سپرده گذاری در بانک

فرار از ربا در سپرده گذاری

با سلام

مرجع: آیت الله بهجت

گفته میشود اگر کسی در بانک سپرده بگذارد تا سود بگیرد در یک صورت میتواند از ربا رهایی یابد و اینکه مثلا یک عدد خودکار را مثلا ۱۰، ۲۰ درصد گران تر از قیمت بازار به متصدی و نماینده بانک بفروشد و ملزم کند خود را که فلان قدر مبلغ مثلا به مدت ۱ سال (کمتر یا بیشتر)قرض به بانک بدهد. حال سوال پیش می آید کسی مثلا مبلغ ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون در بانک سپرده بگذارد، خب این دیگر مبلغی که بانک میدهد حقیقتا خیلی خیلی خیلی بیشتر از ۱۰، ۲۰ درصد قیمت بازار است، آیا باز هم با این حساب واقعا آن پولی که فرد از بانک به صورت ماهانه میگیرد حلال است؟ آیا یک جور کلاه شرعی نیست؟ دیگر قیمت یک خودکار که چندین و چندین میلیون نیست که در طول یکسال، دو سال بیتر یا کمتر، ماهانه بخواهد پرداخت شود!! و هر چند در اسلام گفته اند مقدار سود در فروش کلا حد معینی ندارد اما از جمله آیت الله بهجت فرموده اند که باید این مقدار سود فروش از حد انصاف خارج نشود!!! آیا فروش چندین یا چند صد میلیونی یک خودکار، خارج شدن از حد انصاف و عدالت نیست!! آیا واقعا این راه کار رساله، حقیقتا فرد را بری از ربا و نزول میکند و نباید پاسخگوی حضرت حق باشد؟!

سپرده گذاری در بانک به نیت سود

سلام۱ )آیا اگر به نیت گرفتن سود از بانک و افزایش سرمایه ، سرمایه خود را در بانک سپرده گذاری کنیم حکم ربا را دارد؟

۲) اگر ربا است میتوانیم به صورت صوری نیت را بر این مبنا بذاریم که برای این سپرده گذاری کرده ام که بانک با آن پول فعالیت انجام دهد؟

3) وقتی سپرده ای در بانک قرار میدیم یعنی بانک را وکیل خود قرار دادیم تا با پول هر کاری که میخواد انجام بده. پس دیگر لازم نیست بدونیم فعالیت بانک چیه ؟ و  در صورت ربوی بودن سود ، حرام بودن آن گردن ما نیست

4) اگر بانکی که سود بیشتر میدهد رو انتخاب کنیم و سپرده کوتاه مدت یا بلند مدت افتتاح کنیم آیا شرعا کار حرامی کردیم؟

مرجع: رهبری

احکام بانکی و حساب گنجینه

سلام

این استفتاء یعنی چی؟ظاهرا خلاف نظر رهبری است.

س 1934. در يکى از بانک ها حسابى وجود دارد به اين صورت که اگر شخصى هر ماه مبلغ خاصى را به مدت پنج سال در بانک بگذارد و در آن مدت چيزى از آن برداشت نکند، بانک هم بعد از پايان آن مدت هر ماه مبلغ خاصى را به آن حساب واريز کرده و تا صاحب حساب زنده است به او مى دهد، اين معامله چه حکمى دارد؟
ج. اين معامله وجه شرعى ندارد، بلکه ربوى است.