جمع بندی جهیزیه ، گرانی و دختران بی پناه

43 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جهیزیه ، گرانی و دختران بی پناه

حتما بعد از این گرانی های اخیر بالا رفتن قیمت طلا و سکه
نگرانی خانواده هایی که در گیر مهریه رو دیدین یا شنیدین
تحلیل و اخبار در مورد بدهکاران مهریه در رادیو، تلوزیون، روزنامه و فضای مجازی دیدن
مثل این خبر:
زندانیان مهریه 40 درصد بیشتر شدند ایرنا

تلاش ها رو برای رفع این مشکل
پيشنهاد مجلس براي حل مشكل بدهكاران مهريه روزنامه اعتماد

و خبر هی خوش در این باره:
بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی خارج از نوبت به درخواست تعدیل مهریه خبرگزاری فارس


ولی سوال چرا در این وانفسای گرونی کسی به فکر دخترا نیست؟ به فکر خانواده دختر که باید جهیزیه بدن؟
چرا نه صدا و سیما، نه روزنامه ها، نه فضای مجازی، نه حتی مبلغین و روحانیون محترم

واقعا چرا کسی چیزی نمیگه؟ چون دخترا بابت جهیزیه زندان نمی افتن؟
چرا برای مهریه حدی تعیین نمیشه همون جور که بر جهیزیه حدی تعیین شده؟
باور کنید خیلی از دخترا به خاطر همین جهیزیه عروسی شون عقب میفته نامزدی های طولانی، حرف های مردم، افسردگی
دچار زندانی میشن شاید بدتر از زندونی که آقایون بابت مهریه توش می افتن

خانواده دخترا مخصوصا پدرا چقدر فشار تحمل کنن با قرض و وام هم دیگه نمیشه جهیزیه خرید

سوار تاکسی بودم گوشی راننده زنگ زد بعد تلفن عصبانی گوشی ش پرت کرد رو داشبور ماشین
از ناراحتی رنگ پوستش عوض شد نفس ننفس میزد خشم و ناراحتی میشد به وضوح توی چهره اش دید مسافری پرسید چی شد
گفت برا خریدن فلان قلم از جهیزیه دخترم سه تومن گذاشته بودم الان خانم و دخترم رفتن بخرن تماس گرفتن گفتن فروشنده میگه نه تومن من از کجا بیارم
شاید اگه مسافرا نبود میزد زیر گریه

البته مشکل جهیزیه و تجملاتی شدن و کمر شکن شدنش مشکل الان و این گرونی نیست، از قبل بود
ولی متاسفانه جامعه اونقدری که رو مهریه حساس بود به خاطر بار حقوقی و زندان رفتن نیروهای کار، جامعه روی جهیزیه حساس نبوده
صدا و سیما، نشریات، فضای مجازی، مبلغین و روحانیت محترم اونقدری که در مذمت مهریه سنگین حرف زدن در مورد مذمت جهیزیه سنگین چیزی نگفتن
از مشکلات آقایون حرف زدن، از زندانیای مهریه مصاحبه گرفتن اما به همون اندازه، نصف یا حتی یک چهارم اون در مورد مشکلات دخترا و خانواده هاشون حرف، نزدن مصاحبه نکردن

میدونم از دست من طلبه هیچی بر نیاد
جز حرف زدن، گفتن و گفتن و گفتن
از زشتی چشم و هم چشمی
از بدی جهیزیه سنگین
از حال بد دخترا که ازدواجشون به خاطر جهیزیه عقب میفته
ازدواج هایی که بهم میخوره و تاثیر اینا رو جامعه و اخلاقش
از اینکه ارزش دختر به زیادی جهیزیه اش نیس

همون جور که در مورد مهریه میگیم
مهریه سنگین ضمانت دوام و خوشبختی زندگی نیست.
باید بگیم
جهیزی سنگین هم ضمانت دوام و خوشبختی زندگی نیست.

از خواهرای مبلغم خواهش میکنم سر این موضوع هم حرف بزنیم نذاریم سر این جریان دختران جامعه مون و خانواده هاشون اذیت شن
نذاریم ازدواج جونا سر این جور مسائل به عقب بیفته
که همه از عواقب عقب افتادن ازدواج خبر داریم

پ ن: اضافه کنید به جریان جهیزیه جریان سیسمونی خریدن و تجملات و تشریفات عجیب و غریب اون و باز خانواده دختر

منبع

[TABLE="width: 700, align: center"]

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]
[TD="align: center"][/TD]
کارشناس بحث: استاد حنیف

[TD][/TD]

[/TABLE]


narenj;1001136 نوشت:
غمگین جهیزیه ، گرانی و دختران بی پناه

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و احترام خدمت شما خواهر گرامی

مسئله ازدواج جوانان و سنت های غلط و دست و پاگیری که این روزها به یک معضل تبدیل شده، یکی از دغدغه های مهم جامعه است و نگرانی شما کاملا به جاست؛ چون این مشکلی ست که تک تک افراد جامعه را درگیر کرده و تبعاتش به انحاء مختلف، گریبانگیر همه ما می شود. قاعدتا جوانان یک جامعه باید با ازدواج به آرامش رسیده و بتوانند مسئولیت های اجتماعی شان را به نحو احسن انجام داده و یک جامعه سالم و رو به رشد را تشکیل دهند. اما وقتی همین جوانِ پرشور و نشاط، به جای آرامش در کانون خانواده، دچار تنش ها و مشکلات ازدواج شده و یا کلا قید ازدواج را زده و مشکلات روحی و جسمی را به جان می خرد، قطعا نمی تواند از پس مسائل و امور اجتماعی برآمده و استعدادها و ظرفیت هایش را به منصه ظهور برساند.
پس مشکل فقط مربوط به خانواده دختر یا پسر نیست؛ بلکه این یک مشکل همگانی و یک ضعف فرهنگی ست که متاسفانه جامعه ما به رغم اسلامی بودن، و به رغم اینکه اسلام اینهمه در این مورد راهنمایی و راهکار دارد، روز به روز در این زمینه پسرفت می کند!!

اما اینکه فرموده اید

narenj;1001136 نوشت:
واقعا چرا کسی چیزی نمیگه؟

حتما خودتان هم قبول دارید که گفتن و راهنمایی کردن در جائی موثر است که مخاطب نسبت به مسئله جاهل باشد. مثلا کسی نمی داند که این جاده به تهران می رود یا کاشان؛ اگر برای رفتن به تهران اشتباهی در جاده کاشان شروع به حرکت کند، شما می توانید ایشان را راهنمایی کنید و مسیر درست را نشان دهید. حتما ایشان هم تشکر کرده و بلافاصله به مسیر درست تغییر جهت می دهد. اما کسی که نسبت به مسئله علم دارد، و در عین حال تغافل کرده و در همین مسیر شروع به حرکت می کند، نه تنها با گفتن، ای بسا با زور و اجبار هم قابل اصلاح نباشد.

بنابراین مسئله عدم آگاهی نیست که با گفتن و سفارش کردن حل شود. مشکل اینجاست که گاهی اوقات انسان ها ارزش ها را گم کرده و با ضدارزش ها جایگزین می کنند. انسان هایی که قرار بود ملاک برتریشان تقوا باشد، حالا یکدیگر را با تموّل مالی اندازه گیری کرده و با خانه و ماشین قد می گیرند! مدل و مارک لوازم منزلشان را معیار قرار داده و تفاخر می کنند! و کارها و افکاری از این دست که دوران جاهلیت را تداعی می کند.

در مورد ازدواج هم دقیقا همین جایگزین شدن ارزش ها صورت گرفته و خیلی مواقع جنبه مقدس ازدواج به فراموشی سپرده می شود. دختر و خانواده او حس می کنند که با تعیین کردن مهریه سنگین و برگزاری مراسم پر زرق و برق خوشبختی دخترشان تضمین می شود؛ و از طرف دیگر پسر و خانواده او هم در یک انتظار متقابل، جهیزیه سنگین و بدون کم و کاست را طلب می کنند! چیزی مثل یک معامله، بدون تقدس و بدون نور الهی!

رهبر معظم انقلاب در بسیاری از بیاناتشان به این مطلب اشاره کرده و فرموده اند: «ازدواج یک جنبه قدسی دارد؛ این جنبه قدسی را نباید از آن گرفت. گرفتن جنبه قدسی به همین کارهای زشتی است که متأسفانه در جامعه ما رائج شده. این مهریه های سنگین به خیال این که می تواند پشتوانه حفظ خانواده و حفظ زوجیت باشد، تعیین می شود، در حالی که اینجور نیست. حداکثر این است که شوهر از دادن امتناع می کند، می برندش زندان؛ یک سال، دو سال زندان می ماند. در این اقدام، به زن چیزی نمی رسد؛ او بهره ای نمی برد، جز این که کانون خانواده اش هم متلاشی می شود. این که در اسلام از حضرت امام حسین (علیه السّلام) نقل شده که فرمود: ما دخترانمان و خواهرانمان و همسرانمان را جز با مهرالسّنه عقد نکردیم، به خاطر این است؛ و الّا می توانستند. این کم کردن، با یک محاسبه است. یا همین تشریفات زائد ازدواج، خرجهای زیاد، مجالس متعدد که واقعاً انسان دلش می گیرد وقتی می شنود.» (۱)

همچنین در مورد نقش مادیات در ازدواج فرمودند: «نقش مادّیات در این‌جا باید خیلی ضعیف باشد. ما که می‌گوییم مهریه‌ها را سنگین نکنند، از این بابت است. اگر ما گفته‌ایم که مهریه بیش از فلان مقدار نباشد، معنایش این نیست که اگر بیش از فلان مقدار بود، عقد باطل یا حرام است؛ نه، جایز هم هست، اما کار غلط است. بعضیها چند میلیون تومان مهریه می‌گذارند؛ یعنی ازدواج را که یک امر انسانی است، به یک دادوستد و به یک کار بازاری و معامله‌گری تبدیل می‌کنند. این، تحقیر و توهین به نقش و شأن انسانیت در ازدواج است. این، کار غلطی است. بعضیها هم ازدواج را که یک امر عاطفی و انسانی و وجدانی است، به صحنه‌ی تفاخر تبدیل می‌کنند. مثلاً می‌گویند که جهیزیه‌ی ما این‌چیزها را داشت؛ آیا جهیزیه‌ی دختر شما هم اینها را دارد؟! تفاخر و تنافس! یا مثلاً می‌گویند که ما عقدمان را در فلان سالن گرفتیم. البته حالا که متأسفانه مرسوم شده است در هتلها می‌گیرند؛ که کار بسیار بدی است. حتّی گاهی شنیده یا دیده می‌شود، بعضی افرادی هم که از آنها توقع نیست، برای تفاخر به همدیگر، مراسم عقد خود را در هتلها و سالنها می‌گیرند! نه، مراسم عقد را در اتاق خانه و حیاط منزل خودتان و یا همسایه‌تان بگیرید و مردم را دعوت کنید؛ همین‌طور که همیشه بوده است. این‌گونه محیطها، یک محیط انس خانوادگی است. عده‌یی دوست، عده‌یی قوم و خویش، عده‌یی همردیف های دختر یا پسر، دوستان مدرسه، دوستان پسر در محیط کار یا مدرسه، جمع می‌شوند و شادی و خوشی می‌کنند؛ این درست است. این‌که ما این‌جا را صحنه‌ی تفاخر قرار بدهیم، غلط اندرغلط است. هم محیط ازدواج را آلوده‌ی به مادّیات می‌کند، هم این صحنه‌ی پاک و لطیف وجدانی را صحنه‌ی تفاخرها و تنافسها و زیاده‌رویها می‌کند، بعد هم این دختر و پسر از اول عادت می‌کنند که بایستی زندگی آنان بر تجمل و تشریفات بگذرد؛ چرا؟ بگذارید از اول به یک زندگی متوسط عادت کنند. تجملات برای یک جامعه، مضر و بد است. آن کسانی که با تجملات مخالفت می‌کنند، معنایش این نیست که از لذتها و خوشیهایش بی‌اطلاعند؛ نه، کار مضری برای جامعه است؛ مثل یک دارو یا یک خوراکی مضر. با تجملات زیادی، جامعه زیان می‌کند... باید بنا را بر سادگی گذاشت. جهیزیه‌ها را ساده بگیرید. اگر جهیزیه نیازهای دختر را تأمین می‌کند، خوب است؛ اما به سمت تجملات نرود.» (۲)

مهریه سنگین مال دوران جاهلیّت است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) آن را منسوخ کرد. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از یک خانواده اعیانی است، خانواده پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) تقریباً اعیانی ترین خانواده قریش بودند. خود ایشان هم که رئیس و رهبر این جامعه است، چه اشکالی داشت دختر به آن خوبی که بهترین دختران عالم است و خدای متعال او را «سیدة النّساء العالمین» قرار داد، «من الاوّلین و الآخرین»، با بهترین پسرهای عالم که مولای متقیان است، می خواهند ازدواج کنند، مهریه ایشان زیاد باشد؟ چرا ایشان آمدند و این مهریه کم را قرار دادند که اسمش «مَهر السُّنَّة» است. (۳)

جهیزیه برای دختر، مایه عزت نیست؛ عزت دختر به اخلاق او، به رفتار و شخصیت خود او است. بعضی از خانواده های عروس، خودشان را اذیت می کنند و به زحمت می اندازند و اگر پول هم ندارند، به زور پول تهیه می کنند، اگر پول دارند، زیادی خرج می کنند، برای این که یک جهیزیه پر زرق و برقی را مثلا در اختیار دخترشان بگذارند. (۴)

هشت سنت غلط در ازدواج را در بیانات مقام معظم رهبری در لینک زیر ملاحظه بفرمایید:
http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=27754&p=2

پی نوشت ها:
۱. بیانات در سومین نشست اندیشه های راهبری با موضوع زن و خانواده؛ ۱۴ دیماه ۱۳۹۰
۲.
بیانات در جلسه اجرای عقد ازدواج؛ ۳۰ تیرماه ۱۳۷۰
۳.
بیانات در جلسه اجرای عقد ازدواج؛ ۲۸ ادریبهشت ۱۳۷۴
۴.
بیانات در جلسه اجرای عقد ازدواج؛ ۲۸ اسفند ۱۳۷۷

اما اینکه فرموده اید بیشتر سعی می شود که زندانیان مهریه را آزاد کنند و در مورد جهیزیه کار خاصی صورت نمی گیرد؛ شاید به این دلیل باشد که مهریه یک مسئله حقوقی ست و اگر مردی مهریه همسرش را پرداخت نکرد، قانون باید او را ملزم به اینکار کند؛ درحالیکه جهیزیه و مراسم های پرتشریفات، با اینکه سخت و سنگین بوده و خیلی اوقات مردم را دچار مشکل می کند، اما به هیچ وجه جنبه قانونی و حقوقی ندارد. یعنی اگر دختری جهیزیه سنگین نداشته باشد، هیچکس حق شکایت و تهیه دادخواست علیه او را ندارد؛ بنابراین قانون هیچ جبهه ای علیه او ندارد که کسی بخواهد این مشکل را کمتر کند.

و ضمنا این یک واقعیت است که معمولا شروع کننده این قبیل تجملات و سخت کردن کارها، دختران و خانواده آنها هستند. وقتی خانواده دختر مهریه را سنگین و عجیب و غریب تعیین کرده و ضمنا مراسم آنچنانی طلب می کنند چون دخترشان آرزو دارد و آبرویش جلوی دوستان و اقوام و همسایه ها به خطر می افتد و ... ، قاعدتا داماد هم با به عهده گرفتن این هزینه ها، منتظر جهیزیه سنگین و بدون کم وکاست خواهد بود.

در حالیکه دختران و خانواده آنها می توانند در همان ابتدا زندگی و ازدواجشان را بر پایه ازدواج نبوی قرار دهند؛ از تعیین مهریه سنگین خودداری کرده، نه مراسم را تشریفاتی و سنگین برگزار کنند و نه برای جهیزیه خودشان را به تکلف بیندازند.

من بعید می دانم از بین آقایان کسی باشد که با چنین شیوه ای مخالف باشد.

بعضی از این مومن مقدسا خودشون از همه بدترن،از همه بدتر. اینقدر که من از اینا ضربه خوردم تو زندگی، از ابلیس ضربه نخوردم. یک سری از همین هایی که دم از خدا و نبوی و اسلامی و علوی و ... میزنن بیشترشون باعث بدبختی و اخلاق بد مردم اند.

حنیف;1001238 نوشت:
اما اینکه فرموده اید بیشتر سعی می شود که زندانیان مهریه را آزاد کنند و در مورد جهیزیه کار خاصی صورت نمی گیرد؛ شاید به این دلیل باشد که مهریه یک مسئله حقوقی ست و اگر مردی مهریه همسرش را پرداخت نکرد، قانون باید او را ملزم به اینکار کند؛ درحالیکه جهیزیه و مراسم های پرتشریفات، با اینکه سخت و سنگین بوده و خیلی اوقات مردم را دچار مشکل می کند، اما به هیچ وجه جنبه قانونی و حقوقی ندارد. یعنی اگر دختری جهیزیه سنگین نداشته باشد، هیچکس حق شکایت و تهیه دادخواست علیه او را ندارد؛ بنابراین قانون هیچ جبهه ای علیه او ندارد که کسی بخواهد این مشکل را کمتر کند.

توی متن هم اشاره شد که مهریه جنبه حقوقی داره
اما مسئله اینکه جهیزیه جنبه حقوقی نداره و کسی هم شکایت نمیکنه
اما بار روانی و اجتماعی و اقتصادی جهیزیه خیلی زیاد هم روی خود دختر و هم خانواده دختر
فشاری که جامعه و خاتنواده داماد روی خانواده عروس میارن کم نیست حرف و حدیث در مورد جهازیه گاه سالها هست و اون دختر خانم بعد ازدواج باید این تحقیرها رو تحمل کنه که واقعا سخته

حنیف;1001238 نوشت:
در حالیکه دختران و خانواده آنها می توانند در همان ابتدا زندگی و ازدواجشان را بر پایه ازدواج نبوی قرار دهند؛ از تعیین مهریه سنگین خودداری کرده، نه مراسم را تشریفاتی و سنگین برگزار کنند و نه برای جهیزیه خودشان را به تکلف بیندازند.

این امر نیاز به فرهنگ سازی داره
خواسته و شاید بشه گفت پیشنهاد من اینه که برای فرهنگ سازی همون میزان که در خصوص مهریه سنگین برنامه ساخته میشه، سخنرانی میشه و ...
به همون مقدار روی جهیزیه سنگین هم تاکید بشه حرف زده بشه برنامه ساخته بشه در سخنرانی ها منابر علما و ...

سلام!در این زمینه حرف برای گفتن خیلی زیاده.فرهنگ سازی هم می شود انجام داد ولی با این تغییر رویه سبک زندگی دختران و پسران خیلی خیلی سخته.مخصوصا پدران و مادرها

narenj;1001136 نوشت:
حال بد دخترا که ازدواجشون به خاطر جهیزیه عقب میفته

جالب است که شما به زندان افتادن مردها را مسئلهء چندان حادی نمی‌دانید و نیازی ندیدید به آن بپردازید
اما شوهر نکردن دختران را چنان گنده کرده‌اید که گویا فاجعهء قرن است!

شوهر نکردن، سخت‌تر از زندانی شدن!! :-o


narenj;1001136 نوشت:
ولی سوال چرا در این وانفسای گرونی کسی به فکر دخترا نیست؟

مگر دخترها به فکر مردها بودند که حالا انتظار دارید مردها به فکر دخترها باشند؟!
شما خانمها مردها را بخاطر پول به زندان می‌اندازید، اما مردها شما را به زندان نمی‌اندازند فقط فشارها برای جهیزیه بیشتر شده، ببینید چقدر تحملش برای شما دشوار است
ضمن اینکه شما فقط مهریه را مطرح کرده‌اید اما آیا خواسته‌های شما زنان فقط به مهریه ختم میشود؟

عروسی آنچنانی، تالارهای گران قیمت، انتظار داشتن شغل با حقوق بالا و حتی رسمی بودنِ مرد به این شکل که خواستگاری که شغل قراردادی داشته باشد را رد می‌کنید. انتظار خانه، ماشین، سکه به تعداد سال تولد و هزار و یک توقع دیگر که از خواستگار بدبخت داشته و دارید. شما و سایر خانمها تا آنجا که فشار به دوش مرد باشد اما ازدواج خودتان او.کی باشد نه تاپیک خواهید زد و نه یاد دلسوزی برای جوانان میفتید. الان هم اگر توقعات خانمها پایین آمده به این دلیل نیست که دلتان برای مردها و مجرد بودن آنها سوخته باشد، بلکه نگران مجرد ماندن خودتان هستید

یک زمانی شما خانمها شرایط ازدواج را برای پسرها چنان سخت کردید که خیلی از پسرها قید ازدواج را زدند. بعد که خواستگار کم شد، باب روابط نامشروع باز شد و وقتی مزهء این روابط زیر دندان پسرها رفت، با خود گفتند خب چه مرضی داریم که خودمان را زیر بار مخارج سنگین ازدواج ببریم؟ چندتا دوست دختر پیدا می‌کنیم و برای خودمان زندگی می‌کنیم. در نتیجه تعداد خواستگار باز هم کمتر شد. بعد که دخترها دیدند ازدواج خودشان به مشکل برخورده، یادشان آمد که پیامبر اسلام فرموده‌اند شومی زن به مهریه زیاد اوست! یک دفعه یادشان آمد که می‌شود با قناعت هم زندگی کرد! اما دیگر دیر شده خواهر گرامی، این چاهی است که شما خانمها کندید. همانطور که شما خانمها به ما مردها رحم نمی‌کردید و از ما خانه و ماشین و تالار و مهریه سنگین و.... می‌خواستید؛ حالا هم نوبت ماست. چیزی که عوض دارد گله ندارد

خانم الرحیل! در دو تاپیک از من نقل قول کردید بعد آن را پاک کردید و استغفار کردید!
اگر حرفی برای گفتن دارید بگوئید، اگر هم ندارید پس لطفاً نقل قول نکنید! دیگر این اداها چیست؟!

Reza-D;1002189 نوشت:
خانم الرحیل! در دو تاپیک از من نقل قول کردید بعد آن را پاک کردید و استغفار کردید!
اگر حرفی برای گفتن دارید بگوئید، اگر هم ندارید پس لطفاً نقل قول نکنید! دیگر این اداها چیست؟!

نقل قول کردم. بعد حدیثی خوندم که احساس کردم نقل قول های من هم اگر همین الان موضوع اون حدیث نباشه ممکنه به زودی موضوعش بشه
[SPOILER]الإمامُ الهاديُّ عليه السلام : المِراءُ يُفسِدُ الصَّداقَةَ القَديمَةَ ، ويُحَلِّلُ العُقدَةَ الوَثِيقَةَ ، وأقَلُّ ما فيهِ أن تَكونَ فيهِ المُغالَبَةُ ، والمُغالَبَةُ اُسُّ أسبابِ القَطيعَةِ .
امام هادى عليه السلام : ستيزه جويى ، دوستىِ ديرينه را بر هم مى زند و پيوند محكم (هر امرى) را مى گشايد. كمترين چيزى كه در ستيزه كردن هست، اين است كه هر يك مى خواهد بر ديگرى چيره آيد و اين چيره جويى، عامل اصلى بريده شدن پيوند دوستى است .

[SPOILER]البته که قصد من مراء نبود و البته که بین ما مسلما هیچ دوستی نیست. ولی با وضعی که پیش میره بعید نیست کم کم به مراء برسه. [/SPOILER][/SPOILER]

بهترین راه به نظرم این بود که پست هام رو پاک کنم.
ضمنا من اختیار پست های خودم رو طی یک بازه ۵ روزه دارم. هر موقع دلم بخواد هر کدوم که دلم بخواد رو حذف می کنم. فکر نمی کنم این مساله ربطی به شما داشته باشه
قطعا اگه حرفی داشتم که لازم می دیدم شما در جریان باشید حذفش نمی کردم

موضوع قفل شده است