و متنبه و هوشیار ساختن او باشد:
«لَنُذيقَنَّهُمْ مِنَ الْعَذابِ الْأَدْنى‏ دُونَ الْعَذابِ الْأَكْبَرِ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُون‏ »؛ به آنان از عذاب نزديك (عذاب اين دنيا) پيش از عذاب بزرگ (آخرت) مى‏چشانيم، شايد بازگردند.(5)
و گاهی حتی برای ارتقاء درجه باشد، همانطور که پیامبر(صلی الله علیه و آله) در عالم رویا به امام حسین(علیه السلام) فرمودند:
«يَا حُسَيْنُ لَكَ دَرَجَةٌ فِي الْجَنَّةِ لَا تَصِلُ إِلَيْهَا إِلَّا بِالشَّهَادَة»؛ ای حسین، برای تو درجه ای در بهشت است که جز با شهادت به آن نمیرسی.(6)

بنابراین اگرچه ما از نگاه مجموعی به آیات و روایات به مجموعه ای از اهداف و اراده های خداوند در خصوص بلایای طبیعی پی می بریم، اما در مقام مصداق یابی، اینکه مصیبتی که بر آقای الف وارد شده است کدامیک است، این را نمی توانیم ابراز نظر کنیم، مگر آنکه خود خداوند فرموده باشد.
مثلا از آنجا می فهمیم توفان نوح عذاب بوده است که خود خداوند فرموده، وگرنه راهی برای فهم حقیقت اراده خداوند در این خصوص نداشتیم.

اما در هر صورت عدالت خداوند اقتضا می کند کسی به خاطر سوء رفتار دیگری مجازات نشود، لذا حتی اگر اراده خداوند تنبیه ترامپ باشد، و مردم آمریکا در این مسئله گناهی نداشته باشند، امکان دارد در برابر این مصیبت عوض بگیرند.
پی نوشت ها:
1. شوری:30/42.
2. روم:41/30.
3. بقره:216/2.
4. هود:82/11.
5. سجده:21/32
6. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، دار إحياء التراث العربي‏، بیروت، چاپ دوم، 1403ق ، ج64، ص250

موضوع قفل شده است